9/236
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"04" листопада 2008 р.Справа № 9/236
Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Шевчук О.Б.,розглянув у відкритому судовому засіданні справу № 9/236
за позовом: селянського (фермерського) господарства Махно Лілії Леонідівни, Кіровоградська область, Долинський район, с. Суходільське
до відповідача: Долинської районної державної адміністрації, Кіровоградська область, м. Долинська, вул. Леніна, 28
про зобов'язання укласти договір
Представники сторін:
від позивача - Бірюков А.О., довіреність б/н від 13.07.2008 р., представник;
від відповідача - участі не брав.
Селянське (фермерське) господарство Махно Лілії Леонідівни звернулось до господарського суду з позовною заявою від 09.09.2008 року, відповідно до якої просить суд зобов'язати Долинську районну державну адміністрацію укласти з позивачем договір оренди земельної ділянки загальною площею 44,93 га ріллі, яка розташована на території Богданівської сільської ради Долинського району Кіровоградської області.
До дня судового засідання відповідач надіслав клопотання №01-11-323/1 від 29.10.2008 року про розгляд справи без участі його представника.
В судовому засіданні 04.11.2008 року представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
23.04.2003 року між Долинською районною державною адміністрацією (Орендодавець) та селянським (фермерським) господарством Махно Лілії Леонідівни (Орендар) було укладено договір оренди земельної ділянки (надалі - Договір).
Відповідно до п. 1. Договору Орендодавець на підставі розпорядження №9-р від 04.01.2003 року надає, а Орендар приймає в оренду строком на 5 років земельну ділянку загальною площею 44,93 га ріллі, яка розташована на території Богданівської сільської ради Долинського району Кіровоградської області.
За умовами Договору по закінченні терміну договору орендар має переважне право на поновлення договору на новий термін. У цьому разі зацікавлена сторона повинна повідомити письмово другу сторону про бажання щодо продовження дії договору на новий термін не пізніше, ніж за два місяці до його закінчення.
Договір посвідчено приватним нотаріусом Долинського районного нотаріального округу Кіровоградської області Величко О.П. та зареєстровано в реєстрі за №360.
Даний Договір зареєстровано в Долинському районному відділі земельних ресурсів 25.04.2003 року за №19.
Враховуючи умови договору та норми ст. 18 Закону України "Про оренду землі" строк дії Договору закінчився 25.04.2008 року.
Відповідно до вимог ст. 33 цього Закону після закінчення строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки відповідно до умов договору, має за інших рівних умов переважне право на поновлення договору; у разі поновлення договору оренди землі на новий строк його умови можуть бути змінені за згодою сторін; у разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди, то за відсутності письмових заперечень орендодавця протягом одного місяця після закінчення строку договору він підлягає поновленню на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. Письмове заперечення здійснюється листом-повідомленням.
В силу вимог ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Згідно з п. 2 ст. 125 Земельного кодексу України, право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди та його державної реєстрації.
Як вбачається із матеріалів справи, сторони дійшли згоди щодо поновлення дії Договору щодо оренди земельної ділянки загальною площею 44,93 га ріллі, яка розташована на території Богданівської сільської ради Долинського району, на новий строк.
Викладене підтверджується розпорядженням голови Долинської районної державної адміністрації №131-р від 19.02.2008 року "Про передачу СФГ "Махно Лілії Леонідівни" земельної ділянки в оренду". Даним розпорядженням вирішено:
"1.Затвердити технічну документацію із землеустрою щодо встановлення земельної ділянки в натурі загальною площею 44,93 га та складання договору оренди землі строком на 5 років селянському (фермерському) господарству "Махно Лілії Леонідівни" для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Богданівської сільської ради.
2.Передати селянському (фермерському) господарству "Махно Лілії Леонідівни" земельну ділянку загальною площею 44,93 га ріллі за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності за межами населених пунктів на території Богданівської сільської ради в оренду терміном на п'ять років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Встановити орендну плату в розмірі 1,5 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки з наступною щорічною індексацією.
3.СФГ "Махно Лілії Леонідівни" укласти договір оренди землі та зареєструвати його в Долинському реєстраційному відділі Кіровоградської регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру".
Оскільки відповідач не здійснив заходів по підготовці та укладенню з позивачем договору оренди земельної ділянки, останнім було виготовлено та направлено на адресу відповідача проект договору оренди землі з усіма необхідними додатками. Викладене підтверджується листом відповідача №01-11-323/1 від 29.10.2008 року.
Оцінивши проект договору оренди землі та додатки до нього, господарський суд прийшов до висновку, що умови цього договору відповідають вимогам чинного законодавства, в тому числі вимогам статтей 14, 15 Закону України "Про оренду землі".
Господарський суд враховує, що за наявності розпорядження №131-р від 19.02.2008 року відповідач зобов'язаний укласти з позивачем договір оренди земельної ділянки. Проте відповідачем не надано суду доказів на підтвердження того, що ним було підготовлено свій проект договору оренди землі для його укладення з селянським (фермерським) господарством Махно Лілії Леонідівни.
В силу вимог ст. 16 Цивільного кодексу України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Одним із способів захисту цивільних прав та інтересів може бути, зокрема, визнання права. Відповідно до ч. 1 ст. 20 Цивільного кодексу України, право на захист особа здійснює на свій розсуд.
Господарський суд враховує, що реальний захист та відновлення порушеного права на оренду земельної ділянки позивача можливі лише тоді, коли у позивача фактично виникне право оренди земельної ділянки – з моменту укладення договору оренди земельної ділянки та його державної реєстрації.
Відповідно до частини 4 статті 55 Конституції України, кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань. Відповідно до частини 2 статті 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.
Згідно зі статтею 2 Закону України "Про судоустрій", суд здійснює правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує захист гарантованих Конституцією України та законами прав і законних інтересів юридичних осіб. Частиною 3 статті 3 вказаного Закону встановлено, що судова система забезпечує доступність правосуддя для кожної особи в порядку, встановленому Конституцією України та законами.
Відповідно до частини 1 статті 6 цього ж Закону, всім суб'єктам правовідносин гарантується захист їх прав і законних інтересів незалежним і неупередженим судом. Згідно з частиною 3 зазначеної статті, ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у суді, до підсудності якого вона віднесена процесуальним законом.
Конституційне право на судовий захист передбачає як невід'ємну частину такого захисту можливість поновлення порушених прав і свобод осіб, правомірність вимог яких встановлена в належній судовій процедурі і формалізована в судовому рішенні, і конкретні гарантії, які дозволяли б реалізовувати його в повному об'ємі і забезпечувати ефективне поновлення в правах за допомогою правосуддя, яке відповідає вимогам справедливості, що узгоджується також зі ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основних свобод.
Єдиним ефективним способом захисту права позивача на оренду земельної ділянки є зобов'язання Долинської районної державної адміністрації укласти з позивачем договір оренди землі.
Господарський суд при вирішенні даного спору враховує також вимоги ст. 648 Цивільного кодексу України, відповідно до якої:
1.Зміст договору, укладеного на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, обов'язкового для сторін (сторони) договору, має відповідати цьому акту.
2. Особливості укладення договору на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування встановлюються актами цивільного законодавства.
Статтею 649 Цивільного кодексу України, визначено, що судом вирішуються розбіжності, які виникли між сторонами при укладенні договору на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування та в інших випадках, встановлених законом.
З нормами ст. 649 Цивільного кодексу України кореспондуються норми ст. 187 Господарського кодексу України, якою передбачено, що судом розглядаються спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом.
Господарський суд враховує те, що рішення компетентного органу, в даному випадку розпорядження Долинської районної державної адміністрації про надання в оренду землі та відповідний договір оренди земельної ділянки є пов'язаними юридичними фактами.
Отже, дослідивши всі обставини справи та надавши їм відповідну правову оцінку, господарський суд прийшов до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Судові витрати на підставі ст. 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 33, 34, 43, 49, 82-85, 116, 117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Зобов'язати Долинську районну державну адміністрацію (Кіровоградська область, м. Долинська, вул. Леніна, 28) укласти з селянським (фермерським) господарством Махно Лілії Леонідівни (Кіровоградська область, Долинський район, с. Суходільське, ідентифікаційний код 30118972) договір оренди земельної ділянки загальною площею 44,93 га ріллі, яка розташована на території Богданівської сільської ради Долинського району Кіровоградської області (кадастровий номер 3521980700020009015), на підставі розпорядження №131-р від 19.02.2008 року на умовах, зазначених в проекті договору оренди землі.
Стягнути з Долинської районної державної адміністрації (Кіровоградська область, м. Долинська, вул. Леніна, 28) на користь селянського (фермерського) господарства Махно Лілії Леонідівни (Кіровоградська область, Долинський район, с. Суходільське, ідентифікаційний код 30118972) – 85 грн. 00 коп. державного мита та 118 грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Наказ видати стягувачу після набрання рішенням законної сили.
Згідно ч. 3 ст. 85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.
Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його підписання до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області.
Суддя
Дата підписання рішення - 10.11.2008р.
Суд | Господарський суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 04.11.2008 |
Оприлюднено | 13.11.2008 |
Номер документу | 2286422 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні