Рішення
від 18.09.2007 по справі 2-233/2007
СТАВИЩЕНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 2-233, 2007 року

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 вересня 2007 року Ставищенсь кий районний суд Київської о бласті в складі:

головуючого-судді: Мельнич ука В.П.

при секретарі: Шевченко Т.А.

за участю:

позивачки-відповідачки: ОСОБА_1

представника третьої особ и-позивача: ОСОБА_2 - ОСОБ А_3 представника відповідач а: ОСОБА_4

розглянувши у судовому за сіданні в залі суду смт. Стави ще справу за позовом ОСОБА_ 1 до Розумницької сільс ької ради, третя особа: ОСОБ А_2 про визнання права власн ості, визнання права на спадщ ину за законом та за позовом ОСОБА_2 до Розумницької сільської ради, ОСОБА_6 пр о визнання права власності,

ВСТАНОВИВ:

До суду звернулися з вказа ними позовами ОСОБА_1 та ОСОБА_2.

Позивачі в зазначених поз овах посилаються на те, із пог осподарських книг Розумни цької сільської ради за 1986-1990 , 1991-1995 роки житловий будинок А ДРЕСА_1 відносився до майна колгоспного двору. На час при пинення колгоспного двору 15 к вітня 1991 року в ньому проживал и та не втратили частку в його майні: ОСОБА_7, ОСОБА_1 т а ОСОБА_2, які згідно діючи х на той час ст.ст. 120, 123 ЦК УРСР (1963 року) та Закону України „Про в ласність" набули права власн ості на вказаний будинок, як н а майно колгоспного двору в р івних частках.

ІНФОРМАЦІЯ_1 року помер ОСОБА_7, на майно якого відкр илася спадщина, яку після сме рті прийняла його дружина та спадкоємиця першої черги О СОБА_1, відповідно до ст.1261, ст .ст. 1268-1270 ЦК України і в силу част ини 3 статті 1268 Цивільного Коде ксу України, оскільки фактич но вступила в управління та в олодіння спадковим майном та к як постійно проживала разо м із спадкодавцем на день сме рті та протягом строку встан овленого статтею 1270 цього Код ексу не заявила про відмову в ід неї. Діти, спадкоємці першо ї черги, в силу статті 1272 ЦК Укр аїни спадщину не прийняли.

ОСОБА_2 не прийняв спадщин у після смерті батька, оскіль ки не бажав її приймати, проте вважає, що частку в майні колг оспного двору не втратив.

11 квітня 2006 року в Ставищенсь кій районній державній нотар іальній конторі ОСОБА_1 от римала свідоцтво на спадщину за законом на частину спадко вого майна.

Згідно статті 120 ЦК України (1 963 року) майно колгоспного дво ру належало його членам на пр аві сумісної власності. Колг оспний двір був припинений 15 к вітня 1991 року, коли був відпові дно до Постанови Верховної Р ади Української РСР від 26 бере зня 1991 року № 885- XII введений в дію Закон „Про власність".

Відповідно до п.6 Постанови Пленуму Верховного Суду Укра їни від 22.12.1995 року № 20 „Про судову практику у справах за позова ми про захист права приватно ї власності" право власності на майно, яке належало колгос пному двору і збереглося піс ля припинення його існування , мають ті члени двору, які до 15 квітня 1991 року не втратили пра ва на частку в його майні.

ОСОБА_7, який помер ІНФОР МАЦІЯ_1 року за життя набув п рава власності на 1/3 частину ж итлового будинку АДРЕСА_1 і відповідно до статті 1218 ЦК У країни ця частка має належат и до складу його спадщини.

Вартість вищевказаного жи тлового будинку відповідно д о технічного паспорта станов ить 47791 гривню.

Земельна ділянка на якій р озташований вказаний житлов ий будинок приватизована, що підтверджується державним а ктом на право приватної влас ності на землю.

Оформити спадкові права в С тавищенській районній держа вній нотаріальній конторі пе решкоджає те, що за життя спад кодавець не отримав правовст ановлювального документа на будинок, що підтверджується повідомленням Розумнянсько ї сільської ради.

Із ч. 5 статті 3 Закону України „Про державну реєстрацію ре чових прав на нерухоме майно та їх обмежень" видно, що прав о власності та інші речові пр ава на нерухоме майно, набуті згідно з діючими нормативно -правовими актами до набранн я чинності цим Законом, визна ються державою.

Проте Розумницька сіл ьська рада свідоцтва про пра во власності на ім' я померл ого не видавала.

Відповідно до пункту 6.1. Тим часового положення про поряд ок реєстрації прав власності на нерухоме майно (затвердже ного наказом Мінюсту України № 7/5 від 07.02.2002 року) оформлення пр ава власності на об' єкти не рухомого майна провадиться з видачею свідоцтва про право власності місцевими органам и виконавчої влади, органами місцевого самоврядування.

Згідно абзацу 4 пункту 216 Інст рукції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусам и України (затвердженої нака зом Мінюсту від 03.03.2004 року №20/5), пр и видачі свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майн о нотаріус вимагає, крім прав овстановлюючого документа, в итяг з реєстру прав власност і.

Позивачка-відповідачка О СОБА_1 просить суд визнати, щ о ОСОБА_7, який помер ІНФ ОРМАЦІЯ_1 року за життя набу в право власності на 1/3 частин у житлового будинку АДРЕСА _1. Визнати за нею, ОСОБА_1 право власності на 1/3 частину житлового будинку АДРЕСА_1 , вартістю 15930 гривень 33 копійк и та право на спадщину за зако ном після смерті ІНФОРМАЦІ Я_1 року чоловіка ОСОБА_7 на 1/3 частину житлового будин ку АДРЕСА_1 вартістю 15930 гри вень 33 копійки.

Третя особа-позивач ОСОБ А_2 просить суд визнати за ни м, ОСОБА_2 право власності на 1/3 частину житлового будин ку АДРЕСА_1 вартістю 15930 гри вень 33 копійки.

В судовому засіданні позив ачка-відповідачка ОСОБА_1 змінені позовні вимоги підт римала, від позову не відмовл яється. Зустрічні позовні ви моги заявлені позивачем ОС ОБА_2 визнала повністю, зроб ивши про це усну заяву.

Представник третьої особи -позивача ОСОБА_2 - ОСОБА _3 в судовому засіданні зуст річні позовні вимоги підтрим ала, від вказаного позову не в ідмовляється. Позовні вимоги ОСОБА_1 визнає повністю, з робивши про це усну заяву.

Представник відповідача Розумницької сільської ра ди ОСОБА_4 в судовому засі данні заявлені позовні вимог и ОСОБА_1 та зустрічний по зов ОСОБА_2 визнає повніст ю.

Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши позивачк у-відповідачку ОСОБА_1, пр едставника третьої особи-поз ивача ОСОБА_2 - ОСОБА_3 і представника відповідача Розумницької сільської ра ди ОСОБА_4, які діють відпо відно до довіреностей і мают ь повноваження на вчинення т акої дії та перевіривши пода ні письмові докази вважає, що визнання позивачкою-відпові дачою ОСОБА_1, представник ом третьої особи-позивача О СОБА_2 - ОСОБА_3, представн иком відповідача Розумниц ької сільської ради позову та зустрічного позову не суп еречить закону та не порушує права, свободи чи інтереси ін ших осіб, тому вказані позови підлягає задоволенню.

Відповідно до ст.174 ЦПК Украї ни у разі визнання відповіда чем позову суд за наявності д ля того законних підстав ухв алює рішення про задоволення позову.

Відповідно до прикінцевих та перехідних положень Циві льного кодексу України, цей К одекс набирає чинності з 1 січ ня 2004 року.

Цивільний кодекс України з астосовується до цивільних в ідносин, що виникли після наб рання ним чинності.

Відносини власності на нер ухоме майно в Україні регулю ються Цивільним Кодексом Укр аїни, Законом України „Про де ржавну реєстрацію речових пр ав на нерухоме майно та їх обм ежень" та іншими актами закон одавства України.

Відповідно до ч. 1 ст. 120 ЦК Укра їни (1963 року) майно колгоспного двору належало його членам н а праві сумісної власності.

З виписки погосподарських книг за період з 01.01.1986 по 31.12.1996 рок и Розумницької сільсько ї ради Київської області (а.с. 7-9) видно, що станом на 15 квітня 19 91 року житловий будинок АДР ЕСА_1 відносився до колгосп ного двору, головою якого був ОСОБА_7 (який помер ІНФО РМАЦІЯ_1 року) членами двору : його дружина позивачка-відп овідачка ОСОБА_1 та син тр етя особа-позивач ОСОБА_2. Вказані особи на час припине ння колгоспного двору (15 квітн я 1991

року) мали право на частку в даному колгоспному дворі, ін ших членів, які б мали право на частку в його майні не було.

Згідно п.6 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 22.12.1995 року № 20 „Про судову практи ку у справах за позовами про з ахист права приватної власно сті" право власності на майно , яке належало колгоспному дв ору і збереглося після припи нення його існування, мають т і члени двору, які до 15 квітня 19 91 року не втратили права на ча стку в його майні.

Таким чином станом на 15 квіт ня 1991 року ОСОБА_7, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 набули в рівних частках право власності кож ний на 1/3 частину житлового бу динку АДРЕСА_1, який входи в до майна колгоспного двору , згідно статей 100, 101, 120, 123 ЦК УРСР (19 63 року), що діяли на час виникне ння за ними права власності і мали можливість звернутися із відповідною заявою про от римання свідоцтва про право власності та про державну ре єстрацію цього права.

Із копії технічного паспор та (а.с. 17) вбачається, що вартіс ть житлового будинку АДРЕС А_1 становить 47791 гривню. Відпо відно ОСОБА_7 (який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року), ОСОБА_1 та ОСОБА_2 набули право в ласності кожний на 1/3 частину житлового будинку АДРЕСА_1 , вартістю 15930 гривень 33 копійк и.

Як вбачається з повідомлен ня Розумницької сільськ ої ради Ставищенського район у Київської області за № 458 від 14 липня 2007 року (а.с. 10) за життя ОСОБА_7, як голова двору і інш і члени двору (його дружина по зивачка-відповідачка ОСОБ А_1 та син ОСОБА_2) до цього часу правовстановлюваний до кумент на житловий будинок АДРЕСА_1 не отримали і перви нна державна реєстрація прав а власності на будинок не бул а проведена.

Згідно абзацу 3 частини 3 ста тті 331 Цивільного Кодексу Укра їни якщо право власності на н ерухоме майно відповідно до закону підлягає реєстрації, право власності виникає з мо менту державної реєстрації.

Державна реєстрація прав на нерухомість передбачена с таттею 182 ЦК України.

У відповідності до пункту 1 частини 1 статті 4 Закону Укра їни „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме май но та їх обмежень" також перед бачено обов' язкову державн у реєстрацію речових прав на нерухоме майно, зокрема прав а власності на нерухоме майн о.

Також у відповідності з час тиною 5 статті 3 вказаного Зако ну право власності та інші ре чові права на нерухоме майно , набуті згідно з діючими норм ативно-правовими актами до н абрання чинності цим Законом , визнаються державою.

Відповідно до пункту 6.1. Тимч асового положення про порядо к реєстрації прав власності на нерухоме майно (затвердже ного наказом Мінюсту України № 7/5 від 07.02.2002 року) оформлення пр ава власності на об' єкти не рухомого майна провадиться з видачею свідоцтва про право власності місцевими органам и виконавчої влади, органами місцевого самоврядування.

У відповідності з абзацом 4 пункту 216 Інструкції про поряд ок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України затверд женої наказом Мінюсту від 03.03.20 04 року № 20/5, при видачі свідоцтв а про право на спадщину на нер ухоме майно нотаріус вимагає , крім правовстановлюючого д окумента, витяг з Реєстру пра в власності.

Згідно статті 392 Цивільного Кодексу України власник май на, може пред' явити позов пр о визнання його права власно сті, якщо це право оспорюєтьс я або не визнається іншою осо бою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує йо го право власності.

Відповідно до статті 25 Циві льного Кодексу України здатн ість мати цивільні права та о бов' язки (цивільну правозда тність) мають усі фізичні осо би. Цивільна правоздатність фізичної особи виникає у мом ент її народження і припиняє ться у момент її смерті.

Як видно із копії свідоцтва про смерть (а.с. 13) ІНФОРМАЦІЯ _1 року в селі Розумниця Став ищенського району Київської області помер ОСОБА_7 і пі сля смерті останнього відкри лася спадщина.

Відповідно до статті 1218 ЦК Ук раїни до складу спадщини вхо дять усі права та обов' язки , що належали спадкодавцеві н а момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок й ого смерті.

У відповідності зі ст. 1220 ЦК У країни спадщина відкриваєть ся внаслідок смерті особи, аб о оголошення її померлою.

Після смерті ОСОБА_7 І НФОРМАЦІЯ_1 року право влас ності на 1/3 частину житлового будинку АДРЕСА_1, яке нале жало померлому, увійшло до ск ладу спадщини на момент його відкриття, внаслідок смерті останнього.

Відповідно до частини 1 стат ті 1261 ЦК України у першу чергу п раво на спадкування за закон ом мають діти спадкодавця, у т ому числі зачаті за життя спа дкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, як ий його пережив, та батьки.

Як видно з копії спадкової с прави на майно померлого ІН ФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_7 (а .с.31-39), після смерті останнього спадщину прийняла позивачка -відповідачка ОСОБА_1 (дру жина ОСОБА_7.), спадкоємиця першої черги за законом відп овідно до ст.ст. 1261, 1268-1270 ЦК Україн и, подавши до Ставищенської р айонної державної нотаріаль ної контори заяву про прийня ття спадщини.

Згідно частини 3 статті 1268 ЦК України спадкоємець, який по стійно проживав із спадкодав цем на час відкриття спадщин и, вважається таким, що прийня в спадщину, якщо протягом стр оку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив п ро відмову від неї.

Позивачка-відповідачка О СОБА_1 прийняла спадщину, ос кільки постійно проживав раз ом із спадкодавцем на час від криття спадщини і протягом с троку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, вона не заяви ла про відмову від неї.

Як видно, право власності на 1/3 частину житлового будинку АДРЕСА_1, що належало помер лому ОСОБА_7, і яке увійшло до складу спадщини на момент його відкриття, внаслідок см ерті останнього, набула пози вачка-відповідачка ОСОБА_1 на 1/3 частину вказаного житл ового будинку, вартістю 15930 гри вень 33 копійки.

Таким чином позивачка-відп овідачка ОСОБА_1 набула пр ава власності на 1/3 частину жи тлового будинку АДРЕСА_1, як на частку в майні колгоспн ого двору, вартістю 15930 гривень 33 копійки та право на спадщин у за законом після смерті І НФОРМАЦІЯ_1 року чоловіка ОСОБА_7 на 1/3 частину вказано го житлового будинку вартіст ю 15930 гривень 33 копійки. Третя ос оба-позивач ОСОБА_2 набув право власності на 1/3 частину житлового будинку АДРЕСА_1 , як на частку в майні колгос пного двору вартістю 15930 гриве нь 33 копійки.

Суд не вирішує питання про понесені сторонами судові в итрати, оскільки вони їх беру ть на себе.

Керуючись ст. ст. 25, 182, 331, 392, 1218, 1220, 126 8, 1270 Цивільного Кодексу Україн и ст. ст. 100, 101, 120, 123 ЦК УРСР (1963 р), ст. З З акону України „Про державну реєстрацію речових прав на н ерухоме майно та їх обмежень ", ст.ст. 10, 11, 60, 174, 213-215 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 та зустрі чний позов ОСОБА_2 задовол ьнити.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на 1/3 частину житло вого будинку АДРЕСА_1, як н а частку в майні колгоспного двору, вартістю 15930 гривень 33 ко пійки та право на спадщину за законом після смерті ІНФОР МАЦІЯ_1 року чоловіка ОСОБ А_7 на 1/3 частину вищевказано го житлового будинку, вартіс тю 15930 гривень 33 копійки.

Визнати за ОСОБА_2 право власності на 1/3 частину житло вого будинку АДРЕСА_1, як н а частку в майні колгоспного двору, вартістю 15930 гривень 33 ко пійки.

На рішення може бути подано апеляційну скаргу протягом двадцяти днів до Апеляційног о суду Київської області чер ез Ставищенський районний су д після подання заяви про апе ляційне оскарження рішення с уду на протязі десяти днів з д ня його проголошення.

Суддя:

СудСтавищенський районний суд Київської області
Дата ухвалення рішення18.09.2007
Оприлюднено01.12.2011
Номер документу19052921
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —2-233/2007

Рішення від 18.09.2007

Цивільне

Ставищенський районний суд Київської області

Мельничук В.П.

Рішення від 14.05.2007

Цивільне

Веселинівський районний суд Миколаївської області

Кучерявенко С.С.

Ухвала від 19.06.2007

Цивільне

Приморський районний суд м.Одеси

Іванов В.В.

Рішення від 27.08.2007

Цивільне

Семенівський районний суд Чернігівської області

Висоцька Н.В.

Рішення від 02.08.2007

Цивільне

Зарічненський районний суд Рівненської області

Зейкан Н.М.

Ухвала від 23.10.2007

Цивільне

Козельщинський районний суд Полтавської області

Самосьонок В.М.

Рішення від 28.08.2007

Цивільне

Суворовський районний суд м.Одеси

Федусик А.Г.

Ухвала від 24.10.2007

Цивільне

Солом'янський районний суд міста Києва

Оксюта Т.Г.

Рішення від 12.06.2007

Цивільне

Городенківський районний суд Івано-Франківської області

Стефурак Є.М.

Ухвала від 11.06.2007

Цивільне

Іванівський районний суд Одеської області

Донін В.Є.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні