Ухвала
від 27.01.2025 по справі 940/968/24
ТЕТІЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

27.01.2025 Справа № 940/968/24

Провадження по справі № 2/940/32/25

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 січня 2025 року Тетіївський районний суд Київської області у складі:

головуючого судді Мандзюка С.В.

за участю секретаря судового засідання Мудрик Н.А.

розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в приміщенні суду в м. Тетієві клопотання відповідача ОСОБА_1 про закриття провадження в частині позовних вимог у цивільній справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про стягнення грошових коштів,

встановив:

У провадженні Тетіївського районного суду Київської області перебуває цивільна справа за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про стягнення грошових коштів.

02.10.2024 відповідач ОСОБА_1 надіслав до суду клопотання про закриття провадження у справі в частині позовних вимог про стягнення з нього на користь ОСОБА_2 штрафу у розмірі 350000,00 грн.

Клопотання мотивоване тим, що рішенням Тетіївського районного суду Київської області від 05.12.2023 у цивільній справі № 940/390/23 за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про стягнення грошових коштів у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 про стягнення грошових коштів відмовлено повністю та знято арешт з нерухомого майна, яке належить ОСОБА_1 .

Постановою Київського апеляційного суду рішення Тетіївського районного суду Київської області від 05.12.2023 скасовано та у задоволенні позову ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про стягнення грошових коштів відмовлено повністю.

Ухвалою ВерховногоСуду від10.07.2024у відкритті касаційного провадженняза касаційною скаргою ОСОБА_2 на постанову Київського апеляційного суду від 15.05.2024 у справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про стягненнягрошових коштів відмовлено.

Як стверджує відповідач, у цій справі та у справі № 940/390/23 сторони одні й ті ж самі, предмет та підстави позову однакові.

У підготовче засідання позивач ОСОБА_2 не з`явився, надав до суду клопотання, в якому просить провести судове засідання у справі за його відсутності, позовні вимоги підтримує у повному обсязі.

Відповідач ОСОБА_1 у підготовче засідання не з`явився, надав до суду клопотання, в якому просить провести підготовче засідання у справі за його відсутності та задовольнити клопотання, подане ним про закриття провадження у справі в частині позовних вимог про стягнення з нього на користь ОСОБА_2 штрафу у розмірі 350000,00 грн.

Розглянувши матеріали клопотання про закриття провадження, дослідивши письмові докази, суд дійшов такого висновку.

Відповідно до пункту 3 частини першої статті 255 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо набрали законної сили рішення суду або ухвала суду про закриття провадження у справі, ухвалені або постановлені з приводу спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав, або є судовий наказ, що набрав законної сили за тими самими вимогами.

Результат аналізу пункту 3 частини першої статті 255 ЦПК України свідчить, що підставою для прийняття судового рішення про закриття провадження у справі є наявність іншого рішення суду, яке набрало законної сили та яке ухвалено між тими самими сторонами, про той самий предмет та з тих самих підстав.

Вказана підстава для закриття провадження у справі спрямована на усунення випадків повторного вирішення судом тотожного спору, який вже розглянуто і остаточно вирішено по суті, оскільки після набрання рішенням суду законної сили сторони та треті особи із самостійними вимогами, а також їх правонаступники не можуть знову заявляти в суді ту саму позовну вимогу з тих самих підстав.

Відповідно до частини четвертої статті 263 ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

У пунктах 26, 27 постанови Великої Палати Верховного Суду від 12 червня 2019 року у справі № 320/9224/17 зазначено, що «за пунктом 3 частини першої статті 255 ЦПК України підставою для закриття провадження у справі є, зокрема, вирішення спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав шляхом ухвалення рішення, яке набрало законної сили, або постановлення ухвали про закриття провадження у справі».

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 20 червня 2018 року у справі №761/7978/15-ц зазначено, що «позови вважаються тотожними, якщо в них одночасно співпадають сторони, підстава та предмет спору. Нетотожність хоча б одного з елементів не перешкоджає повторному зверненню до суду заінтересованих осіб за вирішенням спору. У розумінні цивільного процесуального закону предмет позову - це матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої він просить ухвалити судове рішення. У матеріальному розумінні предмет позову - це річ, щодо якої виник спір».

Предмет позову - це певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення, яка опосередковується відповідним способом захисту прав або інтересів.

Підстави позову - це обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги щодо захисту права та охоронюваного законом інтересу (постанова Великої Палати Верховного Суду від 04 грудня 2019 року у справі № 917/1739/17).

Підставу позову становлять обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги щодо захисту права та охоронюваного законом інтересу. Тобто зміна предмета позову означає зміну вимоги, з якою позивач звернувся до відповідача, а зміна підстав позову - це зміна обставин, на яких ґрунтується вимога позивача. Одночасна зміна і предмета, і підстав позову не допускається. Разом з тим, не вважаються зміною підстави позову доповнення його новими обставинами при збереженні в ньому первісних обставин та зміна посилання на норми матеріального чи процесуального права (постанова Великої Палати Верховного Суду від 25 червня 2019 року у справі № 924/1473/15).

Отже, суд закриває провадження у справі, якщо в позовах, які розглядаються судами, одночасно збігаються сторони, підстави та предмет спору, тобто, коли позови повністю співпадають за складом учасників цивільного процесу, матеріально-правовими вимогами та обставинами, що обґрунтовують звернення до суду. Нетотожність хоча б одного з цих чинників не перешкоджає повторному зверненню до суду заінтересованих осіб за вирішенням спору.

Визначаючи підстави позову як елементу його змісту, суд повинен перевірити, на підставі чого, тобто яких фактів (обставин) і норм закону, позивач просить про захист свого права.

Неможливість повторного розгляду справи за наявності рішення суду, що набрало законної сили, постановленого між тими ж сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав, ґрунтується на правових наслідках набрання рішенням суду законної сили.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, рішенням Тетіївського районного суду Київської області від 05.12.2023 у цивільній справі № 940/390/23 за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про стягнення грошових коштів у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 про стягнення грошових коштів відмовлено повністю та знято арешт з нерухомого майна, яке належить ОСОБА_1 .

Постановою Київського апеляційного суду від 15.05.2024 рішення Тетіївського районного суду Київської області від 05.12.2023 скасовано та у задоволенні позову ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про стягнення грошових коштів відмовлено повністю.

Ухвалою ВерховногоСуду від10.07.2024у відкритті касаційного провадженняза касаційною скаргою ОСОБА_2 на постанову Київського апеляційного суду від 15.05.2024 року у справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про стягненнягрошових коштів відмовлено.

Водночас, із змісту позовної заяви вбачається, що сторонами у цій справі є позивач ОСОБА_2 та відповідач ОСОБА_1 .

Предметом позову у цій справі є, зокрема, позовна вимога позивача ОСОБА_2 про стягнення з відповідача ОСОБА_1 на підставі розписки від 25.12.2015 штрафу в розмірі 350000,00 грн.

Зазначення позивачем в позовній заяві обставин, якими позивач обґрунтовує обов`язок відповідача повернути вказані кошти, зокрема, невиконання договірних зобов`язань відповідачем за розпискою від 25.12.2015, складають підставу позову.

Отже, аналіз матеріалів справисвідчить про те, що сторони, предмет та підстави позову у цій справі в частині стягнення штрафу у розмірі 350000,00 грн є тотожними підставам та предмету позову у справі № 940/390/23, в якій ухвалено рішення, що набрало законної сили.

Так, позови повністю співпадають за складом учасників цивільного процесу, матеріально-правовими вимогами та обставинами, що обґрунтовують звернення до суду. Адже в обох справах позивач ОСОБА_2 звертався до суду, зокрема із позовною вимогою про стягнення з відповідача ОСОБА_1 штрафу у розмірі 350000,00 грн за порушення відповідачем договірних зобов`язань за розпискою від 25.12.2015.

Більш того, в мотивувальній частині постанови Київського апеляційного суду від 15.05.2024, зазначено, що: «укладення заповіту є правом ОСОБА_1 , а не обов`язком, а застосування штрафу за скасування заповіту чинним законодавством не передбачено».

За таких обставин, враховуючи підстави та предмет позову, учасників цивільного процесу, суд дійшов висновку про наявність підстав для закриття провадження у справі в частині позовних вимог про стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 штрафу у розмірі 350000 грн, оскільки набрала законної сили постанова Київського апеляційного суду від 15.05.2024 у цивільній справі № 940/390/23 за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про стягнення грошових коштів, що зумовлює застосування наслідків передбачених п. 3 ч. 1 ст. 255 ЦПК України.

З огляду на зазначене, суд вважає за необхідне задовольнити клопотання відповідача про закриття провадження у справі в частині позовних вимог про стягнення з нього на користь ОСОБА_2 штрафу у розмірі 350000,00 грн.

Водночас, суд звертає увагу на те, що відповідно до ч. 2 ст. 256 ЦПК України, у разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду з приводу спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.

На підставі вищевикладеного та керуючись статтями 2, 13, 255, 256, 353 ЦПК України, суд

постановив:

Клопотаннявідповідача ОСОБА_1 про закриття провадження у цивільній справіза позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 простягнення грошовихкоштів вчастині позовнихвимог простягнення з ОСОБА_1 накористь ОСОБА_2 штрафу урозмірі 350000,00грн.- задовольнити.

Провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про стягнення грошових коштів в частині позовних вимог про стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 штрафу у розмірі 350000,00 гривень - закрити.

Ухвала суду може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Суддя С.В.МАНДЗЮК

СудТетіївський районний суд Київської області
Дата ухвалення рішення27.01.2025
Оприлюднено29.01.2025
Номер документу124694593
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них позики, кредиту, банківського вкладу, з них

Судовий реєстр по справі —940/968/24

Ухвала від 27.01.2025

Цивільне

Тетіївський районний суд Київської області

Мандзюк С. В.

Постанова від 17.12.2024

Цивільне

Київський апеляційний суд

Головачов Ярослав Вячеславович

Ухвала від 18.11.2024

Цивільне

Київський апеляційний суд

Головачов Ярослав Вячеславович

Ухвала від 06.11.2024

Цивільне

Київський апеляційний суд

Головачов Ярослав Вячеславович

Ухвала від 31.10.2024

Цивільне

Київський апеляційний суд

Головачов Ярослав Вячеславович

Ухвала від 17.10.2024

Цивільне

Тетіївський районний суд Київської області

Мандзюк С. В.

Ухвала від 08.10.2024

Цивільне

Тетіївський районний суд Київської області

Мандзюк С. В.

Ухвала від 11.09.2024

Цивільне

Тетіївський районний суд Київської області

Мандзюк С. В.

Ухвала від 14.08.2024

Цивільне

Тетіївський районний суд Київської області

Мандзюк С. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні