АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРКА СЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 22-ц-45/11 Головуючий по 1 інстанції
Категорія : 46, 47 Горячківська Л.В.
Доповідач в апеляційній і нстанції
Скіць М. І.
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 березня 2011 року Ко легія суддів судової палати в цивільних справах апеляцій ного суду Черкаської області в складі:
головуючого Іваненка В.Д.
суддів Скіця М.І., Захарової А.Ф.
при секретарі Бурдуковій О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Ч еркаси апеляційну скаргу пре дставника ОСОБА_6 - ОСО БА_7 на рішення Уманського м іськрайонного суду Черкаськ ої області від 4 березня 2003 року по справі за позовом ОСОБА _8 до ОСОБА_6 про розірван ня шлюбу, -
в с т а н о в и л а :
ОСОБА_8 звернулась в суд з позовом до ОСОБА_6 пр о розірвання шлюбу, посилаюч ись на те, що сторони зареєстр ували шлюб між собою 25 липня 1992 року.
Від шлюбу мають доньку ОС ОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Зазначала, що причинами які потягли припинення шлюбних відносин стали різні погляди на сімейне життя, сварки, що н егативно впливає на подружні стосунки і виховання дитини . Однією сім' єю сторони не пр оживають з січня 2003 року.
Просила суд шлюб розірвати .
Рішенням Уманського міськ районного суду Черкаської об ласті від 4 березня 2003 року позо в задоволено.
Представник ОСОБА_6 - ОСОБА_7 на дане рішення пода в апеляційну скаргу, в якій по силаючись на порушення норм процесуального права, порушу є питання про його скасуванн я та ухвалення нового рішенн я про розірвання шлюбу.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суд у в порядку статті 303 ЦПК Украї ни, колегія суддів судової па лати приходить до висновку, щ о апеляційна скарга підлягає до відхилення з наступних пі дстав:
За загальним правилом дії з аконів та інших нормативно-п равових актів у часі (ч. 1 ст. 58 Ко нституції) норми Сімейного і Цивільного кодексів застосо вуються до відносин, які вини кли після набрання ними чинн ості, тобто не раніше ніж 01.01.2004.
До відносин, які вже існувал и на зазначену дату, норми СК з астосовуються в частині лише тих прав і обов'язків, що вини кли після набрання ним чинно сті.
Ураховуючи те, що права та о бов'язки сторін щодо припине ння шлюбних відносин виникли в 2003 році, після ухвалення ріше ння про розірвання шлюбу, пра вовідносини сторін із привод у нього регулюються нормами КпШС України 1969р., оскільки інш е не встановлено законом.
Статтею 55 Конституції Украї ни встановлено, що права і сво боди людини і громадянина з ахищаються судом.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 ЦПК Укр аїни кожна особа має право в п орядку, встановленому цим Ко дексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, не визнаних або оспорюваних пра в, свобод чи інтересів.
Згідно ч.2 чт. 40 КпШС України ш люб розривається, якщо судом буде встановлено, що дальше с пільне життя подружжя і збер еження сім'ї стали неможливи ми.
Згідно ст. 44 КпШС України шлю б вважається припиненим з мо менту реєстрації розлучення в органах реєстрації актів г ромадянського стану.
Згідно ст. 180 КпШС України ре єстрація розірвання шлюбу на підставі рішення суду прова диться по пред'явленні подру жжям або одним з них копії суд ового рішення, що набрало зак онної сили, а також квитанції про сплату встановленої суд ом суми.
З матеріалів справи вбачає ться, що рішення по справі бул о ухвалене 04 березня 2003 року.
Свідоцтво про розірвання ш любу ОСОБА_8 отримала в ор ганах реєстрації актів грома дянського стану 13 червня 2007 ро ку, а ОСОБА_6 відповідно 30 т равня 2009 року.
Таким чином, відповідно до п оложень ст. ст. 44, 180 КпШС України шлюб у сторін по справі вважа ється розірваним з 13 червня 2007 року.
19 червня 2009 року ініціюючи пи тання про апеляційне оскарже ння рішення суду про розірва ння шлюбу ОСОБА_6 зокрема зазначав, що з 2005 року по травен ь 2009 року перебував на заробіт ках у Великобританії і регул ярно надсилав дружині значні кошти на придбання житла.
З наданих апелянтом меморі альних ордерів, про перераху вання ним відповідачці кошті в вбачається, що він системат ично, один-два рази на місяць п ерераховував кошти в іноземн ій валюті, на її ім»я , починаю чи з вересня 2005 року по жовтень 2007 року включно.
Таким чином вимога апелянт а була спрямована не на збере ження сім»ї, а на реалізацію н им майнових прав, що похідні в ід прав подружжя.
Відповідно до ст. ст. 57, 61 СК Ук раїни, п. 15 Постанови Пленуму В ерховного Суду України від 21 г рудня 2007 року N 11 "Про практику за стосування судами законодав ства при розгляді справ про п раво на шлюб, розірвання шлюб у, визнання його недійсним та поділ спільного майна подру жжя" розірвання шлюбу, здійсн ене на підставі рішення суду , потребує подальшої реєстра ції у державному органі РАЦС , моментом припинення шлюбу є день набрання чинності ріше нням суду про його розірванн я (ч. 2 ст. 114 СК). Це правило не поши рюється на випадки, коли шлюб було розірвано у судовому по рядку до 1 січня 2004 р., тобто до дн я набрання чинності СК.
Відповідно до ч. 1 ст. 115 СК розі рвання шлюбу, здійснене за рі шенням суду, має бути зареєст роване в державному органі Р АЦС за заявою колишньої друж ини або чоловіка. Сімейне зак онодавство не передбачає мож ливості розірвання шлюбу пре дставником одного з подружжя або їх обох за довіреністю ос танніх, а правила ЦК про предс тавництво, довіреність і дор учення на ці правовідносини не поширюються.
Початок позовної давності для вимоги про поділ спільно го майна подружжя, шлюб якого розірвано, обчислюється не з дати прийняття постанови де ржавного органу РАЦС (статті 106, 107 СК) чи з дати набрання ріше нням суду законної сили (стат ті 109, 110 СК), а від дня, коли один із співвласників дізнався або міг дізнатися про порушення свого права власності (ч. 2 ст. 72 СК).
З наведеного вище вбачаєть ся, що право апелянта на реалі зацію ним майнових прав, тобт о поділ майна, придбаного в пе ріод шлюбу, не порушені і підс тави для скасування рішення суду про розірвання шлюбу та ухвалення рішення судом апе ляційного суду про розірванн я шлюбу, для створення преюди ційності факту створення спі льної сумісної власності под ружжя є зайвим.
Відповідно до ст. 308 ЦПК не мо же бути скасоване правильне по суті рішення суду з одних л ише формальних міркувань.
Таким чином, судова колегія вважає, що підстави для скасу вання рішення суду першої ін станції, за наведеними в апел яційній скарзі підставами ві дсутні.
Керуючись ст.ст. 303, 307, 308, 314, 315 ЦПК України, колегія суддів судо вої палати, -
у х в а л и л а :
Апеляційну скаргу пр едставника ОСОБА_6 - ОС ОБА_7 відхилити.
Рішення Уманського міськр айонного суду Черкаської обл асті від 4 березня 2003 року по сп раві за позовом ОСОБА_8 до ОСОБА_6 про розірвання шл юбу залишити без змін.
Ухвала набирає законної си ли з моменту проголошення і м оже бути оскаржена в касацій ному порядку до суду касацій ної інстанції протягом двадц яти днів.
Головуючий :
Судді :
Суд | Апеляційний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 09.03.2011 |
Оприлюднено | 28.07.2011 |
Номер документу | 17276869 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Апеляційний суд Черкаської області
Скіць М. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні