10/117пн
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
11.09.06 р. Справа № 10/117пн
Господарський суд Донецької області у складі: головуючого судді – Приходько І.В.;
при секретарі судового засідання – Давидовській Т. В.;
за участю представників сторін:
від позивача - Горлова В.В. – довіреність;
від відповідача - не з'явився;
3-я особа ш-та ім. М.Горького – не з'явився;
розглянув у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» в особі відокремленого підрозділу «Управління гірничотехнічних робіт» м. Донецьк,
до Незалежної профспілки гірників шахти ім. М.Горького м. Донецьк,
за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на боці відповідача - Державне підприємство шахта ім. М.Горького м. Донецьк,
про зобов'язання звільнити незаконно займані приміщення, -
В С Т А Н О В И В:
До господарського суду звернувся позивач, Державне підприємство «Донецька вугільна коксівна компанія» в особі відокремленого підрозділу «Управління гірничотехнічних робіт» м.Донецьк, з позовом до відповідача, Незалежної профспілки гірників шахти ім.М.Горького м.Донецьк, про зобов'язання звільнити незаконно займані приміщення загальною площею 100 кв.м, що розташовані в адміністративно-побутовому комбінаті за адресою м.Донкецьк,-26, вул.Стадіонна, 1.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилались на наказ ДП Донецьквугілля» № 128 від 24.10.2003 р., Акт прийому - передачі основних засобів АПК інвентарний № 22.
Ухвалою суду від 11.10.2005 р. розгляд справи зупинявся на підставі положень ст.79 Господарського процесуального кодексу України.
10.07.2006 р. провадження по справі поновлено.
В процесі розгляду справи з наданих суду документів, суд встановив, що відбулась реорганізація позивача. Правонаступником Державного підприємства «Донецька вугільна коксівна компанія» в особі відокремленого підрозділу «Управління гірничотехнічних робіт» стало Державне підприємство «Донецька вугільна енергетична компанія» в особі відокремленого підрозділу «Управління гірничотехнічних робіт».
На підставі положень ст.25 Господарського процесуального кодексу України суд замінив первісного позивача на його правонаступника - Державне підприємство «Донецька вугільна енергетична компанія» в особі відокремленого підрозділу «Управління гірничотехнічних робіт».
Представник відповідача у відзиві на позовну заяву № 27 від 16.06.2005 р. та в судових засіданнях проти позову заперечував.
Вважає, що наказ ДП «Донецьквугілля» № 128 від 24.10.2003 р. суперечить нормам діючого законодавства, оскільки спірна будівля не знаходилась на балансовому обліку відособленого підрозділу «Шахтоуправління «Южнодонбаське №1», а перебувало в управлінні «Шахта ім.Горького».
У зв'язку з прийняттям наказу Міністерства палива та енергетики № 492 та № 493 з урахуванням змін та доповнень до них, було створене ДП «Шахта ім.М.Горького», яке стало правонаступником ДП «Донецьквугілля» відповідно до розподільчого балансу.
В подальшому представник відповідача змінив заперечення до позову, усно в судових засіданнях (протокол від 5.09.2006 р.) позовні вимоги не визнав. В той же час не заперечував, що спірна будівля знаходиться у розпорядженні позивача. Передачу будівлі позивачу вважає незаконною
Ухвалою суду від 04.05.2005 р. до участі у розгляді справи на підставі ст.30 Господарського процесуального кодексу України, суд залучив посадову особу КП «БТІ» м. Донецька для надання пояснень з питань що виникають під час розгляду справи.
Представник КП БТІ у письмових поясненнях до суду та в судових засіданнях пояснив, надав пояснення щодо спірної будівлі по вул.Стадіонная 1.
Ухвалою суду від 31.05.2005 р. до участі у розгляді справи суд залучив на підставі ст.27 Господарського процесуального кодексу України третю особу яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ДП ”Шахта ім.М.Горького”.
Представник 3-ї особи підтримав пояснення відповідача. Вважає передачу будівлі адміністративно-побутового корпусу незаконною, оскільки на час укладання акту прийому-передачі спірна будівля знаходилась на балансовому обліку шахти ім.Горького, яка була відособленим підрозділом «Донецьквугілля».
На підставі наказу № 687 від 02.11.2004 р. шахта ім.Горького набула статусу юридичної особи, їй була передана кредиторську заборгованість, однак питання щодо повернення будівля не вирішено.
В останні судові засідання представник відповідача та третьої особи не з'явився, про час і місце слухання справи належним чином були повідомлені, поважної причини неявки до суду не сповістили.
Суд вважає, що наданих до суду документів достатньо для прийняття рішення по суті. На підставі положень ст.75 Господарського процесуального кодексу України справу розглянуто за відсутності відповідача та третьої особи на підставі наданих матеріалів.
Відповідно до ст.69 Господарського процесуального кодексу України, термін розгляду справи неодноразово продовжувався за клопотанням сторін.
Розглянув матеріали справи, додатково представлені сторонами документи, заслухав їх пояснення, суд встановив наступне.
Предметом спору є частка спірної двоповерхової будівлі, що розташована за адресою м.Донецьк-26, вул. Стадіонна, 1.
У 2003 р. було проведено злиття підприємств, що входили до складу холдінгових компаній та утворені унітарні державні підприємства за територіальним принципом: ДП «Донецьквугілля», ПД «Макіїввугілля», ДП «Шахтарськантраціт» тощо.
Так на підставі наказу Міністерства палива та енергетики України № 58 від 07.02.2003 р. були реорганізовані державні підприємства ВО «Донецьквугілля», у тому числі «Шахта ім.Горького», та шляхом їх злиття створене на їх базі Державне підприємство «Донецьквуліггя» (далі ДП «Донецьквугілля»).
На підставі наказу Міністерства палива та енергетики України № 493 від 18.09.2004 р. було створено Державне підприємство «Донецька вугільна коксівна компанія» (далі ДП «ДВКК»).
Як убачається з пункту 9 цього наказу до ДП «ДВКК» були приєднані деякі відособлені підрозділи ДП «Донецьквугілля», у тому числі «Управління гірничотехнічних робіт», а також шахти, у тому числі «Шахта ім.Горького».
Відповідно до підпункту 19.2 цього ж наказу визначено, що ДП «ДВКК» є правонаступником усіх прав та обов'язків відповідно до розподільчих балансів державного підприємства «Донецьквугілля» пов'язаних з діяльністю його відособлених підрозділів, у тому числі «Управління гірничотехнічних робіт» та «Шахта ім.Горького».
На підставі наказу № 492 від 18.09.2004 р. було створено Державне підприємство «Донецька вугільна енергетична компанія»
Як убачається з пункту 11 цього наказу ДП «Донецьквугілля» було реорганізоване шляхом виділення з його складу відособлених підрозділів, у тому числі «Управління гірничотехнічних робіт» та «Шахти ім.Горького», які були приєднані до складу ДП «Донецької вугільної коксівної компанії».
Відповідно до пункту 12 цього наказу було визначено, що діяльність ДП «Донецьквугілля» припиняється шляхом реорганізації та приєднання до ДП «Донецька вугільна енергетична компанія».
У пункті 24 цього наказу визначено, що ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» після завершення процедури припинення діяльності юридичної особи стає правонаступником прав та обов'язків ДП «Донецьквугілля» відповідно до розподільчого балансу.
02.11.2004 р. Міністерство палива та енергетики прийняло наказ № 687 про утворення державного підприємства «Шахта ім.М.Горького».
Як убачається з пункту 5 вказаного наказу, керівника ДП «Донецьквугілля» було зобов'язано наділити ДП «Шахта ім.М.Горького» майном, необхідним для формування статутного фонду та здійснення господарської діяльності, скласти акт приймання-передачі станом на 01.11.2004 р. та надати його на затвердження Міністерству.
08.11.2004 р. Міністерством палива та енергетики було прийнято наказ відповідно до якого були внесені зміни та доповнення до наказів Мінпаливенерго №492 та № 493, у зв'язку з утворенням Державного підприємства «Шахта ім.М.Горького».
Як убачається з прийнятих змін ДП «Шахта ім. М.Горького» є правонаступником ДП «Донецьквугілля», пов'язаних з діяльністю його відособленого підрозділу «Шахта ім. Горького» згідно з розподільчим балансом.
Таким чином, розглянув вказані накази, суд встановив, що правонаступництво кожного з реорганізованих підприємств: ДП «ДВКК» (позивач по справі) , ДП «ДВЕК» (посадова особа по справі) та ДП «Шахта ім. М.Горького» (третя особа по справі), визначено на підставі розподільчих балансів.
26.05.2005 р. Міністерством палива та енергетики України був прийнятий наказ № 238 про реорганізацію ДП «Донецька вугільна коксівна компанія», шляхом виділення з його складу відокремлених підрозділів і приєднання їх до складу ДП «Донецька вугільна енергетична компанія», у тому числі і «Управління гірничотехнічних робіт» (позивач по справі).
Відповідно до пункту 4.1. вказаного наказу було визначено ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» прийняти на баланс підприємства майно, майнові права та обов'язки, а також документи відособлених підрозділів, у т.ч. ”Управління гірничотехнічних робіт” за актами приймання-передачі на підстав розподільчого балансу.
Як убачається з передавального балансу станом на 01.06.2005р., затвердженого Міністерством палива та енергетики ДП “Донецька вугільна коксівна компанія” передала ДП “Донецькій вугільний енергетичній компанії2 основні засоби за первісною вартістю 117 714,14 грн. (код 031).
Вказаний факт також підтверджується Актом прийому передачі від 31.05.2005р. основних фондів на суму 117 714,14 грн., підписаним уповноваженими представниками сторін та головними бухгалтерами підприємств.
Відповідно до розшифровки статей передавального балансу відособленого підрозділу “Управління гірнотехнічних робіт” було передано всього по рахунку 10 “Основні засоби” на суму 117 714,14 грн., у тому числі будівель та споруд на суму 80149 грн. (ряд31).
Як убачається з Інвентаризаційного опису основних фондів Форми N інв.-1 станом на 06.06.2005 р. були інвентаризовані основні засоби, у тому числі будівля АБК 2-х поверхова, 1962 р. споруди, інв. № 8, вартістю 80 149 грн.
Враховуючи викладене, надані додаткові документи, суд встановив, що спірна будівля АБК на сьогоднішній час на підставі документів бухгалтерського обліку передана до розпорядження позивача.
Положеннями статті 37 Закону України «Про власність” встановлено, майно, що є державною власністю і закріплене за державним підприємством, належить йому на праві повного господарського відання, крім випадків, передбачених законодавством України.
Здійснюючи право повного господарського відання, підприємство володіє, користується та розпоряджається зазначеним майном, вчиняючи щодо нього будь-які дії, які не суперечать закону та цілям діяльності підприємства. До права повного господарського відання застосовуються правила про право власності, якщо інше не встановлено законодавчими актами України.
Згідно до положень статті 48 вказаного Закону визначено, що держава законодавчо забезпечує громадянам, організаціям та іншим власникам рівні умови захисту права власності.
Власник може вимагати усунення будь-яких порушень його права, хоч би ці порушення і не були поєднані з позбавленням володіння, і відшкодування завданих цим збитків.
Як убачається з матеріалів справи, відповідач не надав будь-яких документів стосовно підстав знаходження у спірному приміщенні.
Його посилання на незаконність передачі спірної будівлі у розпорядження позивача є юридично неспроможним, оскільки на час прийняття рішення, до суду не були надані документи у підтвердження незаконності перебування у володінні позивача спірного об'єкту.
Відповідно до ст.33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Суд вважає, що відповідач не надав до суду будь-яких документів у підтвердження законних підстав заняття спірного приміщення.
Статтею 50 Закону України «Про власність” встановлено, що власник має право вимагати повернення (віндикації) свого майна з чужого незаконного володіння.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги щодо зобов'язання звільнити незаконно займане приміщення обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Господарські витрати підлягають віднесенню у порядку ст.49 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись ст.ст. 37, 48, 50 Закону України “Про власність”, на підставі ст.ст.25,33, 43, 69, 75, 82, 84. 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
В И Р І Ш И В :
Задовольнити позовні вимоги Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» в особі відокремленого підрозділу «Управління гірничотехнічних робіт» м. Донецьк, заявлені до Незалежної профспілки гірників шахти ім. М.Горького м. Донецьк, про зобов'язання звільнити незаконно займані приміщення загальною площею 100 кв.м., що розташовані в адміністративно-побутовому комбінаті за адресою м.Донкецьк,-26, вул. Стадіонна, 1.
Зобов'язати Незалежну профспілку гірників шахти ім. М.Горького (83102, м. Донецьк, вул. Стадіонна, 1, ЄДРПОУ 25894151) звільнити приміщення загальною площею 100 кв.м., що розташоване в адміністративно-побутовому комбінаті за адресою м.Донецьк-26, вул. Стадіонна, 1.
Стягнути з Незалежної профспілки гірників шахти ім. М.Горького (83102, м. Донецьк, вул. Стадіонна, 1, ЄДРПОУ 25894151) на користь Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» в особі відокремленого підрозділу «Управління гірничотехнічних робіт» (83102, м. Донецьк, вул. Стадіонна, 1, ЄДРПОУ 33333651) витрати по сплаті держмита у розмірі 85грн. та інформаційно-технічного забезпечення судового процесу в сумі 118грн.
Суддя Приходько І.В.
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 11.09.2006 |
Оприлюднено | 22.08.2007 |
Номер документу | 129547 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні