Справа № 303/859/24
Провадження № 1-кс/303/1340/24
У Х В А Л А
Іменем України
07 листопада 2024 року м.Мукачево
Слідчий суддя Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
захисника адвоката ОСОБА_4
підозрюваної ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12024071040000116 від 16 січня 2024 року, клопотання слідчого СВ Мукачівського РУП ГУНП в Закарпатській області ОСОБА_6 , за погодженням із прокурором Свалявського відділу Мукачівської окружної прокуратури ОСОБА_3 , про відсторонення від посади фахівця з публічних закупівель юридичного відділу КНП «Лікарня Святого Мартина» ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, мешканки АДРЕСА_1 , розлученої, якамає наутриманні однумалолітню дитину, раніше не судимої, підозрюваної у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.364, ч.1 ст. 366 КК України,
в с т а н о в и в:
06 листопада 2024 року до Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області надійшло клопотання слідчого СВ Мукачівського РУП ГУНП в Закарпатській області ОСОБА_6 , за погодженням із прокурором Свалявського відділу Мукачівської окружної прокуратури ОСОБА_3 , про відсторонення від посади фахівця з публічних закупівель юридичного відділу КНП «Лікарня Святого Мартина» ОСОБА_5 , підозрюваної у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.364, ч.1 ст. 366 КК України.
На обґрунтування вимог клопотання слідчий зазначив, що ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюєтьсяу вчиненні кримінальнихправопорушень,передбачених ч.2ст.364,ч.1ст.366КК України,які єзлочинами усфері службовоїдіяльності,у зв`язкуз чим відповідно до ч.5 ст.65 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено відсторонення підозрюваної від посади. Відсторонення від посади необхідне для запобігання протиправній поведінці підозрюваної, яка на даний час перебуваючи на посаді може незаконним засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, а саме: перебування на займаній посаді сприяло вчиненню цього кримінального правопорушення і в подальшому може негативно впливати на перебіг досудового розслідування (тиск на свідків, підробка або знищення доказів, використання службового становища). ОСОБА_5 , перебуваючи на посади фахівця з публічних закупівель юридичного відділу КНП «Лікарня Святого Мартина», може і надалі вчиняти подібного роду злочини. Крім цього, відсторонення від посади має тимчасовий характер, тому не тягне за собою звільнення особи з займаної посади та не порушує конституційне право особи на працю, і є виправданим та відповідає завданням кримінального провадження на даній стадії. За допомогою застосування до ОСОБА_5 заходу забезпечення кримінального провадження - відсторонення її від посади, може бути виконане завдання досудового розслідування щодо встановлення та з`ясування всіх обставин вчиненого нею кримінального правопорушення.
Прокурор в судовому засіданні клопотання підтримав в повному обсязі з підстав, передбачених в ньому та просив таке задовольнити.
Захисник в судовому засіданні проти клопотання заперечив в повному обсязі з підстав його необґрунтованості та безпідставності, недоведеності обставин, передбачених п.6 ч.2ст.155 КПК України. Крім того зазначив, що підозрювана розлучена, яка має на утриманні малолітню дитину, позитивно характеризується.
Підозрювана в судовому засіданні підтримала думку захисника та просила відмовити у задоволенні клопотання слідчого з огляду на його безпідставність.
Заслухавши думку учасників справи, оглянувши та перевіривши надані матеріали клопотання, вважаю, що в клопотанні слід відмовити виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 131 КПК України, відсторонення від посади є одним із заходів забезпечення кримінального провадження, який застосовується з метою досягнення дієвості кримінального провадження.
Статтею 132 КПК встановлені загальні правила застосування заходів забезпечення кримінального провадження - вони не допускаються, якщо слідчий, прокурор не доведе, що: 1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; 2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора; 3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається із клопотанням.
Слідчим суддею в судовому засіданні встановлено, що відомості про кримінальні правопорушення відповідно до вимог ч.1 та ч.4 ст.214 КПК України внесено до ЄРДР за №12024071040000116 від 16 січня 2024 року. Правова кваліфікація кримінальних правопорушень: ч.2 ст.364, ч.1 ст. 366 КК України.
29жовтня 2024року ОСОБА_5 було повідомленопро підозруу вчиненнінею кримінальнихправопорушень,передбачених ч.2 ст.364, ч.1 ст. 366 КК України.
Згідно наказу КНП «Мукачівська центральна районна лікарня» № 44 від 15 березня 2022 року, ОСОБА_5 призначено відповідальною особою за публічні закупівлі товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану по КНП «Мукачівська ЦРЛ».
Згідно наказу КНП «Лікарня Святого Мартина» № 31-02 від 02 січня 2023 року, ОСОБА_5 переведено на посаду фахівця з публічних закупівель юридичного відділу.
Згідно ч.5 ст. 65-1 Закону України «Про запобігання корупції», особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею кримінального правопорушення у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.
Кримінальні правопорушення,передбачені ч.2ст.364, ч.1ст.366 КК України, в яких підозрюється ОСОБА_5 , згідно з розділом 17 Кримінального Кодексу України, є злочином та кримінальним проступком у сфері службової діяльності.
Згідно ст. 43 Конституції України, кожен громадянин має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає, а тому будь-які обмеження щодо реалізації цього права, у тому числі і відсторонення особи від посади під час кримінального провадження, повинно здійснюватися виключно з підстав та у порядку, передбаченому КПК України.
Відповідно до ч.1 ст.154 КПК України,відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину.
Слідчий суддя під час розгляду клопотання про відсторонення від посади зобов`язаний врахувати наявність правової підстави для відсторонення від посади, достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення, наслідки відсторонення від посади для інших осіб, що передбачено ч. 2ст.157КПК України.
Разом з тим, кримінальний процесуальний закон зазначає, що підставою для відсторонення від посади є наявність достатніх даних вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Відповідно до ч. 1ст. 157 КПК Українислідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо слідчий, прокурор не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Метою застосування заходу забезпечення кримінального провадження, який полягає у відстороненні від посади, є припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного, обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, що мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Зокрема, у разі відсутності підстав вважати, що перебування особи на конкретній посаді призведе до згаданих наслідків, слідчий суддя не вправі застосувати такий захід забезпечення кримінального провадження, як відсторонення від посади, оскільки обмеження прав особи не буде вважатися таким, що здійснено у відповідності доКПК.
Відповідно до розділу 2.4., пункту 3 Узагальнення судової практики щодо розгляду слідчим суддею клопотань про застосування заходів забезпечення кримінального провадження ВССУ України від 07.02.2014, підставами відмови у задоволенні клопотання про відсторонення від посади є, здебільшого, недостатність підстав для відсторонення підозрюваної особи від займаної посади, а також недоведеність існування обґрунтованої підозри у вчиненні злочину такого ступеня тяжкості, за умови вчинення якого може бути здійснено відсторонення від посади, а також недоведеність того, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого.
На переконання слідчого судді, матеріали клопотання про відсторонення ОСОБА_5 від займаної посади свідчать про відсутність достатніх підстав вважати, що такий захід забезпечення кримінального провадження, як відсторонення від посади, необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваної, яка, перебуваючи на зазначеній посаді, може незаконно впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
У клопотанні слідчого про відсторонення ОСОБА_5 від посади відсутнє належне обґрунтування наявності достатніх підстав вважати, що вона перебуваючи на посаді, впливатиме на свідків у даному кримінальному провадженні або може знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Надані слідчому судді матеріали клопотання не дають підстави для висновку, що потреби досудового розслідування виправдовують таке втручання у права і свободи ОСОБА_5 як відсторонення його від займаної посади.
Наведені у клопотанні доводи слідчого про те, що саме перебування ОСОБА_5 на посаді фахівця з публічних закупівель юридичного відділу КНП «Лікарня Святого Мартина» сприяло вчиненню нею інкримінованого кримінального правопорушення, самі по собі не є достатньою підставою для відсторонення підозрюваної від займаної посади.
Посилання слідчого на те, що перебуваючи на вказаній посаді, ОСОБА_5 може незаконно впливати на свідків чи інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, слідчий суддя вважає безпідставними, оскільки матеріали клопотання не містять і в судовому засіданні прокурором не наведено жодних конкретних фактів на підтвердження вказаних доводів.
Крім того, слідчий суддя враховує також те, що підозрювана притягується до кримінальної відповідальності вперше, проживає разом з донькою, матір`ю та батьком, який є інвалідом 2 групи, позитивно характеризується, розлучена, має на утриманні малолітню дитину, а тому фактичне позбавлення її можливості отримувати заробітну плату за наведених вище обставин, на думку слідчого судді, є невиправданими.
Приймаючи до уваги вказані обставини, слідчий суддя дійшов обґрунтованого висновку про відсутність правових підстав для задоволення клопотання слідчого та застосування до ОСОБА_5 заходу забезпечення кримінального провадження у виді відсторонення від посади, а тому в задоволенні такого відмовляє.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 131-132, 154, 155, 156, 157, 309, 376, 395 КПК України, слідчий суддя
п о с т а н о в и в :
Відмовити у задоволенні клопотання слідчого СВ Мукачівського РУП ГУНП в Закарпатській області ОСОБА_6 , за погодженням із прокурором Свалявського відділу Мукачівської окружної прокуратури ОСОБА_3 , про відсторонення від посади фахівця з публічних закупівель юридичного відділу КНП «Лікарня Святого Мартина» ОСОБА_5 , підозрюваної у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.364, ч.1 ст. 366 КК України.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Закарпатського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня оголошення.
Слідчий суддя Мукачівського
міськрайонного суду ОСОБА_1
Суд | Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 07.11.2024 |
Оприлюднено | 11.11.2024 |
Номер документу | 122886148 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про відсторонення від посади |
Кримінальне
Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області
Іваненко О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні