Рішення
від 17.03.2011 по справі 38/11
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА



 

ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД  міста КИЄВА

01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б     тел. 284-18-98

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №  38/11

17.03.11

За позовом

Державного підприємства “Міжнародний аеропорт “Бориспіль”

До

Державного підприємства “Українські авіаційні паливно-мастильні матеріали”

Про

стягнення 13730,14 грн.

Суддя Власов Ю.Л.

Представники:

Від позивача

Шпортило Я.І.

Від відповідача

Батуров В.І.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Відповідача про стягнення заборгованості у розмірі 13730,14 грн., з яких 12683,45 грн. основного боргу, 563,54 грн. пені, 377,06 грн. індексу інфляції та 3% річних в сумі 106,09 грн.  

16.02.11р. Позивач подав заяву про збільшення позовних вимог, в якій збільшив розмір заявлених позовних вимог та просить суд стягнути з Відповідача 18977,75 грн., з яких 17660,89 грн. основного боргу, 729,01 грн. пені, 449,77 грн. інфляції та 138,08 грн. 3% річних.

Заявлені позовні вимоги Позивач обґрунтовує наступним. Між Позивачем, Відповідачем та Фондом державного майна по Київській області був укладений договір оренди нерухомого майна від 07.04.10р. , відповідно до якого Позивач передав, а Відповідач прийняв в оренду приміщення, проте орендні платежі в порушення умов договору не здійснював, у зв’язку з чим у нього виникла заборгованість.

Таким чином, Відповідач повинен сплатити Позивачу суму основного боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції, 3% річних та пеню.

Відповідач заперечив проти задоволення позову посилаючись на обставини викладені у відзиві на позовну заяву.

Ухвалою Господарського суду м. Києва від 31.01.11р. провадження у справі було порушено, позовна заява прийнята до розгляду, розгляд справи був призначений на 17.02.11р. Розгляд справи відкладався.

Судом досліджені надані суду докази та матеріали. В результаті дослідження наданих суду доказів та матеріалів, слухання сторін суд

ВСТАНОВИВ:

07.04.10р. між Фондом державного майна України по Київській області, Позивачем та Відповідачем був укладений договір оренди №02.1.2-14/24-7, відповідно до якого Фонд державного майна України передає, а Відповідач приймає в строкове платне користування нежитлове  приміщення №53 на другому поверсі будівлі системи ОСЗ площею 42,6 м. кв.

Відповідно до п.1.2. вказаного договору майно перебуває на балансі Позивача та розміщене за адресою: 08307, Київська обл., м. Бориспіль, Міжнародний аеропорт «Бориспіль».

Згідно з п.2.1. вказаного договору Відповідач вступає у строкове платне користування майном у термін, указаний у договорі, але не раніше дати підписання сторонами цього договору та акту передачі-приймання майна. Акт передачі-приймання підписують Позивач та Відповідач.

Відповідно до п.3.1. вказаного договору оплата здійснюється Відповідачем з дати підписання Позивачем та Відповідачем акту передачі-приймання майна, в оренду і припиняється з дати фактичного  звільнення Відповідачем майна, що підтверджується підписанням Позивачем та Відповідачем акту передачі-приймання майна.

Згідно з п.3.2. вказаного договору орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку та порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої Кабінетом Міністрів України, і за результатами конкурсу за базовий місяць розрахунку орендної плати (останній місяць, за який є інформація про індекс інфляції) без врахування ПДВ становить 6308,75 грн.

Відповідно до п.3.3., 3.4. вказаного договору орендна плата за перший місяць фактичного користування майном визначається шляхом корегування орендної плати за базовий місяць на індекс інфляції за період до початку фактичного використання майна  (дати підписання акту передачі-приймання майна). Орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць. Якщо  індекс інфляції за поточний місяць складає менше 100%, то орендна плата визначається на рівні орендної плати за попередній місяць. Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному чинним законодавством.

Згідно з п.3.5. вказаного договору орендна плата перераховується Відповідачем до державного бюджету та Позивачу у співвідношенні 70% до 30% щомісяця, не пізніше 15 числа місяця відповідно до пропорцій розподілу, установлених Кабінетом Міністрів України і чинних на кінець періоду, за який здійснюється платіж, згідно з розрахунком-фактурою, який надає Відповідачу Позивач.

Відповідно до п.3.7. вказаного договору орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає індексації і стягується до бюджету та Позивачу у визначеному п.3.5 співвідношенні, відповідно до чинного законодавства України, з нарахуванням пені в розмірі подвійної ставки НБУ від суми заборгованості, з урахуванням індексації, за кожний день прострочення, включаючи день оплати.

Згідно з п.5.4. договору Відповідач зобов’язався з 10 числа, що слідує за звітнім, самостійно одержувати в бухгалтерії Позивача рахунок та акт приймання-здачі послуг. Сплата рахунку здійснюється Відповідачем до 15 числа того ж місяця.

Згідно з п.17 договору до договору додаються розрахунок плати за базовий місяць оренди державного нерухомого майна.

Відповідно до розрахунку плати за базовий місяць оренди державного нерухомого майна до вказаного договору орендна плата за базовий місяць оренди яким являється липень 2009 року складає 6308,75 грн.   

07.04.10р. Позивач передав, а Відповідач прийняв вищевказане майно, що підтверджується актом передачі-приймання орендованого майна.

В порушення умов укладеного договору Відповідач орендні платежі в період з 07.04.10р. по 22.11.10р. не здійснював, у зв’язку з чим нього виникла заборгованість перед Позивачем в сумі 17660,89 грн., що підтверджується розрахунком Позивача та іншими матеріалами справи.

22.11.10р. Відповідач повернув, а Відповідач прийняв вищевказане майно, що підтверджується актом передачі-приймання орендованого майна.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об’єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позовні вимоги Позивача підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Згідно з ст.526 Цивільного кодексу України зобов‘язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства. Відповідно до ст.193 Господарського кодексу України суб‘єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов‘язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору.

Згідно з ст.525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов’язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Відповідно до ст.530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до ч.1 ст.759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Згідно з п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.09 р. N316, в редакції станом на день укладення договору, до 1 січня 2011 р. орендні ставки, визначені в додатку 2 до Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.95р. N786, крім ставок, визначених пунктами 1-3 зазначеного додатка, застосовуються у розмірі 45 відсотків встановленого обсягу.

Відповідно до з п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.09 р. N316, в редакції станом на 22.06.10р., з 1 липня 2010 р. до 1 січня 2011 р. орендні ставки, визначені в додатку 2 до Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.95р. N786, крім ставок, визначених пунктами 1-3 зазначеного додатка, застосовуються у розмірі 45 відсотків установленого обсягу для орендарів - суб'єктів малого підприємництва і 80 відсотків установленого обсягу - для інших орендарів.

Згідно з п.2 листа Державної податкової адміністрації України від 12.05.2000р. N6514/7/16-1201 операції, які пов'язані з договорами оренди, згідно з підпунктом 3.1.1 статті 3 Закону України "Про податок на додану вартість" є об'єктом для оподаткування податком на додану вартість. А тому, керуючись цим пунктом, слід зазначити, що у підприємства, нерухоме майно якого передано в оренду за договором між Фондом державного майна та орендарем, виникають податкові зобов'язання на дату, визначену п.7.3 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість". При цьому база для оподаткування відповідно до п.4.1 ст.4 цього Закону визначається виходячи з повної вартості орендної плати незалежно від того, хто здійснює процедуру розмежування вартості орендної плати у розмірах, визначених пунктом 17 Методики.

Як встановлено судом, 07.04.10р. між Фондом державного майна України по Київській області, Позивачем  та Відповідачем був укладений договір оренди №02.1.2-14/24-7, відповідно до якого Фонд державного майна України передає, а Відповідач приймає в строкове платне користування нежитлове  приміщення №53 на другому поверсі будівлі системи ОСЗ, площею 42,6 м. кв. Відповідно до п.1.2. вказаного договору майно перебуває на балансі Позивача та розміщене за адресою: 08307, Київська обл., м. Бориспіль, Міжнародний аеропорт «Бориспіль». Згідно з п. 2.1. вказаного договору Відповідач вступає у строкове платне користування майном у термін, указаний у договорі, але не раніше дати підписання сторонами цього договору та акту передачі-приймання майна. Акт передачі-приймання підписують Позивач та Відповідач.

Як встановлено судом відповідно до п.3.1. вказаного договору оплата здійснюється Відповідачем з дати підписання Позивачем та Відповідачем акту передачі-приймання майна, в оренду і припиняється з дати фактичного  звільнення Відповідачем майна, що підтверджується підписанням Позивачем та Відповідачем акту передачі-приймання майна. Згідно з п. 3.2. вказаного договору орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку та порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої Кабінетом Міністрів України, і за результатами конкурсу за базовий місяць розрахунку орендної плати (останній місяць, за який є інформація про індекс інфляції) без врахування ПДВ становить 6308,75 грн. Відповідно до п.3.3., 3.4. вказаного договору орендна плата за перший місяць фактичного користування майном визначається шляхом корегування орендної плати за базовий місяць на індекс інфляції за період до початку фактичного використання майна  (дати підписання акту передачі-приймання майна). Орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць. Якщо  індекс інфляції за поточний місяць складає менше 100%, то орендна плата визначається на рівні орендної плати за попередній місяць. Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному чинним законодавством. Згідно з п. 3.5. вказаного договору орендна плата перераховується Відповідачем до державного бюджету та Позивачу у співвідношенні 70% до 30% щомісяця, не пізніше 15 числа місяця відповідно до пропорцій розподілу, установлених Кабінетом Міністрів України і чинних на кінець періоду, за який здійснюється платіж, згідно з розрахунком-фактурою, який надає Відповідачу Позивач. Згідно з п.17 договору до договору додаються розрахунок плати за базовий місяць оренди державного нерухомого майна. Відповідно до розрахунку плати за базовий місяць оренди державного нерухомого майна до вказаного договору орендна плата за базовий місяць оренди яким являється липень 2009 року складає 6308,75 грн.   

Як встановлено судом 07.04.10р. Позивач передав, а Відповідач прийняв вищевказане майно, що підтверджується актом 1 передачі-приймання орендованого майна. В порушення умов укладеного договору Відповідач орендні платежі в період з 07.04.10р. по 22.11.10р. не здійснював, у зв’язку з чим нього виникла заборгованість перед Позивачем в сумі 17660,89 грн., що підтверджується розрахунком Позивача та іншими матеріалами справи. 22.11.10р. Відповідач повернув, а Відповідач прийняв вищевказане майно, що підтверджується актом передачі-приймання орендованого майна.

Враховуючи викладене, суд вважає вимогу Позивача щодо стягнення з Відповідача заборгованості з орендної плати за період з 07.04.10р. по 22.11.10р. в сумі 17660,89 грн.  обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.     

Відповідно до ст.625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

За вказаних обставин суд вважає за можливе задовольнити вимоги Позивача про стягнення з Відповідача боргу з урахуванням індексу інфляції в сумі 18110,66 грн. та 3% річних в сумі 138,08 грн.

Відповідно до ч.1,3 ст.549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов’язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов’язання за кожен день прострочення виконання.

Згідно з ст.231 Господарського кодексу України штрафні санкції за порушення грошових зобов’язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за весь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.

Як встановлено судом відповідно до п.3.7. вказаного договору орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає індексації і стягується до бюджету та Позивачу у визначеному п.3.5 співвідношенні, відповідно до чинного законодавства України, з нарахуванням пені в розмірі подвійної ставки НБУ від суми заборгованості, з урахуванням індексації, за кожний день прострочення, включаючи день оплати.

За вказаних обставин суд вважає за можливе задовольнити вимогу Позивача про стягнення з Відповідача пені в сумі 729,01 грн.

Судом не можуть бути прийняті до уваги заперечення Відповідача щодо неотримання Відповідачем від Позивача рахунків на оплату орендної плати та неправомірну зміну Позивачем розміру орендної платив порушення п.3.6. договору оренди.

Згідно з п.3.2. вказаного договору орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку та порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої Кабінетом Міністрів України, і за результатами конкурсу за базовий місяць розрахунку орендної плати (останній місяць, за який є інформація про індекс інфляції) без врахування ПДВ становить 6308,75 грн.

Відповідно до п.3.3., 3.4. вказаного договору орендна плата за перший місяць фактичного користування майном визначається шляхом корегування орендної плати за базовий місяць на індекс інфляції за період до початку фактичного використання майна  (дати підписання акту передачі-приймання майна). Орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць. Якщо  індекс інфляції за поточний місяць складає менше 100%, то орендна плата визначається на рівні орендної плати за попередній місяць. Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному чинним законодавством.

Згідно з п.3.6. договору розмір орендної плати переглядається на вимогу однієї з сторін у разі зміни вартості майна, зміни методики та в інших випадках, передбачених законодавством. Позивач зобов’язаний повідомити позивача про зміну орендної плати у письмовій формі не менше ніж за 15 днів до введення нового розміру орендної плати в дію.    

Відповідно п.5.4. договору Відповідач зобов’язався з 10 числа, що слідує за звітнім, самостійно одержувати в бухгалтерії Позивача рахунок та акт приймання-здачі послуг. Сплата рахунку здійснюється Відповідачем до 15 числа того ж місяця.

Згідно з п.17 договору до договору додаються розрахунок плати за базовий місяць оренди державного нерухомого майна. Відповідно до розрахунку плати за базовий місяць оренди державного нерухомого майна до вказаного договору орендна плата за базовий місяць оренди яким являється липень 2009 року складає 6308,75 грн.   

З наведених умов договору вбачається, що сторонами визначений розмір орендної плати за базовий місяць яким є липень 2009 року та домовлено, що цей розмір орендної плати за перший (квітень 2010р.) та наступні місяці (травень-листопад 2010р.) оренди буде коригуватись відповідно до індексу інфляції. Отже за квітень 2010 року розмір орендної плати скорегований на індекс інфляції за липень 2009 –квітень 2010 років склав 8221,13 грн., в наступні місяці оренди вказаний розмір орендної плати коригувався відповідно до індексу інфляції який був у ці місяці.

Дане корегування розміру орендної плати про яке сторони домовились у п.3.3., 3.4. договору не являється зміною розміру орендної плати, передбаченої п.3.6. договору, тому заперечення Відповідача в цій частині відхиляються. Щодо заперечення Відповідача відносно не отримання від Позивача рахунків на сплату орендної плати, то як вбачається з умов договору Відповідач сам був зобов’язаний отримувати в бухгалтерії Позивача дані рахунки, при цьому Відповідач не подав суду доказів звернення ним до бухгалтерії Позивача за отримання рахунків.         

Виходячи з вищенаведеного та керуючись ст.4, 33, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Державного підприємства «Українські авіаційні паливно-мастильні матеріали»(01135, м. Київ, пр. Перемоги, 14; код 20031451) на користь Державного підприємства «Міжнародний аеропорт «Бориспіль»(08307, Київська обл., м. Бориспіль; код 20572069) основний борг з урахуванням встановленого індексу інфляції в сумі 18110 (вісімнадцять тисяч сто десять) грн. 66  коп., три відсотки річних в розмірі 138 (сто тридцять вісім) грн. 08 коп., пеню в розмірі 729 (сімсот двадцять дев’ять) грн. 01 коп., державне мито в сумі 189 (сто вісімдесят дев’ять) грн. 77 коп. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 236 (двісті тридцять шість) грн. 00 коп.

Суддя                                                                                   Ю.Л. Власов

Рішення підписане 25.03.2011р.                    

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення17.03.2011
Оприлюднено08.04.2011
Номер документу14631889
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —38/11

Ухвала від 04.11.2010

Господарське

Господарський суд Харківської області

Жельне С.Ч.

Ухвала від 08.11.2010

Господарське

Господарський суд Харківської області

Жельне С.Ч.

Рішення від 12.01.2012

Господарське

Господарський суд міста Києва

Власов Ю.Л.

Ухвала від 27.12.2011

Господарське

Господарський суд міста Києва

Власов Ю.Л.

Ухвала від 15.12.2011

Господарське

Господарський суд міста Києва

Власов Ю.Л.

Ухвала від 20.07.2011

Цивільне

Ківерцівський районний суд Волинської області

Костюкевич О. К.

Ухвала від 08.04.2011

Господарське

Господарський суд Донецької області

Лейба М.О.

Рішення від 17.03.2011

Господарське

Господарський суд міста Києва

Власов Ю.Л.

Рішення від 24.03.2011

Господарське

Господарський суд Донецької області

Лейба М.О.

Ухвала від 15.03.2011

Господарське

Господарський суд Донецької області

Лейба М.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні