2/230
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Рішення
04.03.2008 Справа № 2/230
За позовом Державної компанії з утилізації відходів як вторинної сировини „Укрекокомресурси” Кабінету Міністрів України в особі Закарпатського обласного управління „Закарпаттяекокомресурси”, м. Ужгород
ДО товариства з обмеженою відповідальністю „Мінеральні води Свалявщини”, с. Сусково Свалявського району
ПРО стягнення суми 152529,78грн. заборгованості по оплаті за надані послуги за договором 01-07Уж№87 від 28.01.2004р.,
Суддя О.Ф. Ремецькі
Представники сторін:
від позивача – Мигович М.В. –начальник управління
від відповідача –Калабішка Б.В. - директор
СУТЬ СПОРУ: стягнення суми 152529,78грн. заборгованості по оплаті за надані послуги за договором 01-07Уж№87 від 28.01.2004р.
Представник позивача просить позовні вимоги задоволити в повному обсязі по мотивах, викладених у позовній заяві, посилаючись на їх обґрунтованість матеріалами справи. Зокрема, у підставу своїх доводів вказує на те, що відповідач відповідно до вимог розділу 4 договору 01-07Уж№87 зобов'язувався оплачувати надані позивачем послуги згідно з тарифами, затвердженими Постановою КМ України №915 із зазначеними у доданій до договору таблиці щоквартально до 15 числа місяця, що слідує за звітним кварталом, виходячи із фактично використаної кількості тари (упаковки). Однак, такі зобов'язання відповідачем не виконувались, у зв'язку з чим позивачем пред'явлено відповідний позов. Просить взяти також до уваги те, що неналежне виконання відповідачем взятих на себе зобов'язань за договором позбавляє позивача можливості належно виконувати вимоги пункту 5 „б” постанови КМ України №915 для створення на загальнодержавному рівні потужностей з переробки та утилізації використаної тари (упаковки), тощо.
Вважає, що наданими відповідачем на примусове виконання рішення господарського суду області у справі №2/11 відомостями про обсяг фактично використаної кількості тари (упаковки) за 4 квартал 2004р. та 2005 рік повністю підтверджуються доводи позивача стосовно позовних вимог, а тому такі підлягають задоволенню в повному обсязі.
Представник відповідача заперечує з приводу задоволення позовних вимог позивача по мотивах, викладених у поданому суду письмових поясненнях. В обґрунтування своїх доводів вказує на те, що поданий позивачем розрахунок заборгованості на думку відповідача не містить підтвердження реального та фактичного виконання взятих на себе зобов'язань по договору 01-07Уж№87 і їх прийняття відповідачем, які мають підтверджуватись належними та допустимими
Продовження рішення господарського суду Закарпатської області від 04.03.2008 року по справі №2/230
доказами (стаття 38 ГПК України). Крім того, просить взяти до уваги те, що вимога позивача про стягнення заборгованості вже була предметом судового розгляду у справі №2/11, а відтак, не може повторно розглядатись судом.
Вважає, що відповідні акти виконаних робіт за спірний період позивачем взагалі не подані, а відповідно, ним на думку відповідача не підтверджено належним чином виконання зобов'язання за угодою 01-07Уж№87.
Вивчивши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив:
Між сторонами, а саме Державною компанією з утилізації відходів як вторинної сировини „Укрекокомресурси” Кабінету Міністрів України та товариством з обмеженою відповідальністю „Мінеральні води Свалявщини”, с. Сусково Свалявського району 28.01.2004 року було укладено договір 01-07УЖ№87 на надання послуг із збирання, сортування, транспортування, переробки та утилізації використаної тари (упаковки) зі строком дії до 31.12.2005 року. У відповідності до умов цього договору та постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.2001 року №915 „Про впровадження системи збирання, сортування, транспортування, переробки та утилізації відходів як вторинної сировини” сторони об'єднують свої зусилля для залучення використаної тари (упаковки) в господарський обіг, поліпшення стану навколишнього середовища. Згідно умов пункту 2.1 договору Компанія зобов'язується надавати Підприємству послуги щодо збирання, сортування, транспортування, переробки та утилізації використаної тари (упаковки) в якій знаходилась продукція Підприємства, в тому числі шляхом залучення до виконання третіх осіб, а Підприємство зобов'язується надавати Компанії відомості щодо обсягів тари (упаковки), яку воно використовує для пакування, транспортування або імпортування продукції –попередні - прогнозовані обсяги на плановий рік - до 30 грудня поточного року та фактичні з реальними обсягами за звітний квартал –до 10 числа місяця, наступного за звітним кварталом.
Відповідно до пункту 4.1 договору поточні платежі за надання Компанією послуг вносяться на спеціальний рахунок щоквартально до 15 числа місяця, що настає за звітним кварталом, виходячи із фактичної кількості тари (упаковки), відвантаженої підприємством для продажу продукції в тарі (упаковці).
Згідно п. 2.3 договору акт виконаних робіт виходячи із специфіки діяльності компанії надається за підсумками кожного кварталу відповідно до здійсненої підприємством оплати і містить відомості про обсяг послуг, наданих компанією за договором, які є частиною загального обсягу послуг, що постійно надаються компанією у всіх регіонах України щодо тари (упаковки) з-під продукції, використаної кінцевими споживачами.
У відповідності до п. 4.1. договору 01-07 УЖ №87, оплата послуг здійснюється відповідачем на спеціальний рахунок позивача щоквартально до 15 числа місяця, що настає за звітнім, виходячи із фактичної кількості тари (упаковки), відвантаженої підприємством для продажу продукції в тарі (упаковці). При цьому згідно обумовленого сторонами порядку розрахунків (п.4.2 договору) обов'язок по здійсненню розрахунків за договором виникає у відповідача незалежно від терміну надання Компанією актів виконаних робіт і повинен бути виконаний не пізніше строку визначеного п.4.1. договору.
Позивач в обґрунтування своїх доводів вказує на те, що відповідач здійснював використання тари (упаковки) з пластмаси для пакування своєї продукції у період вересень-грудень 2004 року і 2005 рік в розмірі 149539кг відходів вторинної пластмасової сировини, вартість послуг зі збирання, сортування, транспортування,
Продовження рішення господарського суду Закарпатської області від 04.03.2008 року по справі №2/230
переробки та утилізації якої відповідно до діючих за постановою КМУ від 26.07.2002р. №1084 тарифів становить 152529,78грн.
Обсяг використання тари (упаковки) з пластмаси і скла для пакування та транспортування своєї продукції у період з 4 кварталу 2004 року та протягом 2005 року достовірно доведено, зокрема обліковими даними поданими
відповідачем на виконання рішення суду у справі №2/11. Зазначені дані в
повній мірі підтверджують вказану позивачем в розрахунку частину кількості
використаної відповідачем тари (упаковки) у згаданий період, вартість послуг зі збирання, сортування, транспортування, переробки та утилізації якої, відповідно до діючих тарифів становить 152529,78грн. Відповідно до умов договору відповідач мав перераховувати позивачу кошти щоквартально в термін до 15 числа місяця наступного за звітнім, однак не зробив цього внаслідок чого утворився борг.
Позивач неодноразово звертався до відповідача з вимогами про виконання взятих на себе зобов'язань за договором та проведення оплати за надання послуг зі збирання, сортування, транспортування, переробки та утилізації використаної відповідачем тари і упаковки, однак, відповідач належним чином на вказані пропозиції та вимоги не прореагував.
Судом досліджено надані позивачем зведені і статистичні дані про проведену роботу Компанії за спірний період, з яких вбачається, що останньою забезпечувалась робота в єдиному циклі з метою утилізації відходів.
Аналізуючи доводи сторін з приводу наявних правовідносин по виконанню договору від 28.01.2004р. 01-07УЖ№87 на надання послуг із збирання, сортування, транспортування, переробки та утилізації використаної тари (упаковки), суд констатує наступне.
Постановою КМУ №915 від 26.07.2001р. „Про впровадження системи збирання, сортування, транспортування, переробки та утилізації відходів як вторинної сировини” з подальшими змінами та доповненнями встановлено зобов'язання підприємств, установ, організацій усіх форм власності, що використовують тару (упаковку) для пакування і перевезення продукції, забезпечити збирання (приймання), зберігання і утилізацію усіх видів використаної тари (упаковки), в якій знаходилася продукція цих підприємств, установ, організацій, на всій території, де реалізується продукція, а також зазначено, що вказане зобов'язання може бути виконано шляхом укладення договорів про надання послуг із збирання, сортування, перевезення, переробки та утилізації використаної тари (упаковки) з Компанією чи іншими спеціалізованими підприємствами, що мають відповідні ліцензії і умови для надання таких послуг на території України, де реалізується та утворюється відповідна використана тара (упаковка), а також здійснення оплати за надання обумовлених послуг згідно із загальним обсягом тари (упаковки), яка використовується для пакування та перевезення продукції за затвердженими тарифами.
Укладений ТОВ „Мінеральні води Свалявщини” з Компанією договір 01-07УЖ№87 від 28.01.2004р. свідчить про обрання відповідачем одного з альтернативних шляхів виконання законодавчо встановлених обов'язків щодо утилізації використаної тари (упаковки) на умовах, визначених даним договором.
Відповідно до вимог статті 526 ЦК України зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог –відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно із нормою п.1 статті 175 ГК України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких
Продовження рішення господарського суду Закарпатської області від 04.03.2008 року по справі №2/230
зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Тобто, кожна сторона по договору, як одну з підстав виникнення господарських зобов'язань, повинна вчинити певну дію господарського характеру (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію, тощо). При наявності господарського спору, що виник внаслідок невиконання чи неналежного виконання господарського зобов'язання, кожна із сторін повинна довести шляхом подання належних і допустимих доказів свої вимоги та заперечення.
Відповідно до Закону України „Про відходи” суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані; зокрема, забезпечувати приймання та утилізацію використаних пакувальних матеріалів і тари, в яких знаходилася продукція цих підприємств, установ та організацій - суб'єктів господарської діяльності, або укладати угоди з відповідними організаціями на їх збирання та утилізацію, передбачати при укладанні угод на поставку в Україну товарної продукції утилізацію чи вивезення з України використаних пакувальних матеріалів і тари, виконувати інші обов'язки, передбачені законодавством, щодо запобігання забрудненню навколишнього природного середовища відходами.
Порядок надання послуг Державною компанією “Укрекокомресурси”, яка утворена з метою впровадження в Україні екологічної діяльності і надання допомоги підприємствам, установам, організаціям усіх форм власності у сфері збирання, сортування, транспортування, переробки та утилізації відходів як вторинної сировини, визначений Постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.2001 № 915 “Про впровадження системи збирання, сортування, транспортування, переробки та утилізації відходів як вторинної сировини”.
Згідно з Порядком збирання, сортування, транспортування, переробки та утилізації використаної тари (упаковки), затвердженого Наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України від 02.10.2001 року N 224 приймання та утилізація використаної тари (упаковки) здійснюються підприємствами, установами, організаціями, які використовують тару (упаковку) для пакування і транспортування продукції, у процесі діяльності яких утворюється тара (упаковка), а також імпортерами, продукція яких міститься в тарі (упаковці), самостійно або шляхом укладення договорів з Державною компанією "Укрекокомресурси" чи іншими спеціалізованими підприємствами щодо надання послуг зі збирання, сортування, транспортування, переробки та утилізації використаної тари (упаковки).
Пунктом 12 вказаного Порядку встановлено, що Державна компанія "Укрекокомресурси" проводить роботу щодо розроблення, удосконалення та впровадження заходів з питань поводження з використаною тарою (упаковкою) в межах повноважень, наданих Міністерством економіки та з питань європейської інтеграції.
Надання Компанією послуг у вигляді збирання, сортування, транспортування, переробки та утилізації тари (упаковки) вказує на єдиний цикл з метою утилізації відходів та не підлягають ідентифікації щодо конкретного підприємства.
Оскільки відповідачем не доведено здійснення ним збирання, сортування, транспортування використаної тари (упаковки) та передачі її на утилізацію, яке проводиться лише за наявності відповідної ліцензії, а також не підтверджено належними доказами, що ці послуги йому надавалися іншими спеціалізованими підприємствами по збиранню, заготівлі відходів як вторинної сировини, вимоги позивача підлягають задоволенню в повному обсязі як належним чином доведені, а відповідачем не спростовані.
Продовження рішення господарського суду Закарпатської області від 04.03.2008 року по справі №2/230
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 44, 49, 82 –85 Господарського процесуального кодексу України,
СУД ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги задоволити повністю.
2. Стягнути з ТОВ „Мінеральні води Свалявщини”, с. Кусково, 61Г Свалявського району (рах. №26005040033001 в ФАКБ „Надра”, МФО 312505, код ЄДРПОУ 01730673) на користь Державної компанії з утилізації відходів як вторинної сировини „Укрекокомресурси” Кабінету Міністрів України в особі Закарпатського обласного управління „Закарпаттяекокомресурси”, м. Ужгород, вул. Гагаріна, 30 (рах. №26002055200338 в РУ „ПриватБанк” м. Ужгорода, МФО 312378, код ЄДРПОУ 21702781) суму 152529,78грн. заборгованості по оплаті за надані послуги за договором 01-07Уж№87 від 28.01.2004р., а також суму 1525,30грн. у відшкодування витрат по сплаті державного мита та 118грн. у відшкодування витрат по оплаті за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Рішення набирає законної сили в порядку ст. 85 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя О.Ф. Ремецькі
Суд | Господарський суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 04.03.2008 |
Оприлюднено | 12.03.2008 |
Номер документу | 1420968 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні