6/135
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"28" січня 2011 р.Справа № 6/135
Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Кабакової В.Г. розглянув у відкритому судовому засіданні матеріали справи № 6/135
за позовом: товариства з обмеженою відповідальністю "РАДІАНТ-СЕРВІС", м. Київ, вул. Тургенєвська, 82А,
до відповідача: відкритого акціонерного товариства "Кіровоградський райагропостач", м. Кіровоград, вул. Орджонікідзе, 5, літ. А, кім. 307.
про стягнення 507643,84 грн,
Представники сторін:
від позивача - Борисенко Любов Петрівна, довіреність від 24.01.2011,
від відповідача - Виноградова Любов Георгіївна, довіреність від 24.01.2011.
Товариство з обмеженою відповідальністю "РАДІАНТ-СЕРВІС" звернулось до господарського суду Кіровоградської області з позовною заявою про стягнення з відкритого акціонерного товариства "Кіровоградський райагропостач" заборгованості в сумі 507643,84 грн, з яких 500000,00 грн основного боргу та 7643,84 грн пені, яка виникла внаслідок часткового невиконання відповідачем умов договору купівлі-продажу від 15.10.2010 № 15/10/10.
Представник позивача в судовому засіданні 28.01.2010 позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Відповідач надав відзив на позовну заяву від 24.01.2011, за змістом якого підтвердив наявність заборгованості перед позивачем у сумі 507643,84 грн, про що також зазначив у судовому засіданні представник відповідача.
В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Оцінивши докази, залучені до матеріалів справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
Між товариством з обмеженою відповідальністю "РАДІАНТ-СЕРВІС" (Продавець) та відкритим акціонерним товариством "Кіровоградський райагропостач" (Покупець) 15.10.2010 укладено договір купівлі-продажу № 15/10/10 (далі за текстом - Договір).
Відповідно до пункту 1.1. Договору Продавець зобов'язався передати у власність Покупця технологію обробки високов'язкової нафти (Технологія), короткий опис, сфера застосування та основні показники якої визначені сторонами в Додатку № 1 до цього Договору, а Покупець, в свою чергу, зобов'язався прийняти Технологію та сплатити її вартість на умовах, що визначені в цьому Договорі.
До складу Технології, як зазначено у п. 1.2 Договору, що є предметом цього Договору, входять: 1) регламент та технічна документація виготовлення хімічного реагенту (СПКД-053); 2) регламент та технічна документація промислового використання хімічного реагенту (СПКД-053) для зниження в'язкості нафти.
Технологія вважається такою, що передана у власність Покупця з моменту підписання сторонами видаткових накладних на Технологію. Приймання-передача Технології здійснюється Сторонами за адресою: м. Київ, вул. Фрунзе, 160А (п. 4.1, 4.2 Договору).
Загальна вартість Технології становить 2200000,00 грн, в т.ч. ПДВ - 366666,67 грн. Вартість регламенту та технічної документації виготовлення хімічного реагенту (СПКД-053) становить 1700000,00 грн, в т.ч. ПДВ - 283333,33 грн. Вартість регламенту та технічної документації промислового використання хімічного реагенту (СПКД-053) для зниження в'язкості нафти становить 500000,00 грн, в т.ч. ПДВ 83333,33 грн (п. 3.1 Договору).
Розрахунки між сторонами за придбану Технологію здійснюються шляхом перерахування грошових коштів на рахунок Продавця у строк до 15 листопада 2010 року включно (п. 3.2 Договору).
Договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами та діє до повного виконання сторонами своїх зобов'язань (п. 8.7 Договору).
Договір укладено в письмовій формі, підписано та скріплено печатками обох сторін.
Відповідно до положень статті 67 Господарського кодексу України відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі договорів. Підприємства вільні у виборі предмета договору, визначенні зобов'язань, інших умов господарських взаємовідносин, що не суперечать законодавству України.
Частина 7 статті 179 Господарського кодексу України передбачає, що господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.
Правовідносини купівлі-продажу регулюються главою 54 Цивільного кодексу України.
Так, у відповідності до статті 655 Цивільного кодексу України, за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Згідно статті 692 Цивільного кодексу України покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару. Покупець зобов'язаний сплатити продавцеві повну ціну переданого товару.
Матеріалами справи підтверджено належне виконання позивачем умов Договору.
Відповідно до видаткової накладної від 15.10.2010 № 238, на підставі довіреності від 15.10.2010 № 2613, позивачем передано відповідачу регламент та технічну документацію промислового використання хімічного реагенту (СПКД-053) для зниження в'язкості нафти на суму 500000,00 грн у т.ч. ПДВ.
Разом з тим, Покупцем зобов'язання згідно п. 3.2 Договору не виконано, вартість отриманого регламенту та технічної документації промислового використання хімічного реагенту (СПКД-053) у встановлений Договором строк не сплачено.
Сторонами надано суду копію акта звірки розрахунків від 24.01.2011, за змістом якого відповідачем визнано заборгованість в сумі 500000,00 грн перед позивачем, вказаний акт підписано сторонами та скріплено печатками.
Крім того, в судовому засідання представниками сторін пояснено, що регламент та технічна документація виготовлення хімічного реагенту (СПКД-053) відповідачем отримано та оплачено.
За змістом статті 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Статтею 509 Цивільного кодексу України передбачено, що зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 ЦК України. Зобов'язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.
Згідно статей 525, 526 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
За змістом статей 33 і 34 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог.
Відповідач не надав господарському суду доказів, які спростовують позовні вимоги чи звільняють його від цивільної відповідальності.
З урахуванням вказаного, а також тої обставини, що відповідачем у справі позовні вимоги визнано у повному обсязі, факти, викладені в позовній заяві, не спростовано, господарський суд вважає позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю "РАДІАНТ-СЕРВІС" про стягнення з відкритого акціонерного товариства "Кіровоградський райагропостач" суми боргу в розмірі 500000,00 грн обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Крім того, позивач просить стягнути з відповідача пеню за період з 16.11.2010 по 21.12.2010 в сумі 7643,84 грн.
Пунктом 7.2 Договору передбачено, за порушення стороною строків розрахунків з іншою стороною, та/або сплати відповідних сум не в повному розмірі, винна сторона сплачує на користь іншої сторони пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від простроченої суми за кожний день прострочення, але не більше 10 відсотків від розміру несплачених (несвоєчасно сплачених) коштів.
Відповідно до статті 530 Цивільного кодексу України зобов'язання повинні виконуватись в установлений законом або договором строк.
Статтею 610 Цивільного кодексу України визначено, що порушення зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
У разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки (стаття 611 Цивільного кодексу України).
У відповідності до статті 546 Цивільного кодексу України виконання зобов'язання може забезпечуватися, зокрема, неустойкою.
Неустойкою (штрафом, пенею) згідно статті 549 Цивільного кодексу України, є грошова сума, яку боржник повинен сплатити кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Статтями 1, 3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" передбачено, що платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін.
Розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Згідно пункту 6 статті 232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
Наданий відповідачем розрахунок пені відповідає зазначеним нормам законодавства, а відтак вимога про стягнення з відповідача пені за період з 16.11.2010 по 21.12.2010 в розмірі 7643,84 грн підлягає задоволенню.
Крім того, в порядку статті 49 Господарського процесуального кодексу України на відповідача покладаються судові витрати.
Керуючись ст.ст. 33, 34, 44, 49, 75, 82-85, 116, 117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Стягнути з відкритого акціонерного товариства "Кіровоградський райагропостач" (25002, м. Кіровоград, вул. Орджонікідзе, буд. 5, літ. "А", кім. 307, ідентифікаційний код 00904996, п/р № 2600301232181 в філії "Жовтневе відділення ПІБ в м. Київ", МФО 322067) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "РАДІАНТ-СЕРВІС" (04050, м. Київ, вул. Тургенєвська, 82-А; ідентифікаційний код 37145630; п/р № 260022425 в філії АБ "Полтава-Банк" в м. Києві, МФО 322562) - 500 000,00 грн основної заборгованості, 7643,84 грн пені, державне мито в сумі 5076,43 грн та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в суді в сумі 236,00 грн.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його підписання до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області.
Суддя В. Г. Кабакова
Повне рішення складено 01.02.2011.
Суд | Господарський суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 28.01.2011 |
Оприлюднено | 09.02.2011 |
Номер документу | 13672185 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Бондарєв Едуард Миколайович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ярошенко Вікторія Ігорівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні