cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"17" квітня 2012 р. Справа № 5023/1331/12
вх. № 1331/12
Суддя господарського суду Калініченко Н.В.
при секретарі судового засідання Шилов С.Ю.
за участю представників сторін:
позивача - ОСОБА_1, доручення від 30.03.2012 р.
відповідача - ОСОБА_2, доручення від 04.11.2011 р.
розглянувши справу за позовом ФО ОСОБА_3, м. Київ
до ПАТ ПК "Укрцемент", м.Балаклія
про визнання неійсним рішення
ВСТАНОВИВ:
Позивач, фізична особа ОСОБА_3, просить суд визнати недійсним рішення яке оформлено Протоколом засідання Наглядової Ради ПАТ ПК "Укрцемент" від 06 серпня 2010 року мотивуючи тим, що 06 серпня 20120 року було проведено засідання Наглядової Ради відповідача, членом якої є позивач, проте позивач не був обізнаний та повідомлений про скликання та проведення Наглядової Ради, протокол містить неправдиву інформацію.
Ухвалою господарського суду Харківської області від16 березня 2012 року було прийнято позовну заяву позивача до розгляду, порушено провадження у справі № 5023/1331/12 та призначено її розгляд у судовому засіданні на 02 квітня 2012 року.
29 березня 2012 року відповідачем через канцелярію суду було подано відзив на позовну заяву (вх. № 6694), який залучено судом до матеріалів справи.
В засідання суду 02 квітня 2012 року сторони з'явились.
Позивач в засіданні суду 02 квітня 2012 року заявив клопотання (вх. № 3323 від 02.04.2012 р.) про витребування у відповідача договору про відчуження обладнання цеху помолу який було демонтовано на підставі спірного Протоколу.
Відповідач проти заявленого позивачем клопотання заперечив.
Суд, розглянувши клопотання позивача, вважав за необхідне відмовити позивачу у його задоволенні виходячи з того, що договір про який клопоче позивач не пов'язаний із предметом розгляду у даній справі та його укладення не впливає на спірний Протокол відповідача від 06 серпня 2010 року.
Також позивач заявив клопотання (вх. № 3324 від 02.04.2012 р.) про витребування у відповідача доказів (договорів) що підтверджують набуття у власність обладнання цеху помолу в період з 2009 по 2010 роки, а також бухгалтерську звітність яка відображує обліковування даних активів на балансі підприємства-відповідача.
Відповідач проти задоволення клопотання позивача не заперечив.
Суд, розглянувши клопотання позивача, враховуючи те, що за спірним Протоколом від 06 серпня 2010 року було надано згоду на демонтаж обладнання, розбір будівель та споруджень Цеху помолу та на продаж отриманих матеріалів, вважав за необхідне задовольнити клопотання позивача про витребування у відповідача доказів (договорів) що підтверджують набуття у власність обладнання цеху помолу в період з 2009 по 06 серпня 2010 роки, бухгалтерську звітність яка відображує обліковування даних активів на балансі підприємства-відповідача.
Ухвалою суду від 02 квітня 2012 року розгляд справи було відкладено на 17 квітня 2012 року.
13 квітня 2012 року відповідачем до матеріалів справи було подано доповнення до відзиву на позовну заяву (вх. № 7996 від 13.04.2012 р.) із доданими копіями договору купівлі-продажу обладнання № 3/04-ОБ від 27 квітня 2007 р., специфікації (додаток № 1 до договору), акту приймання-передачі від 27 квітня 2007 р. (додаток № 2 до договору), а також довідка про те, що в період 2009-2010 р.р. підприємством-відповідача не набувалось обладнання для цеху помолу та не використовувались кошти на його придбання. Доповнення до відзиву із доданими документами залучено судом до матеріалів справи.
В засідання суду 17 квітня 2012 року сторони з'явились. Позивач 17 квітня 2012 року (вх. № 4063 від 17.04.2012 р.) надав додаткові письмові пояснення, які залучено судом до матеріалів справи, позовні вимоги підтримує в повному обсязі. Відповідач проти задоволення позову заперечує повністю.
Згідно ч. 3 ст. 22 ГПК України сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.
Враховуючи достатність часу, наданого позивачеві та відповідачеві для підготовки до судового засідання та підготовки витребуваних судом документів, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивності господарського процесу, закріплені п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України, ст. 4-3 та ст. 33 ГПК України, суд вважає, що господарським судом в межах наданих йому повноважень сторонам створені усі належні умови для надання доказів у справі та є підстави для розгляду справи за наявними у справі матеріалами у відповідності до ст. 75 ГПК України.
Розглянувши надані учасниками судового процесу документи і матеріали, всебічно та повно з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про господарські товариства" господарським товариством є юридична особа, статутний (складений) капітал якої поділений на частки між учасниками. Господарськими товариствами цим Законом визнаються підприємства, установи, організації, створені на засадах угоди юридичними особами і громадянами шляхом об'єднання їх майна та підприємницької діяльності з метою одержання прибутку. До господарських товариств належать: акціонерні товариства, товариства з обмеженою відповідальністю, товариства з додатковою відповідальністю, повні товариства, командитні товариства.
За змістом статті 12 вказаного Закону, товариство є власником майна, переданого йому учасниками у власність як вклад до статутного (складеного) капіталу; продукції, виробленої товариством в результаті господарської діяльності; одержаних доходів; іншого майна, набутого на підставах, не заборонених законом. Ризик випадкової загибелі або пошкодження майна, що є власністю товариства або передане йому в користування, несе товариство, якщо інше не передбачено установчими документами.
Стаття 23 Закону визначає, що управління товариством здійснюють його органи, склад і порядок обрання (призначення) яких здійснюється відповідно до виду товариства. Посадовими особами органів управління товариства визнаються голова та члени виконавчого органу, голова ревізійної комісії, а у товариствах, де створена наглядова рада товариства, - голова та члени наглядової ради товариства. Посадові особи відповідають за заподіяну ними товариству шкоду відповідно до чинного законодавства України. Посадові особи повинні зберігати комерційну таємницю та конфіденційну інформацію і несуть за її розголошення відповідальність, передбачену чинним законодавством України та установчими документами товариства.
Згідно з статтями 24 та 25 Закону України "Про господарські товариства" акціонерним визнається товариство, яке має статутний (складений) капітал, поділений на визначену кількість акцій рівної номінальної вартості, і несе відповідальність за зобов'язаннями тільки майном товариства. До акціонерних товариств належать: відкрите акціонерне товариство, акції якого можуть розповсюджуватися шляхом відкритої підписки та купівлі-продажу на біржах; закрите акціонерне товариство, акції якого розподіляються між засновниками і не можуть розповсюджуватися шляхом підписки, купуватися та продаватися на біржі. Закрите акціонерне товариство може бути реорганізовано у відкрите шляхом реєстрації його акцій у порядку, передбаченому законодавством про цінні папери і фондову біржу, і внесенням змін до статуту товариства.
Згідно до статті 4 Закону України "Про акціонерні товариства", акціонерами товариства визнаються фізичні і юридичні особи, а також держава в особі органу, уповноваженого управляти державним майном, або територіальна громада в особі органу, уповноваженого управляти комунальним майном, які є власниками акцій товариства.
Акціонерні товариства відповідно до статті 5 Закону України "Про акціонерні товариства", за типом поділяються на публічні акціонерні товариства та приватні акціонерні товариства.
Стаття 41 Закону України "Про господарські товариства" встановлює, що вищим органом акціонерного товариства є загальні збори товариства. У загальних зборах мають право брати участь усі акціонери, незалежно від кількості та виду акцій, власниками яких вони є. Брати участь у загальних зборах з правом дорадчого голосу можуть і члени виконавчих органів, які не є акціонерами.
До компетенції загальних зборів належить: а) визначення основних напрямів діяльності акціонерного товариства і затвердження його планів та звітів про їх виконання; б) внесення змін до статуту товариства, у тому числі зміна розміру його статутного капіталу; в) обрання і відкликання членів наглядової ради; г) утворення і відкликання виконавчого та інших органів товариства; д) затвердження річних результатів діяльності акціонерного товариства, включаючи його дочірні підприємства, затвердження звітів і висновків ревізійної комісії, порядку розподілу прибутку, строку та порядку виплати частки прибутку (дивідендів) з урахуванням вимог, передбачених цим та іншими законами, визначення порядку покриття збитків; е) створення, реорганізація та ліквідація дочірніх підприємств, філій та представництв, затвердження їх статутів та положень; є) винесення рішень про притягнення до майнової відповідальності посадових осіб органів управління товариства; ж) затвердження правил процедури та інших внутрішніх документів товариства, визначення організаційної структури товариства; з) вирішення питання про придбання акціонерним товариством акцій, що випускаються ним; и) визначення умов оплати праці посадових осіб акціонерного товариства, його дочірніх підприємств, філій та представництв; і) затвердження договорів (угод), укладених на суму, що перевищує вказану в статуті товариства; ї) прийняття рішення про припинення діяльності товариства, призначення ліквідаційної комісії, затвердження ліквідаційного балансу; й) прийняття рішення про обрання уповноваженої особи акціонерів для представлення інтересів акціонерів у випадках, передбачених законом.
Повноваження, передбачені пунктами "б", "в", "г", "д", "е", "ї", "й", належать до виключної компетенції загальних зборів акціонерів і не можуть бути передані іншим органам товариства. Статутом товариства до компетенції загальних зборів можуть бути віднесені й інші питання.
Антологічні положення мислиться в статтях 32, 33 Закону України "Про акціонерні товариства".
За приписами статті 46 Закону України "Про господарські товариства" в акціонерному товаристві з числа акціонерів може створюватися наглядова рада акціонерного товариства, яка представляє інтереси акціонерів у період між проведенням загальних зборів і в межах компетенції, визначеної статутом, контролює і регулює діяльність виконавчого органу. Статутом акціонерного товариства або за рішенням загальних зборів акціонерів на наглядову раду акціонерного товариства може бути покладено виконання окремих функцій, що належать до компетенції загальних зборів. Питання, віднесені статутом акціонерного товариства до виключної компетенції наглядової ради акціонерного товариства, не можуть бути передані на вирішення виконавчих органів товариства. Члени наглядової ради акціонерного товариства не можуть бути членами виконавчого органу та ревізійної комісії.
Згідно до статті 51 Закону України "Про акціонерні товариства" наглядова рада акціонерного товариства є органом, що здійснює захист прав акціонерів товариства, і в межах компетенції, визначеної статутом та цим Законом, контролює та регулює діяльність виконавчого органу.
Статтею 52 Закону України "Про акціонерні товариства" визначено компетенцію наглядової ради АТ.
Згідно до розділу 8 Статуту відповідача (нова редакція, в редакції станом на 2010 рік) до складу органів управління товариством входять загальні збори, наглядова рада, рада директорів, ревізор. При цьому вищім органом управління товариством є загальні збори товариства, до компетенції яких, зокрема, віднесено обрання членів наглядової ради та припинення повноважень членів наглядової ради (п.п. 17, 18 п. 8.3 статуту).
Наглядова рада (п. 8.11 п. 8 Статуту) є органом управління товариством, що представляє інтереси учасників товариства у перерві між загальними зборами, а також контролює та регулює діяльність ради директорів товариства. У своїй діяльності наглядова рада керується чинним законодавством України, Статутом товариства, Положенням про наглядову раду, іншими внутрішніми нормативними документами товариства і рішеннями ухваленими загальними зборами. Наглядова рада обирається загальними зборами із числа учасників у кількості 3 (трьох) осіб терміном на три роки.
До повноважень наглядової ради, зокрема, віднесено (п.п 23 п. 8.14 Статуту) надання дозволу голові ради директорів та членам ради директорів товариства на укладення та підписання договорів на виконання робіт та надання послуг, всіх інших угод якщо сума кожного з них складає більш як еквівалент 15000 доларів США по курсу НБУ, а також всіх договорів щодо застави, оренди, найму, продажу та відчуження іншим способом рухомого та/або нерухомого майна, отримання товариством кредитів, будь-яких інших запозичень та на видачу векселів від імені товариства і надання будь-якої фінансової допомоги юридичним та фізичним особам.
Рада директорів є виконавчим органом товариства, здійснює оперативне управління справам товариства та підзвітна загальним зборам, а в період між ними наглядовій раді. Керівництво радою директорів здійснюється головою ради директорів який обирається наглядовою радою на три роки. Голова ради директорів з урахуванням положень п. 8.14.23 без доручення укладає та підписує угоди від імені товариства та здійснює інші операції які віднесені до його компетенції, а також після обов'язкового погодження з наглядовою радою видає доручення на здійснення таких повноважень членам ради директорів та іншим посадови особам (п. 28 статуту).
Згідно Положення про Наглядову раду (нова редакція, в редакції станом на 2010 рік) наглядова рада є органом управління товариством що представляє інтереси акціонерів у перерві між загальними зборами, а також контролює та регулює діяльність Ради директорів товариства. Наглядова рада обирається загальними зборами із числа акціонерів у кількості 3 (трьох) осіб терміном на три роки. Повноваження членів наглядової ради, якщо ухвала про обрання не встановлю інше, діють з моменту їх орання загальними зборами до моменту їх переобрання загальними зборами.
Розділом 4 Положення про Наглядову раду визначено компетенцію наглядової ради. Так, зокрема, згідно до п.п. 23 п. 4 Положення, до компетенції наглядової ради, зокрема, віднесено надання дозволу голові ради директорів та членам ради директорів товариства на укладення договорів на виконання робіт та надання послуг, всіх інших угод якщо сума кожного з них складає більш як еквівалент 15000 доларів США по курсу НБУ, а також всіх договорів щодо застави, оренди, найму, купівлі, продажу та відчуження іншими способами рухомого та/або нерухомого майна, отримання товариством кредитів, будь-яких інших запозичень та на видачу векселів від імені товариства і надання будь-якої фінансової допомоги юридичним та фізичним особам.
Згідно до розділу 5 Положення про наглядову раду відповідача організаційною формою роботи Наглядової ради є проведення засідань, які проводяться за необхідністю, але не рідше одного разу на квартал як способом безпосереднього зібрання членів наглядової ради так й способом телефонного або письмового опитування. Засідання наглядової ради є правомочним, якщо в ньому бере участь не менш як половина її складу.
Згідно до п.п. 5.4 розділу 5 Положення про наглядову раду про засідання наглядової ради її члени повинні бути повідомлені письмово або усно не пізніше ніж за п'ять робочих днів до дати засідання. Таке повідомлення може бути зроблено по телефону, листом, факсом, телефаксом, телетайпом або телефонограмою. Повідомлення має містити відомості про дату, час та місце проведення засідання, а також його порядок денний. На засіданнях наглядової ради не можуть розглядатися питання не зазначені в порядку денному, за винятком випадків, коли на засіданні присутні всі обрані члени наглядової ради та таке рішення було ухвалено одностайно. Не пізніше ніж за три дні до дати проведення засідання будь-хто з членів наглядової ради може запропонувати зміни або доповнення до його порядку денного.
Позивач є акціонером підприємства-відповідача із часткою у статутному фонді 29,3269%, водночас, станом на час проведення засідання наглядової ради відповідача, 06 серпня 2010 року, позивач є й членом Наглядової Ради відповідача.
Як вбачається з із постанови Харківського апеляційного господарського суду від 10 березня 2011 року у справі № 67/144-10 позивач звертався до суду за захистом свого права як акціонера на інформацію про діяльність відповідача та просив суд зобов'язати відповідні підтверджуючі документи про рішення органів товариства.
На виконання вказаної постанови Харківського апеляційного господарського суду від 10 березня 2011 року у справі № 67/144-10 відповідачем було спрямовано позивачу перелік документів про діяльність відповідача, серед яких був також Протокол засідання Наглядової Ради приватного акціонерного товариства Промислова компанія "Укрцемент" від 06 серпня 2010 року про надання згоди Голові Ради Директорів Товариства ОСОБА_6 на демонтаж обладнання, розбір будівель та споруджень Цеху помолу готовністю 44%, що знаходиться за адресою: Україна, Харківського обл., Балаклійський р-н., с. Мілова, вул. Польова, б. 3. та їх продаж.
З посиланням на порушення передбаченої Положенням про наглядову раду процедури скликання та проведення засідання наглядової ради підприємства-відповідача позивачем пред'явлено позов про визнання недійсним рішення яке оформлено Протоколом засідання Наглядової Ради ПАТ ПК "Укрцемент" від 06 серпня 2010 року.
06 серпня 2010 року було проведено засідання наглядової ради підприємства-відповідача, яке було оформлено протоколом засідання наглядової ради від 06 серпня 2010 року. Із зазначеного Протоколу вбачається, що позивач не був присутній на засіданні Наглядової ради від 06 серпня 2010 року
Під час розгляд справи в суді представник відповідача пояснив, що на дане засідання наглядової ради позивач не запрошувався. У своєму відзиві на позовну заяву відповідач зокрема вказав про те, що оскільки позивач станом на 06 серпня 2010 року перебував за кордоном України, голова наглядової ради був позбавлений можливості повідомити позивача як члена наглядової ради про заплановане засідання у встановлений для цього строк. Представником відповідача не надано суду доказів повідомлення позивача, як члена наглядової ради, про дату, час та місце проведення засідання, а також про його порядок денний, що суперечить приписам п.п. 5.4 Положення про наглядову раду. Водночас, суд також звертає увагу на те, що адреса позивача міститься в системі реєстрації власників іменних цінних паперів товариства. Як зазначено вище у рішенні суду, порядок скликання та проведення засідання наглядової ради передбачено Положенням про наглядову раду відповідача, зокрема п. 5.4 Положення, яке було порушено відповідачем.
Таким чином, суд вважає встановленим факт того, що позивач як член Наглядової ради не був повідомлений про засідання та не брав участі у прийнятті рішення, яке ним оскаржується. Оскільки позивач не був повідомлений про засідання Наглядової ради, що відбулось 06 серпня 2010 року, то порядок його організації, а від так і порядок прийняття рішень на цьому засіданні не можна вважати дотриманим.
Відповідно до ст. 160 ЦК України в акціонерному товаристві може бути створена наглядова рада, яка здійснює контроль за діяльністю його виконавчого органу та захист прав акціонерів товариства. Компетенція наглядової ради, порядок обрання та відкликання членів наглядової ради АТ визначені ст. ст. 41, 46 Закону України "Про господарські товариства". Законодавством (ст. 98 ЦК України) встановлено можливість оскарження учасником товариства лише рішень загальних зборів товариства. Проте, учасники товариства (акціонери), а також інші особи, права та законні інтереси яких порушено рішенням наглядової ради (члени виконавчого органу товариства тощо), можуть оскаржити таке рішення до суду, оскільки наглядова рада товариства є його органом управління, що приймає обов'язкові для виконання рішення, це відповідає також ст. 55 Конституції України.
Рішення наглядової ради товариства може бути оскаржено в судовому порядку акціонером (учасником) товариства шляхом подання позову про визнання його недійсним, якщо рішення не відповідає вимогам законодавства та порушує права чи законні інтереси учасника (акціонера) товариства. Відповідачем за таким позовом є товариство.
Чинним законодавством не врегульовано порядку скликання і роботи наглядової ради товариства, визначення її правомочності. У зв'язку з цим господарським судам при вирішенні спорів необхідно застосовувати положення установчих документів товариства, а також аналогію закону, що регулює тотожні до спірних правовідносини, в частині норм, що регулюють відповідні питання скликання та проведення загальних зборів товариства (обов'язковість повідомлення усіх членів наглядової ради про проведення засідання, надання інформації з питань порядку денного, правомочність, порядок прийняття рішення тощо).
За аналогією закону, протокол засідання наглядової ради підприємства-відповідача (за аналогією із рішенням загальних зборів учасників (акціонерів) та інших органів господарського товариства) від 06 серпня 2010 року є актом, що зумовлює певні правові наслідки, спрямовані на регулювання господарських відносин і має обов'язковий характер для підприємства-відповідача; підставами для визнання його недійсними можуть бути: порушення вимог закону та/або установчих документів під час скликання та проведення загальних зборів товариства; акціонер (учасник) був позбавлений можливості взяти участь у загальних зборах; рішення загальних зборів порушує права чи законні інтереси акціонера (учасника) товариства.
Як вбачається зі протоколу засідання Наглядової ради Відповідача від 06 серпня 2010 року, наглядовою радою було прийнято рішення про демонтаж обладнання, розбір будівель та споруджень Цеху помолу і його подальший продаж. Представник позивача в судовому засіданні пояснила, і це не було предметом заперечень відповідача, що зазначений цех відноситься до основних виробничих потужностей, без яких відповідач не зможе здійснювати господарську діяльність по виробництву цементу.
При цьому суд вважає, що позивач як акціонер і член органу управління - наглядової ради, мав право на участь в обговоренні питання, щодо якого приймалось рішення і таке право повинно бути дотриманим незалежно від того, що він не мав більшості голосів у цьому органі.
Відповідно до статті 25 Закону України "Про акціонерні товариства" акціонеру гарантуються права на: участь в управлінні акціонерним товариством; отримання дивідендів; отримання у разі ліквідації товариства частини його майна або вартості; отримання інформації про господарську діяльність акціонерного товариства.
Тому суд приходить до висновку, що прийняттям зазначеного рішення від 06 серпня 2010 року було порушено права позивача як акціонера та як члена Наглядової ради.
Відповідно до п. 14 Постанови Пленуму ВСУ "Про практику розгляду судами корпоративних спорів" від 24.10.2008 року № 13 підставами для визнання акта, в тому числі статуту, недійсним є його невідповідність вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав (затвердив) цей акт, а також порушення у зв'язку з його прийняттям прав та охоронюваних законом інтересів позивача. Такими підставами, на думку суду, в розглянутому спорі є порушення вимог закону та установчих документів під час скликання та проведення Наглядової ради товариства; позбавлення акціонера (позивача) - члена Наглядової ради можливості взяти участь у засіданні Наглядової ради; порушення прав та законних інтересів акціонера (позивача) товариства рішенням Наглядової ради.
Відповідно ст. 33 Господарсько-процесуального кодексу України передбачено обов'язок доказування кожною стороною тих обставин, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Згідно ст. ст. 44, 49 судові витрати в розмірі 1073,00 грн. судового збору підлягають стягненню із відповідача на користь позивача.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 1, 4, 12, 22, 33, 43, 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати недійсним рішення, оформлене Протоколом засідання Наглядової Ради приватного акціонерного товариства Промислова компанія "Укрцемент" від 06 серпня 2010 року.
Стягнути з Приватного акціонерного товариства Промислова компанія "Укрцемент", 64205, Харківська область, м. Балаклія, вул. Геологічна, 12 (код ЗКПО 21235486) на користь фізичної особи ОСОБА_3, АДРЕСА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) 1073 грн. судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Суддя Калініченко Н.В.
Повний текст судового рішення по справі № 5023/1331/12 підписано 19 квітня 2012 року.
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 17.04.2012 |
Оприлюднено | 26.04.2012 |
Номер документу | 23656806 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Калініченко Н.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні