Ухвала
від 15.11.2024 по справі 297/1000/22
ВИНОГРАДІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Виноградівський районний суд Закарпатської області


Справа № 297/1000/22

У Х В А Л А

15.11.2024 року м. Виноградів

Виноградівський районний суд Закарпатської області в складі: головуючий суддя Надопта А.А., секретар судового засідання С.С.Онисько, розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання представника позивача адвоката Е.В.Пуканича про витребування письмових доказів по цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та виконавчого комітету Берегівської міської ради Закарпатської області, третя особа на стороні відповідачів-приватний нотаріус Берегівського районного нотаріального округу Закарпатської області Секереш Наталії Вікторівни про визнання заповіту недійсним та виключення з Спадкового реєстру запису про реєстрацію заповіту-

В С Т А Н О В И В:

В провадженні суду тривалий час знаходиться вищевказана цивільна справа.

Представник позивача подав 10.10.2024р. до суду письмове клопотання про витребування письмових доказів по справі, а саме: витребувати від Закарпатської дирекції Акціонерного товариства «Укрпошта» (ідентифікаційний код юридичної особи: 20454128, місцезнаходження: 88000, Закарпатська обл., м.Ужгород, пл.Поштова-4) оригінали всіх наявних у Закарпатській дирекції Акціонерного товариства «Укрпошта» (її відділеннях) документів, які містять підпис ОСОБА_4 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 .

Клопотання обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер батько позивачки - ОСОБА_4 . Після його смерті відкрилася спадщина, до складу якої входить 1/2 частина житлового будинку з господарськими будівлями і спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 . 05 квітня 2022 року приватним нотаріусом Берегівського районного нотаріального округу Закарпатської області Секереш Наталією Вікторівною була заведена спадкова справа № 69110385 після смерті батька позивачки - на підставі поданої позивачкою заяви про прийняття спадщини. Згодом позивачка дізналася, що її сестра - ОСОБА_2 звернулася до приватного нотаріуса Берегівського районного нотаріального округу Закарпатської області Секереш Н. В. із заявою про прийняття спадщини після смерті їхнього батька - на підставі заповіту ОСОБА_4 та ОСОБА_3 від 25 жовтня 2013 року, посвідченого секретарем виконавчого комітету Мужіївської сільської ради Берегівського району Закарпатської області Макара Вікторією Михайлівною і зареєстрованого в реєстрі для реєстрації нотаріальних дії за №50, згідно якого останні усе своє майно заповіли своїй доньці - ОСОБА_2 . Оспорюваний заповіт є недійсним, оскільки такий складений та посвідчений з порушенням вимог чинного законодавства. Оспорюваний заповіт позбавляє позивачку права на спадкове майно її батька. З наведених вище підстав позивачка просить визнати недійсним оспорюваний заповіт та виключити з Спадкового реєстру запис про реєстрацію оспорюваного заповіту. На час смерті ОСОБА_4 був пенсіонером і отримував пенсію через Закарпатську дирекцію Акціонерного товариства «Укрпошта».

У зв`язку з необхідністю отримання взірців підпису ОСОБА_4 для призначення посмертної судової почеркознавчої експертизи в справі слід витребувати від Закарпатської дирекції Акціонерного товариства «Укрпошта» (ідентифікаційний код юридичної особи: 20454128, місцезнаходження: 88000, Закарпатська обл., м. Ужгород, пл. Поштова, 4) оригінали всіх наявних у Закарпатській дирекції Акціонерного товариства «Укрпошта» (її відділеннях) документів, які містять підпис ОСОБА_4 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце проживання: АДРЕСА_1 , оскільки позивачка позбавлена можливості самостійно отримати вищевказані документи, так як чинне законодавство не передбачає можливість отримання таких документів третіми особами.

В судове засідання учасники цивільної справи не з`явилися.

Вирішуючи заявлене клопотання суд виходить з усталеної практики Європейського суду з прав людини, якою констатується недопустимість порушення принципу рівності учасників процесу, зокрема, така позиція викладена у рішенні ЄСПЛ у справі «Домбо Бегеер Б.В. проти Нідерландів», у якому зазначено, що умова «рівності сторін» у розумінні «справедливого балансу» між сторонами передбачає, що кожній стороні має бути надана можливість представляти справу і докази, в умовах, що не є суттєво гіршими за умови опонента.

Забезпечення доказів - це оперативне закріплення у встановленому цивільним процесуальним законом порядку відомостей про факти, яке вчиняється суддею з метою використання їх як докази при розгляді та вирішенні цивільних справ у суці. Забезпечення доказів у жодному випадку не можна ототожнювати із їх дослідженням або оцінкою. Єдина мета забезпечення доказів - це їх фіксація для забезпечення можливості їх дослідження та оцінки при подальшому розгляді справи.

Відповідно до ст.76 ЦПК України, доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Частиною першою статті 77 ЦПК України визначено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування тобто обставин, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений у частинах другій та третій статті 83 цього Кодексу. ( ч.1 ст. 84 ЦПК України)

За змістом положень частини другої та четвертої статті 83 ЦПК України, позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом з поданням позовної заяви. Якщо доказ не може бути поданий у встановлений законом строк з об`єктивних причин, учасник справи повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк; докази, які підтверджують, що особа здійснила всі залежні від неї дії, спрямовані на отримання вказаного доказу.

З матеріалів поданного клопотання вбачається, ІНФОРМАЦІЯ_4 помер батько позивачки - ОСОБА_4 . Після його смерті відкрилася спадщина, до складу якої входить 1/2 частина житлового будинку з господарськими будівлями і спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 . 05 квітня 2022 року приватним нотаріусом Берегівського районного нотаріального округу Закарпатської області Секереш Наталією Вікторівною була заведена спадкова справа № 69110385 після смерті батька позивачки - на підставі поданої позивачкою заяви про прийняття спадщини. Згодом позивачка дізналася, що її сестра - ОСОБА_2 звернулася до приватного нотаріуса Берегівського районного нотаріального округу Закарпатської області Секереш Н. В. із заявою про прийняття спадщини після смерті їхнього батька - на підставі заповіту ОСОБА_4 та ОСОБА_3 від 25 жовтня 2013 року, посвідченого секретарем виконавчого комітету Мужіївської сільської ради Берегівського району Закарпатської області Макара Вікторією Михайлівною і зареєстрованого в реєстрі для реєстрації нотаріальних дії за № 50 (далі - оспорюваний заповіт), згідно якого останні усе своє майно заповіли своїй доньці - ОСОБА_2 . Оспорюваний заповіт є недійсним, оскільки такий складений та посвідчений з порушенням вимог чинного законодавства. Оспорюваний заповіт позбавляє позивачку права на спадкове майно її батька. З наведених вище підстав позивачка просить визнати недійсним оспорюваний заповіт та виключити з Спадкового реєстру запис про реєстрацію оспорюваного заповіту.

На час смерті ОСОБА_4 був пенсіонером і отримував пенсію через Закарпатську дирекцію Акціонерного товариства «Укрпошта».

У зв`язку з необхідністю отримання взірців підпису ОСОБА_4 для призначення посмертної судової почеркознавчої експертизи в справі слід витребувати від Закарпатської дирекції Акціонерного товариства «Укрпошта» (ідентифікаційний код юридичної особи: 20454128, місцезнаходження: 88000, Закарпатська обл., м. Ужгород, пл. Поштова, 4) оригінали всіх наявних у Закарпатській дирекції Акціонерного товариства «Укрпошта» (її відділеннях) документів, які містять підпис ОСОБА_4 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце проживання: АДРЕСА_1 .

Позивачка позбавлена можливості самостійно отримати вищевказані документи, оскільки чинне законодавство не передбачає можливість отримання таких документів третіми особами.

У зв`язку з цим позивачкою не вживалися заходи для отримання вищевказаних доказів самостійно.

Верховний Суд у постанові від 15 жовтня 2020 року в цивільній справі № 148/2383/19 вказав, що особа, яка подає позовну заяву, вправі очікувати від суду застосування норм статей 84, 102, 103 Цивільного процесуального кодексу України, які надають їй право на звернення до суду з позовом з можливістю подальшого вирішення процесуальних питань щодо визначення предмета доказування, надання та витребування доказів в установленому законом порядку.

Законом України «Про інформацію» визначений режим доступу до інформації - це передбачений правовими нормами порядок одержання, використання, поширення і зберігання інформації.

За режимами доступу інформація поділяється на відкриту інформацію та інформацію з обмеженим доступом (ч. 1 ст. 20 Закону України «Про інформацію»).

В свою чергу, інформація з обмеженим доступом за своїм правовим режимом поділяється на конфіденційну і таємну (ч. 1 ст. 21 Закону України «Про інформацію»).

Конституцією України встановлено, що збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди не допускається, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини (частина друга статті 32).

Закон України «Про інформацію», який визначає конфіденційну інформацію як інформацію з обмеженим доступом, і стаття 302 Цивільного кодексу України містять аналогічні за змістом норми.

Конфіденційною є інформація про фізичну особу, а також інформація, доступ до якої обмежено фізичною або юридичною особою, крім суб`єктів владних повноважень. Конфіденційна інформація може поширюватися за бажанням (згодою) відповідної особи у визначеному нею порядку відповідно до передбачених нею умов, а також в інших випадках, визначених законом (ч. 2 ст. 21 Закону України «Про інформацію»).

Згідно з частиною другою статті 11 Закону України «Про інформацію» не допускаються збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та захисту прав людини. До конфіденційної інформації про фізичну особу належать, зокрема, дані про її національність, освіту, сімейний стан, релігійні переконання, стан здоров`я, а також адреса, дата і місце народження.

Конституційний Суд України в Рішенні від 30 жовтня 1997 року № 5-зп дійшов висновку, що до конфіденційної інформації, зокрема, належать свідчення про особу (освіта, сімейний стан, релігійність, стан здоров`я, дата і місце народження, майновий стан та інші персональні дані) (абзац перший пункту 1 резолютивної частини).

У Рішенні Конституційного Суду України від 20 січня 2012 року № 2-рп/2012 дано офіційне тлумачення, що до конфіденційної інформації про фізичну особу належать, зокрема, будь-які відомості та/або дані про відносини немайнового та майнового характеру (абзац перший пункту 1 резолютивної частини).

Відповідно до визначення поняття «інформація про фізичну особу (персональні дані)», яке дається у частині першій статті 11 Закону України «Про інформацію», інформація про фізичну особу (персональні дані) - це відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована.

Виходячи з положень статей 2, 6, 14 Закону України «Про захист персональних даних» відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована є персональними даними. Поширення персональних даних без згоди фізичної особи, стосовно якої відповідно до закону здійснюється обробка її персональних даних, не допускається, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.

Отже, відомості про фізичну особу є персональними даними, відносяться до конфіденційної інформації і можуть бути поширені лише за згодою самого суб`єкта персональних даних.

Таким чином, у зв`язку з тим, що покійний батько позивачки не давав позивачці згоду на доступ до його персональних даних, інформація про батька позивачки є інформацією з обмеженим доступом, позивачка позбавлена можливості самостійно отримати вищевказану інформацію в силу прямої заборони законів України «Про інформацію», «Про захист персональних даних».

Отже, як вбачається з вищенаведеного, позивачка позбавлена можливості самостійно отримати докази, які вона просить витребувати, у зв`язку із чим, заявлене клопотання підлягає до задоволення.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст.84, 260-261 ЦПК України, суд -

У Х В А Л И В:

Клопотання-задоволити.

Витребувати від Закарпатської дирекції Акціонерного товариства «Укрпошта» (ідентифікаційний код юридичної особи: 20454128, місцезнаходження: 88000, Закарпатська обл., м. Ужгород, пл. Поштова, 4) оригінали всіх наявних у Закарпатській дирекції Акціонерного товариства «Укрпошта» (її відділеннях) документів, які містять підпис ОСОБА_4 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце проживання: АДРЕСА_1 .

Витребувані докази надати до суду в строк до 19.12.2024 року.

Роз`яснити, що у відповідності до ст.84 ЦПК України будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.

У разі неможливості надати витребувані оригінали письмових доказів - направити до суду у зазначений строк обґрунтовану відповідь щодо причин неподання документів.

У разі неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів з причин, визнаних судом неповажними, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, передбачені цим Кодексом.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Головуючий А. А. Надопта

СудВиноградівський районний суд Закарпатської області
Дата ухвалення рішення15.11.2024
Оприлюднено20.11.2024
Номер документу123071847
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —297/1000/22

Ухвала від 15.11.2024

Цивільне

Виноградівський районний суд Закарпатської області

Надопта А. А.

Ухвала від 04.07.2024

Цивільне

Виноградівський районний суд Закарпатської області

Надопта А. А.

Ухвала від 21.05.2024

Цивільне

Виноградівський районний суд Закарпатської області

Надопта А. А.

Ухвала від 01.04.2024

Цивільне

Виноградівський районний суд Закарпатської області

Надопта А. А.

Ухвала від 12.09.2023

Цивільне

Виноградівський районний суд Закарпатської області

Надопта А. А.

Ухвала від 12.05.2023

Цивільне

Виноградівський районний суд Закарпатської області

Надопта А. А.

Ухвала від 25.11.2022

Цивільне

Виноградівський районний суд Закарпатської області

Надопта А. А.

Ухвала від 01.11.2022

Цивільне

Берегівський районний суд Закарпатської області

ФЕЙІР О. О.

Ухвала від 06.10.2022

Цивільне

Берегівський районний суд Закарпатської області

ІЛЬТЬО І. І.

Ухвала від 03.10.2022

Цивільне

Берегівський районний суд Закарпатської області

ГАЛ Л. Л.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні