ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
Справа № 646/2339/23 Головуючий суддя І інстанції Блага І.С.
Провадження № 22-з/818/15/25 Суддя доповідач Яцина В.Б.
Категорія: Інші справи
ДОДАТКОВА ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 січня 2025 року м. Харків
Харківський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати у цивільних справах:
головуючого судді Яцини В.Б.
суддів колегії: Мальованого Ю.М., Маміної О.В.,
за участю секретаря судового засідання Холод М.В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні заяву представника ОСОБА_1 адвоката Мойсюк Андрія Миколайовича про ухвалення додаткового рішення, у справі запозовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору: Департамент служб у справах дітей Харківської міської ради, Служба у справах дітей по Основ`янському району Департаменту служб у справах дітей Харківської міської ради,про визначення місця проживання дитини з батьком, припинення стягнення аліментів, повернення грошових коштів, сплачених в якості аліментів, стягнення аліментів на утримання дитини, та за зустрічним позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_2 , треті особи: Служба у справах дітей по Основ`янському району Департаменту служб у справах дітей Харківської міської ради, Служба у справах дітей Буринської міської ради, про визначення місця проживання сина з матір`ю,
В С Т А Н О В И В :
Постановою Харківського апеляційного суду від 21 листопада 2024 року апеляційну скаргу представника ОСОБА_2 адвоката Курила Сергія Леонідовича залишити без задоволення. Рішення Червонозаводського районного суду м.Харковавід 10 травня 2024 року залишити без змін.
26 листопада 2024 року на адресу Харківського апеляційного суду надійшла заява представника ОСОБА_1 адвоката Мойсюк А.М. про ухвалення додаткового рішення.
Заява мотивована тим, що ОСОБА_1 у відзиві на апеляційну скаргу зазначалось, що відповідні докази на підтвердження факту понесених витрат на професійну правничу допомогу, повьязану з розглядом вказаної справи будуть подані у порядку та строки передбачені ч.8 ст.141 ЦПК України.
До заяви додано додаткову угоду від 26 липня 2024 року до договору про надання професійної правничої допомоги від 11.10.2024 та акт виконаних робіт від 28.11.2024 до додаткової угоди від 26.07.2024 до договору про надання професійної правничої допомоги від 11.10.2023.
Вказує, що відповідно до п.2 додаткової угоди до договору про надання професійної правничої допомоги від 11.10.2023 вартість зазначених у п.1 вказаної угоди послуг становить 40000 грн фіксовано і не залежить від об`єму роботи, кількості аркушів, годин роботи адвоката у апеляційній інстанції по справі №646/2339/23.
Таким чином, з урахуванням підготовки до подання відзиву, ознайомлення з доказами, підготовкою відзиву та прогнозованих дій по справі просить стягнути з ОСОБА_2 понесені витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 40000 грн.
ЗАПЕРЕЧЕННЯ????
Частинами 3,4ст.270 ЦПК Українипередбачено, що суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів із дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення.
У разі необхідності суд може викликати сторони або інших учасників справи в судове засідання. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
Відповідно дост. 270 ЦПК Українисуд апеляційної інстанції розглянув заяву за правилами, встановленими для розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження, з особливостями, встановленими для апеляційного провадження з повідомленням учасників справи та проведенням судового засідання, згідно до положень ч.3 ст.270, ч. 3 ст.369 ЦПК України.
Вислухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що заява підлягає задоволенню.
Частиною 1ст. 133 ЦПК України, визначено, що судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
За положеннямст.133 ЦПК Українисудові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, у тому числі, витрати на професійну правничу допомогу, витрати, пов`язані з проведенням експертиз.
Статтею 134 ЦПК Українипередбачено, що разом з першою заявою по суті спору кожна сторона подає до суду попередній (орієнтований) розрахунок судових витрат, які вона понесла і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи.
У разі неподання стороною попереднього розрахунку судових витрат суд може відмовити їй у відшкодуванні відповідних судових витрат, за винятком суми сплаченого нею судового збору.
Зі змістуст. 58 ЦПК Українивбачається, що сторона, третя особа, а також особа, якій за законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.
Відповідно дост. 60 ЦПК Українипредставником у суді може бути адвокат або законний представник.
Згідност. 15 ЦПК Українипредставництво у суді як вид правничої допомоги здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом.
Частиною 4.ст. 62 ЦПК Українивизначено, що повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно доЗакону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».
Статтею 137 ЦПК Українипередбачено, що витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат:
1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;
2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із:
1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг);
2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг);
3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт;
4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Згідно ч.ч. 5, 6 ст. 137 ЦПК України у разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті щодо розміру витрат суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами.
Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Судом встановлено, що правнича допомогу відповідачу у даній справі у судах першої та апеляційної інстанції ОСОБА_1 надавалась адвокатом Мойсюком А.М.
Відповідно до п.2 додаткової угоди до договору про надання професійної правничої допомоги від 11.10.2023 вартість зазначених у п.1 вказаної угоди послуг становить 40000 грн фіксовано і не залежить від об`єму роботи, кількості аркушів, годин роботи адвоката у апеляційній інстанції по справі №646/2339/23
Дослідивши вказані документи, суд встановив, що в акті приймання-здачі наданих послуг від 25 листопада 2024 адвокатом не зазначено кількість витраченого адвокатом часу.
Надані адвокатом послуги у вигляді підготовки до подання відзиву, ознайомлення з доказами, підготовка відзиву та прогнозовних дій у справі, складання та подання відзиву на апеляційну скаргу охоплюється однією послугою з підготовки відзиву на апеляційну скаргу та не може оцінюватись окремо.
Крім того, подання відзиву до суду не є наданням правової допомоги, а носить технічний характер.
У постановах Верховного Суду від 07.11.2019 у справі № 905/1795/18 та від 08.04.2020 у справі № 922/2685/19 висловлено правову позицію, за якою суд не зобов`язаний присуджувати стороні, на користь якої відбулося рішення, всі його витрати на адвоката, якщо, керуючись принципами справедливості, пропорційності та верховенством права, встановить, що розмір гонорару, визначений стороною та його адвокатом, є завищеним щодо іншої сторони спору, зважаючи на складність справи, витрачений адвокатом час, та неспіврозмірним у порівнянні з ринковими цінами адвокатських послуг.
Верховний Суд неодноразово звертав увагу на те, що при визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін (пункт 21 додаткової постанови Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020 у справі № 755/9215/15-ц).
Отже, при визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності) та критерію розумності їхнього розміру, з урахуванням конкретних обставин справи та доводів сторін.
Таким чином, беручи до уваги рівень складності юридичної кваліфікації правовідносин у справі, обсяг та обґрунтованість підготовлених та поданих до суду документів, їх значення для вирішення спору, приймаючи до уваги малозначність справи в розумінні частини 6 статті 19 Цивільного процесуального кодексу України, суд зазначає, що заявлений до стягнення розмір витрат на оплату послуг адвоката є неспівмірним зі складністю справи, наданим адвокатом обсягом послуг, за відсутності відомостей про витрачений ним час на надання таких послуг, та наявності заперечень щодо співмірності таких витрат зі сторони скаржника, не відповідає критерію розумності та їх стягнення у повному обсязі становить надмірний тягар для скаржника, що суперечить принципу розподілу таких витрат.
Відтак, суд дійшов висновку, що враховуючи категорію спору та зважаючи на обсяг наданих адвокатських послуг, співмірною є компенсація витрат відповідача на професійну правничу допомогу в розмірі 10 000 грн.
З огляду на вищевикладене, заяву представника ОСОБА_1 адвоката Мойсюка А.М. про ухвалення додаткового рішення слід задовольнити частково.
Керуючись ст.ст. 133,134,137,259,270,382-384, 389-391 ЦПК України, суд апеляційної інстанції
П О С Т А Н О В И В
Заяву представника ОСОБА_1 адвоката Мойсюк АндріяМиколайовича проухвалення додатковогорішеннязадовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_2 (рнокпп НОМЕР_1 ) на користь ОСОБА_4 ( НОМЕР_2 ) витрати на правову допомогу у розмірі 10000 грн.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дня прийняття, і протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення може бути оскаржена у касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду.
Повний текст судового рішення складений 27 січня 2025 року.
Головуючий В.Б. Яцина
Судді - Ю.М.Мальований
О.В.Маміна
Суд | Харківський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 16.01.2025 |
Оприлюднено | 30.01.2025 |
Номер документу | 124729298 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Інші справи |
Цивільне
Харківський апеляційний суд
Яцина В. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні