ПІВДЕННО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
У Х В А Л А
про повернення апеляційної скарги
09 жовтня 2024 рокум. ОдесаСправа № 916/437/24Південно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Діброви Г.І.
суддів: Савицького Я.Ф., Ярош А.І.
розглянувши апеляційну скаргу Громадської організації «Товариство Восток» м. Березівка, Одеської області
на ухвалу Господарського суду Одеської області від 03.10.2024 року, м. Одеса, суддя першої інстанції Бездоля Ю.С.
у справі № 916/437/24
за позовом: Громадської організації «Товариство Восток» м. Березівка, Одеської області
до: Головного управління Національної поліції в Одеській області м. Одеса,
Южненської міської ради Одеського району м. Южне, Одеської області
Приватного підприємства ПІВДЕНЬПАРКСЕРВІС м. Татарбунари, Одеської області, Білгород-Дністровський району
про стягнення 6 650 000 грн.,-
В С Т А Н О В И В:
07.10.2024 року на адресу Південно-західного апеляційного господарського суду надійшла апеляційна скарга Громадської організації «Товариство Восток» на протокольну ухвалу про відмову у задоволенні клопотання щодо звільнення від сплати судового Господарського суду Одеської області від 03.10.2024 року у справі №916/437/24, безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Автоматизованою системою документообігу суду для розгляду справи №916/437/24 було визначено колегію суддів у складі: головуючий суддя Діброва Г.І, судді Савицький Я.Ф., Ярош А.І., що підтверджується витягом з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 07.10.2024 року.
Дослідивши матеріали апеляційної скарги, колегія суддів прийшла до висновку, що апеляційна скарга підлягає поверненню заявнику, з огляду на наступне.
Реалізація конституційного права, зокрема, на апеляційне оскарження судового рішення, виходячи із принципів статей 55, 129 Конституції України, ставиться у залежність від положень процесуального закону, в даному випадку - норм Господарського процесуального кодексу України. Порядок здійснення господарського судочинства в Україні регламентується відповідним спеціальним законом - Господарського процесуального кодексу України, нормами якого, зокрема, визначено конкретні випадки можливості оскарження тих чи інших процесуальних документів суду (аналогічна правова позиція наведена у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 17.12.2019 у справі №18/257).
Частиною 2 ст. 254 Господарського процесуального кодексу України, встановлено, що ухвали суду першої інстанції оскаржуються в апеляційному порядку окремо від рішення суду лише у випадках, передбачених статтею 255 цього Кодексу. Оскарження ухвал суду, які не передбачені статтею 255 цього Кодексу, окремо від рішення суду не допускається.
Частиною 1 статті 255 Господарського процесуального кодексу України встановлено вичерпний перелік ухвал, які можуть бути оскаржені в апеляційному порядку окремо від рішення суду першої інстанції.
Судом апеляційної інстанції також враховано правовий висновок Верховного Суду щодо застосування положень статті 255 Господарського процесуального кодексу України, який викладений у постанові від 31.03.2021 у справі 920/722/19, зокрема:
«Системне тлумачення статті 255 Господарського процесуального кодексу України свідчить про те, що законодавець виокремив випадки, в яких може бути оскаржена або конкретна процесуальна дія, або така конкретна дія і відмова в її вчиненні.
Зазначені процесуально-процедурні обмеження права на апеляційне оскарження ухвал місцевого господарського суду окремо від остаточного рішення суду встановлено з метою ефективного здійснення правосуддя і не зменшують для сторін можливості доступу до суду апеляційної інстанції та не ускладнюють їм цей доступ таким чином і такою мірою, щоб завдати шкоди самій суті цього права, оскільки сторони не позбавляються права на апеляційне оскарження таких проміжних ухвал місцевого господарського суду взагалі, їх право лише відтерміновується до винесення остаточного рішення у справі.
Навпаки, відповідне обмеження має на меті забезпечити розгляд справи упродовж розумного строку та запобігти зловживанням процесуальними правами, які можуть призводити до невиправданих зволікань під час такого розгляду.»
Як вбачається з тексту апеляційної скарги, судом першої інстанції у оскаржуваній протокольній ухвалі було вирішено питання, про відмову у задоволенні клопотання позивача за вх.33557/24 від 16.09.2024, оскільки відсутні підстави для звільнення позивача від сплати судового збору щодо відшкодування заподіяної шкоди.
У апеляційній скарзі заявник просить скасувати таку протокольну ухвалу Господарського суду Одеської області від 03.10.2024 року у справі №916/437/24 (щодо розгляду клопотання за вх.№33557/24 від 16.09.2024) та справу направити до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Однак, у переліку ухвал, який визначений частиною 1 ст. 255 Господарського процесуального кодексу України про їх апеляційне оскарження окремо від рішення суду, відсутня така ухвала, як про відмову у задоволенні клопотання щодо звільнення від сплати судового збору.
Отже, протокольна ухвала Господарського суду Одеської області від 03.10.2024 року у справі №916/437/24 не може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду першої інстанції.
Відповідно до п.4 ч. 5 ст. 260 Господарського процесуального кодексу України, апеляційна скарга не приймається до розгляду і повертається судом апеляційної інстанції також, якщо скаргу подано на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
У зв`язку із поданням апеляційної скарги на ухвалу, що не підлягає апеляційному оскарженню окремо від рішення суду, апеляційний господарський суд повертає заявнику апеляційну скаргу з доданими до неї додатками.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 234-235, 254, 255, 260 Господарського процесуального кодексу України, апеляційний господарський суд,-
УХВАЛИВ:
Повернути без розгляду апеляційну скаргу Громадської організації «Товариство Восток» на протокольну ухвалу про відмову у задоволенні клопотання щодо звільнення від сплати судового збору Господарського суду Одеської області від 03.10.2024 року у справі №916/437/24 з додатками.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями та може бути оскаржена в касаційному порядку.
Додаток (на адресу скаржника): апеляційна скарга з додатками на 10 аркушів.
Головуючий суддяГ.І. Діброва
СуддіЯ.Ф. Савицький
А.І. Ярош
Суд | Південно-західний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 09.10.2024 |
Оприлюднено | 11.10.2024 |
Номер документу | 122184757 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, щодо недоговірних зобов’язань про відшкодування шкоди |
Господарське
Південно-західний апеляційний господарський суд
Діброва Г.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні