Справа № 2-391/11
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 листопада 2011 року
Бобринецький районний суд Кіровоградської області в с кладі головуючого - судді За мши О.В.
при секретарі - Могиленко Н.Г.
з участю позивача - ОСОБ А_1,
представника відповідача Бобринецької районної де ржавної адміністрації - К овбасюк Л.Є.,
представника третьої особ и відділу Держкомзему - Іс акова О.О.
розглянувши в відкритому с удовому засіданні позовну за яву ОСОБА_1 до Бобринець кої районної державної адм іністрації, Бобринецької районної ради, треті особи - Бобринецька державна нот аріальна контора, відділ Дер жкомзему в Бобринецькому районі - про визнання права власності на фермерське гос подарство, визнання права по стійного користування земел ьною ділянкою в порядку спад кування, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася до суду з позовом про визнанн я за нею в порядку спадкуванн я після смерті матері право в ласності на фермерське госпо дарство та право постійного користування земельною діля нкою.
Позов обґрунтовує ти м, що вона є спадкоємцем першо ї черги по закону після помер лої ІНФОРМАЦІЯ_1 року мате рі ОСОБА_5. Після смерті ма тері відкрилася спадщина, до якої входить фермерське гос подарство ОСОБА_5 та право на постійне користування зе млею, площею 25,96 га., яка розташо вана на території Бобринец ької міської ради та належа ла спадкодавцю на праві пост ійного користування згідно Д ержавного акту від 08.11.2001 року. П озивач має намір продовжити діяльність фермерського гос подарства та користування зе млею, через відмову нотаріус а у вчиненні нотаріальної ді ї не може оформити спадщину, о скільки не визначений статут ний капітал фермерського гос подарства, тому просить в суд овому порядку визнати за нею право власності на фермерсь ке господарство та право пос тійного користування земель ною ділянкою.
В судовому засіданні позивач підтримала позовні вимоги, пояснила, що вона всту пила у спадщину після смерті матері шляхом подачі заяви д о нотаріальної контори та от римала свідоцтво на право на спадщину на інше спадкове ма йно. Через не визначення стат утного капіталу фермерськог о господарства, власником як ого була її мати, а земельна ді лянка належала на праві пост ійного користування, нотаріу сом було відмовлено у вчинен ні нотаріальної дії та видач і свідоцтва на право на спадщ ину за законом. Фермерське го сподарство продовжує діяльн ість, нею сплачуються всі нео бхідні внески по податку, обр обляється земля.
Представник відповід ача - Бобринецької райо нної державної адміністраці ї та представник третьої осо би на стороні відповідача - відділу Держкомзему в Бобр инецькому районі в судовом у засіданні заперечили проти позовних вимог, зазначивши, щ о жодна норма Цивільного та З емельного кодексів України н е передбачає успадкування зе мельної ділянки, наданої в по стійне користування та спадк ування права користування зе мельною ділянкою, право кори стування земельною ділянкою державної або комунальної в ласності не може бути відчуж ено її землекористувачем інш им особам.
Представник відповід ача - Бобринецької райо нної ради надав до суду письм ові заперечення проти позову в частині визнання права кор истування землею, вказавши, щ о діючим земельним законодав ством визначено коло суб'єк тів, що мають право постійног о користування земельною діл янкою, що перебуває у державн ій або комунальній власності . Право постійного користува ння землями державної та ком унальної власності за громад янами - фізичними особами, ч инним законодавством не вста новлюється. Законодавством н е передбачено спадкування пр ава на земельну ділянку.
Суд, заслухавши поясн ення сторін, дослідивши пись мові матеріали справи, відзн ачає наступне.
На підставі рішення Бобринецької районної рад и від 08.06.2001 року № 172 ОСОБА_5 на дано в постійне користування земельну ділянку для веденн я селянського (фермерського) господарства, площею 25,96 га., ро зташованої на території Бо бринецької міської ради. На підставі вказаного рішення 08.11.2001 року ОСОБА_5 видано Дер жавний акт серія КР № 352081000:02:000:0004 н а право постійного користува ння землею.
Розпорядженням голов и Бобринецької районної державної адміністрації від 28.12.2001 року зареєстроване селян ське (фермерське) господарст во ОСОБА_5, 26.12.2001 року в Бобр инецькій районній державн ій адміністрації зареєстров аний Статут селянського ферм ерського господарства «ОС ОБА_5», засновником та голов ою якого стала ОСОБА_5.
ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_5 померла, що підтвер джено копією свідоцтва про с мерть, виданого ІНФОРМАЦІЯ _1 року. Позивач по справі є д очкою померлої та спадкоємце м першої черги за законом. Поз ивач вступила у спадщину шля хом звернення до нотаріально ї контори з відповідною заяв ою, отримавши свідоцтво на пр аво на спадщину за законом 26.10.2 011 року.
12.08.2011 року державним нот аріусом винесено постанову п ро відмову у вчиненні нотарі альної дії щодо видачі ОСОБ А_1 свідоцтва про право на сп адщину за законом на селянсь ке фермерське господарство ОСОБА_5, оскільки при перев ірці складу спадкового майна з'ясовано, що статутний кап італ у селянському фермерськ ому господарстві не визначен ий, земельна ділянка, площею 25 ,96 га. з цільовим призначенням для ведення фермерського го сподарства, належить засновн ику на праві постійного кори стування.
Статтею 1216 ЦК України с падкуванням є перехід прав т а обов'язків (спадщини) від ф ізичної особи, яка померла (сп адкодавця), до інших осіб (спад коємців).
До складу спадщини ві дповідно до ст. 1218 ЦК України вх одять усі права та обов'язк и, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщин и і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст. 1 Зак ону України «Про фермерське господарство»фермерське го сподарство є формою підприєм ницької діяльності громадян із створенням юридичної осо би, які виявили бажання вироб ляти товарну сільськогоспод арську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку н а земельних ділянках наданих їм для ведення фермерського господарства відповідно до закону. Фермерське господарс тво може бути створене одним громадянином України або кі лькома громадянами України, які є родичами або членами сі м'ї, відповідно до закону.
Відповідно до статуту се лянського (фермерського) гос подарства «ОСОБА_5»зареє строваного Бобринецькою районною державною адмініс трацією ОСОБА_5 є засновни ком та головою селянського (ф ермерського) господарства, д іяльність господарства прип иняється, якщо не залишаєтьс я жодного члена господарства , спадкоємця, а також при припи ненні права користування зем ельною ділянкою, визнання го сподарства банкрутом або за рішенням членів господарств а про припинення його діяльн ості.
Згідно ч. 1 ст. 23 Закону Укра їни «Про фермерське господар ство»успадкування фермерсь кого господарства (цілісного майнового комплексу або йог о частини) здійснюється відп овідно до закону.
Діяльність фермерськ ого господарства не припинен а, що підтверджується витяго м з Єдиного державного реєст ру юридичних осіб та фізични х осіб-підприємців, позивач п родовжує фермерську діяльні сть, прийняла спадщину, відта к є підстави визнання за нею п рава власності на селянське фермерське господарство в по рядку спадкування.
Спадкодавець ОСОБА _5 набула права постійного к ористування земельною ділян кою для селянського (фермерс ького) господарства відповід но до діючого на час прийнятт я рішення (2001 рік) законодавств а, а саме ст. 51 Земельного Кодек су України ( ред.1990р.).
За нормами діючого на даний час Земельного кодекс у України (ст.92) право постійно го користування земельною д ілянкою, яка перебуває у держ авній або комунальній власно сті, без встановлення строку набувають : а) підприємства, у станови та організації, що належать до державної та ком унальної власності; б) громад ські організації інвалідів У країни, їх підприємства (об'є днання), установи та організа ції; в) релігійні організаці ї України, статути (положення ) яких зареєстровано у встан овленому законом порядку, в иключно для будівництва і обслуговування культових та інших будівель, необхідн их для забезпечення їх діяль ності. Таким чином, на даний ча с фізичні особи не мають прав о набувати права постійного користування землями, що пер ебувають у державній чи кому нальній власності.
Проте, ні за Земельним кодексом України, діючим на ч ас правомірного набуття прав а користування, ні нормами ді ючого законодавства ( ст.140-149 Зе мельного кодексу України, ст .. 412 ЦК України) смерть особи - користувача земельної ділян ки не є підставою припинення її права користування земел ьною ділянкою.
За таких обставин, зва жаючи, що право користування земельною ділянкою підтверд жене Державним актом на прав о постійного користування ( в ідповідно до ч.3 ст. 126 Земельног о кодексу України) та з урахув анням положень норм діючого законодавства про спадкуван ня, за яким до складу спадщини відповідно до ст. 1218 ЦК України входять усі права та обов'я зки, що належали спадкодавце ві на момент відкриття спадщ ини і не припинилися внаслід ок його смерті, спірна земель на ділянка являється матеріа льною основою фермерського г осподарства, оскільки надана ОСОБА_5 саме для ведення ф ермерського господарства, як а успадковане ОСОБА_1, том у до позивача, як до спадкоємц я першої черги за законом, від повідно до ст. 1216 ЦК України, пе рейшло таке ж право користув ання земельною ділянкою, яка входить до складу спадщини.
Посилання представни ка відповідача на ст. 95 ЗК Укра їни щодо визначеності права землекористувачів, серед яки х відсутнє право на успадкув ання земельних ділянок, дійс но має місце. Однак, ст. 92 ч.2 ЗК Ук раїни визначає коло суб'єкт ів, які мають право постійног о користування землями держа вної чи комунальної власност і, серед яких фізичні особи ві дсутні, а тому, з огляду на те, щ о спадкодавцем може бути лиш е фізична особа, статтею 95 ЗК У країни і не могло бути передб ачено право користувача пере давати право на користування земельною ділянкою в порядк у спадкування.
Прогалина у законода встві щодо неврегульованост і питання спадкування права постійного користування зе мельною ділянкою осіб, які пр авомірно набули такого права на підставі діючого на час на буття законодавства, не може бути перешкодою до захисту п рава спадкоємців таких осіб та їх права успадковувати вс і належні і не припинені прав а спадкодавця.
Відповідно до ст. 15 ЦК У країни кожна особа має право на захист свого цивільного п рава в разі його невизнання, п орушення чи оспорювання.
Пунктом 1 ч. 2 ст.16 ЦК Укра їни одним із способів захист у цивільних прав є визнання п рава.
Керуючись ст.15,16,412,1216,1218 ЦК Ук раїни, ст.. 125,126 Земельного кодек су України, Законом України « Про селянське (фермерське) го сподарство», в редакції від 20. 12.1991 року, Законом України «Про фермерське господарство»в р едакції від 19.06.2003 року, ст. 10,60,213-215 Ц ПК України, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 року матері ОСОБА_5 право влас ності на селянське фермерськ е господарство ОСОБА_5, ко д ЄДРПОУ 31754766, що знаходиться в АДРЕСА_1.
Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 року матері ОСОБА_5 право на по стійне користування земельн ою ділянкою, площею 25,96 га., яка р озташована на території Бо бринецької міської ради, та належала ОСОБА_5 на праві постійного користування згі дно Державного акту від 08.11.2001 ро ку, серія КР № 352081000:02:000:0004.
Рішення суду може б ути оскаржене до апеляційног о суду Кіровоградської облас ті через Бобринецький районн ий суд Кіровоградської облас ті шляхом подачі апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на ріше ння суду подається протягом десяти днів з дня його прогол ошення. Особи, які брали участ ь у справі, але не були присутн і у судовому засіданні під ча с проголошення судового ріше ння, можуть подати апеляційн у скаргу протягом десяти дні в з дня отримання копії цього рішення.
В повному обсязі рішення су ду виготовлене 23.11.2011 року.
Суддя О.В.Замша
Суд | Бобринецький районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 18.11.2011 |
Оприлюднено | 03.04.2012 |
Номер документу | 19448246 |
Судочинство | Цивільне |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні