БОРЗНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД
ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
16400, м. Борзна, Чернігівської обл., вул. Незалежності, буд. 4 тел.: 0 (4653) 21-202
Справа №730/148/24
Провадження № 2/730/93/2024
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"19" березня 2024 р. м. Борзна
Борзнянський районний суд Чернігівської області у складі:
головуючої судді Данько О.В.
з участю секретаря судового засідання Граб С.О.
представника позивача адвоката Серьогіної І.М.(у режимі відеоконференції).
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Борзни цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Борзнянської міської ради Чернігівської області, третя особа: Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області, приватний нотаріус Ніжинського районного нотаріального округу Чернігівської області Лукаш Тетяна Михайлівна, про визначення в порядку спадкування права засновника фермерського господарства, -
ВСТАНОВИВ:
1. Описова частина
Стислий виклад позицій учасників справи
ОСОБА_1 через свого представника адвоката Серьогіну І.М. через систему «Електронний суд» звернулась до суду з позовом у якому просить визнати за нею в порядку спадкування за законом після померлого чоловіка ОСОБА_2 права засновника Фермерського господарства «Обрій».
Свої вимогиобґрунтовує тим,що 19.09.1996 ОСОБА_2 отримав державнийакт направо постійногокористування землеюна земельнуділянку площею10,0га.,для веденняселянського (фермерського)господарства. 17.06.1997 зареєстроване ФГ «Обрій», керівником та засновником якого був ОСОБА_2 . На час створення ФГ «Обрій» можливість реалізації права на створення селянського (фермерського) господарства була підпорядкована фактичному одержанню ОСОБА_2 , права постійного користування земельною ділянкою для ведення такого господарства. Наявність у засновника визначеного законом права на земельну ділянку була однією з умов державної реєстрації селянського (фермерського) господарства як юридичної особи. Право користування земельною ділянкою мало припинятися з припиненням діяльності селянського (фермерського) господарства. ФГ «Обрій» було зареєстровано, виключно, з умовою отримання земельної ділянки для ведення фермерського господарства. ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер. Спадщину після його смерті прийняла дружина ОСОБА_1 . Після смерті чоловіка позивачка мала намір продовжувати вести господарську діяльність, створеного чоловіком, фермерського господарства та використовувати вищевказану земельну ділянку. 23.01.2024 приватний нотаріус Ніжинського районного нотаріального округу Чернігівської обл. Лукаш Т.М. у відповідь на звернення позивачки для отримання свідоцтва про право на спадкування прав засновника, повідомила, що успадкування фермерського господарства (цілісного майнового комплексу або його частини) здійснюється відповідно до закону (ч.1 ст.23 Закону України «Про фермерське господарство»). Фермерське господарство як цілісний майновий комплекс включає майно, передане до складеного капіталу, нерозподілений прибуток, майнові та інші зобов`язання. Через відмову нотаріуса позивачка не може внести зміни до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, пов`язані зі зміною засновника ФГ «Обрій» з метою повноцінного ведення підприємницької діяльності, сплати податків та користування земельною ділянкою.
Позивачка у судове засідання не з`явилась, про причини неявки суд не повідомила.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити з вищевказаних підстав, стягнути з відповідача понесені позивачкою судові витрати.
Відповідач Борзнянська міська рада Чернігівської області, відзиву на позов не подала, у судове засідання представника не направила, подала заяву у якій просить відмовити у задоволенні позову.
Третя особа Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області пояснень щодо позову не надало, було належним чином та своєчасно повідомлене про час та місце розгляду справи, проте у судове засідання представника не направило, заява про відкладення розгляду справи від нього не надходила.
Третя особа приватний нотаріус Ніжинського районного нотаріального округу Чернігівської області Лукаш Т.М. у підготовче судове засідання не з`явилась, подавши заяву, у якій просить проводити засідання без її участі та повідомити її про результат розгляду справи.
Процесуальні дії у справі
Ухвалою судді Борзнянського районного суду Чернігівської області від 16 лютого 2024 року позовна заява прийнята до розгляду, відкрите загальне позовне провадження у справі й призначене підготовче судове засідання.
Ухвалою суду від 11.03.2024 закрите підготовче провадження справа призначена до судового розгляду по суті.
Неявка належним чином сповіщених учасників справи відповідно до положень ч. 1 ст.223 ЦПК України не перешкоджає проведенню судового засідання.
2. Мотивувальна частина
Фактичні обставини, встановлені судом, зміст спірних правовідносин та оцінка аргументів і доказів учасників справи
Заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд установив такі обставини.
ІНФОРМАЦІЯ_2 помер чоловік позивачки ОСОБА_2 . Спадщину після його смерті прийняла його дружина, інші спадкоємці відсутні.(а.с. 18-19, 21, 61).
Відповідно до Державного акту на право постійного користування землею серії ЧН 00008 ОСОБА_2 на підставі розпорядження Борзнянської райдержадміністрації Ради народних депутатів Борзнянського району Чернігівської області 05.09.1996 №239 надано у постійне користування земельну ділянку, площею 10,0 га., для ведення селянського (фермерського) господарства. (а.с.11).
ФГ «Обрій» зареєстроване 17.06.1997, керівником та засновником був ОСОБА_2 , ідентифікаційний код юридичної особи НОМЕР_1 , місцезхнаходження м. Борзна, вул. Партизанська, 16, вид діяльності за КВЕД 01.11.0 вирощування зернових та технічних культур (12-13).
Зі Статуту селянського (фермерського) господарства "Обрій" вбачається, що на момент смерті ОСОБА_2 він був єдиним засновником та головою цього господарства. (а.с.14-16).
Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права від 29.07.2021 р. реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1978819374208, земельна ділянка кадастровий номер 7420810100:09:000:1625, дата державної реєстрації земельної ділянки - 27.06.2019 року, вид угіддя рілля, площа 10,0 га., підстава для державної реєстрації державний акт на право постійного користування землею, серія та номер: ЧН00008, виданий 19.09.1996 року, правокористувач: ОСОБА_2 (а.с. 17).
Приватним нотаріусом Ніжинського районного нотаріального округу Чернігівської області Лукаш Т.М. постановою від 23.01.2024, ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на фермерське господарство «Обрій» після смерті її чоловіка, оскільки відповідно до Статуту та відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань на час відкриття спадщини ОСОБА_2 був єдиним засновником та головою ФГ «Обрій» створеного у 1997 році і складений капітал господарства складає 0,00 грн. Статутом не встановлено самого статутного капіталу, також відсутні дані про його формування та дані яким чином розподіляється складений капітал господарства між засновниками та його членами та відсутні (невизначені) частки кожного з них, ФГ не зареєстровано як єдиний майновий комплекс, як передбачено ЗУ «Про фермерське господарство». (а.с.20).
Статтею 1217 ЦК України визначено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно ч. 1 ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
Відповідно до ч. 2 ст. 1223 ЦК України у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.
Статтею 1261 ЦК України передбачено, що у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Частиною 1 статті 23 Закону України «Про фермерське господарство»(далі Закон № 973-IV) визначено, що успадкування фермерського господарства (цілісного майнового комплексу або його частини) здійснюється відповідно до закону.
Відповідно до п.9 Постанови пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності» №20 від 22.12.1995 успадкування майна селянського (фермерського) господарства здійснюється за загальними правилами спадкового права.
Таким чиномпісля смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина.до складуякої,входять правазасновника ФГ«Обрій». Позивачка є спадкоємцем першої черги за законом після смерті чоловіка ОСОБА_2 .
Статтями 15 та 16 ЦК України передбачено право особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Одним із способів захисту права, встановлених цивільним законодавством, є, зокрема, його визнання.
У відповідності зі ст.55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом.
У пункті 23 Постанови пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року №7 «Про судову практику у справах про спадкування» зазначено, що у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про фермерське господарство» фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, здійснювати її переробку та реалізацію з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм у власність та/або користування, у тому числі в оренду, для ведення фермерського господарства, товарного сільськогосподарського виробництва, особистого селянського господарства, відповідно до закону.
Відносини, пов`язані із створенням, діяльністю та припиненням діяльності фермерських господарств, регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, цим Законом та іншими нормативно-правовими актами України (ст.2 Закону України «Про фермерське господарство»).
Відповідно до ст.8 Закону України «Про фермерське господарство» фермерське господарство підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, за умови набуття громадянином України або кількома громадянами України, які виявили бажання створити фермерське господарство, права власності або користування земельною ділянкою.
Таким чином, успадкування фермерського господарства, як цілісного майнового комплексу, або його частини, полягає у спадкуванні корпоративних прав засновника та/або учасника, зокрема права на частку у сформованому статутному (складеному) капіталі.
Відповідно до ст.167 Господарського кодексу України корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному фонді (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.
Статтею 178 ЦК України визначено, що об`єкти цивільних прав можуть вільно відчужуватися або переходити від однієї особи до іншої в порядку правонаступництва чи спадкування або іншим чином, якщо вони не вилучені з цивільного обороту, або не обмежені в обороті, або не є невід`ємними від фізичної чи юридичної особи.
Отже, свідоцтво про право на спадщину на корпоративні права, зокрема на частку у статутному капіталі фермерського господарства, може бути видано лише у випадку наявності сформованого статутного капіталу.
За аналогією права (ст.23 Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю), у разі смерті або припинення учасника фермерського господарства його частка переходить до його спадкоємця чи правонаступника без згоди учасників фермерського господарства. Для видачі свідоцтва про право на спадщину на частку в статутному капіталі нотаріусу надається інформація з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб, у якій має обов`язково бути зазначена частка померлого учасника.
Статут Фермерського господарства «Обрій» не передбачає його припинення через смерть його засновника.
Нормами ст.36 Закону України «Про фермерське господарство» встановлено, що рішення про припинення діяльності фермерського господарства приймається виключно у разі, якщо не залишається жодного члена фермерського господарства або спадкоємця, який бажає продовжити діяльність господарства у порядку, встановленому законом.
Права засновника та учасника Фермерського господарства «Обрій» є майновими правами, тому згідно ст.ст.177-178 ЦК України вони входять до складу спадщини після смерті спадкодавця ОСОБА_2 . Будь-яких особливостей спадкування майна чи майнових прав засновника фермерського господарства Цивільний кодекс України не містить.
Як зазначено в п.п. 4.18 п.4 гл.10 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України №296/5 від 22.02.2012 року, за відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів нотаріус роз`яснює йому процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку.
Оскільки Фермерськегосподарство «Обрій»не маєсформованого статутногокапіталу,а позивачкаприйняла спадщинуза законом,бажає продовжитидіяльність фермерськогогосподарства,то визнанняза неюв порядкуспадкування післясмерті чоловікаправо засновникаФермерського господарства«Обрій» єефективним способомзахисту їїправ якспадкоємця засновника.
Згідно ч.1ст.23 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" у разі смерті або припинення учасника товариства його частка переходить до його спадкоємця чи правонаступника без згоди учасників товариства.
Майно фермерського господарства належить йому на праві власності (ч.1 ст.20 Закону України "Про фермерське господарство"). Фермерське господарство як цілісний майновий комплекс включає майно, передане до складеного капіталу, не розподілений прибуток, майнові та інші зобов`язання (ч.1 ст.22 Закону України "Про фермерське господарство").
У випадку смерті засновника (члена) селянського (фермерського) господарства його спадкоємці мають право на спадкування цього господарства (прав засновника, члена). За наявності у фермерського господарства статутного (складеного) капіталу з розподілом часток між його засновником, членами спадкоємці засновника (члена) фермерського господарства спадкують відповідні права засновника (члена), якому належала відповідна частка у статутному (складеному) капіталі.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 23.06.2020 у справі №179/1043/16-ц зроблений правовий висновок, згідно якого у випадку смерті засновника (члена) селянського (фермерського) господарства його спадкоємці мають право на спадкування цього господарства (прав засновника, члена). За наявності у фермерського господарства статутного (складеного) капіталу з розподілом часток між його засновником, членами спадкоємці засновника (члена) фермерського господарства спадкують відповідні права засновника (члена), якому належала відповідна частка у статутному (складеному) капіталі.
Оскільки вимоги статті 23 Закону України "Про фермерське господарство" передбачають успадкування фермерського господарства відповідно до закону, а Цивільний кодекс України (книга шоста, спадкове право) не встановлює спеціальний порядок успадкування фермерського господарства, тому спадкування майна фермерського господарства здійснюється на загальних підставах шляхом визнання в порядку спадкування прав засновника селянського (фермерського) господарства.
Ураховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відсутність інформації про частку у статутному капіталі Фермерського господарства «Обрій» є перешкодою у реалізації позивачкою своїх прав, яка є спадкоємцем за законом першої черги та правонаступником усіх прав та обов`язків померлого ОСОБА_2 як засновника (голови) Фермерського господарства «Обрій».
Враховуючи, що на момент смерті спадкодавець ОСОБА_2 був єдиним засновником та головою селянського (фермерського) господарства "Обрій", а позивачка ОСОБА_1 є його єдиним спадкоємцем за законом, яка прийняла спадщину та не має можливості отримати свідоцтво про право на спадщину та інакше ніж у судовому порядку оформити свої спадкові права, тому позовні вимоги підлягають до задоволення.
Відповідно до ст.141 ЦПК України з відповідача необхідно стягнути на користь позивача сплачений нею при подачі позовної заяви судовий збір у сумі 1211,20 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.263-268, 274-279 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Борзнянської міської ради Чернігівської області, треті особи: Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області, приватний нотаріус Ніжинського районного нотаріального округу Чернігівської області Лукаш Тетяна Михайлівна, про визначення в порядку спадкування права засновника фермерського господарства - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом після померлого чоловіка ОСОБА_2 права засновника Фермерського господарства «Обрій», дата та номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, 17 червня 1997 року, № 10421200000000319, ідентифікаційний код юридичної особи 22812997, місцезнаходження: 16400, Чернігівська область, Борзнянський (на теперішній час Ніжинський) район, м. Борзна, вул. Партизанська, буд. 16.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Чернігівського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення; якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день йогопроголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення суду складений 26 березня 2024 року.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 .
ОСОБА_3 , АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 .
Борзнянська міська рада Чернігівської області, 16400, м. Борзна Ніжинського району Чернігівської області, вул. П.Куліша, 104, ЄДРПОУ 04061725.
Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області, 14000, м. Чернігів, вул. П`ятницька, буд.11, ЄДРПОУ 39764881.
Приватний нотаріус Ніжинського районного нотаріального округу Чернігівської області Лукаш Тетяна Михайлівна, 16400, м. Борзна Ніжинського району Чернігівської області, вул. П. Куліша, буд.81.
Суддя О.В. Данько
Суд | Борзнянський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 19.03.2024 |
Оприлюднено | 28.03.2024 |
Номер документу | 117908411 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Борзнянський районний суд Чернігівської області
Данько О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні