ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД мі ста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницьк ого,44-Б тел. 284-18-98
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 36/12 01.02.12
За позовом Суб' єкт а підприємницької діяльност і - фізичної особи
ОСОБА_1
До Публічно го акціонерного товариства « Універсал - Банк»
Про стягненн я орендної плати за фактичне користування приміщенням
в сумі 89 697, 91 грн . та стягнення неустойки в сум і 179 395, 82 грн.
Суддя Трофименко Т.Ю.
Представники:
Від позивача: ОСОБА_2 - по договору №б/н від 20.01.2012р.
ОСОБА_1 - СПД
Від відповідача: ОСОБА _3 - по дов. №132 від 20.01.2012р.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
На розгляд Господарськ ого суду міста Києва передан і позовні вимоги Суб' єкта п ідприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення з Публічного акці онерного товариства «Універ сал - Банк»89 697, 91 грн. - орендно ї плати за фактичне користув ання приміщенням за період з 09 листопада 2010 року по 01 квітня 2011 року, 179 395 грн. 82 коп. - неустой ки за несвоєчасне повернення майна за період 09 листопада 2010 року по 01 квітня 2011року.
Ухвалою господарського су ду міста Києва від 21.12.2011р. поруш ено провадження у справі №336/12, розгляд справи призначено на 23.01.2012р.
В судовому засіданн і представник позивача позов ні вимоги підтримав в повном у обсязі. Позовні вимоги вмот ивовані тим, що між сторонами 05 листопада 2007 року був укладе ний договір оренди нежитлов их приміщень загальною площе ю 118, 8 кв.м. , які розташовані за а дресою: АДРЕСА_2. Договір о ренди був розірваний 01 травн я 2009року.
01.04.2011р. між сторонами бу в підписаний акт приймання - передачі (повернення) приміщ ень, що розташовані за адресо ю: АДРЕСА_2. Даний акт прий мання - передачі (повернення ) укладений відповідно до дог овору оренди від 05 листопада 2 007 року.
Відповідно до умов до говору (п.2.3 договору) з момент у підписання акту приймання - передачі приміщень, як заз начено у цій статті, припиняє ться нарахування орендної пл ати та інших платежів.
Оскільки відповідач орен доване приміщення повернув позивачу 01.04.2011р., позивач просить стягнути з 89 697, 91 грн. - орендної плати за фактичне к ористування приміщенням за п еріод з 09 листопада 2010 року по 0 1 квітня 2011 року, 179 395 грн. 82 коп. - н еустойки за несвоєчасне пове рнення майна за період 09 листо пада 2010року по 01 квітня 2011року.
Відповідач проти за доволення позову заперечува в посилаючись на те, що нараху вання позивачем орендної пла ти за період з 09 листопада 2010 ро ку по 01 квітня 2011 року, в сумі 89 697 , 91 грн. є необґрунтованим оскі льки договір оренди припини в свою дію 01.05.2009р. Нарахування н еустойки за неповернення май на є неправомірним оскільки відповідач належно виконав с вій обов' язок щодо повернен ня приміщення з - під оренди , а його неприйняття є наслідк ом дій саме позивача.
В судовому засіданні 23.01.2012р. оголошувалась перерва на 01.02.2012р. відповідно до ст. 77 Гос подарського процесуального кодексу України.
Розглянувши матер іали справи та заслухавши по яснення представників сторі н , Господарський суд міста Ки єва -
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до ст. 509 Цивільного кодексу України зобов' язанням є правовідно шення, в якому одна сторона (бо ржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кред итора) певну дію (передати май но, виконати роботу, надати по слугу, сплатити гроші тощо) аб о утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов' язку. Зобов' язання в иникають з підстав, встановл ених статтею 11 цього Кодексу.
Згідно з п. 2 ст. 11 Цивіль ного кодексу України підстав ами виникнення цивільних пра в та обов'язків, зокрема, є дог овори та інші правочини.
Договір - це категорія цив ільного права, яка визначаєт ься як домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або прип инення цивільних прав та обо в' язків. До зобов' язань, що виникають з договорів, засто совуються загальні положенн я про зобов'язання, якщо інше н е випливає із закону або само го договору.
Як і будь-який правочин, він є вольовим актом, оскільки ви ражає спільну волю сторін, що втілюється у договорі. Зміст ом договору є, власне, ті умови , на яких сторони погоджуютьс я виконувати договір, і вони м ають дотримуватися взятих на себе зобов' язань.
05.11.2007р. між Відкритим а кціонерним товариством “Уні версал Банк” (на даний час Пуб лічне акціонерне товариство «Універсал - Банк») (надалі відповідач) та Фізичною особ и - підприємцем ОСОБА_1 (н аді позивач) було укладено до говір оренди б/н, відповідно д о якого позивач надав в оренд у а відповідач прийняв у тимч асове платне користування не жилі приміщення, що знаходят ься за адресою: АДРЕСА_2, за гальною площею 118,8 кв.м.
Приміщення належить позивачеві на праві власност і згідно договору купівлі-пр одажу від 21.05.2007р., посвідченого приватним нотаріусом Кремен ецького районного нотаріаль ного округу, номер 1741 у реєстрі .
Відповідно до п.2.3. дого вору після закінчення або до строкового припинення термі ну оренди орендар повертає о рендодавцеві приміщення за а ктом приймання-передачі прим іщення, складним протягом 15 ро бочих днів після закінчення або дострокового припинення терміну оренди за формою, заз наченою у додатку № 3 цього дог овору, у стані, не гіршому від того, в якому приміщення пере бували на дату підписання по переднього договору, врахову ючи нормальний знос протягом терміну оренди. Орендодавец ь та орендар спільно перевір яють приміщення на предмет б удь-якого пошкодження, запод іяного не внаслідок нормальн ого зносу.
З моменту підписання акту приймання-передачі приміщен ня як зазначено у цій статті д оговору, припиняється нарах ування орендної плати та інш их платежів.
Пунктами 3.2. та 3.3. договору, ст орони обумовили ставку оренд ної плати, яку відповідач має сплачувати позивача за кори стування майном.
Відповідно до п.3.5. договору, відповідач брав на себе зобо в' язання сплачувати орендн у плату не пізніше, ніж на деся тий день місяця наступного з а тим, за який проводиться опл ата.
Пунктом 3.6. договору було вст ановлено, що орендна плата сп лачується щомісячно шляхом б анківського переказу орендн ої плати на розрахунковий ра хунок позивача.
Згідно п.6.1.4. договору оренда р зобов' язаний після закінч ення строку дії договору або у разі його дострокового роз ірвання повернути орендодав цю приміщення у належному ст ані, не гіршому, ніж на дату пі дписання сторонами попередн ього договору, з урахуванням нормального зносу.
Відповідно до акту прийман ня-передачі від 01.04.2011р. (поверне ння) приміщень, які розташова ні за адресою АДРЕСА_2 від повідач повернув позивачу ор ендоване приміщення.
Оцінюючи наявні в матеріа лах справи документи та досл іджуючи в судовому засіданні докази, Господарський суд вв ажає позовні вимоги обґрунто ваними та такими, що підлягаю ть задоволенню з наступних п ідстав:
Згідно зі статтею 180 Господ арського кодексу України змі ст господарського договору с тановлять умови договору, ви значені угодою його сторін, с прямованою на встановлення, зміну або припинення господа рських зобов'язань, як погодж ені сторонами, так і ті, що при ймаються ними як обов'язкові умови договору відповідно д о законодавства.
Згідно приписів статей 627, 629 Ц ивільного кодексу України ст орони є вільними в укладенні договору, виборі контрагент а та визначенні умов договор у. Договір є обов'язковим для в иконання. Кожна сторона пови нна вжити усіх заходів, необх ідних для належного виконанн я нею зобов'язання, враховуюч и інтереси другої сторони та забезпечення загальногоспо дарського інтересу. У пункті 1 статті 628 Цивільного кодексу України визначено, що зміст д оговору становлять умови, ви значені на розсуд сторін і по годжені ними, та умови, які є о бов'язковими відповідно до а ктів цивільного законодавст ва.
За правилами ч.3 ст. 291 Господа рського кодексу України дого вір оренди може бути розірва ний за згодою сторін.
Відповідно до частини друг ої статті 653 Цивільного кодекс у України розірвання договор у є підставою припинення зоб ов'язання.
Так при укладанні договору оренди сторони погодили, що о рендар має право розірвати д оговір оренди в одностороннь ому порядку, повідомивши інш у сторону за три календарних місяця ( п.8.3); після закінчення строку дії договору або у раз і його дострокового розірван ня повернути орендодавцю при міщення ( п.6.1.4); повернення прим іщення відбувається за актом приймання-передачі, складен им протягом 15 робочих днів піс ля закінчення або достроково го припинення терміну оренди . Сторони спільно перевіряют ь приміщення на предмет будь -якого пошкодження. З момен ту підписання акту приймання -передачі приміщення припиня ється нарахування орендної п лати та інших платежів( п.2.3).
Відповідно до ст. 759 ЦК Укра їни за договором найму (оренд и) наймодавець передає або зо бов'язується передати наймач еві майно у користування за п лату на певний строк.
Статтею 762 ЦК України визнач ено, що за користування майно м з наймача справляється пла та, розмір якої встановлюєть ся договором найму; плата за к ористуванні майном вноситьс я щомісячно, якщо інше не вста новлено договором.
З матеріалів справи вбачає ться, що 28.01.09 відповідач направ ив позивачеві листа про розі рвання договору оренди.
Відповідно до п. 3 ст. 285 Господ арського кодексу України та умов договору оренди відпові дач повинен сплатити орендну плату за весь період користу вання майном
Акт приймання-передачі (пов ернення) приміщень, які розта шовані за адресою АДРЕСА_2 свідчить, що спірне приміще ння повернуто Позивачу тільк и 01.04.2011р.
Посилання відповідача на т е, що відповідно до ч.ч. 2.3 ст. 653 Ц К України в разі розірвання д оговору зобов' язання сторі н припиняються. У разі зміни а бо розірвання договору зобов ' язання змінюються або прип иняються з моменту досягненн я домовленості про зміну або розірвання договору, якщо ін ше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни, судом до уваги не п риймаються з огляду на те, що сторонами в договорі ( п.2.3) передбачено, що з моменту під писання акту приймання-перед ачі приміщення припиняється нарахування орендної плати та інших платежів. Тобто сторонами в договорі обумов лений
обов' язок наймача сплач увати орендну плату незалежн о від строку дії договору - д о фактичного повернення майн а наймодавцю.
Пунктами 1, 4 ст. 286 Госп одарського кодексу України в изначено, що орендна плата - це фіксований платіж, який орен дар сплачує орендодавцю неза лежно від наслідків своєї го сподарської діяльності. Розм ір орендної плати може бути з мінений за погодженням сторі н, а також в інших випадках, пе редбачених законодавством. С троки внесення орендної плат и визначаються в договорі.
Відповідно до ст. 530 Ци вільного кодексу України якщ о у зобов'язанні встановлени й строк (термін) його виконанн я, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
З урахуванням положе нь ст. 530 Цивільного кодексу Ук раїни, враховуючи приписи пу нктів 2.3, 3.5 договору та надісла ння позивачем рахунків, відп овідач повинен був сплачуват и орендну плату не пізніше, ні ж на 10 день поточного календар ного місяця строку оренди, за який здійснюється оплата.
Заборгованість відпо відача по орендній платі за п еріод користування майном пр отягом листопада 2010року по 01.04.20 11 року становить 89 697, 91 грн., а стр ок виконання грошового зобов ' язання по її сплаті на моме нт подання позовної заяви на став.
Відповідно до статті 1 93 Господарського кодексу Укр аїни суб'єкти господарювання та інші учасники господарсь ких відносин повинні виконув ати господарські зобов'язанн я належним чином відповідно до закону, інших правових акт ів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо викон ання зобов'язання - відповідн о до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Згідно із статтями 525, 526 Ц ивільного кодексу України зо бов' язання має виконуватис ь належним чином, відповідно до умов договору та вимог цьо го Кодексу, інших актів цивіл ьного законодавства, а за від сутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв діл ового обороту та інших вимог , що звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов' язання або одностороння зміна його умо в не допускається, якщо інше н е встановлено договором або законом.
Частиною 1 ст. 625 Цивіль ного кодексу України визначе но, що боржник не звільняєтьс я від відповідальності за не можливість виконання ним гро шового зобов'язання.
Матеріалами справи підтверджується наявність у відповідача грошового зобов ' язання по сплаті на корист ь позивача 89 697, 91 грн. на підстав і п. 2.3 договору. Відповідачем вказана заборгованість не сп ростована, доказів її погаше ння не надано.
Таким чином, суд дійш ов висновку про обґрунтовані сть позовних вимог про стягн ення орендної плати за факти чне користування приміщення м з 09.11.2010р 01.04.2011 року, отже підлягаю ть задоволенню вимоги щодо с тягнення 89 697, 91 грн.
В силу вимог частини 2 стат ті 795 Цивільного кодексу Украї ни повернення наймачем предм ета договору найму оформляєт ься відповідним документом ( актом), який підписується сто ронами договору. З цього моме нту договір найму припиняєть ся.
Відповідно до ч. 2 ст. 785 Цивіль ного кодексу України, яка вст ановлює наслідки невиконанн я наймачем обов'язку щодо пов ернення речі в разі припинен ня договору, відповідно до як ої в разі затримки передачі р ечі наймодавцю після припине ння договору, незалежно від п ідстав припинення договору, наймач зобов'язаний сплатити неустойку у розмірі подвійн ої плати за користування річ чю за час затримки.
Враховуючи, що приміщення з а актом повернуто тільки 01.04.2011р ., обґрунтованими є вимоги про стягнення неустойки у розмі рі подвійної плати за корист ування спірним майном, що скл адає 179 395, 82 грн.
Заперечення відпов ідача про невиконання позива чем свого обов' язку з прийн яття майна до уваги судом не приймаються з огляду на наст упне.
Згідно із ч. 4 ст. 291 Госп одарського кодексу України п равові наслідки припинення д оговору оренди визначаються відповідно до умов регулюва ння договору найму Цивільним кодексом України.
Відповідно до ч. 1 ст. 78 5 Цивільного кодексу України у разі припинення договору н айму наймач зобов'язаний нег айно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням норм ального зносу, або у стані, яки й було обумовлено в договорі .
Згідно з п. 2.3 договору після закінчення строку оре нди або в разі дострокового п рипинення орендних правовід носин орендар повертає оренд одавцеві приміщення за актом приймання-передачі (поверне ння) приміщень, складеним за ф ормою, зазначеною у додатку 3 д о цього договору, у стані, не г іршому від того, в якому примі щення перебували на дату отр имання їх у користування оре ндарем, враховуючи нормальни й знос протягом строку оренд и та з урахуванням змін, що зді йснені орендарем за згодою о рендодавця. Орендодавець та орендар спільно перевіряють приміщення на предмет будь-я кого пошкодження, заподіяног о внаслідок нормального знос у. Стан приміщень на дату їх от римання орендарем у користув ання фіксується сторонами в акті приймання-передачі прим іщень, який складається та пі дписується повноважними пре дставниками.
Повернення відповід ачем приміщень у стані, що не в ідповідає стану, в якому вони були одержані, з урахуванням нормального зносу, унеможли влює передачу орендодавцем т аких приміщень в оренду - от римання прибутку, а відтак є п ідставою для правомірної від мови орендодавця у прийнятті спірних приміщень до усунен ня орендарем встановлених не доліків.
Відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повин на довести ті обставини, на як і вона посилається як на підс таву своїх вимог чи заперече нь.
Відповідно до ст. 34 Господа рського процесуального коде ксу України, Господарський с уд приймає тільки ті докази, я кі мають значення для справи . Обставини справи, які відпов ідно до законодавства повинн і бути підтверджені певними засобами доказування, не мож уть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Виходячи з вищенаведених н орм закону, відповідачем нал ежним чином не було надано на лежних доказів по справі на с простування позовних вимог.
В судовому засіданні, допус тимими доказами, які знаходя ться в матеріалах справи поз ивач довів, що його вимоги є об ґрунтованими та підлягають з адоволенню в повному обсязі.
Витрати по оплаті с удового збору, згідно ст. 49 Гос подарського процесуального кодексу України, покладають ся на відповідача.
Керуючись ст. ст. 49, 82-85 Г осподарського процесуально го кодексу України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги задоволь нити повністю.
Стягнути з Публічного акці онерного товариства «Універ сал - Банк»(м. Київ, вул. Автоз аводська, 54/19, код ЄДРПОУ 21133352) на користь Суб' єкта підприємн ицької діяльності - фізично ї особи ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1) 89 697 грн. 91 коп. ор ендної плати за фактичне кор истування приміщенням, 179 395 гр н. 82 коп. неустойки, 5 381 грн. 88 коп. с удового збору.
Рішення господар ського суду набирає законної сили після закінчення строк у подання апеляційної скарги , якщо апеляційну скаргу не бу ло подано. У разі подання апел яційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає за конної сили після розгляду с прави апеляційним господарс ьким судом.
Суддя Трофименко Т.Ю.
Повний текст рішен ня складено
02.02.2012р.
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 01.02.2012 |
Оприлюднено | 20.02.2012 |
Номер документу | 21434660 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Трофименко Т.Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні