Рішення
від 07.07.2010 по справі 2-3453
КРАСНОДОНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 2-3453/10

РІШЕННЯ

Іменем України

«07» липня 2010 року м. Краснодон

Краснодонс ький міськрайонний суд Луга нської області у складі голо вуючого судді- Баличевої М.Б. , при секретарі - Олєйніково ї Г.Г., розглянувши у відкрито му судовому засіданні в залі суду м. Краснодон цивільну с праву за позовом ОСОБА_1 д о Управління Пенсійного фонд у України в м.Краснодон Луган ської області про визнання д ій неправомірними та зобов' язання прийняти рішення про підвищення пенсії ,-

ВСТАНОВИВ:

В травні 2010 року позивач з вернувся з позовом до Управ ління Пенсійного фонду Украї ни в м. Краснодон Луганської області про визнання дій неп равомірними, зобов'язання зд ійснити нарахування та випла ту підвищення до пенсії у від повідності до ст. 6 Закону Укра їни «Про соціальний захист д ітей війни» як дитині війни з а період з 09.07.2007 р. по 31.12.2007 р., з 22.05.200 8 р. по теперішній час.

В обґрунтування позовних в имог позивач зазначив, що вон а має статус «дитини війни» у зв'язку з чим, у відповідності до ст. 6 Закону України «Про со ціальний захист дітей війни» , виплачувана їй пенсія пови нна підвищуватись на 30 відсот ків мінімальної пенсії за ві ком. Вважає, що положення Зако ну України «Про Державний бю джет України на 2007 рік» в части ні зупинення дії ст.6 Закону Ук раїни «Про соціальний захист дітей війни» не відповідают ь Конституції України і тому не можуть застосовуватись. З підстав невідповідності ст. 22 Конституції України п.п. 2 п. 41 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів Ук раїни» вважала неможливе їх застосування з 01.01.2008 року, вваж ає за необхідне провадити ви плати пенсії у відповідному розмірі за вказаний період, оскільки у 2009 р. Закон «Про соц іальний захист дітей війни» не змінювався, вважає, що їй по винно сплачуватись підвище ння до пенсії у 2009 р. у розмірі , передбаченому Законом. Про сить задовольнити позов в п овному обсязі та розглянути справу за її відсутність.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився , про місце, дату та час розгля ду справи повідомлений належ ним чином, просив розглядати справу без участі його предс тавника. На адресу суду надій шли заперечення проти позову , у яких відповідач посилаєть ся на те, що у 2006 р. було встанов лено поетапно запровадженн я пільг дітям війни, однак Ка бінетом Міністрів України т ак і не було розроблено поря док поетапного впровадженн я пільг відповідно до ст.6 ЗУ “ Про соціальний захист дітей війни”, Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» дія ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" призупинена, законода вче не було врегульовано пит ання стосовно фінансування в иплати підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімал ьної пенсії за віком дітям ві йни. Відповідно до вказаного Закону підвищення до пенсії дітям війни виплачується за рахунок коштів Державного б юджету України, а не за рахуно к коштів Пенсійного фонду Ук раїни. Вимоги позивача щодо п ідвищення пенсії вважає неза конними, просив суд відмовит и у задоволенні позову.

Дослідивши матеріали спра ви, суд вважає, що позов підляг ає частковому задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачає ться, що позивач має правовий статус «дитина війни», що під тверджується пенсійним посв ідченням за № НОМЕР_1.

Відповідно до статті 6 Зако ну України «Про соціальний з ахист дітей війни» від 18.11.2004 рок у, що набрав чинності з 01 січня 2006 року, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове у тримання чи державна соціаль на допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуютьс я на 30 відсотків мінімальної п енсії за віком.

Відповідач є територіаль ним органом Пенсійного фонду України, який на виконання на даних йому повноважень призн ачає пенсії та готує докумен ти для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі виплату пенсій, інших соціал ьних виплат, які згідно із зак онодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного ф онду України ( п.1, п.15 Положення про Пенсійний фонд України).

Згідно ст. 28 Закону Укр аїни «Про загальнообов' язк ове державне пенсійне страху вання» мінімальний розмір пе нсії за віком за наявності у ч оловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлює ться у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втрати ли працездатність, визначено го законом.

Відповідно до ст. 6 Зако ну України «Про соціальний з ахист дітей війни», дітям вій ни пенсії або щомісячне дові чне грошове утримання чи дер жавна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії , підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Статтею 62 Закону Укра їни «Про державний бюджет Ук раїни на 2007 рік» від 19 грудня 2006 р ., що набрав чинності з 1 січня 20 07 р. (із змінами від 15 березня 2007 р .), був затверджений прожитков ий мінімум на одну особу, яка в тратила працездатність - з 1 с ічня - 380 грн., з 1 квітня - 406 грн. Кр ім цього цією статтею передб ачено, що для визначення міні мального розміру пенсії за в іком відповідно до абзацу пе ршого частини 1 статті 28 Закон у України «Про загальнообов' язкове державне пенсійне стр ахування» з 1 жовтня 2007 р. засто совується прожитковий мінім ум для осіб, які втратили прац ездатність, визначений абзац ом 5 частини першої цієї статт і, збільшений на 1 відсоток, що складає відповідно 410 грн.06 коп ., 415 грн.11 коп.

Статею 71 Закону України «П ро державний бюджет на 2007 рік» дія ст. 6 Закону України «Про с оціальний захист дітей війни » була зупинена.

Відповідно до статей 147, 15 2 Конституції України єдиним органом конституційної юрис дикції в Україні є Конституц ійний Суд України, рішення як ого набирають чинності з дня його ухвалення.

Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 рок у № 6-рп/2007 положення статті 71 Зак ону України «Про державний б юджет на 2007 рік», якими була зуп инена дія статті 6 Закону Укра їни «Про соціальний захист д ітей війни», визнані такими, щ о не відповідають Конституці ї.

Таким чином, положення стат ті 6 Закону України «Про соціа льний захист дітей війни» ст осовно того, що дітям війни пе нсії або щомісячне довічне г рошове утримання чи державна соціальна допомога, що випла чується замість пенсії, підв ищуються на 30% мінімальної пен сії за віком були чинними лиш е з 9 липня 2007 року (день ухвален ня рішення Конституційним Су дом України) до 31 грудня 2007 року .

Відповідно до статті 62 Зако ну України «Про Державний бю джет України на 2007 рік» та абза цу першого частини 1 статті 28 З акону України «Про загальноо бов'язкове державне пенсійне страхування» у 2007 році діяли н аступні розміри мінімальної пенсії за віком: з 1 квітня -410,06 г рн., з 1 жовтня - 415,11 грн.

Тобто, за період з 09.07.2007 року д о 31.12.2007 року позивач мав право н а отримання підвищення до пе нсії на підставі ст. 6 Закону У країни «Про соціальний захис т дітей війни» у розмірі 710,90 гр н (91 грн. 26 коп. (410 грн. 06 коп. х 30 % : 31 де нь) х 23 дня (період з 9 липня 2007 рок у по 31 липня 2007 року) + 246 грн. 04 коп. (4 10 грн. 06 коп. х 2 місяці х 30 %) + 373 грн. 60 коп. (415 грн. 11 коп. х 3 місяці х 30).

Законом України «Про Держ авний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяки х законодавчій актів України » від 28.12.2007 р. внесено зміни до За кону України «Про соціальний захист дітей війни», зокрема статтею 6 вказаного Закону пі сля внесення змін передбачал ось, що дітям війни до пенсії а бо щомісячного довічного гро шового утримання; державної соціальної допомоги, що випл ачується замість пенсії, вип лачується підвищення у розмі рі надбавки, встановленої дл я учасників війни.

Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 ро ку положення пункту 28 розділу II «Внесення змін до деяких за конодавчих актів України», З акону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких зако нодавчих актів України» від 28.12.2007р. щодо внесення змін до За кону України «Про соціальний захист дітей війни» визнані такими, що не відповідають Ко нституції України.

Тому суд вважає за необхід не задовольнити вимоги поз ивачки за період з 22.05.2008 р. по 31. 12.2008 р.

Щодо вимог за період з 01.01.2009 р . по 11.05.2010 р. (по момент зверненн я до суду) суд зазначає наступ не: ЗУ "Про державний бюджет Ук раїни на 2009 рік" не вносилось жо дних змін до ЗУ "Про соціальни й захист дітей війни", тобто ст .. 6 вказаного закону є діючою у первинній редакції, на підст аві чого позивач, як особа, що має статус "дитина війни" має право на отримання щомісячн ого підвищення до пенсії у ро змірах, встановлених ст.. 6 спе ціального ЗУ "Про соціальний захист дітей війни" - 30% мінімал ьної пенсії за віком, що дорів нює прожитковому мінімуму дл я непрацездатних осіб, встан овленому на конкретний періо д часу.

Відповідно до ст.. 2 ЗУ «Про прожитковий мінімум» прожит ковий мінімум застосовуєть ся для встановлення розмір ів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком.

Згідно з ст.19 Конституції У країни органи державної влад и та органи місцевого самовр ядування, їх посадові особи з обов' язані діяти лише на пі дставі, в межах повноважень т а у спосіб, що передбачені Кон ституцією України.

Ст. 54 З акону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» уста новлено у 2009 році прожитковий мінімум на одну особу та для т их, хто відноситься до основн их соціальних і демографічни х груп населення, в розмірах, щ о діяли у грудні 2008 року-498 грн. т а з 1 листопада 2009 року прожит ковий мінімум на осіб, які втр атили працездатність, - 573 грив ні.

Розміри державних соціа льних гарантій на 2009 рік, що виз начаються залежно від прожит кового мінімуму, встановлюют ься відповідними законами Ук раїни, цим Законом та нормати вно-правовими актами Кабінет у Міністрів України. У разі н евідповідності нормативно- правового акта Конституції України, закону України, між народному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд з астосовує правовий акт, яки й має вищу юридичну силу. От же, нарахування та виплата у 20 09 році дітям війни підвищення до пенсії або щомісячного гр ошового довічного утримання чи державної соціальної доп омоги, що виплачується заміс ть пенсії, повинні здійснюва тися відповідно до норм Зако ну України «Про соціальний з ахист дітей війни».

При прийнятті рішен ня суд керується нормами мат еріального права, які діяли н а момент виникнення правовід носин та розгляду справи по с уті.

На підставі наведен ого, суд вважає за необхідне з адвольнити частково позов ОСОБА_1 визнати неправомі рними дії відповідача та зо бов»язати відповідача пров ести перерахунок та виплату підвищення до пенсії у розмі рі 30 відсотків мінімальної пе нсії за віком як дитині війни відповідно до ст.. 6 ЗУ «Про со ціальний захист дітей війни» з 09.07.2007 р. по 31.12.2007 р. з урахуванням ф актично сплачених виплат, з 22. 05.2008 р. по 31.12.2008 р. з урахуванням фа ктично сплачених виплат, з 0 1.01.2009 р. по 11.05.2010 р. з урахуванням фактично сплачених виплат .

Керуючись ст. 6 ЗУ «Про соціа льний захист дітей війни», Рі шенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-р п/2007, Рішенням Конституційног о Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 р оку, ЗУ «Про державний бюджет на 2007 р.», ЗУ «Про державний бюд жет на 2008 р», ЗУ «Про Державний бюджет на 2009 р.», на підставі ст .. 3, 15,212-215, 292 ЦПК України,

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСО БА_1 до Управління Пенсійно го фонду України в м. Краснодо н Луганської області про зоб ов' язання прийняти рішення про підвищення пенсії - задо вольнити частково.

Визнати неправомір ною відмову управління Пенсі йного фонду в м. Краснодоні Лу ганської області у нарахуван ні та виплаті ОСОБА_1 під вищення до пенсії за віком як дитині війни, у розмірі 30 відс отків мінімальної пенсії за віком за період з 09.07.2007 р. по 31.12.2007 р ., з 22.05.2008 р. по 31.12.2008 р., з 01.01.2009 р. по 11.05.2 010 р.

Зобов'язати Управління Пе нсійного фонду України в м. Кр аснодон Луганської області здійснити нарахування та ви плату на користь ОСОБА_1 п ідвищення до пенсії у розмір і 30 відсотків мінімальної пен сії за віком як дитині війни з 09.07.2007 р. по 31.12.2007 р. з урахуванням ф актично сплачених виплат, з 22. 05.2008 р. по 31.12.2008 р. з урахуванням фа ктично сплачених виплат, з 0 1.01.2009 р. по 11.05.2010 р. з урахуванням фактично сплачених виплат .

В задоволенні іншої частин и позовних вимог ОСОБА_1 в ідмовити.

Копію рішення направити с торонам.

На рішення може бути подана заява про апеляційне оскарження протягом десяти днів з моменту проголошення рішення й апеляційна скарга протягом двадцяти днів післ я подання заяви про апеляцій не оскарження, або апеляційн а скарга протягом десяти дні в з моменту проголошення ріш ення, в апеляційний суд Луган ської області через Краснодо нський міськрайонний суд Луг анської області.

Головуючий М.Б.Баличева

СудКраснодонський міськрайонний суд Луганської області
Дата ухвалення рішення07.07.2010
Оприлюднено30.11.2010
Номер документу12500000
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —2-3453

Ухвала від 20.12.2010

Цивільне

Смілянський міськрайонний суд Черкаської області

Харченко Людмила Георгіївна

Рішення від 03.12.2010

Цивільне

Первомайський міський суд Луганської області

Мазка Наталія Броніславівна

Рішення від 29.09.2010

Цивільне

Шахтарський міськрайонний суд Донецької області

Карабаза Наталя Федорівна

Рішення від 09.11.2010

Цивільне

Солом'янський районний суд міста Києва

Трубніков Андрій Володимирович

Рішення від 07.07.2010

Цивільне

Краснодонський міськрайонний суд Луганської області

Баличева Марина Борисівна

Рішення від 18.11.2010

Цивільне

Крюківський районний суд м.Кременчука

Сьоря Сергій Іванович

Рішення від 14.10.2010

Цивільне

Совєтський районний суд м.Макіївки

Трипутіна Тамара Миколаївна

Рішення від 15.07.2010

Цивільне

Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області

Сагайдак Інна Миколаївна

Рішення від 08.10.2010

Цивільне

Дебальцевський міський суд Донецької області

Сухоручко Юлія Олександрівна

Рішення від 13.10.2010

Цивільне

Токмацький районний суд Запорізької області

Юрлагіна Тамара Володимирівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні