КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
1[1]
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Колегія суддів судової палати з розгляду кримінальних справ
Київського апеляційного суду в складі:
головуючого суддіОСОБА_1 ,суддів при секретарі судового засіданняОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Києві 02 листопада 2023 року апеляційні скарги захисників ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , які діють в інтересах підозрюваного ОСОБА_7 на ухвалу слідчого судді Дніпровського районного суду м. Києва від 07 вересня 2023 року, відносно
ОСОБА_7 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Запоріжжя, громадянина України, з вищою освітою, не одруженого, працюючого заступником начальника служби безпеки Концерну «Військторгсервіс» Міністерства оборони України, одруженого, маючого на утриманні трьох неповнолітніх дітей, не військовозобов`язаного, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимого,
підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України,
за участю: прокурора захисника в режимі відеоконференцзв`язку підозрюваного ОСОБА_8 , ОСОБА_5 , ОСОБА_7 ВСТАНОВИЛА:
Вказаною ухвалою частково задоволено клопотання слідчого СВ Дніпровського управління поліції Головного управління Національної поліції у м. Києві ОСОБА_9 , погоджене заступником керівника Дніпровської окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_10 продовжено строк тримання під вартою підозрюваного ОСОБА_7 , запобіжний захід у виді тримання під вартою, в межах строку досудового розслідування, тобто до 09 листопада 2023 року включно.
Визначено підозрюваному заставу у розмірі 700 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить 1 878 800 гривень у національній грошовій одиниці та покладено обов`язки передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України.
Не погоджуючись з таким рішенням, захисники ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , які діють в інтересах підозрюваного ОСОБА_7 , кожен окремо, подали апеляційні скарги, в яких просили ухвалу слідчого судді скасувати, постановити нову ухвалу.
Зокрема, захисник ОСОБА_5 просив застосувати до підозрюваного ОСОБА_7 запобіжний захід у виді застави у розмірі вісімдесят розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 214 720 грн.
Захисник ОСОБА_6 просив застосувати до підозрюваного запобіжний захід у виді домашнього арешту у нічний час з 23 год. до 06 год. ранку за адресою: АДРЕСА_2 .
Вважають оскаржувану ухвалу незаконною, через істотні порушення вимог кримінального процесуального закону та невідповідність висновків суду фактичним обставинам провадження.
Захисник ОСОБА_5 у своїй апеляційній скарзі зазначає, що слідчим суддею не враховано викладені стороною захисту факти та аргументи щодо застосування до підозрюваного запобіжного заходу не пов`язаного із триманням під вартою, а також те, що після 13 червня 2023 року слідчі (розшукові) дії органом досудового розслідування не проводилися, а зібрані докази не підтверджують вини ОСОБА_7 .
Вважає, що відомості про вчинення кримінального правопорушення внесено до ЄРДР всупереч ст. 214 КПК України та Положенню про порядок ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Заважує, що підставою для продовження запобіжного заходу ОСОБА_7 за версією слідчого є проведення призначеної товарознавчої експертизи, однак вказану експертизу призначено 13 червня 2023 року та надано експерту лише 14 серпня 2023 року.
Крім того, слідчий вказав, що необхідно завершити розсекречення матеріалів НСРД, між тим, в матеріалах клопотання, відсутні документи які б підтверджували звернення органу досудового розслідування до уповноваженого органу щодо легалізації проведення негласних слідчих заходів.
Звертає увагу, що органом досудового розслідування не встановлено походження гуманітарної допомоги та вартість вилученого майна, не встановлено осіб, які зберігали товар в Рівненській області.
Крім того, директор благодійного фонду «Будуй нову країну» свідок ОСОБА_11 повідомила, що їй невідомі особи на прізвище ОСОБА_7 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 . З БФ «Незламність і відвага» вона не співпрацювала, про вказаний фонд їй не відомо та його директора ОСОБА_14 не знає.
Також зазначає, що ризики, передбачені ст. 177 КПК України відсутні, оскільки в матеріалах справи відсутні дані, у тому числі і оперативно - розшукові, що ОСОБА_7 при обранні міри запобіжного заходу не пов`язаного із триманням під вартою має наміри переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду.
Окрім того, органом досудового розслідування вилучено речі, які долучено до матеріалів справи, як речові докази, свідків у кримінальному провадженні допитано.
Зауважує, що доводи органу досудового розслідування про те, що підозрюваний на даний час не має законного джерела доходу, може продовжити свою незаконну діяльність і що за станом здоров`я може утримуватися в умовах слідчого ізолятора, не відповідають матеріалам справи та є надуманими.
Зокрема, до затримання ОСОБА_7 працював заступником начальника внутрішньої безпеки державного концерну «Військторгсервіс», на його утриманні дружина та троє неповнолітніх дітей.
Захисник ОСОБА_6 звертає увагу на характеризуючі дані про особу підозрюваного, який має міцні соціальні зв`язки, перебуває у цивільному шлюбі, є багатодітним батьком, заслуженим тренером України з кікбоксингу, позитивно характеризується, на його утриманні дружина та діти.
Апелянти звертають увагу, що визначений розмір застави є непомірним для підозрюваного.
Заслухавши доповідь судді, доводи захисника та підозрюваного, які підтримали апеляційні скарги і просили їх задовольнити, пояснення прокурора, який заперечив проти задоволення апеляційних скарг, вивчивши матеріали провадження і перевіривши доводи апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги захисників не підлягають задоволенню, з наступних підстав.
Як убачається з матеріалів судового провадження, СВ Дніпровського УП ГУ НП у м. Києві здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке 26 травня 2023 року внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань під № 42023102040000088, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України.
08 червня 2023 року ОСОБА_7 затримано в порядку ст. 208 КПК України.
09 червня 2023 року ОСОБА_7 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України.
10 червня 2023 року слідчим суддею Дніпровського районного суду міста Києва до ОСОБА_7 застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком до 06 серпня 2023 року включно.
01 серпня 2023 року керівником Дніпровської окружної прокуратури м. Києва продовжено строк досудового розслідування до трьох місяців, тобто до 09 вересня 2023 року.
Ухвалою слідчого судді Дніпровського районного суду м. Києва від 02 серпня 2023 року продовжено строк тримання під вартою підозрюваного ОСОБА_7 до 09 вересня 2023 року з можливістю внесення застави у розмірі 900 прожиткових мінімумів для працездатних осіб.
Оскаржуваною ухвалою підозрюваному ОСОБА_7 продовжено раніше застосований запобіжний захід у виді тримання під вартою, строком до 09 листопада 2023 року та визначено заставу у розмірі 700 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить 1,878, 800 гривень.
Колегія суддів погоджується із прийнятим рішенням слідчого судді, вважає його законним, вмотивованим, та обґрунтованим з наступних підстав.
Перевіряючи законність прийнятого рішення слідчим суддею, колегія суддів враховує практику Європейського суду з прав людини та дотримання ним вимог КПК України, які регулюють норми застосування та продовження запобіжного заходу.
Відповідно до ст. 2 КПК України, завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Згідно з положеннями ч. 1 ст.183 КПК України, тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м`яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 цього Кодексу, крім випадків, передбачених частиною 6 та 8 статті 176 цього Кодексу.
Розглядаючи клопотання слідчого про продовження строку тримання під вартою для прийняття законного та обґрунтованого рішення, в порядку ст. 199 КПК України, суд повинен з`ясувати всі обставини, які передбачають підстави для застосування цього запобіжного заходу та умови, за яких таке продовження можливе.
Європейський суд з прав людини неодноразово підкреслював, що наявність підстав для тримання особи під вартою має оцінюватись в кожному кримінальному провадженні з урахуванням його конкретних обставин. Тримання особи під вартою завжди може бути виправдано, за наявності ознак того, що цього вимагають справжні інтереси суспільства, які, незважаючи на існування презумпції невинуватості, переважають інтереси забезпечення поваги до особистої свободи.
Згідно з вимогами ст. ст. 197, 199 КПК України, за відсутності підстав для зміни запобіжного заходу з тримання під вартою на такий, що не пов`язаний з ізоляцією від суспільства, строк тримання підозрюваного під вартою може бути продовжений у разі неможливості закінчення досудового розслідування в частині доведеного обвинувачення в строки, встановлені статтею 219 цього Кодексу.
Під час розгляду клопотання органу досудового розслідування слідчим суддею встановлено, що ОСОБА_7 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України, що підтверджується долученими до клопотання матеріалами, сукупність яких є достатньою для продовження дії запобіжного заходу, оскільки ризики, передбачені ч. 1 ст. 177 КПК України не зменшилися та продовжують існувати.
Для того, щоб арешт на підставі обґрунтованої підозри був виправданий у відповідності до статті 5 § 1 (с), поліція не зобов`язана мати докази, достатні для пред`явлення обвинувачення, ні в момент арешту, ні в момент перебування під вартою (Brogan and Others v. the United Kingdom, judgment of 29 November 1988, § 53). Також не обов`язково, щоб затриманій особі, було в подальшому висунуто обвинувачення або щоб справа проти особи була надіслана до суду. Метою попереднього тримання під вартою є подальше розслідування кримінальної справи, яке має підтвердити або спростувати підозру, яка є підставою для затримання (Murray v. the United Kingdom, judgmentof 28 October 1994, § 55).
Слідчий суддя дослідив клопотання і матеріали, які його обґрунтовують, та, всупереч твердженням сторони захисту, правильно встановив, що зазначені у клопотанні обставини підозри мають місце і підтверджуються на цьому етапі розслідування достатньою сукупністю доказів, які приведені у клопотанні та доданих до нього матеріалах.
Обґрунтована підозра означає, що існують факти і інформація, які можуть переконати об`єктивного спостерігача, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення (п. 175 рішення Європейського суду з прав людини від 21 квітня 2011 року у справі «Нечипорук і Йонкало проти України»).
Враховуючи, те що слідчий суддя на даному етапі провадження не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема, не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину, а лише зобов`язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів визначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою для продовження застосування щодо неї обмежувального заходу, то з огляду на наведені у клопотанні слідчого докази у слідчого судді були всі підстави для висновку про наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_7 кримінального правопорушення.
Як вбачається з матеріалів клопотання запобіжний захід у вигляді тримання під вартою був застосований та продовжений підозрюваному ОСОБА_7 з урахуванням тяжкості інкримінованого йому злочину, з врахуванням даних про його особу при наявності ризиків, передбачених ч. 1 ст. 177 КПК України.
Слідчий суддя, всупереч доводам апеляційної скарги, прийшов до обгрунтованного висновку, що прокурором доведено, що ризики, передбачені ст. 177 КПК України, не зменшились та виправдовують подальше утримання підозрюваного під вартою, а також, те, що з урахуванням виняткової складності кримінального провадження та великим обсягом процесуальних, слідчих дій, завершити досудове розслідування до закінчення строку дії попередньої ухвали слідчого судді про застосування запобіжного заходу неможливо.
Зокрема, ОСОБА_7 може переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду, незаконно впливати на свідків, інших підозрюваних у цьому ж кримінальному провадженні, вчинити інше кримінальне правопорушення.
Також, слідчий суддя під час продовження дії запобіжного заходу у виді тримання під вартою ОСОБА_7 визначив підозрюваному заставу у розмірі 700 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить 1 878 800 гривень у національній грошовій одиниці.
З таким рішенням слідчого судді погоджується і колегія суддів, оскільки такий розмір застави достатньою мірою гарантуватиме виконання підозрюваним, покладених на нього процесуальних обов`язків.
Посилання захисника ОСОБА_6 щодо позитивних характеризуючих даних про особу підозрюваного, не є безумовною підставою для скасування оскаржуваного рішення, оскільки не виключають наявності зазначених ризиків, а також ризику продовження чи повторення протиправної поведінки.
Всі інші обставини, згідно вимог КПК України будуть встановлюватись під час судового розгляду по суті.
Істотних порушень вимог КПК України, які б перешкодили чи могли перешкодити слідчому судді місцевого суду постановити законну та обґрунтовану ухвалу, колегією суддів апеляційної інстанції - не встановлено.
Керуючись ст. ст. 176 - 178, 183, 194, 309, 376, 404, 405, 407, 422 КПК України, колегія суддів -
ПОСТАНОВИЛА:
Ухвалу слідчого судді Дніпровського районного суду м. Києва від 07 вересня 2023 року відносно ОСОБА_7 , - залишити без змін, а апеляційні скарги захисників ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , які діють в інтересах підозрюваного ОСОБА_7 , - без задоволення.
Ухвала апеляційного суду відповідно до правил, визначених ч. 4 ст. 424 КПК України, є остаточною й оскарженню в касаційному порядку не підлягає.
Судді:
ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3
Унікальний номер справи 755/7692/23 Слідчий суддя в 1-ій інстанції: ОСОБА_18
Провадження 11сс/824/5885/2023 Доповідач ОСОБА_1
Категорія ст.183 КПК
Суд | Київський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 02.11.2023 |
Оприлюднено | 13.11.2023 |
Номер документу | 114802684 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про продовження строків тримання під вартою |
Кримінальне
Київський апеляційний суд
Юрдига Ольга Степанівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні