Ухвала
від 27.05.2024 по справі 910/10683/21
ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116 (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua

УХВАЛА

"27" травня 2024 р. Справа№ 910/10683/21

Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Майданевича А.Г.

суддів: Суліма В.В.

Гаврилюка О.М.

за участю секретаря судового засідання: Новосельцева О.Р.

представників сторін:

від позивача: Гаранжа П.І.; адвокат Яценко О.С.;

від відповідача: Шевченко А.М.

від третьої особи: не з`явився;

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання представника ОСОБА_1 (адвоката Яценко Олександра Сергійовича) про призначення судово-подчеркознавчої експертизи

за апеляційною скаргою ОСОБА_1

на рішення Господарського суду міста Києва

від 26.10.2023 (оприлюднено 14.12.2023 )

у справі №910/10683/21 (суддя Селівон А.М.),

за позовом ОСОБА_1

до Обслуговуючого кооперативу Садово-дачне товариство «Стадне»

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_2

про визнання недійсним та скасування рішення загальних зборів

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Північного апеляційного господарського суду перебуває справа № 910/10683/21 за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Господарського суду міста Києва від 26.10.2023, розгляд якої було призначено на 27.05.2024.

Апелянт до апеляційної скарги надав клопотання про призначення судово-почеркознавчої експертизи, в якій просить призначити судово-почеркознавчу експертизу та поставити запитання: чи виконано підписи від імені ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 у додатку до Протоколу №64 від 16.03.2016 Реєстрація учасників загальних зборів членів Обслуговуючого кооперативу Садово-дачне товариство «Стадне» вказаними особами чи іншою особою?

Позивач та представник позивача у судовому засіданні 27.05.2024 підтримали клопотання про призначення судово-почеркознавчої експертизи та просили його задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні 27.05.2024 заперечувала проти зазначеного клопотання та просила залишити його без розгляду.

Суд апеляційної інстанції, дослідивши матеріали справи, заслухавши думку учасників справи, дійшов висновку про відмову у задоволенні клопотання позивача про призначення у справі судово-подчеркознавчої експертизи, з наступних підстав.

В обґрунтування зазначеного клопотання представник позивача зазначив, що велика кількість членів ОК СДТ «Стадне» не були попередженні про дату та порядок денний загальних зборів 16.03.3016 та не приймали у них участь. Відповідно, на його думку, підписи від імені таких членів кооперативу, проставлені у додатку до Протоколу №64 від 16.03.2016, зроблені не самими членами кооперативу, а невідомою особою (або групою осіб), тобто виконані незаконно з метою введення в оману щодо процедури проведення загальних зборів.

16.05.2024 від відповідача надійшли заперечення на клопотання про проведення судово-почеркознавчої експертизи, в яких він зазначив, що: проведення такої експертизи за підписами ОСОБА_3 та ОСОБА_4 позивачу вже було відмовлено судом першої інстанції протокольною ухвалою від 06.07.2022; ОСОБА_8 та ОСОБА_9 взагалі не були присутні на загальних зборах 16.03.2016 та їх підписи відсутні у додатку до Протоколу № 64 від 16.03.2016; також позивач не зазначив жодних доказів, пояснень, обґрунтувань, доказів на підставі яких можливий розумний сумнів у приналежності підписів у додатку до Протоколу №64 віл 16.03.2016 заявленим особам, оскільки жодна з цих осіб не є учасником справи, не є свідком або третьою особою у справі, їх особи судом не встановлювались, окремих претензій до відповідача вказані особи не заявляли; крім того, відповідно до додатку до Протоколу №64 від 16.03.2016 участь у загальних зборах членів кооперативу прийняло 474 членів СДТ «Стадне», що свідчить про наявність кворуму при відкритті зборів як для визнання загальних зборів правомочними, що не спростовує навіть у разі припущення, що 5 членів кооперативу не були присутні на загальних зборах від 16.03.2016.

Так, статтею 1 Закону України "Про судову експертизу" визначено, що судовою експертизою є дослідження на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва, ремесла тощо об`єктів, явищ і процесів з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду.

Судова експертиза призначається лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмета доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування. Якщо наявні у справі докази є взаємно суперечливими, їх оцінку в разі необхідності може бути здійснено господарським судом з призначенням відповідної судової експертизи. Питання про призначення судової експертизи повинно вирішуватися лише після ґрунтовного вивчення обставин справи і доводів сторін щодо необхідності такого призначення.

За приписами ст. 99 Господарського процесуального кодексу України суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов:

1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо;

2) жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності, або за клопотанням учасника справи, мотивованим неможливістю надати експертний висновок у строки, встановлені для подання доказів, з причин, визнаних судом поважними, зокрема через неможливість отримання необхідних для проведення експертизи матеріалів.

Суд зазначає, що судова експертиза призначається лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмета доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування. Якщо наявні у справі докази є взаємно суперечливими, їх оцінку в разі необхідності може бути здійснено господарським судом з призначенням відповідної судової експертизи.

До того ж, судова експертиза призначається лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмета доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування.

Статтею 98 ГПК України визначено, що висновок експерта - це докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, поставлені експертові, складений у порядку, визначеному законодавством.

Крім того, слід зауважити, що висновок судового експерта для господарського суду не має заздалегідь встановленої сили і оцінюється господарським судом разом із іншими доказами за правилами, встановленими статтею 86 цього Кодексу (ст.104 ГПК України).

З огляду на приписи ст. 99, 101 ГПК України, проаналізувавши клопотання позивача про призначення судово - подчеркознавчої експертизи за оцінкою суду апеляційної інстанції, позивачем не доведено підстав призначення судово-почеркознавчої експертизи під час апеляційного перегляду справи.

При цьому, колегія суддів враховує, що у даному випадку суд може встановити обставини, які входять до предмета доказування у цьому спорі, та вирішити спір на підставі поданих сторонами доказів без застосування спеціальних знань.

Крім того, колегія суддів зауважує, що аналогічне клопотання про призначення судово-подчеркознавчої експертизи позивач заявляв під час розгляду справи у суді першої інстанції, у задоволенні якого судом було відмовлено.

Враховуючи наведене, колегія суддів приходить до висновку про відмову у задоволенні клопотання призначення судово-подчеркознавчої експертизи у справі № 910/10683/21.

Керуючись статтями 234, 235, 281 Господарського процесуального кодексу України, Північний апеляційний господарський суд,-

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання представника ОСОБА_1 (адвоката Яценко Олександра Сергійовича) про призначення судово-подчеркознавчої експертизи у справі №910/10683/21 відмовити.

Ухвала набирає законної сили в порядку, передбаченому статтею 235 Господарського процесуального кодексу України, та не підлягає оскарженню в касаційному порядку.

Головуючий суддя А.Г. Майданевич

Судді В.В. Сулім

О.М. Гаврилюк

СудПівнічний апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення27.05.2024
Оприлюднено31.05.2024
Номер документу119362992
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин пов’язані з правами на акції, частку у статутному капіталі

Судовий реєстр по справі —910/10683/21

Окрема думка від 03.12.2024

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Кролевець О.А.

Постанова від 03.12.2024

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Губенко Н.М.

Ухвала від 12.11.2024

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Губенко Н.М.

Ухвала від 22.10.2024

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Губенко Н.М.

Ухвала від 23.09.2024

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Губенко Н.М.

Ухвала від 08.08.2024

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Губенко Н.М.

Ухвала від 04.07.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Майданевич А.Г.

Постанова від 17.06.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Майданевич А.Г.

Ухвала від 27.05.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Майданевич А.Г.

Ухвала від 27.05.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Майданевич А.Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні