Справа № 750/25/24 Головуючий у І інстанції Провадження № 21-з/4823/7/24 Категорія - Доповідач ОСОБА_1
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 серпня 2024 року колегія суддів судової палати з розгляду кримінальних справ Чернігівського апеляційного суду в складі:
Головуючого-суддіОСОБА_1
суддів - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,
розглянувши у порядку письмового провадження заяву ОСОБА_4 про роз`яснення ухвали Чернігівського апеляційного суду від 26 червня 2024 року,
ВСТАНОВИЛА:
За матеріалами провадження, до апеляційного суду звернувся ОСОБА_4 із апеляційною скаргою на ухвалу слідчого судді Деснянського районного суду м. Чернігова від 18 червня 2024 року, якою було відмовлено у відкритті провадження за скаргою потерпілого ОСОБА_4 на постанову слідчого СВ ЧРУП ГУНП в Чернігівській області від 06 червня 2024 року про відмову в задоволенні клопотання в рамках кримінального провадження, внесеного до ЄРДР за № 12023270340001222 від 11 квітня 2023 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 185 КК України.
Ухвалою Чернігівського апеляційного суду від 26 червня 2024 року апеляційну скаргу ОСОБА_4 - залишено без задоволення, а ухвалу слідчого судді Деснянського районного суду м. Чернігова від 18 червня 2024 року - без змін.
22 липня 2024 року до Чернігівського апеляційного суду звернувся ОСОБА_4 із заявою про роз`яснення рішення апеляційного суду, зокрема мотивів його ухвалення.
Прокурором та скаржником до початку судового засідання були подані заяви, у яких просять розгляд заяви проводити за їх відсутності у порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали провадження, колегія суддів приходить до наступного висновку.
За змістом ч.1 ст. 380 КПК України, якщо судове рішення є незрозумілим, суд, який його ухвалив, за заявою учасника судового провадження чи органу виконання судового рішення ухвалою роз`яснює своє рішення, не змінюючи при цьому його зміст.
Необхідність роз`яснення судового рішення зумовлена його нечіткістю або суперечливістю викладених у ньому висновків, в тому числі можливістю різного їх тлумачення, тобто коли зміст рішення є незрозумілим для осіб, стосовно яких воно ухвалене, або для осіб, які мають його виконувати.
Системне тлумачення положень вказаної статті дозволяє дійти висновку, що рішення суду може бути роз`яснено у разі, якщо без такого роз`яснення його важко виконати, оскільки існує значна ймовірність неправильного його виконання внаслідок неясності резолютивної частини рішення.
Тобто, роз`яснення рішення суду - це спосіб виправлення недоліків судового акта, який полягає в усуненні неясності судового акта і викладенні рішення суду у більш ясній і зрозумілій формі.
Роз`яснення рішення - це викладення рішення у більш ясній і зрозумілій формі. Здійснюючи роз`яснення судового рішення, суд викладає більш повно і зрозуміло ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, при цьому не вносячи змін до рішення по суті і не торкаючись тих питань, які не були предметом судового розгляду. У ході роз`яснення рішення суд повинен тлумачити юридичні терміни, а не загальновживані слова.
Якщо фактично порушуються питання про зміну рішення, або про внесення до нього нових даних, або про роз`яснення мотивів прийняття рішення, суд відмовляє в роз`ясненні рішення.
Постановою Великої Палати Верховного Суду від 08 серпня 2019 року у справі №202/4467/14-к визначено, що роз`яснення рішення суду є засобом виправлення недоліків судового акта, який полягає в усуненні незрозумілості судового акта і викладенні рішення суду у більш зрозумілій формі. Рішення суду може бути роз`яснено у разі, якщо без такого роз`яснення його важко виконати, оскільки існує значна ймовірність неправильного його виконання внаслідок неясності резолютивної частини рішення.
Відтак, роз`яснення судового рішення має значення не саме по собі, а в контексті його правильного виконання з урахуванням змісту рішення і волі суду, який його ухвалив. Метою роз`яснення судового рішення є його удосконалення для правильного розуміння учасниками судового провадження, органом виконання судового рішення. Роз`яснення судового рішення спрямоване на усунення незрозумілості, що ускладнює його реалізацію.
При цьому колегія суддів відзначає, що суть роз`яснення судового рішення полягає не в роз`ясненні мотивів, які покладені в основу рішення, а в роз`ясненні рішення саме з метою наступного його виконання.
Як вбачається із заяви ОСОБА_4 ним ставиться питання про незрозумілість не суті прийнятого судом апеляційної інстанції рішення, а мотивів його ухвалення, що не є предметом для роз`яснення.
За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку, що ухвала Чернігівського апеляційного суду від 26 червня 2024 року є зрозумілою, оскільки не містить інформації, яка може викликати складності у розумінні.
Враховуючи наведене, керуючись ст.380 КПК України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
У задоволенні заяви ОСОБА_4 про роз`яснення ухвали Чернігівського апеляційного суду від 26 червня 2024 року - відмовити.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення і оскарженню в касаційному порядку не підлягає.
СУДДІ:
ОСОБА_2 ОСОБА_1 ОСОБА_3
Суд | Чернігівський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 27.08.2024 |
Оприлюднено | 28.08.2024 |
Номер документу | 121207519 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Заява про роз’яснення судового рішення |
Кримінальне
Чернігівський апеляційний суд
Оседач М. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні