cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 8/348 15.07.11
за позовомПублічного акціонерного товариства «Трест Київміськбуд-2» доКомунального підприємства «Київпастранс» простягнення 408974,64 грн.
Суддя Катрич В.С.
Представники: Від позивача ОСОБА_1, дов. №1759 від 30.05.2011р. Від відповідача ОСОБА_2, дов. №06-5/86 від 31.01.2011р.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Публічне акціонерне товариство «Трест «Київміськбуд-2»(надалі - позивач) звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Комунального підприємства «Київпастранс»(надалі - відповідач) про стягнення 408974,64 грн.
Позовні вимоги мотивовані неналежним виконанням відповідачем зобов'язань щодо оплати виконаних позивачем робіт за договором підряду.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 20.06.2011р. порушено провадження у справі № 8/348, розгляд справи призначений на 15.07.2011р.
До відділу діловодства Господарського суду міста Києва надійшов відзив відповідача по справі, в якому останній просить відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
В судове засідання 15.07.2011р. представник позивача не з'явився, вимог ухвали не виконав, про причини неявки не повідомив, про час і місце судового засідання був повідомлений судом належним чином.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 15.07.2011р. розгляд справи відкладено на 04.08.2011р.
В судове засідання 04.08.2011 р. представники сторін з'явилися.
Перед початком розгляду справи по суті представників сторін ознайомлено з їх правами та обов'язками, передбаченими ст.ст. 20, 22 ГПК України. Крім цього, у судовому засіданні роз'яснені положення ст.81-1 ГПК України.
Господарським судом, відповідно до вимог ст.81-1 ГПК України складено протоколи судових засідань, які долучено до матеріалів справи.
Розглянувши надані документи і матеріали, заслухавши пояснення уповноважених представників сторін, всебічно та повно з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ :
24.07.2009р. між позивачем та відповідачем був укладений договір підряду №39 на будівництво першої черги кільцевої дороги для електропоїздів (реконструкція залізничних платформ для організації пасажирських перевезень по залізничному півкільцю м. Києва під облаштування платформ на залізничних станціях Петрівка, Городня, Сирець, Вишгородська, Лівобережна), за умовами якого відповідач доручив, а позивач забезпечив відповідно до наданої проектно-кошторисної документації та умов договору виконання робіт: будівництво автострад, доріг, залізниць, злітно-посадкових смуг аеродромів (організація пасажироперевезень залізничним транспортом. Будівництво першої черги кільцевої дороги для електропоїздів (реконструкція залізничних платформ для організації пасажирських перевезень по залізничному півкільцю м. Києва під облаштування платформ на залізничних станціях Петрівка, Городня, Сирець, Вишгородська, Лівобережна)
Відповідно до п.1.1. договору даний договір укладений на підставі листа - погодження Міністерства економіки України від 19.06.2009р. №664 згідно умов тендерної та проектно-кошторисної документації.
Згідно з п. 3.1. договору закінчення робіт - серпень 2009р. Під закінченням робіт розуміється дата підписання акту здачі-приймання об'єкта в експлуатацію приймальною комісією та передачею його на баланс експлуатуючій організації.
Договірна ціна є динамічною і визначається на підставі кошторису, що є невід'ємною частиною договору та складає 4000000,00 грн., крім того ПДВ 20% - 800 000,00 грн.
Загальна договірна ціна складає 4800000,00 грн. (додаток № 1 до договору - Розрахунок договірної ціни підрядних робіт) (п. 4.1. договору).
Обов'язок позивача до 25 числа звітного місяця складати та передавати уповноваженому представнику відповідача акти приймання виконаних підрядних робіт (форма КБ-2В) та довідки про вартість виконаних підрядних робіт (форма КБ-3) (п. 5.1.7 договору).
Відповідно до п.п. 5.3.6 - 5.3.9. договору відповідач зобов'язаний забезпечувати фінансування об'єкта в обсягах, необхідних для його будівництва і введення в експлуатацію у передбачені договором строки; здійснювати своєчасні розрахунки за виконані роботи шляхом перерахування коштів позивачу; відповідач здійснює підписання актів виконаних робіт (ф. КБ-2в) та довідки про вартість виконаних робіт (форма КБ-3); за умови належного виконання робіт, підписувати позивачу акти виконаних робіт (ф. КБ-2в) та довідки про вартість виконаних робіт (форма КБ-3) протягом 5-ти робочих днів. В разі відмови від підписання актів виконаних робіт письмово інформувати позивача про причини не підписання актів.
Згідно з п.7.2 договору розрахунки за виконані позивачем роботи здійснюються протягом 10 банківських днів після підписання сторонами акту виконаних робіт форма КБ-2В.
В силу ч. 1 ст. 193 ГК України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. При цьому, до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених ГК України.
Відповідно до ч.1 статті 509 Цивільного кодексу України (надалі - ЦК України) зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Згідно ч. 2 статті 509 ЦК України зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Пункт 1 ч. 2 статті 11 ЦК України передбачає, що підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до ч. 1 статті 202 ЦК України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Згідно ч.1 статті 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Стаття 837 ЦК України передбачає, що за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу.
Згідно з ст. 854 ЦК України якщо договором підряду не передбачена попередня оплата виконаної роботи або окремих її етапів, замовник зобов'язаний сплатити підрядникові обумовлену ціну після остаточної здачі роботи за умови, що роботу виконано належним чином і в погоджений строк або, за згодою замовника, - достроково. Підрядник має право вимагати виплати йому авансу лише у випадку та в розмірі, встановлених договором.
Згідно ст. ст. 33, 34 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
На виконання договору позивачем в липні та серпні 2009р. були виконані підрядні роботи на суму 4799967,60 грн., що підтверджується актами приймання виконаних підрядних робіт та довідками про вартість виконаних підрядних робіт, належним чином засвідчені копії яких наявні в матеріалах справи. Відповідач прийняв виконані роботи, про що свідчать його відмітки (штампи) на актах.
В порушення умов договору, відповідач розрахувався за надані послуги частково, а саме перерахував на користь позивача 4467260,40 грн., про що свідчать копії банківських виписок з особового рахунку за період з 31.07.2009 р. по 30.12.2009р., належним чином засвідчені копії яких міститься в матеріалах справи.
Відповідно до ст. ст. 525, 526 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
В силу ст. 599 ЦК України зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Отже, в порушення умов договору та вимог чинного законодавства, відповідач не виконав свої грошові зобов'язання належним чином, не здійснив розрахунок в повному обсязі, що призвело до виникнення заборгованості в сумі 332707,20 грн.
Статтею 530 Цивільного кодексу України визначено, що якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
02.03.2011 р. позивач надіслав на адресу відповідача вимогу щодо погашення заборгованості за договорами підряду №0971 про сплату заборгованості за виконані роботи, завірена належним чином копія якого міститься в матеріалах справи.
Станом на день подання позову та розгляду справи відповідач повністю не розрахувався з позивачем.
Таким чином, наявність заборгованості відповідача перед позивачем у сумі 332707,20 грн. документально підтверджується, відповідачем не спростована, а тому підлягає стягненню.
Посилання відповідача на той факт, що він не отримував кошти з бюджету на оплату робіт судом не приймаються, оскільки відповідачем не надано доказів на підтвердження зазначеного.
Враховуючи викладене, суд вважає позовну вимогу позивача про стягнення з відповідача заборгованості в сумі 332707,20 грн. обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Відповідно до ст.549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Згідно з ст.231 Господарського кодексу України штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за весь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.
Відповідно до ст.232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
Згідно з п.8.2.1. вказаного договору за невиконання або неналежне виконання обов'язків, щодо своєчасного розрахунку за виконані роботи, при умові своєчасного перерахування на рахунок відповідача бюджетних коштів відповідного призначення, відповідач сплачує позивачу пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми заборгованості не оплаченої в термін за кожен день прострочення оплати, але не раніше ніж з четвертого дня після отримання на свій рахунок бюджетних коштів відповідного призначення.
За вказаних обставин суд вважає за можливе задовольнити вимоги позивача про стягнення з відповідача пені в сумі 26288,43 грн.
Відповідно до ст.625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Враховуючи викладене суд вважає за можливе задовольнити вимоги позивача про стягнення з Відповідача суми боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції в сумі 369970,41 грн. та 3% річних в сумі 12715,80 грн.
Згідно ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Відповідно до статті 49 ГПК України судові витрати покладаються судом на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 11, 202, 509, 525, 526, 530 ЦК України, ст. 193 ГК України, ст. ст. 33, 34, 43, 49, 82-85 ГПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Стягнути з Комунального підприємства «Київпастранс»(04070, м. Київ, вул. Набережне шосе, 2, код 31725604) на користь Публічного акціонерного товариства «Трест «Київміськбуд-2»(03151, м. Київ, вул. Народного ополчення, 26-А, код 04012661) борг з урахуванням встановленого індексу інфляції в сумі 369970 (триста шістдесят дев'ять тисяч дев'ятсот сімдесят) грн. 41 коп., 3% річних у сумі 12715 (дванадцять тисяч сімсот п'ятнадцять) грн. 80 коп., пеню в сумі 26288 (двадцять шість тисяч двісті вісімдесят вісім) грн. 43 коп., 4089 (чотири тисячі вісімдесят дев'ять) грн. 75 коп. державного мита, 236 (двісті тридцять шість) грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Суддя В.С. Катрич
Дата підписання рішення: 20.04.12 р.
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 15.07.2011 |
Оприлюднено | 26.04.2012 |
Номер документу | 23656109 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Катрич В.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні