Ухвала
від 08.04.2011 по справі 32/62
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД мі ста КИЄВА

01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницьк ого,44-Б тел. 284-18-98

УХВАЛА

Справа № 32/62 08.04.11

За поз?овом Тов ариства з обмеженою відповід альністю «Київське управлін ня механізації № 36»

До ОСО БА_1

Про визнанн я недійсним договору купівлі -продажу

Суддя Х?рипун О.О.

Представники сторі?н:

Від позивача Мельник М.В. - предст.

Від відповідача ОСОБА_ 2 - предст.

Обставини справи:

Товариство з обмежено ю відповідальністю «Київськ е управління механізації № 36» (далі - Позивач, ТОВ «Київськ е управління механізації № 36» ) звернулось до Господарсько го суду міста Києва з позовом до ОСОБА_1 (далі - Відпові дач), в якому просить визнати н едійсним договір купівлі-про дажу (відчуження) частки у ста тутному капіталі ТОВ «Київсь ке управління механізації № 36»від 26.05.2010, укладений між ТОВ «К иївське управління механіза ції № 36» та ОСОБА_1; зобов' язати Секрет Ярославу Микола ївну повернути ТОВ «Київське управління механізації № 36»м айно, отримане за договором к упівлі-продажу (відчуження) ч астки у статутному капіталі ТОВ «Київське управління мех анізації № 36»від 26.05.2010 згідно з п ереліком.

В обґрунтування позовних в имог позивач посилається на наявність зловмисної домовл еності між директором ТОВ «К иївське управління механіза ції № 36»та відповідачем, внасл ідок якої позивачу спричинен а істотна шкода укладанням о спорюваного договору.

Відповідач позовні вимоги повністю заперечив та проси в суд припинити провадження у справі на підставі п. 1 ст. 80 ГП К України, оскільки даний спі р не є корпоративним, а за суб' єктним складом спір не підві домчий господарському суду.

Дослідивши матеріали спра ви, заслухавши пояснення пре дставників сторін, господарс ький суд

ВСТАНОВИВ:

Предметом спору у даній с праві є визнання недійсним д оговору купівлі-продажу (від чуження) частки у статутному капіталі ТОВ «Київське упра вління механізації № 36»від 26.05. 2010, що укладений між ТОВ «Київс ьке управління механізації № 36»та ОСОБА_1, та повернення отриманого за цим договором майна.

Законом України «Про внес ення змін до деяких законода вчих актів України щодо визн ачення підсудності справ з п итань приватизації та з корп оративних спорів»до підвідо мчості господарських судів в іднесено справи, що виникают ь з корпоративних відноси н у спорах між господарсь ким товариством та його учас ником (засновником, акціонер ом), у тому числі учасником, як ий вибув, а також між учасника ми (засновниками, акціонерам и) господарських товариств, щ о пов' язані із створенням, д іяльністю, управлінням та пр ипиненням діяльності цього т овариства, крім трудових спо рів (п. 4 ч. 1 ст. 12 ГПК України).

Тобто, із внесенням до ГПК У країни зазначених змін до пі двідомчості господарських с удів відносяться справи, в як их позивачами й відповідачам и можуть бути фізичні особи-у часники корпоративних відно син.

Відповідно до ст. 167 Господа рського кодексу України, під корпоративними відносинами маються на увазі відносини, щ о виникають, змінюються та пр ипиняються щодо корпоративн их прав. Корпоративні права - ц е права особи, частка якої виз начається у статутному фонді (майні) господарської органі зації, що включають правомоч ності на участь цієї особи в у правлінні господарською орг анізацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активі в у разі ліквідації останньо ї відповідно до закону, а тако ж інші правомочності, передб ачені законом та статутними документами.

Згідно зі ст. 3 Закону Україн и "Про оцінку майна, майнових п рав та професійну оціночну д іяльність в Україні", майнови ми правами визнаються будь-я кі права, пов'язані з майном, в ідмінні від права власності, у тому числі права, які є скла довими частинами права власн ості (права володіння, розпор ядження, користування), а тако ж інші специфічні права (прав а на провадження діяльності, використання природних ресу рсів тощо) та права вимоги.

Отже, корпоративні права є р ізновидом майнових прав, які безпосередньо пов' язані з майном і не можуть передават ися окремо від майна.

Відповідно до ст. 1 Цивільно го кодексу України особисті немайнові та майнові відноси ни (цивільні відносини), засно вані на юридичній рівності, в ільному волевиявленні, майно вій самостійності їх учасник ів, регулюються цивільним за конодавством.

Перехід права власності на майно оформлюється документ ом згідно з вимогами глави 24 Ц ивільного кодексу України "Н абуття права власності".

Перехід частки (її частини) учасника у статутному капіта лі товариства з обмеженою ві дповідальністю до іншої особ и визначається статтею 147 Циві льного кодексу України.

Враховуючи норми глав 24, 54, 55 Ц ивільного кодексу України, ц е може бути договір купівлі-п родажу, міни, дарування або за ява учасника про уступку сво єї частки статутного фонду н а користь іншої особи.

Пленум Верховного Суду Укр аїни у п. 7 постанови від 24 жовтн я 2008 року № 13 "Про практику розгл яду судами корпоративних спо рів" вказав, що у зв' язку з ві дсутністю в законодавстві но рм про спеціальну підвідомчі сть (підсудність) спорів, пов' язаних з емісією цінних папе рів, розміщенням акцій чи їх о бігом, а також часток у статут ному (складеному) капіталі то вариства, що виникають між ак ціонерами (учасниками) госпо дарського товариства та това риством (крім передбачених п . 4 ч. 1 ст. 12 ГПК), такі позови повин ні приймати господарські суд и за правилами ст. 1 ГПК, тобто з урахуванням суб' єктного ск ладу учасників спору.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Господ арського процесуального код ексу України підприємства, у станови, організації, інші юр идичні особи (у тому числі іно земні), громадяни, які здійсню ють підприємницьку діяльніс ть без створення юридичної о соби і в установленому поряд ку набули статусу суб'єкта пі дприємницької діяльності, ма ють право звертатися до госп одарського суду згідно з вст ановленою підвідомчістю гос подарських справ за захистом своїх порушених або оспорюв аних прав і охоронюваних зак оном інтересів, а також для вж иття передбачених цим Кодекс ом заходів, спрямованих на за побігання правопорушенням.

Таким чином, господарські с уди вирішують спори у порядк у позовного провадження, кол и склад учасників спору відп овідає статті 1 ГПК України, а правовідносини, щодо яких ви ник спір, носять господарськ ий характер, а щодо даного вип адку виникають з корпоративн их відносин.

З огляду на те, що спір про ви знання недійсним правочину щ одо відчуження частки у стат утному капіталі ТОВ «Київськ е управління механізації № 36» за своєю правовою природою є спором, пов'язаним з обігом часток у статутному капіта лі товариства, та зважаючи , що продавцем частки розміро м 25% у статутному капіталі ТОВ «Київське управління механі зації № 36»за спірним договоро м є фізична особа, даний спір є непідвідомчим господарськ ому суду.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 80 ГПК У країни господарський суд при пиняє провадження у справі, я кщо спір не підлягає вирішен ню у господарських судах Укр аїни.

За таких обставин провадже ння у справі підлягає припин енню на підставі п. 1 ч. 1 ст. 80 ГП К України.

Державне мито, сплачене По зивачем за подання позову, ві дповідно до квитанції № ПН1085 на суму 2 238,00 грн., підлягає поверненню Позивачу, оскіль ки діюче законодавство (п. 3 ст . 8 Декрету КМУ «Про державне м ито») передбачає можливість його повернення у разі припи нення провадження у справі н а підставі п. 1 ст. 80 Господарськ ого процесуального кодексу У країни. Аналогічна позиція з акріплена і в п. 9 Роз' яснень Вищого арбітражного суду Укр аїни «Про деякі питання прак тики застосування статей 80 та 81 Господарського процесуаль ного кодексу України»від 23.08.199 4 № 02-5/612.

На підставі викладеного, к еруючись ст. 49, п. 1 ч. 1 ст. 80, ст. 86 ГП К України, суд

У Х В А Л И В:

Провадження у справі прип инити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 80 ГП К України, оскільки спір не пі длягає вирішенню в господарс ьких судах України.

Повернути Товариству з обм еженою відповідальністю «Ки ївське управління механізац ії № 36»(03115, м. Київ, вул. М.Краснова , б. 33, код 36265883) з Державного бюдже ту України 2 238,00 грн. державного мита, сплаченого квитанцією № ПН1085 від 24.02.2011, та 236 грн. витрат н а інформаційно-технічне забе зпечення судового процесу, с плачених квитанцією № 373 від 24.0 2.2011.

Ухвалу про припинення пров адження у справі може бути ос каржено в порядку та строки, п ередбачені Господарським пр оцесуальним кодексом Україн и.

Суддя О.О. Хрипун

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення08.04.2011
Оприлюднено18.04.2011
Номер документу14882514
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —32/62

Ухвала від 19.12.2011

Господарське

Господарський суд Львівської області

Сухович Ю.О.

Ухвала від 19.01.2010

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Федоров М.О.

Ухвала від 19.12.2011

Господарське

Господарський суд Львівської області

Сухович Ю.О.

Постанова від 08.08.2012

Господарське

Вищий господарський суд України

Іванова Л.Б.

Ухвала від 25.07.2012

Господарське

Вищий господарський суд України

Іванова Л.Б.

Ухвала від 22.06.2012

Господарське

Вищий господарський суд України

Іванова Л.Б.

Постанова від 15.05.2012

Господарське

Вищий господарський суд України

Волковицька Н. О.

Ухвала від 28.04.2012

Господарське

Вищий господарський суд України

Волковицька Н. О.

Ухвала від 15.03.2012

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Алданова С.О.

Постанова від 25.01.2012

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Кондес Л.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні