Ухвала
від 22.10.2024 по справі 492/109/23
АРЦИЗЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

справа № 492/109/23

провадження 1-кп/492/51/24

УХВАЛА

про повернення клопотання

про здійснення дистанційного судового провадження

22 жовтня 2024 року м. Арциз

Суддя Арцизького районного суду Одеської області ОСОБА_1 ,

ознайомившись із клопотанням, поданим від імені ОСОБА_2 про здійснення дистанційного судового провадження у кримінальному провадженні № 12022160000000782, внесеного 08 листопада 2022 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань за обвинуваченням ОСОБА_3 , у вчиненні злочину, передбаченого частиною 3 статті 286-1 КК України, -

встановила:

В провадженні Арцизького районного суду Одеської області перебуває кримінальне провадження за обвинуваченням ОСОБА_3 , у вчиненні злочину, передбаченого частиною 3 статті 286-1 КК України.

Судовий розгляд на підставі обвинувального акту призначено у судовому засіданні на 10 год. 30 хв. 03 жовтня 2024 року, у яке викликані учасники кримінального провадження.

01 жовтня 2024 року на електронну адресу суду за вх. № 8137/24 надійшло клопотання,

подане від імені захисника-адвоката ОСОБА_2 про здійснення судового провадження, а саме судового засідання, призначеного на 10 год. 30 хв. 03 жовтня 2024 року, у режимі відеоконференції, яке, згідно з Реєстром вхідної кореспонденції, передано головуючій судді ОСОБА_1 , 22 жовтня 2024 року.

Ознайомившись із клопотанням, що було подано до суду засобами електронного зв`язку, дослідивши матеріали кримінального провадження, суддя дійшла наступного висновку.

Згідно зі статтею 28 КПК України під час кримінального провадження кожна процесуальна дія або процесуальне рішення повинні бути виконані або прийняті в розумні строки.

Відповідно до положень статті 336 КПК України судове провадження може здійснюватися у режимі відеоконференції під час трансляції з іншого приміщення, у тому числі яке знаходиться поза межами приміщення суду (дистанційне судове провадження), зокрема, у разі введення воєнного стану, наявності інших підстав, визначених судом достатніми.

Учасник кримінального провадження подає клопотання про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду не пізніше ніж за п`ять днів до судового засідання. Копія клопотання в той самий строк надсилається іншим учасникам кримінального провадження.

Зазначеними правовими нормами закріплено як право учасника кримінального провадження брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції, так і відповідно цьому праву обов`язок учасника кримінального провадження - не пізніше п`яти днів до судового засідання подати таке клопотання до суду та його копію надіслати іншим учасникам кримінального провадження.

Згідно з частиною 1 статті 35 КПК України у суді функціонує Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система.

Організаційно-правові засади використання електронних документів визначені Законом України «Про електронні документи та електронний документообіг».

Відповідно до статті 5 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг», електронний документ - документ, інформація в якому зафіксована у вигляді електронних даних, включаючи обов`язкові реквізити документа.

Для ідентифікації автора електронного документа може використовуватися електронний підпис. Накладанням електронного підпису завершується створення електронного документа (стаття 6 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг»).

Отже, без такого реквізиту, як електронний цифровий підпис, вважається, що електронний документ не є створеним.

Згідно з пунктом 16 розділу ІІІ Положення про порядок функціонування окремих підсистем Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя, процесуальні документи можуть подаватися до суду в електронній формі, а процесуальні дії - вчинятися в електронній формі виключно за допомогою ЄСІТС з використанням власного кваліфікованого електронного підпису, прирівняного до власноручного підпису, за винятком випадків, передбачених процесуальним законом.

Крім того, приймання та реєстрація надісланих до суду учасниками судового процесу процесуальних документів повинні здійснюватись з офіційних електронних адрес (Електронних кабінетів), які вони мають створити в Електронному суді.

Надсилання клопотання у електронному вигляді без підпису ЕЦП не передбачено чинним КПК України та Положенням про порядок функціонування окремих підсистем Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, затвердженим рішенням Вищої Ради Правосуддя.

Обмін процесуальними документами здійснюється виключно через Систему електронного суду або електронну пошту суду, шляхом надсилання до суду документів, підписаних електронним цифровим підписом.

Суд має можливість та зобов`язаний достовірно встановити, що особа, яка подає процесуальний документ до суду, підписала його електронним підписом, який прирівнюється до власноручного. При цьому слід враховувати, що оригіналом документа є саме документ у електронній формі, а його паперова форма є копією документа, відтвореною на папері, то ж, передусім, суд має досліджувати на предмет підписання електронний документ, а не його паперову копію.

Як вбачається з клопотання, поданого від імені захисника-адвоката ОСОБА_2 , про здійснення судового провадження, а саме судового засідання, призначеного на 10 год. 30 хв. 03 жовтня 2024 року, у режимі відеоконференції, воно надійшло до суду електронною поштою без скріплення електронним цифровим підписом заявника та без надання доказів, що прокурору надіслана копія вказаного клопотання.

Судом встановлено, що захисником-адвокатом ОСОБА_2 клопотання про здійснення судового провадження у режимі відеоконференції надіслано до суду електронною поштою без скріплення електронним цифровим підписом, внаслідок чого вказане клопотання вважається таким, що не підписане особою, яка його подала, копія клопотання про здійснення судового провадження не була надіслана прокурору, оскільки до клопотання не додано доказів на підтвердження вказаному.

Відповідно до частини 1 статті 412 КПК України порушення вимог КПК України, які перешкодили чи могли перешкодити суду ухвалити законне та обґрунтоване судове рішення, є істотними порушеннями вимог кримінального процесуального закону.

Суд дійшов висновку, що зазначені вище порушення вимог КПК України під час подання до суду від імені захисника-адвоката ОСОБА_2 клопотання про здійснення судового провадження у режимі відеоконференції є перешкодою суду здійснити розгляд вказаного клопотання та ухвалити законне та обґрунтоване судове рішення.

Враховуючи, що діючим КПК України не врегульовано питання повернення клопотання захисника-адвоката про здійснення судового провадження у режимі відеоконференції, суд дійшов висновку, що в даному випадку необхідно застосувати дію статей 7 та 9 КПК України.

Так, частиною 6 статті 9 КПК України передбачено, що у випадках, коли положення цього Кодексу не регулюють або неоднозначно регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження, визначені частиною 1 статті 7 КПК України.

Відповідно до положень статті 7 КПК України, зміст і форма кримінального провадження повинні відповідати загальним засадам кримінального провадження, до яких зокрема відносяться: верховенство права, законність, забезпечення права на захист, доступ до правосуддя та обов`язковість судових рішень, публічність, диспозитивність, гласність і відкритість судового провадження та його розумність строків.

Враховуючи вищевикладене, беручи до уваги, що у надісланому до суду клопотанні про здійснення судового провадження у режимі відеоконференції відсутній електронний цифровий підпис, заявником до клопотання не додано підтвердження того, що прокурору надіслано копію вказаного клопотання, суд дійшов висновку, що зазначене клопотання, подане від імені захисника-адвоката ОСОБА_2 про здійснення судового провадження у режимі відеоконференції, слід повернути особі, яка його подала.

Суддя вважає за необхідне роз`яснити захиснику-адвокату ОСОБА_2 про його право на подання клопотання в електронній формі з накладанням його кваліфікованого електронного підпису.

Керуючись статтями 7, 9, 28, 35, 336, 369-372, 412 КПК України, суд,

постановила:

Клопотання, подане від імені захисника-адвоката ОСОБА_2 , про здійснення дистанційного судового провадження повернути заявнику.

Роз`яснити захиснику-адвокату ОСОБА_2 про його право на подання клопотання в електронній формі з накладанням його кваліфікованого електронного підпису.

Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя Арцизького районного суду

Одеської області ОСОБА_1

СудАрцизький районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення22.10.2024
Оприлюднено23.10.2024
Номер документу122453062
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗлочини проти безпеки руху та експлуатації транспорту Порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керують транспортними засобами в стані сп’яніння

Судовий реєстр по справі —492/109/23

Ухвала від 12.12.2024

Кримінальне

Арцизький районний суд Одеської області

Гусєва Н. Д.

Ухвала від 12.12.2024

Кримінальне

Арцизький районний суд Одеської області

Гусєва Н. Д.

Ухвала від 22.10.2024

Кримінальне

Арцизький районний суд Одеської області

Гусєва Н. Д.

Ухвала від 22.10.2024

Кримінальне

Арцизький районний суд Одеської області

Гусєва Н. Д.

Ухвала від 27.04.2023

Кримінальне

Арцизький районний суд Одеської області

Гусєва Н. Д.

Ухвала від 27.04.2023

Кримінальне

Арцизький районний суд Одеської області

Гусєва Н. Д.

Ухвала від 11.04.2023

Кримінальне

Арцизький районний суд Одеської області

Гусєва Н. Д.

Ухвала від 01.03.2023

Кримінальне

Арцизький районний суд Одеської області

Гусєва Н. Д.

Ухвала від 01.03.2023

Кримінальне

Арцизький районний суд Одеської області

Гусєва Н. Д.

Ухвала від 01.03.2023

Кримінальне

Арцизький районний суд Одеської області

Гусєва Н. Д.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні