45/12
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел.230-31-34
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
справа № 45/12
04.02.08
За позовом Закритого акціонерного товариства "ФК Сократ"
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансист"
про зобов'язання до укладення договору купівлі-продажу комплексу
Суддя Балац С.В.
Представники:
Позивача: Таран Ю.С., дов. від 04.02.2008 № 22
Відповідача: не з'явилися
Суть спору: зобов'язання відповідача до здійснення письмового оформлення договору купівлі-продажу пакету акцій ВАТ "Банк "БІГ Енергія" у кількості 4980000 штук на умовах, передбачених у котировці та звіті про угоду, та зобов'язання передати пакет акцій ВАТ "Банк "БІГ Енергія" на підставі і у відповідності з умовами договору купівлі-продажу, укладеного 07.02.2007 року.
Позовні вимоги мотивовані тим, що між сторонами під час здійснення біржових торгів у електронній системі ДП "Фондова біржа ПФТС" було укладено договір купівлі-продажу пакету акцій ВАТ "Банк "БІГ Енергія" у кількості 4980000 штук на умовах, передбачених у котировці та звіті про угоду, проте відповідач ухиляється від письмового оформлення вказаного договору. Також позивач вказує, що відповідач ухиляється від виконання укладеного договору та не здійснює передачу пакету акцій, придбаних позивачем.
Ухвалою від 11.12.2007 порушено провадження у справі № 45/12 та призначено її до розгляду на 16.01.2008.
Ухвалою від 16.01.2008 розгляд справи відкладався на 04.02.2008.
Представник відповідача у судові засідання не з'явився, належним чином не повідомив про причини неявки на виклик суду. Відповідач повідомлений судом про розгляд справи належним чином.
Відповідно до ст. 75 ГПК України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
У судовому засіданні 04.02.2008, за згодою позивача, оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши наявні у матеріалах справи докази, суд –
ВСТАНОВИВ:
Відповідач 07.02.2007 о 10:44:33 у електронній системі ДП "Фондова біржа ПФТС" виставив тверду котировку на продаж пакету акцій ВАТ "Банк "БІГ Енергія" у кількості 4980000 штук по ціні 0,05 грн. за 1 штуку, що підтверджується довідкою ДП "Фондова біржа ПФТС" від 04.09.2007 № 870.
Позивач 07.02.2007 акцептував котировку відповідача, тобто засобами електронної торговельної системи ПФТС позивачем було введено звіт про угоду, який засобами електронної торговельної системи було надіслано відповідачеві, що підтверджується довідкою ДП "Фондова біржа ПФТС" від 04.09.2007 № 870.
Позивач направив відповідачеві проект договору купівлі-продажу цінних паперів № Л075/07; G744 від 07.02.2007. Проте відповідач його не підписав.
Відповідач листом від 19.02.2007 № 3/02-2007 відмовив позивачеві в оформленні угоди шляхом підписання проекту направленого позивачем, та повідомив позивача про те, що позивачем було здійснено акцепт помилкової котировки, виставленої відповідачем на продаж пакету акцій ВАТ "Банк "БІГ Енергія" у кількості 4980000 штук по ціні 0,05 грн. Також відповідач в зазначеному листі повідомив, що на момент акцепту позивачем, виставлений на продаж пакет акцій був проданий іншому учаснику ПФТС, проте у зв'язку із збоєм в роботі обладнання спірна котировка не була своєчасно знята, що мало наслідком її наступний акцепт позивачем.
Рішенням Постійної Дисциплінарної комісії Ради Асоціації "Перша Фондова Торговельна Система" від 18.07.2007 у справі № 01/2007 визнано, що дії відповідача є порушенням принципів добросовісності, законності та професійності , визначених п.п. 4.2, 4.3, 4.5 Кодексу професійної відповідальності ПФТС, затверджених Рішенням Загальних Зборів Асоціації ПФТС від 25.04.1997 № 6, та підпадає під пункт (є) Примірного переліку дій, що порушують високі стандарти підприємницької етики та професійної відповідальності, а саме –невиконання умов угоди, яка була укладена або підтверджена іншим Членом ПФТС, затвердженого Радою Асоціації ПФТС 01.07.1997. Вказаним рішенням постановлено застосувати до відповідач санкції у вигляді тимчасового зупинення користування торговельною системою ПФТС на шість місяців з можливістю скорочення вказаного терміну при наявності письмового підтвердження врегулювання конфлікту з позивачем.
Спір виник в наслідок того, що позивач вважає, що відповідач є зобов'язаним за укладеною угодою, і безпідставно ухиляється від письмового оформлення договору купівлі-продажу пакету акцій ВАТ "Банк "БІГ Енергія" у кількості 4980000 штук на умовах, передбачених у котировці та звіті про угоду, та виконання своїх зобов'язань за договором по передачі пакету акцій ВАТ "Банк "БІГ Енергія" на підставі і у відповідності з умовами договору купівлі-продажу, укладеного 07.02.2007 року.
Відповідно до ст. 650 Цивільного кодексу України особливості укладення договорів на біржах, аукціонах, конкурсах тощо встановлюються відповідними актами цивільного законодавства.
Нормою ст. 185 Господарського кодексу України передбачено, що до укладення господарських договорів на біржах, оптових ярмарках, публічних торгах застосовуються загальні правила укладення договорів на основі вільного волевиявлення, з урахуванням нормативно-правових актів, якими регулюється діяльність відповідних бірж, ярмарків та публічних торгів.
Згідно п. 3 Розділу І Положення про функціонування фондових бірж, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19.12.2006 № 1542 до функцій фондової біржі належать, зокрема: установлення правил проведення біржових торгів цінними паперами та іншими фінансовими інструментами; здійснення контролю за дотриманням членами фондової біржі та іншими особами, які мають право брати участь у біржових торгах згідно із законодавством, правил фондової біржі. Пунктом 4 Розділу ІІ вказаного Положення передбачено, що правила фондової біржі є обов'язковими для виконання членами фондової біржі, учасниками біржових торгів, емітентами, цінні папери яких унесені до біржового реєстру.
Отже, особливості укладення договорів купівлі-продажу цінних паперів у торговельній системі фондової біржі ПФТС регулюються відповідними правилами - Правилами Фондової біржі ПФТС, затвердженими Рішенням Біржової Ради ПФТС № 2.1 від 11.07.2006 та зареєстрованими Рішенням ДКЦПФР № 766 від 01.09.2006 (далі Правила ПФТС).
Відповідно до п. 3.3.2., 3.3.4. Правил ПФТС члени Біржі (якими є позивач і відповідач), зобов'язані виконувати зобов'язання за укладеними угодами з купівлі-продажу цінних паперів у заявленому обсязі, за заявленою ціною та у зазначений час, дотримуватися норм професійної етики, обов'язкових для членів Асоціації ПФТС.
Згідно п. 4.8. Правил ПФТС допущені до біржових торгів учасники торгів несуть відповідальність за котировки, заявки та угоди, що були введені чи укладені на Біржі від їх імені, відповідно до вимог цих Правил. Пунктом 7.3.4. Правил ПФТС передбачено, що учасники торгів несуть відповідальність за усі ризики, пов'язані з виставленням котировки на ринку.
Виставлення котировок здійснюється засобами торгової системи за такими правилами: котировки, виставлені учасниками торгів під час торгової сесії, вважаються "твердими", тобто умови котировки можуть бути акцептовані іншими учасниками торгів без переговорів. У випадку акцепту твердої котировки договір вважається укладеним на умовах акцептованої котировки (п. 7.3.1. Правил ПФТС).
Відповідно до ч. 2 ст. 631 Цивільного кодексу України договір набирає чинності з моменту його укладення.
Згідно п. 7.4.1., 7.4.2. Правил ПФТС укладення угод здійснюється шляхом акцепту котировок учасників торгів. На ринку котировок угода вважається укладеною з моменту акцепту твердої котировки.
Отже, договір купівлі-продажу пакету акцій ВАТ "Банк "БІГ Енергія" у кількості 4980000 штук був укладений між сторонами спору 07.02.2007.
Нормою п. 7.4.16. Правил ПФТС визначено, що для всіх угод, укладених на ринку котировок, якщо сторони угоди не домовились про інше, повинна застосовуватися наступна процедура щодо їх підписання:
- протягом наступного дня після дня укладення угоди продавець готує і відправляє покупцю належно підписаний і завірений печаткою договір, в якому відображуються всі умови угоди;
- покупець повинен підписати договір в день його одержання і відправити його продавцю наступного робочого дня;
- кожен договір повинен містити номер угоди, що присвоюється біржею.
Отже, між сторонами спору у порядку визначеному нормами права виникли цивільні права і обов'язки (зобов'язання), які мають виконуватися належним чином і в установлений строк відповідно до вказівок закону, договору (ст. 526 Цивільного Кодексу України), а одностороння відмова від виконання зобов'язання не допускаються (ст. 525 ЦК України).
Згідно ст. 173 Господарського кодексу України господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, утому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку, в тому числі обов'язку по письмовому оформленню договору купівлі-продажу пакету акцій ВАТ "Банк "БІГ Енергія" у кількості 4980000 штук.
Відповідач свого обов'язку по письмовому оформленню договору купівлі-продажу пакету акцій ВАТ "Банк "БІГ Енергія" у кількості 4980000 штук не виконав, безпідставно ухилися від оформлення договору, чим порушив права позивача.
За таких обставин, вимога позивача про зобов'язання відповідача до здійснення письмового оформлення договору купівлі-продажу пакету акцій ВАТ "Банк "БІГ Енергія" у кількості 4980000 штук на умовах, передбачених у котировці та звіті про угоду є обґрунтованою, підтверджується матеріалами справи та підлягає задоволенню.
Вимоги позивача про зобов'язання відповідача виконати свої зобов'язання за договором по передачі пакету акцій ВАТ "Банк "БІГ Енергія" на підставі і у відповідності з умовами договору купівлі-продажу, укладеного 07.02.2007 року задоволенню не підлягають, оскільки сторони не оформили письмового договору купівлі-продажу пакету акцій ВАТ "Банк "БІГ Енергія" та відповідно не визначили порядок та строк передачі пакету акцій, порядок та умови отримання відповідачем коштів від позивача.
Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст. 33, 49, 78, 82-84, 116-118 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити частково .
2. Зобов'язати Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансист" (04071, м. Київ, вул. Нижній Вал, 61, код 32853215) здійснити письмове оформлення договору купівлі-продажу пакету акцій ВАТ "Банк "БІГ Енергія" у кількості 4980000 штук за ціною по 0,05 грн. за 1 штуку.
3. Видати наказ.
4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансист" (04071, м. Київ, вул. Нижній Вал, 61, код 32853215, з будь-якого його рахунку виявленого державним виконавцем на час виконання рішення суду) на користь Закритого акціонерного товариства "ФК Сократ" (03150, м. Київ, вул. Червоноармійська, 72 н/п 147, (літ. А), кім. 1, код 21645965, на будь-який його рахунок під час виконання судового рішення) - 42 (сорок дві) грн. 50 коп. - витрат по оплаті держмита, 59 (п'ятдесят девєєять) грн. 00 коп. - витрат на інформаційно - технічне забезпечення судового процесу.
5. Видати наказ.
6. В задоволенні решти вимог відмовити.
7. Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до вимог ст. 84 ГПК України.
Суддя С. Балац
Дата підписання повного тексту рішення 29.02.2008
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 04.02.2008 |
Оприлюднено | 12.03.2008 |
Номер документу | 1417086 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні