36/69
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел.230-31-34
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
справа № 36/69
15.09.08
За позовом Заступника прокурора Дніпровського району м. Києва в
інтересах держави в особі Київської міської ради
До Товариства з обмеженою відповідальністю «Селена»ЛТД
Третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу
Київської міської ради (Київської державної
адміністрації)
Про звільнення земельної ділянки
Суддя Трофименко Т.Ю.
Представники:
Від прокуратури: Рибалка Ю.В. по довіреності № 09к від 25.07.2008р.
Від позивача не з'явився
Від відповідача Трепак В.М. по довіреності б/н від 06.08.2008р.
Тимофєєва Т.В. по довіреності б/н від 06.08.2008р.
Від третьої особи не з'явився
В засіданні приймали участь
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
На розгляд Господарського суду міста Києва переданий позов Прокурора Дніпровського району м. Києва в інтересах держави в особі Київської міської Ради про зобов'язання Товариства з обмеженою відповідальністю «Селена ЛТД»повернути земельну ділянку площею 0,27 га, яка використовується під розміщення автостоянки та експлуатації двох павільйонів на розі вул. Бакинських комісарів та вул. Гродненської (вул. Азербайджанська, 13-А) у Дніпровському районі м. Києва, Київській міській раді, привівши її у придатний для використання стан, звільнивши від будівель, спору шляхом знесення та вивезення.
Позовні вимоги мотивовані тим, що у відповідача відсутні будь-які документи, що посвідчують право власності або право користування спірною земельною ділянкою.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 15.01.2008р. порушено провадження у справі № 36/69, розгляд справи призначено на 06.02.2008р.
Від позивача по справі через канцелярію суду надійшли письмові пояснення, в яких він позовні вимоги підтримує в повному обсязі, посилаючись на те, що у відповідача відсутні будь-які документи, що посвідчують право власності або право користування спірною земельною ділянкою. Крім того, позивач зазначає, що відповідач звернувся повторно з клопотанням від 14.12.2007р. за № К-13049 до Київської міської ради про надання земельної ділянки в користування за адресою: м. Київ, вул. Азербайджанська, 13-а у Дніпровському районі м. Києва для реконструкції для влаштування СТО, техобслуговування автомобілів, з добудовою споруд і автостоянки автомобілів. На день розгляду справи Київська міська рада не приймала рішення про надання спірної земельної ділянки відповідачу.
Відповідач проти задоволення позову заперечує, посилаючись на те, що відповідно до розпорядження № 174 від 03.03.1994р. представника Президента України у Дніпровському районі м. Києва відповідачу було надано дозвіл на установку збірно-розбірних складських приміщень на земельній ділянці площею 0,25 га на перехресті вул. Бакінських комісарів та Гродненської, 10. 10 грудня 1997 року між відповідачем та Дніпровською районною державною адміністрацією міста Києва було укладено договір на право тимчасового користування землею. Відповідно до умов даного договору відповідач отримав в тимчасове користування на умовах оренди строком до 09.10.2000р. для експлуатації та обслуговування двох павільйонів на розі вул. Бакінських комісарів та Гродненської, 10, земельну ділянку розміром 2 672 кв.м.
Ухвалами Господарського суду міста Києва від 06.02.2008р. та 05.03.2008р. розгляд справи відкладався та суд зобов'язував прокуратуру та позивача надати оригінали документів, копії яких додані до позовної заяви, надати матеріали, які б засвідчували факт порушення, зокрема планово-картографічні матеріали з нанесенням меж самовільно зайнятої земельної ділянки і дані натуральних обмірів, дані земельно-кадастрової документації.
У зв'язку з неявкою представників прокуратури та позивача та невиконанням ними вимог ухвали суду, ухвалою Господарського суду міста Києва від 19.03.2008р., на підставі п. 5 ст. 81 Господарського процесуального кодексу України, позову було залишено без розгляду.
Прокуратура Дніпровського району м. Києва, не погоджуючись з прийнятою ухвалою суду від 19.03.2008р. у справі № 36/69, звернулася до Київського апеляційного господарського суду з апеляційним поданням на ухвалу Господарського суду міста Києва від 19.03.2008р.
Постановою Київського апеляційного господарського суду від 20.05.2008р. ухвалу Господарського суду міста Києва від 19.03.2008р. у справі № 36/69 скасовано, справу направлено на розгляд до Господарського суду міста Києва.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 12.06.2008р. розгляд справи призначено на 06.08.2008р.
До початку розгляду справи 06.08.2008р. через канцелярію суду ввід відповідача надійшов письмовий відзив на позов, в якому він проти позову заперечує, посилаючись на те, що 13.12.2007р. він повторно звернувся до Київської міської ради з клопотанням про продовження договору оренди земельної ділянки за адресою: м. Київ, вул. Азербайджанська, 13-А у Дніпровському районі м. Києва. Листом № 03-56/6088 від 20.02.2008р. Головне управління земельних ресурсів виконавчий орган Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) повідомило відповідача, що клопотання № К-13049 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою: м. Київ, вул. Азербайджанська, 13-А в оренду на 10 років у встановленому порядку буде передано на розгляд Київській міській раді.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 06.08.2008р., на підставі ст. ст. 27, 77 Господарського процесуального кодексу України, залучено до участі у справі в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Головне управління земельних ресурсів виконавчий орган Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), розгляд справи відкладено на 03.09.2008р.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 03.09.2008р., на підставі ст. 77 Господарського процесуального кодексу України, розгляд справи відкладено на 15.09.2008р.
В судовому засіданні 15.09.2008р. представник прокуратури повністю підтримав позовні вимоги.
Представники Київської міської Ради та Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) в судове засідання, призначене на 15.09.2008р., не з'явилися, клопотань від них не надходило.
Відповідно до приписів ст. 75 Господарського процесуального кодексу України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
Відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників прокуратури, позивача та відповідача, господарський суд,
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до статті 189 Земельного кодексу України самоврядний контроль за використанням та охороною земель в місті Києві здійснюється Київською міською радою.
До прокуратури Дніпровського району м. Києва надійшли матеріали перевірки Управління з контролю за використанням та охороною земель у м. Києві, щодо дотримання вимог земельного законодавства Товариством з обмеженою відповідальністю «Селена ЛТД»при використанні земельної ділянки площею близько 0,27 га під розміщення автостоянки та експлуатації двох павільйонів по вул. Азербайджанській, 13-А, у Дніпровському районі міста Києва.
В результаті проведеної перевірки було встановлено, що у відповідача відсутні будь-які документи, що підтверджують право користування спірною земельною ділянкою.
Судом встановлено, що між Дніпровською районною державною адміністрацією міста Києва та Товариством з обмеженою відповідальністю «Селена ЛТД»10.12.1997р., на підставі розпорядження № 842 від 09.10.1997р., укладено договір на право тимчасового користування землею, за умовами якого Дніпровська районна державна адміністрація міста Києва надала відповідачу в оренду строком до 09.10.2000р. земельну ділянку площею 2 672 кв.м., яка знаходиться в м. Києві на розі вул. Бакинських комісарів та вул. Гродненської для експлуатації та обслуговування двох павільйонів.
Відповідно до Акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства Управління з контролю за використанням та охороною земель у місті Києві та Київській області Державного комітету України по земельних ресурсах № А 3942/46 від 12.12.2007р. відповідач використовує земельну ділянку на розі вул. Бакинських комісарів та вул. Гродненської (вул. Азербайджанська, 13-А) у Дніпровському районі м. Києва під розміщення автостоянки та експлуатації двох павільйонів площею приблизно 0,27 га.
Нормами статті 212 Земельного кодексу України передбачено, що самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або користувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки.
Згідно статті 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України та відповідно до них нормативно-правовими актами.
Статтею 13 Конституції України визначено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Відповідно до статті 40 Конституції України місцеве самоврядування є правом територіальної громади - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Відповідно до статті 3 Земельного кодексу України (в редакції від 13.09.92.) право на розпорядження землею належить Радам народних депутатів, які в межах своєї компетенції передають землі у власність або надають у користування та вилучають їх. Повноваження щодо передачі, надання та вилучення земельних ділянок місцеві Ради народних депутатів можуть передавати відповідно органам державної виконавчої влади або виконавчим органам місцевого самоврядування.
Статтею 10 Земельного кодексу України (в редакції від 13.03.92.) встановлена компетенція міських Рад народних депутатів у галузі регулювання земельних відносин, зокрема, передача земельних ділянок у власність, надання їх у користування.
Статтею 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначена виключна компетенція сільських, селищних, міських рад.
Виходячи з пункту 34 частини 1 цієї статті саме до виключної компетенції відповідних рад належить вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Статтею 9 Земельного кодексу України, що набрав чинності з 01.01.02., визначені повноваження Київської і Севастопольської міських рад у галузі земельних відносин, до яких належить: розпорядження землями територіальної громади міста, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності, вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності, вирішення інших питань у галузі земельних відносин.
На підставі п.12 Перехідних положень вищезазначеного земельного кодексу України, до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Судом встановлено, що Відкрите акціонерне товариство "Техномед Україна" без дозволу Київської міської Ради самовільно займає спірну земельну ділянку та володіє нею без законних підстав, з порушенням визначеного порядку надання земельних ділянок, без відведення землі в натурі й одержання документа, що засвідчує право на землю. Договір оренди спірної земельної ділянки між позивачем та відповідачем не укладався.
Відповідно до пункту 1 статті 124 Земельного кодексу України передача земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Відповідно до пунктів 2, 3 статті 125 Земельного кодексу України право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.
Таким чином, матеріалами справи встановлено, що відповідач безпідставно займає земельну ділянку, чим порушує інтереси держави щодо регулювання державою земельних відносин з метою створення умов для раціонального використання й охорони земель, рівноправного розвитку всіх форм власності на землю і господарювання.
Слід зазначити, що відповідно до частини 3 пункту 1 статті 211 Земельного кодексу України у разі самовільного зайняття земельних ділянок громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність.
Пунктом 1 статті 212 Земельного кодексу України передбачено, що самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат понесених за час незаконного користування ними.
Заперечення відповідача судом не приймаються з наступних підстав.
Згідно ст. 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідачем не надано суду належних доказів того, що на час розгляду справи він займає спірну земельну ділянку на законних підставах.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та їх задоволення.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 33, 43, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд –
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити повністю.
Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Селена ЛТД»(02183, м. Київ, вул. Ватутіна, 26-В, кв. 100; м. Київ, Азербайджанська, 13-А, код ЄДРПОУ 21475457) звільнити самовільно зайняту ним земельну ділянку площею приблизно 0,27 га, яка знаходиться на розі вул. Бакинських комісарів та вул. Гродненської (вул. Азербайджанська, 13-А) у Дніпровському районі м. Києва під розміщення автостоянки та експлуатації двох павільйонів, та привести її в придатний для використання стан в 10-денний термін з дня набрання рішенням законної сили.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Селена ЛТД» (02183, м. Київ, вул. Ватутіна, 26-В, кв. 100; м. Київ, Азербайджанська, 13-А, код ЄДРПОУ 21475457) в доход державного бюджету України 85 (вісімдесят п'ять) грн. 00 коп. державного мита, 118 (сто вісімнадцять) грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Після набрання рішенням законної сили видати накази.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття.
Суддя Трофименко Т.Ю.
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 15.09.2008 |
Оприлюднено | 25.11.2008 |
Номер документу | 2363854 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні