КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙН ИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
01601, м.Київ, пров. Рильський, 8 т. (044) 278-46-14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01.12.2011 № 13/309
Київський апеляційний гос подарський суд у складі коле гії суддів:
головуючого: Отрюха Б.В.
суддів:
За участю представників :
Від Прокуратури: Бондарчук І.П. - помічник прокурора
Від позивача: ОСОБА_1. - юр ист
Від відповідача: ОСОБА_2 - юрист
Від третьої особи -1: Мяснико в А.С. - представник
Від третьої особи -2: ОСОБА _3 - юрист
розглянувши апеляційні ск арги Фонду державного майна України та Київської транспо ртної прокуратури
на рішення Господарського суду міста Києва від 19.10.2011
у справі № 13/309
за позовом Київської транс портної прокуратури в інтере сах держави в особі Фонду дер жавного майна України
до Публічного акціонерно го товариства «Київський річ ковий порт»
треті особи, які не заявляют ь самостійних вимог на предм ет спору на стороні відповід ача:
1) Товариство з обмежен ою відповідальністю «Річков е пасажирське екскурсійне а гентство»
2) Державне підприємство «А дміністрація річкових порті в»
про припинення сервітуту
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Господарського с уду міста Києва від 19.10.2011 в задо воленні позову Київської тра нспортної прокуратури в інте ресах держави в особі Фонду д ержавного майна України до П ублічного акціонерного това риства «Київський річковий п орт», треті особи Товариство з обмеженою відповідальніст ю «Річкове пасажирське екску рсійне агентство» та Державн е підприємство «Адміністрац ія річкових портів» про прип инення сервітуту відмовлено повністю.
Не погодившись з прийнятим рішенням, Фонд державного ма йна України та Київська тран спортна прокуратура звернул ися до Київського апеляційно го господарського суду з апе ляційною скаргою, в якій прос ить скасувати рішення Господ арського суду міста Києва ві д 19.10.2011, прийняти нове рішення, я ким позов задовольнити повні стю.
Позовні вимоги мотивовані заборгованістю з оплати за к ористування майном та викори станням його всупереч умовам сервітуту, тобто не для здійс нення основної мети діяльнос ті відповідача та з порушенн ям інтересів держави.
В обґрунтування своїх вимо г скаржники зазначили, що при винесенні даного рішення бу ли порушені норми матеріальн ого та процесуального права, на підтвердження чого в свої х апеляційних скаргах виклал и ряд обставин, які, на їх думк у, виступають підтвердженням правової позиції апелянтів та спростовують правильніст ь винесеного рішення.
Відповідно до ст. 36-1 Закону У країни «Про прокуратуру» під ставою представництва в суді інтересів держави є наявніс ть порушень або загрози пору шень економічних, політичних та інших державних інтересі в внаслідок протиправних дій фізичних або юридичних осіб , що вчиняються у відносинах м іж ними або з державою.
Ухвалою Київського апеляц ійного господарського суду в ід 14.11.2011 апеляційні скарги прий нято до провадження.
Відповідно до статті 101 ГПК У країни у процесі перегляду с прави апеляційний господарс ький суд за наявними у справі і додатково поданими доказа ми повторно розглядає справу , також апеляційний господар ський суд не зв'язаний дово дами апеляційної скарги і пе ревіряє законність і обґрунт ованість рішення господарсь кого суду у повному обсязі.
Розглянувши у судовому зас іданні апеляційні скарги, до слідивши матеріали справи та заслухавши пояснення предст авників учасників процесу, к олегією встановлено наступн е:
Рішенням Господарського с уду міста Києва № 6/451 від 10.03.2009 яке набрало законної сили 27.05.2009 у с праві за позовом Відкритого акціонерного товариства «Ки ївський річковий порт» до Фо нду державного майна України за участю Київської транспо ртної прокуратури про встано влення сервітуту, встановлен ня права та зобов'язання ут риматись від вчинення дій , по зов задоволений частково, вс тановлено сервітут відкрито го акціонерного товариства « Київський річковий порт» щод о визначених об'єктів нерух омості.
Відповідно до прийнятого р ішення Відкрите акціонерне т овариство «Київський річков ий порт» з 27.05.2009 набуло наступни х прав щодо користування май ном:
- право безперешкодного кор истування майном, щодо якого встановлено сервітут для зд ійснення основної діяльност і за переліком, наведеним у ст атуті ВАТ «Київський річкови й порт» від 29.08.2008, зареєстровано го державним реєстратором 16.09 .2008 за № 10711050012000366, а саме: приймання, збер ігання й видача вантажів, що п рибувають річковим, залізнич ним та автомобільним транспо ртом, виконання перевантажув альних робіт, здійснення міс цевих, приміських і внутрішн ьо міських перевезень пасажи рів, обслуговування транзитн ого пасажировантажообігу, об робка вантажного флоту по ко мплексному обслуговуванню т ранзитного флоту, а також усі х суден України та інших держ ав, агентування і фрахтуванн я морського та річкового ван тажного, торгівельного і пас ажирського транспорту, орган ізація вантажних перевезень у приміському, міжміському с полученні річковим флотом та закордонних перевезень судн ами «ріка-море» плавання, ком ерційне обслуговування пере везень вантажів та їх перева нтаження, експлуатація та ре монт портових споруд, флоту, п еревантажувальних механізм ів, отримання транспортної п родукції, залучення пасажирі в та вантажів для перевезенн я флотом, здійснення перевез ень вантажів та пасажирів на комерційній основі, виконан ня будівельно-монтажних робі т та реконструкції об'єктів , використання споруд та тери торії порту з найбільшою ефе ктивністю, навантаження з дн а річищ, водосховищ нерудних будівельних матеріалів у су дна і їх доставка споживачам на причали загального і не за гального користування з наст упним перевантаженням на зал ізничний і автомобільний тра нспорт, здійснення міжнародн их перевезень вантажів із за лученням суден «ріка-море» п лавання і морських суден та ї х забезпечення;
- право використовувати май но щодо якого встановлено се рвітут для вивантаження, нав антаження, складання та збер ігання піску, каміння, щебеню , інших будівельних матеріал ів, а також будь-які інших вант ажів;
- право здійснювати власним и силами й за власний рахунок ремонти, усунення окремих не справностей і пошкоджень май на щодо якого встановлено се рвітут, проходження технічни х оглядів, розробку та погодж ення технічної документації , отримання відповідних доку ментів щодо придатності майн а щодо якого встановлено сер вітут до експлуатації за при значенням у випадках, коли во лоділець не здійснює таких д ій своєчасно або коли за обст авинами такі дії повинні бут и здійснені невідкладно для забезпечення безперебійної роботи ВАТ «Київський річко вий порт» з наступним відшко дуванням за рахунок володіль ця обґрунтованих витрат, пон есених ВАТ «Київський річков ий порт» у зв'язку з виконан ням таких дій, у порядку, перед баченому законодавством. При цьому ВАТ «Київський річков ий порт» має право вступати у відносини з контролюючими о рганами та службами, класифі каційними товариствами та ін шими особами як експлуатуюча організація щодо підтриманн я експлуатаційної придатнос ті майна щодо якого встановл ено сервітут, пред'явлення майна до оглядів і обстежень , надання та отримання відпов ідних документів;
- право встановлювати в межа х компетенції експлуатуючої організації правила поведін ки третіх осіб (судновласник ів, капітанів суден та членів суднових команд, вантажовід правників, вантажоодержувач ів та їх представників, пасаж ирів, працівників підрядних підприємств, установ та орга нізацій тощо) при здійсненні будь-яких дій, бездіяльності , операцій на причалах, біля п ричалів та іншого Майна;
- право встановлювати і обс луговувати навігаційні знак и, стовпчики, вогні, будь-які і нші попереджувальні знаки та оголошення для забезпечення безпеки судноплавства тощо;
- право вчиняти всі дії, що м ожуть бути необхідними для р оботи ВАТ «Київський річкови й порт» у зв'язку із зазначе ним вище.
Сервітут встановлено без в изначення строку і він не під лягає відчуженню, не позбавл яє власника майна права воло діння, користування та розпо рядження майном щодо якого в становлено сервітут, а також зберігає чинність у разі пер еходу до інших осіб права вла сності (господарського відан ня, оперативного управління) чи зміни органу управління м айном, його поділу, переймену вання, об'єднання в один інв ентарний об'єкт з іншим май ном, зміни поштової адреси, а т акож у разі поєднання в одній особі власника й володільця майна щодо якого встановлен о сервітут. В останньому випа дку такий власник несе зобов 'язання, що випливають із ць ого сервітуту для них обох.
Відповідно до ст. 403 Цивільно го кодексу України сервітут визначає обсяг прав щодо кор истування особою чужим майно м, може бути встановлений без визначення строку. Особа, яка користується сервітутом, зо бов'язана вносити плату за ко ристування майном, якщо інше не встановлено договором, за коном, заповітом або рішення м суду. Він не підлягає відчуж енню. Водночас сервітут не по збавляє власника майна, щодо якого він встановлений, прав а володіння, користування та розпоряджання цим майном.
Згідно зі ст. 614 ЦК України ос оба, яка порушила зобов'язанн я, несе відповідальність за н аявності її вини (умислу або н еобережності), якщо інше не вс тановлено договором або зако ном. Особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх зал ежних від неї заходів щодо на лежного виконання зобов'язан ня. Відсутність своєї вини до водить особа, яка порушила зо бов'язання.
Як визначено ст. 406 Цивільног о кодексу України сервітут п рипиняється у разі: 1) поєднанн я в одній особі особи, в інтере сах якої встановлений сервіт ут, і власника майна, обтяжено го сервітутом; 2) відмови від н ього особи, в інтересах якої в становлений сервітут; 3) сплив у строку, на який було встанов лено сервітут; 4) припинення об ставини, яка була підставою д ля встановлення сервітуту; 5) н евикористання сервітуту про тягом трьох років підряд; 6) см ерті особи, на користь якої бу ло встановлено особистий сер вітут.
Сервітут може бути припине ний за рішенням суду на вимог у власника майна за наявност і обставин, які мають істотне значення.
Власник має право вимагати припинення сервітуту, якщо в ін перешкоджає використанню майну за його цільовим призн аченням. Сервітут може бути п рипинений в інших випадках, в становлених законом.
Рішенням Господарського с уду міста Києва від 10.03.2009 № 6/451 виз начено, що ВАТ «Київський річ ковий порт» вносить плату за користування майном щодо як ого встановлено сервітут в п орядку та розмірах, визначен ому постановою Кабінету Міні стрів України від 12.10.2000 № 1544 «Про портові збори».
Також визначено, що збитки, завдані ВАТ «Київський річко вий порт» власникові (володі льцеві) майна щодо якого вста новлено сервітут, відшкодову ються на загальних підставах , а збитки, завдані порушенням власником чи володільцем пр ав ВАТ «Київський річковий п орт», встановлених цим серві тутом, відшкодовуються так с амо на загальних підставах.
Вищезазначеним судовим рі шенням визнано право ВАТ «Ки ївський річковий порт» включ ити право сервітуту до склад у його єдиного майнового ком плексу.
Зобов'язано Фонд державн ого майна України не вчиняти будь-яких дій чи бездіяльнос ті та не дозволяти вчиняти тр етім особам будь-яких дій, що п ерешкоджають відкритому акц іонерному товариству «Київс ький річковий порт» користув атися майном, щодо якого вста новлено сервітут, в межах пра в, наданих йому сервітутом, а т акож приводити чи допускати приведення майна, щодо якого встановлено сервітут, в стан , непридатний для користуван ня за цільовим призначенням, включаючи закінчення дії до кументів, що дають право на ек сплуатацію майна.
Рішення місцевого господа рського суду залишене без зм ін Постановою Київського апе ляційного господарського су ду від 27.05.2009 та Постановою Вищог о господарського суду Україн и від 23.10.2009.
Ухвалою Верховного Суду Ук раїни від 17.12.2009 відмовлено в пор ушенні касаційного провадже ння з перегляду постанови Ви щого господарського суду Укр аїни від 23.10.2009.
Як свідчать матеріали спра ви та стверджує сам відповід ач, ВАТ «Київський річковий п орт» листами від 25.06.2009 № 01-29-449 та ві д 04.08.2009 № 01-29-613 звернувся до ФДМ Укр аїни про надання реквізитів для внесення плати за корист ування майном щодо якого вст ановлено сервітут.
05.08.2009 листом № 10-14-11467 ФДМ України повідомив про надання рекві зитів за умови одержання зго ди Міністерства фінансів Укр аїни.
15.09.2009 листом № 10-14-13417 ФДМ України запропонував Порту звернути сь за роз'ясненням до суду.
ВАТ «Київський річковий по рт» 02.04.2010 листом № 01-29-263 втретє зве рнувся до ФДМ України про над ання реквізитів для внесенн я плати за користування майн ом щодо якого встановлено се рвітут.
06.05.2010 листом № 10-25-5373 ФДМ України запропонував Порту звернути сь за роз'ясненням до Госпо дарського суду міста Києва а ргументуючи це тим, що законо м не встановлено ні розміру, н і порядку справляння плати з а користування майном щодо я кого встановлено сервітут.
У липні 2010 року ВАТ «Київськи й річковий порт» звернулось до окружного адміністративн ого суду міста Києва з позово м до Фонду державного майна У країни про визнання протипра вною бездіяльності, яка поля гає у не наданні позивачу рах унків та інших реквізитів дл я внесення плати за користув ання державним майном щодо я кого встановлено сервітут зг ідно рішення Господарського суду міста Києва від 10.03.2009 по сп раві № 6/451 та зобов'язання нег айно надати рахунки та інші р еквізити для внесення плати за користування державним ма йном щодо якого встановлений сервітут.
Постановою окружного адмі ністративного суду міста Киє ва від 27.09.2010, залишеною без змін ухвалою Київського апеляцій ного адміністративного суду від 22.02.2011 року, та ухвалою Вищог о адміністративного суду Укр аїни від 21.04.2011 відмовлено у задо воленні позовних вимог.
Ухвалою суду № 6/451 від 20.01.2011 відм овлено Фонду державного майн а України у задоволенні скар ги на дії Департаменту держа вної виконавчої служби Мініс терства юстиції України.
Поставною Київського апел яційного господарського суд у від 10.03.2011 вказану ухвалу залиш ено без змін.
Постановою Вищого господа рського суду України від 24.05.2011 п останову Київського апеляці йного господарського суду ві д 10.03.2011 у справі № 6/451 залишено без змін.
Ухвалою Господарського су ду міста Києва № 6/451 від 19.09.2011 заяв у Фонду державного майна Укр аїни про роз'яснення рішенн я господарського суду міста Києва № 6/451 від 10.03.2009 залишено без задоволення.
З матеріалів справи встано влено, що 12.04.2011 між ВАТ «Київськ ий річковий порт», як власник ом судна, та ТОВ «Річкове паса жирське екскурсійне агентст во», як фрахтувальником, укла дено договір № 4411 відповідно д о умов якого відповідач пере дав, а третя особа-1 прийняла у фрахт для перевезення пасаж ирів пасажирські судна відпо відно до додатку № 1 та понтони для швартування пасажирськи х суден для посадки і висадки пасажирів відповідно до дод атку № 1.
Додатком № 1 визначено перел ік майна: т/х «М.Островський», т/х «Ай-Петрі», т/х «Н.Ужвій», т/х «Каштан», т/х «Еверест», т/х «Т .Подій», т/х «Валдай», т/х «Альп и», т/х «М.Дудка», т/х «Москвич-1» , т/х «А.Хачатурян», т/х «Говерл а», т/х «ПТ-73» та т/х «Т-53», а також понтони ПП-502, ПП-505(КИЕ-850-К), ПП-507, ПП -517 (КИЕ-849-К), ПП-513 (КИЕ 851-К), ПП-521 (КИЕ-848-К ).
Додатками № 2 та № 3 погоджено суму фрахту та визначено пор ядок і строки оплати.
Актами приймання - переда чі (додатками до договору № 4411 в ід 12.04.2011), складеними 12.04.2011 підтвер джено передачу Фрахтувальни ку переліченого майна.
Як встановлено господарсь ким судом, жоден з перелічени х у договорі № 4411 об'єктів та п ереданих на його виконання з а актами приймання-передачі не є об'єктом, щодо якого Ріш енням Господарського суду мі ста Києва № 6/451 від 10.03.2009 встановл ено сервітут.
Використання понтонів без посередньо пов'язано з діял ьністю відповідача. Встановл ення даних понтонів не супер ечить умовам сервітуту. Пози вачем не надано жодних доказ ів на підтвердження незаконн ості їх розміщення, а тому у су ду немає підстав робити висн овки про перешкоджання держа ві користуватися та розпоряд жатися своїм майном.
Відповідно до довідки АА № 0 3090 з ЄДРПОУ, виписки з ЄДРПОУ АА Б № 433515 та Статуту Публічного а кціонерного товариства «Киї вський річковий порт» код ЄД РПОУ 03150071 (нова редакція), затвер джена Рішенням Загальних збо рів акціонерів ВАТ «Київськи й річковий порт», зареєстров аного Подільською РДА у м. Киє ві 29.06.2011 номер запису 10711050022000366 відп овідач Публічне акціонерне товариство «Київський річко вий порт» є новим найменуван ням ВАТ «Київський річковий порт».
Підставою позову про припи нення сервітуту є:
- укладення договору фрахту всупереч вимог законодавств а та рішення суду № 6/451; викорис тання майна щодо якого встан овлено сервітут не для здійс нення основної діяльності ві дповідача;
- використання сервітуту зл овживаючи своїм правом з мет ою отримання прибутку;
- непогашена заборгованіст ь з плати за користування май ном щодо якого встановлено с ервітут та використання майн а щодо якого встановлено сер вітут порушуючи майнові прав а та інтереси держави.
Стаття 401 Цивільного кодекс у України визначає, що право к ористування чужим майном (се рвітут) може бути встановлен е щодо земельної ділянки, інш их природних ресурсів (земел ьний сервітут) або іншого нер ухомого майна для задоволенн я потреб інших осіб, які не мож уть бути задоволені іншим сп особом. Сервітут може належа ти власникові (володільцеві) сусідньої земельної ділянки , а також іншій, конкретно визн аченій особі (особистий серв ітут).
Згідно до статті 404 Цивільно го кодексу України право кор истування чужим майном може бути встановлено щодо іншого нерухомого майна (будівлі, сп оруди тощо).
Відповідно до ст. 402 Цивільно го кодексу України сервітут може бути встановлений догов ором, законом, заповітом або р ішенням суду.
Сервітут може бути припине ний за рішенням суду на вимог у власника майна за наявност і обставин, які мають істотне значення.
Власник земельної ділянки має право вимагати припинен ня сервітуту, якщо він перешк оджає використанню цієї земе льної ділянки за її цільовим призначенням. Сервітут може бути припинений в інших випа дках, встановлених законом.
Підставою для встановленн я сервітуту при вирішенні сп ору у справі № 6/451 було здійснен ня ВАТ «Київський річковий п орт» статутної діяльності.
Відповідно до п. 2.3. статуту В АТ «Київський річковий порт» , затвердженого протоколом № 12 від 29.08.2008 загальних зборів акц іонерів та зареєстрованого д ержавним реєстратором 16.09.2008 за № 10711050012000366, а так само - до п. 3.1 стату ту ПАТ «Київський річковий п орт», затвердженого протокол ом б/н від 17.06.2011 метою діяльност і порту є одержання прибутку , а предметом діяльності пози вача є: приймання, зберігання й видача вантажів, що прибува ють річковим, залізничним та автомобільним транспортом; виконання перевантажувальн их робіт на вантажних дільни цях порту, пристанях, клієнту рних причалах; здійснення мі сцевих, приміських і внутріш ньо міських перевезень пасаж ирів на економічно вигідних умовах; обслуговування транз итного пасажиро вантажообіг у; обробка вантажного флоту п о комплексному обслуговуван ню транзитного флоту, а також усіх суден України та інших д ержав, що заходять у порт; аген тування і фрахтування морськ ого та річкового вантажного, торгівельного і пасажирсько го транспорту; організація в антажних перевезень у приміс ькому, міжміському сполученн і річковим флотом та закордо нних перевезень суднами «рік а-море» плавання; комерційне обслуговування перевезень в антажів та їх перевантаження ; експлуатація та ремонт порт ових споруд, флоту, переванта жувальних механізмів, отрима ння транспортної продукції; залучення пасажирів та ванта жів для перевезення флотом; з дійснення перевезень вантаж ів та пасажирів на комерційн ій основі; виконання будівел ьно-монтажних робіт та рекон струкції об'єктів; використ ання споруд та території пор ту з найбільшою ефективністю ; навантаження з дна річищ, вод осховищ нерудних будівельни х матеріалів у судна і їх дост авка споживачам на причали з агального і не загального ко ристування з наступним перев антаженням на залізничний і автомобільний транспорт; вив чення кон'юнктури перевезе нь вантажів у міжнародному с полученні; здійснення міжнар одних перевезень вантажів із залученням суден «ріка-море » плавання і морських суден т а їх забезпечення.
Встановлення сервітуту не повинно супроводжуватися зн ачним обмеженням прав власни ка майна.
Положеннями п. 3.4.2. статуту ПА Т «Київський річковий порт», затвердженого протоколом б/ н від 17.06.2011 для досягнення стату тної мети товариство може ви робничо-господарську діяльн ість у виді оренди та надання у користування рухомого і не рухомого майна.
Отже, передача власного май на відповідачем третій особі не суперечить ні вимогам зак ону, ні правам і обов'язкам сторін, що випливають із ріше ння Господарського суду міст а Києва № 6/451 від 10.03.2009 у справі за позовом Відкритого акціонер ного товариства «Київський р ічковий порт» до відповідача Фонду державного майна Укра їни за участю Київської тран спортної прокуратури про вст ановлення сервітуту.
Відповідно до ст.ст. 33, 34 Госпо дарського процесуального ко дексу України кожна сторона повинна довести ті обставини , на які вона посилається як на підставу своїх вимог і запер ечень. Докази подаються стор онами та іншими учасниками с удового процесу.
Згідно ст. 34 Господарського процесуального кодексу Укра їни господарський суд прийма є тільки ті докази, які мають з начення для справи. Обставин и справи, які відповідно до за конодавства повинні бути під тверджені певними засобами д оказування, не можуть підтве рджуватись іншими засобами д оказування.
Як визначено ст. 32 Господарс ького процесуального кодекс у України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на під ставі яких господарський суд у визначеному законом поряд ку встановлює наявність чи в ідсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і запере чення сторін, а також інші обс тавини, які мають значення дл я правильного вирішення госп одарського спору.
Колегія суддів погоджуєть ся з висновками суду першої і нстанції щодо відсутності до казів заподіяння збитків та безпосереднього використан ня майна щодо якого встановл ено сервітут, третьою особою -1, оскільки ні понтони ні тепл оходи не входять до переліку цього майна.
Відповідно до статті 22 ЦК Ук раїни, особа, якій завдано зби тків у результаті порушення її цивільного права, має прав о на їх відшкодування. Збитка ми, зокрема, є втрати, яких осо ба зазнала у зв'язку зі знищен ням або пошкодженням речі, а т акож витрати, які особа зроби ла або мусить зробити для від новлення свого порушеного пр ава (реальні збитки), доходи, я кі особа могла б реально одер жати за звичайних обставин, я кби її право не було порушене (упущена вигода).
Пунктом 1 статті 225 ЦК України передбачено, що до складу зби тків, що підлягають відшкоду ванню особою, яка допустила г осподарське правопорушення , включаються, зокрема, вартіс ть втраченого, пошкодженого або знищеного майна, визначе на відповідно до вимог закон одавства; додаткові витрати (штрафні санкції, сплачені ін шим суб'єктам, вартість додат кових робіт, додатково витра чених матеріалів тощо), понес ені стороною, яка зазнала зби тків внаслідок порушення зоб ов'язання другою стороною; не одержаний прибуток (втрачена вигода), на який сторона, яка з азнала збитків, мала право ро зраховувати у разі належного виконання зобов'язання друг ою стороною; матеріальна ком пенсація моральної шкоди у в ипадках, передбачених законо м.
Для застосування такої мір и відповідальності, як відшк одування збитків, потрібна н аявність повного складу циві льного правопорушення, зокре ма наявність протиправної п оведінки, дія чи бездіяльніс ть особи; шкідливий результа т такої поведінки (збитки); при чинний зв'язок між протиправ ною поведінкою та збитками; в ина правопорушника.
Статтею 34 Господарського пр оцесуального кодексу Україн и визначено, що господарськи й суд приймає тільки ті доказ и, які мають значення для спра ви.
Обставини справи, які відпо відно до законодавства повин ні бути підтверджені певними засобами доказування, не мож уть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Проте, в ході розгляду справ и в її матеріали не представл ено ні фактів, які б свідчили п ро протиправної поведінки, д ії чи бездіяльності відповід ача, ні фактів, що вказують на наявність шкідливого резуль тату такої поведінки, а отже н е було доведено, що внаслідок діяльності відповідача при користуванні сервітутом дер жаві заподіяно збитки.
В матеріалах справи наявни й договір № 73/НП/01-09 від 19.09.2007 уклад ений між ДП «Адмініс трація річкових портів» та Т ОВ «Столична судноплавна ком панія» про надання послуг по обслуговуванню плавзасобів . Строк дії з 19.09.2007 по 19.09.2022.
Доказів того, що договір № 73/Н П/01-09 від 19.09.2007 стосується викори стання майна щодо якого вста новлено сервітут суду не над ано, як і доказів неможливост і невиконання цього договору через неправомірні дії відп овідача.
Посилання на те, що фрахт по нтонів, що виконують функцію причальної споруди вказує н а передачу майна, щодо якого в становлено сервітут є безпід ставним, оскільки понтон є вл асністю Порту і його викорис тання не є обмеженим сервіту том.
Відповідно до Статуту (нова редакція) ДП «Адміністрація річкових портів» вбачається , що підприємство створено з м етою забезпечення ефективно го використання державного м айна річкових портів (гідрот ехнічні споруди, причали, суд ноплавні споруди, плавзасоби та інше майно), надання відпов ідних послуг, а до основних на прямків діяльності підприєм ства віднесено забезпечення цільового використання усіх видів зборів у річкових порт ах.
Господарським судом міста Києва вказано, що саме за спіл ьної ініціативи Порту та ФДМ України сторони мали визнач ити порядок та розміри плати за користування майном щодо якого встановлено сервітут.
Колегія суддів вважає дане твердження вірним, оскільки ПАТ «Київський річковий пор т», як платник звертався і до Ф ДМУ і до адміністративного с уду для визначення порядку і сум для внесення плати за кор истування майном щодо якого встановлено сервітут. Але ні яких результатів це не дало.
Таким чино, з огляду на відс утність чіткої фіксованої ці ни та реквізитів для оплати, в ідповідач позбавлений можли вості вносити кошти за корис тування майном щодо якого вс тановлено сервітут, а тому по зивачем належним чином не до ведена наявність у відповіда ча заборгованості.
Також слід зазначити щодо в несення плати за користуванн я на депозит нотаріуса.
Відповідно до ст. 537 ЦК Україн и боржник має право виконати свій обов'язок шляхом внесен ня належних з нього кредитор ові грошей або цінних папері в у депозит нотаріуса, нотарі альної контори в разі: 1) відсу тності кредитора або уповнов аженої ним особи у місці вико нання зобов'язання; 2) ухилення кредитора або уповноваженої ним особи від прийняття вико нання або в разі іншого прост рочення з їхнього боку; 3) відс утності представника недієз датного кредитора.
Реалізація законодавчо за кріпленого положення здійсн юється у порядку визначеному Розділом 31 Інструкції про пор ядок вчинення нотаріальних д ій нотаріусами України, затв ердженої наказом Мінюсту від 03.03.2004, № 20/5 із подальшими змінами .
Як вбачається з п. 277 та п. 278 Інс трукції нотаріус приймає від боржника у депозит грошові с уми для передавання їх креди тору. Заява боржника має міст ити відомості: щодо особи, від якої прийнято внесок у депоз ит, а також щодо особи, для пер едавання якій його внесено, а сааме для юридичних осіб: най менування, місцезнаходження та ідентифікаційний код в Єд иному державному реєстрі юри дичних осіб та фізичних осіб - підприємців, реквізити пото чного рахунку, відкритого в у станові банку (якщо місцезна ходження або інші відомості щодо особи, для передавання я кій робиться внесок, невідом і, то в заяві вказуються остан ні відомі особі, що звернулас я до нотаріуса, відомості); щод о мети чи виконання якого зоб ов'язання зроблено внесок; що до причин, з яких зобов'язання не може бути виконане безпос ередньо.
Оскільки не визначено поря дку внесення плати за корист ування майном щодо якого вст ановлено сервітут, Порт не ма є інформації для повідомленн я нотаріусу на виконання п. 278 І нструкції.
Окрім цього, мова йде про бю джетні кошти, а тому в даному в ипадку не можливо говорити п ро здійснення будь-яких нота ріальних дій.
Беручи до уваги вище зазнач ене суд не знаходить підстав для задоволення даного позо ву.
Колегія суддів Київського апеляційного господарськог о суду приходить до висновку , що рішення Господарського с уду міста Києва від 19.10.2011 у дані й справі прийнято з додержан ням норм матеріального та пр оцесуального права, повним з 'ясуванням обставин, що маю ть значення для справи та від повідністю висновків, виклад ених в рішенні, дійсним обста винам справи, тому рішення є з аконним та обґрунтованим. Пі дстав для скасування або змі ни вказаного рішення та зад оволення апеляційної скарги колегія суддів Київського а пеляційного господарського суду не знаходить.
Керуючись ст.ст. 99, 101, 102, 103, 105 ГПК У країни, Київський апеляційни й господарський суд -
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційні скарги Фонду де ржавного майна України та Ки ївської транспортної прокур атури залишити без задоволен ня.
Рішення Господарського су ду міста Києва від 19.10.2011 у справ і № 13/309 залишити без змін.
Матеріали справи № 13/309 повер нути до Господарського суду міста Києва.
Головуючий суддя
Судді
Суд | Київський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 01.12.2011 |
Оприлюднено | 23.12.2011 |
Номер документу | 20021172 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Київський апеляційний господарський суд
Отрюх Б.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні