20/283
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
11.01.11 р. Справа № 20/283
Суддя господарського суду Донецької області Донець О.Є.
розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу
за позовом: Відкритого акціонерного товариства “Донецькобленерго”, м.Горлівка
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю „Авторем”, м.Донецьк
про стягнення 25439,35 грн.
За участю представників:
від позивача: Пахомов Д.Ю. – дов.
від відповідача: не з'явився
СУТЬ СПОРУ:
До господарського суду Донецької області звернулось Відкрите акціонерне товариство „Донецькобленерго”, м.Горлівка, із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю „Авторем”, м.Донецьк, про стягнення 25439,35 грн., з яких 22722,06 грн. – сума заборгованості за спожиту активну електричну енергію, 939,51 грн. – сума інфляції, 276,25 грн. – сума 3% річних, 1501,53 грн. – сума пені.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на порушення відповідачем умов договору про постачання електричної енергії від 14.02.05 р. № 222, на приписи Господарського та Цивільного кодексів України, Закону України “Про електроенергетику”, Правил користування електричною енергією, а також на надані суду документи, що наявні в матеріалах справи.
Відповідач до судового засідання не з'явився, обставин, викладених у позові не спростував, незважаючи на те, що про час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином, у зв'язку з чим справу розглянуто в порядку ст.75 Господарського процесуального кодексу за наявними в ній матеріалами, які є достатніми для вирішення спору по суті.
Згідно із свідоцтвом про державну реєстрацію (перереєстрацію) суб”єкта підприємницької діяльності – юридичної особи, яке наявне в матеріалах справи, місцезнаходженням відповідача є: 83059, м.Донецьк, пр.Ілліча, 113, тобто та адреса, за якою судом відповідачеві направлялися процесуальні документи по справі.
Дослідивши матеріали справи та вислухавши пояснення представника позивача, суд встановив:
14 лютого 2005 року між Відкритим акціонерним товариством „Донецькобленерго” (далі-Постачальник електричної енергії) та Товариством з обмеженою відповідальністю „Авторем” (далі-Споживач) було укладено договір про постачання електричної енергії № 222 (далі-Договір).
Відповідно до п.1 Договору, Постачальник електричної енергії постачає електричну енергію Споживачу, а Споживач оплачує постачальнику електричної енергії її вартість та здійснює інші платежі згідно з умовами Договору та додатками до Договору, що є його невід'ємними частинами.
Згідно із п.2.2.3 Договору, Споживач зобов'язався оплачувати Постачальнику електричної енергії вартість електричної енергії згідно з умовами додатків № 5 „Порядок розрахунків за електроенергію” та № 6 „Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії”.
Пунктом 4.2.1 Договору передбачено, що за внесення платежів, передбачених пунктами 2.2.3 – 2.2.4 Договору, з порушенням термінів, визначених додатком № 5 „Порядок розрахунків за електроенергію”, Споживач сплачує Постачальнику електричної енергії пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ за кожний день прострочення платежу, враховуючи день фактичної оплати. Сума пені зазначається у розрахунковому документі окремим рядком.
Згідно із протоколом № 939 від 31.05.2010 р., відповідачу здійснено донарахування у розмірі 42680 кВт/год. на суму 31931,57 грн. у зв'язку із застосуванням при розрахунках з відповідачем коефіцієнту трансформації 200/5 у період з жовтня 2009 р. по квітень 2010 р. замість коефіцієнту 400/5, який передбачено Договором.
Відповідно до Додатку № 5 до Договору, у випадках неправильного розрахунку сум, що підлягають оплаті Споживачем (тобто нарахування надмірних сум або, навпаки, не нарахування сум, які Споживач повинен оплачувати у відповідності до Договору або нормативних документів), Постачальник проводить перерахунок за весь період неправильного нарахування, але не більше терміну позовної давності, та відображає його в рахунку, який Споживач отримує в розрахунковому відділі відповідного РЕМ до 6 числа наступного за розрахунковим місяця у порядку, визначеному п.7. Перерахунок проводиться шляхом зняття надмірно нарахованих сум або нарахування Споживачу додаткової платні, яка передбачена Договором або нормативними документами, без коригування договірних (граничних) величин споживання електричної енергії і потужності за період неправильного нарахування.
Таким чином, рахунком за травень 2010 р. донараховано за період з жовтня 2009 р. по квітень 2010 р.42680 кВт/год. відпущеної електричної енергії, що складає суму у розмірі 31931,57 грн. Зазначений рахунок було направлено відповідачу разом із супровідним листом.
27 травня 2010 року Актом-нарядом № 047100 на заміну (встановлення, знімання) лічильника електроенергії у споживача – юридичної особи відповідачу було встановлено лічильник № 0200623 тип НІК 2301.
Як стверджує позивач у своєму позові, ним у червні 2010 р. було відпущено відповідачу активної електричної енергії у розмірі 2144 кВт/год.
Відповідно до п.7 Додатку № 5 до Договору, для проведення остаточного розрахунку Споживач у термін до 3 робочих днів з дня закінчення розрахункового періоду повинен отримати в розрахунковому відділі відповідного РЕМ рахунок на оплату електричної енергії. Цей рахунок має бути оплачений Споживачем протягом 5 банківський днів з дня його отримання, якщо Споживач здійснює його оплату самостійно, та 10 банківський днів, якщо Споживач здійснює оплату через свою головну структуру. В разі неявки Споживача для отримання рахунку Постачальник направляє рахунок Споживачу рекомендованим листом. У такому разі рахунок вважається отриманим Споживачем з дня його відправлення.
Згідно із Додатком № 5 до Договору, у термін до 3 робочих днів після закінчення розрахункового місяця Споживач отримує в розрахунковому відділ відповідного РЕМ акт прийняття-передавання товарної продукції, який повертає підписаним та скріпленим печаткою в термін до 10 днів. У разі неповернення акту прийняття-передавання товарної продукції у зазначений термін, він вважається узгодженим Споживачем.
Вартість електричної енергії розраховується згідно тарифів, які формуються у порядку, затвердженому постановою НКРЕ від 22 січня 2001 року № 47 „Про затвердження Порядку формування роздрібного тарифу на електроенергію для споживачів (крім населення і населених пунктів) ліцензіатами з постачання електроенергії за регульованим тарифом”.
За ствердження позивача, він оформив та направив відповідачу рахунки на загальну суму 33682,36 грн., а саме – рахунок за травень 2010 року, направлений 09.06.10 р., рахунок за червень 2010 року, направлений 22.06.10 р., що підтверджує квитанцією про відправлення зазначених рахунків.
Як стверджує позивач, відповідач не в повному обсязі сплатив вартість спожитої електричної енергії, у зв”язку із чим за період травень, червень 2010 року утворився борг у розмірі 18935,05 грн. (без ПДВ), ПДВ 3787,01 грн., разом 22722,06 грн.
Посилаючись на вищевикладене, позивач звернувся до суду із позовом про стягнення з відповідача 25439,35 грн., з яких 22722,06 грн. – сума заборгованості за спожиту активну електричну енергію, 939,51 грн. – сума інфляції, 276,25 грн. – сума 3% річних, 1501,53 грн. – сума пені.
Згідно із ст.4-2) Господарського процесуального кодексу України, правосуддя у господарських судах здійснюється на засадах рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Відповідно до ст.4-3) зазначеного кодексу, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.
Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.
Статтею 33 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Згідно із ст.43 зазначеного кодексу, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
Згідно із ст. 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.
Відповідно до ст. 509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Статтею 525 Цивільного кодексу України передбачено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно із ст. 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Статтею 530 Цивільного кодексу України передбачено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
Свої позовні вимоги позивач підтверджує наявними в матеріалах справи Договором про постачання електричної енергії від 14.02.05 р. № 22, додатками до Договору, актами прийняття-передавання, рахунками, супровідними листами, Протоколом № 939 від 31.05.10 р., актами, квитанціями про оплату поштових послуг.
Акти приймання-передачі електричної енергії за травень та червень 2010 р. не містять підпису відповідача, однак матеріали справи містять докази їх направлення позивачеві (квитанції від 09.06.10 р. та від 22.06.10 р.), отже зазначені акти в силу положень додатку № 5 до Договору вважаються узгодженими відповідачем.
Отже, позовні вимоги щодо стягнення з відповідача 22722,06 грн. – суми заборгованості за спожиту активну електричну енергію є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Пунктом 4.2.1 Договору передбачено, що за внесення платежів, передбачених пунктами 2.2.3 – 2.2.4 Договору, з порушенням термінів, визначених додатком № 5 „Порядок розрахунків за електроенергію”, Споживач сплачує Постачальнику електричної енергії пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ за кожний день прострочення платежу, враховуючи день фактичної оплати. Сума пені зазначається у розрахунковому документі окремим рядком.
Відповідно до ст.625 Цивільного кодексу України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Таким чином, позовні вимоги щодо стягнення з відповідача 939,51 грн. – суми інфляції, 276,25 грн. – суми 3% річних, 1501,53 грн. – суми пені є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідач до судового засідання не з'явився, письмового відзиву по суті позову суду не надав, обставин, викладених у позові не спростував, доказів сплати вищезазначених сум суду не надав.
Судові витрати покладаються на відповідача.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.4-2, 4-3, 33, 43, 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, ст.193 Господарського кодексу України, ст.ст.509, 525, 526, 530, 625 Цивільного кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Відкритого акціонерного товариства „Донецькобленерго”, м.Горлівка, до Товариства з обмеженою відповідальністю „Авторем”, м.Донецьк, – задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Авторем” (83059, м.Донецьк, пр.Ілліча, 113; код ЄДРПОУ 05482446) на користь Відкритого акціонерного товариства „Донецькобленерго” (84601, Донецька область, м.Горлівка, пр.Леніна,11; на рахунок Донецьких ЕМ зі спеціальним режимом користування № 260383011297 в Донецьке обласне управління ВАТ „Ощадбанк”, МФО 335106, ЄДРПОУ 00131469) 22722,06 грн. – суму заборгованості за спожиту активну електричну енергію.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Авторем” (83059, м.Донецьк, пр.Ілліча, 113; код ЄДРПОУ 05482446) на користь Відкритого акціонерного товариства „Донецькобленерго” (84601, Донецька область, м.Горлівка, пр.Леніна,11; на поточний рахунок Донецьких ЕМ № 26004301745393 філії Головного управління ПАО ПІБ в Донецькій області, МФО 334635, ЄДРПОУ 00131469) 939,51 грн. – суму інфляції, 276,25 грн. – суму 3% річних, 1501,53 грн. – суму пені.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Авторем” (83059, м.Донецьк, пр.Ілліча, 113; код ЄДРПОУ 05482446) на користь Відкритого акціонерного товариства „Донецькобленерго” (84601, Донецька область, м.Горлівка, пр.Леніна,11; на рахунок № 26001307550283 у філії Центрально-Міського відділення ПІБ м.Горлівка Донецької області, МФО 334464, ЄДРПОУ 00131268) 255,00 грн. – суму держмита, 236,00 грн. – суму витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати накази у встановленому порядку.
Вступну та резолютивну частини рішення оголошено 11.01.11 р.
Повне рішення складено 17.01.11 р.
Суддя Донець О.Є.
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 11.01.2011 |
Оприлюднено | 08.02.2011 |
Номер документу | 13654216 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні