Постанова
від 29.08.2012 по справі 5023/1331/12
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"29" серпня 2012 р. Справа № 5023/1331/12 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого судді: суддів:Козир Т.П., Гольцової Л.А., Іванової Л.Б., розглянувши матеріали касаційної скаргиПриватного акціонерного товариства Промислової компанії "Укрцемент" на рішення та постанову господарського суду Харківської області від 17.04.2012 Харківського апеляційного господарського суду від 25.06.2012 у справі № 5023/1331/12 господарського суду Харківської області за позовомОСОБА_4, громадянина США до відповідача Приватного акціонерного товариства Промислової компанії "Укрцемент" провизнання недійсним рішення за участю представників сторін:

позивача: ОСОБА_5, дов. від 18.06.2012 № 695

відповідача: Попов П.С., дов.від 03.01.2012 б/н

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_4 звернувся до господарського суду Харківської області з позовом до приватного акціонерного товариства Промислової компанії "Укрцемент" про визнання недійсним рішення Наглядової ради приватного акціонерного товариства Промислової компанії "Укрцемент", оформленого протоколом від 06.08.2010.

Рішенням господарського суду Харківської області від 17.04.2012 у справі №5023/1331/12 (суддя Калініченко Н.В.), залишеним без змін постановою Харківського апеляційного господарського суду від 25.06.2012 у цій справі (колегія суддів у складі: Камишева Л.М. - головуючий суддя, судді Здоровко Л.М., Лакіза В.В.) позов задоволено повністю, визнано недійсним рішення, оформлене протоколом засідання Наглядової ради приватного акціонерного товариства Промислова компанія "Укрцемент" від 06.08.2010; стягнуто з приватного акціонерного товариства Промислова компанія "Укрцемент" на користь фізичної особи ОСОБА_4 1073 грн. - судового збору.

Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції та постановою суду апеляційної інстанції, приватне акціонерне товариство Промислової компанії "Укрцемент" звернулося до Вищого господарського суду України із касаційною скаргою, в якій просить рішення господарського суду Харківської області від 17.04.2012 та постанову Харківського апеляційного господарського суду від 25.06.2012 у справі №5023/1331/12 скасувати, прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити.

Обґрунтовуючи підстави звернення з касаційною скаргою, скаржник посилається на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права.

Сторони згідно з приписами статті 111 4 Господарського процесуального кодексу України були належним чином повідомлені про день, час і місце розгляду касаційної скарги та скористалися передбаченим законом правом на участь у перегляді справи в касаційній інстанції.

Колегія суддів, беручи до уваги межі перегляду справи у касаційній інстанції, обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права при ухваленні оскаржуваних судових актів, вважає касаційну скаргу такою, що не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

Як встановлено господарськими судами попередніх інстанцій та підтверджується наявними матеріалами, ОСОБА_4, громадянин Сполучених Штатів Америки, є акціонером приватного акціонерного товариства Промислова компанія "Укрцемент" та володіє на правах власності 29,3269% акцій Товариства, що підтверджується випискою про стан рахунку у цінних паперах, виданою зберігачем цінних паперів Товариства АКІБ "Укрсіббанк" 19.10.2010. Зазначене товариство є правонаступником Закритого акціонерного товариства Промислова компанія "Укрцемент".

Одночасно позивач є членом Наглядової ради приватного акціонерного товариства Промислова компанія "Укрцемент".

06 серпня 2010 року було проведено засідання Наглядової ради приватного акціонерного товариства Промислова компанія "Укрцемент", на якому були присутні його члени ОСОБА_13, з наступного питання: розгляд звернення Голови Ради Директорів АТ ПК " Укрцемент" від 03.08.2010.

На вказаному засіданні було вирішено надати згоду Голові Ради Директорів Рядинському М.П. на демонтаж обладнання, розбір будівель та споруджень цеху помолу, готовністю 44%, що знаходиться за адресою: Харківська область, Балаклійський район, с. Мілова, вул. Польова, буд. 3 та продаж отриманих матеріалів. Вказані рішення Наглядової ради ПАТ ПК "Укрцемент", прийняті на засіданні 06.08.2010 були оформлені протоколом, який підписаний головою Наглядової ради приватного акціонерного товариства Промислова компанія "Укрцемент".

Як встановлено судами попередніх інстанцій та згідно протоколу засідання Наглядової ради, ОСОБА_4 на засіданні Наглядової ради від 06.08.2010 присутній не був.

Судами відзначено, що позивачу про спірне рішення Наглядової ради стало відомо лише 06 лютого 2012 року.

У зв'язку з порушенням його прав, як акціонера щодо отримання інформації про діяльність приватного акціонерного товариства Промислова компанія "Укрцемент" із позовом до суду. Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 10 березня 2011 року у справі №67/144-10 зобов'язано ПАТ ПК "Укрцемент" надіслати на адресу представника ОСОБА_4 відповідні підтверджуючі документи про рішення органів Товариства.

На виконання вказаної постанови відповідачем було надано позивачу перелік документів про діяльність відповідача, серед яких був протокол засідання Наглядової Ради ПАТ ПК "Укрцемент" від 06.08.2010, яким оформлене спірне рішення.

Предметом заявлених позовних вимог є вимоги про визнання недійсним рішення Наглядової ради приватного акціонерного товариства Промислової компанії "Укрцемент", оформленого протоколом від 06.08.2010, з підстав неповідомлення позивача як члена наглядової Ради про проведення засідання Наглядової ради Товариства.

Задовольняючи позовні вимоги, господарські суди попередніх інстанцій виходили з того, відповідно до п.п. 8.11 п.8 Статуту приватного акціонерного товариства Промислової компанії "Укрцемент" (в новій редакції, затвердженого загальними зборами акціонерів від 19.07.2010, протокол № 19/07) Наглядова рада є органом управління товариством, що представляє інтереси учасників товариства у перерві між загальними зборами, а також контролює та регулює діяльність ради директорів товариства. У своїй діяльності Наглядова рада керується чинним законодавством України, Статутом товариства, Положенням про наглядову раду, іншими внутрішніми нормативними документами товариства і рішеннями ухваленими загальними зборами. Наглядова рада обирається загальними зборами із числа учасників у кількості 3 (трьох) осіб терміном на три роки. Згідно з п. 5.1 Положення про Наглядову раду ПАТ ПК "Укрцемент" організаційною формою роботи наглядової ради є проведення засідань; засідання Наглядової ради проводяться за необхідністю, але не рідше одного засідання Наглядової ради для розгляду річного звіту; позачергове засідання Наглядової ради має бути скликане не пізніше трьох робочих днів з дати надходження вимоги на адресу Наглядової ради (пункт 5.7 Положення); засідання Наглядової ради є правомочним, якщо в ньому бере участь не менше ніж половина її складу (пункт 5.2 Положення); Наглядова рада обирається загальними зборами із числа акціонерів в кількості 3 (трьох) осіб терміном на три роки (п. 2.3 Положення); про засідання Наглядової ради її члени повинні бути повідомлені письмово або усно не пізніше ніж за 5 робочих днів до дати засідання. Таке повідомлення може бути зроблене по телефону, листом, факсом, телефаксом, телетайпом або телефонограмою. Повідомлення має містити відомості про дату, час та місце проведення засідання, а також його порядок денний (пункт 5.4 Положення). Про скликання позачергового засідання члени Наглядової ради повинні бути проінформовані не пізніше ніж за два робочі дні до очікуваної дати у порядку передбаченому пунктом 5.4 цього Положення; пунктом 5.9 Положення передбачено, що член наглядової ради повинен особисто виконувати свої обов'язки. Член Наглядової ради не може передавати свої повноваження іншому члену Наглядової ради або третім особам. Усі члени Наглядової ради повинні сумлінно виконувати свої обов'язки, і у своїй діяльності керуватися насамперед інтересами Товариства, а не особистими інтересами чи інтересами третіх сторін.

Враховуючи положення норм чинного законодавства та вищенаведені положення Статуту ПАТ ПК "Укрцемент", Положення про Наглядову раду ПАТ ПК "Укрцемент", господарські суди попередніх інстанцій, дійшли висновку, що неповідомлення позивача як члена Наглядової ради про проведення засідання Наглядової ради 06 серпня 2010 року свідчить про недотримання порядку його організації, а відповідно і порядку прийняття рішень на ньому; позивач як акціонер і член Наглядової ради Товариства мав право на участь в обговоренні питання, щодо якого приймалось рішення і таке право повинно бути дотриманим незалежно від того, що він не мав більшості голосів у цьому органі, а тому визнали недійсним спірне рішення Наглядової ради, оформлене протоколом від 06.08.2010.

Проте, такі висновки судів попередніх інстанцій є передчасними з огляду на таке.

Відповідно до статті 97 Цивільного кодексу України управління господарським товариством здійснюють його органи. Органами управління товариством є загальні збори його учасників і виконавчий орган, якщо інше не встановлено законом.

Згідно статті 160 Цивільного кодексу України в акціонерному товаристві може бути створена Наглядова рада акціонерного товариства, яка здійснює контроль за діяльністю його виконавчого органу та захист прав акціонерів товариства. Статутом акціонерного товариства і законом встановлюється виключна компетенція наглядової ради. Питання, віднесені статутом до виключної компетенції наглядової ради, не можуть бути передані нею для вирішення виконавчому органу товариства.

Відповідно до статті 51 Закону України "Про акціонерні товариства" Наглядова рада акціонерного товариства є органом, що здійснює захист права акціонерна товариства, і в межах компетенції, визначеної статутом та цим Законом, контролює та регулює діяльність виконавчого органу.

Статтею 52 Закону України "Про акціонерні товариства" визначено компетенцію Наглядової ради акціонерного товариства.

Відповідно до частини 2 статті 55 Закону України "Про акціонерні товариства" засідання Наглядової ради є правомочним, якщо в ньому бере участь більше половини її складу. Статутом товариства може встановлюватися більша кількість членів наглядової ради, необхідна для визнання її засідань правомочними.

Згідно частини 4, 5 цієї статті рішення Наглядової ради приймається простою більшістю голосів членів наглядової ради, які беруть участь у засіданні та мають право голосу, якщо для прийняття рішення статутом акціонерного товариства не встановлюється більша кількість голосів. На засіданні наглядової ради кожний член наглядової ради має один голос.

Нормами Цивільного кодексу України та Закону України "Про господарські товариства" не передбачено порядку скликання та проведення засідань Наглядової ради акціонерного товариства. Отже, вирішення питання щодо врегулювання порядку скликання та проведення засідань наглядової ради акціонерного товариства є внурішньокорпоративним рішенням самого акціонерного товариства.

Рішення наглядової ради товариства може бути оскаржено в судовому порядку акціонером (учасником) товариства шляхом пред'явлення позову про визнання його недійсним, якщо таке рішення не відповідає вимогам законодавства та порушує права чи законні інтереси учасника (акціонера) товариства.

При вирішенні спорів, пов'язаних з порядком скликання і роботи Наглядової ради товариства, визначенням правомочності її засідання, необхідно застосовувати положення установчих документів Товариства. У випадку їх неврегульованості в установчих документах застосовується аналогія закону в частині норм, що регулюються відповідні питання скликання та проведення загальних зборів товариства.

Відповідно до пункту 17 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2008р. № 13 "Про практику розгляду судами корпоративних спорів" (далі - Постанова) підставами для визнання недійсними рішень загальних зборів акціонерів (учасників) господарського товариства можуть бути порушення вимог закону та/або установчих документів під час скликання та проведення загальних зборів товариства, позбавлення акціонера (учасника) товариства можливості взяти участь у загальних зборах, порушення прав чи законних інтересів акціонера (учасника) товариства рішенням загальних зборів.

При цьому, відповідно до пункту 18 цієї Постанови, при розгляді справ судам слід враховувати, що не всі порушення законодавства, допущені під час скликання та проведення загальних зборів господарського товариства, є підставою для визнання недійсними прийнятих на них рішень. Безумовною підставою для визнання недійсними рішень загальних зборів у зв'язку з прямою вказівкою закону є: прийняття загальними зборами рішення за відсутності кворуму для проведення загальних зборів чи прийняття рішення (ст.ст. 41, 42, 59, 60 Закону України "Про господарські товариства"); прийняття загальними зборами рішень з питань, не включених до порядку денного загальних зборів товариства (ч. 4 ст. 43 Закону "Про господарські товариства"); прийняття загальними зборами рішення про зміну статутного капіталу товариства, якщо не дотримано процедури надання акціонерам (учасникам) відповідної інформації (ст.ст. 40, 45 Закону "Про господарські товариства").

При вирішенні питання про недійсність рішень загальних зборів у зв'язку з іншими порушеннями, допущеними під час скликання та проведення загальних зборів, господарський суд повинен оцінити, наскільки ці порушення могли вплинути на прийняття загальними зборами відповідного рішення.

Втім, в порушення вищенаведених положень, господарськими судами попередніх інстанцій не з'ясовано питання, яким чином спірні рішення наглядової ради Приватного акціонерного товариства Промислової компанії "Укрцемент" порушують права чи законні інтереси позивача як акціонера відповідача, тобто не встановлено існування на момент подання позову негативних наслідків для позивача, спричинених прийняттям вказаних рішень.

Також, судами попередніх інстанцій не надано правової оцінки, наскільки порушення порядку скликання та проведення засідання наглядової ради Приватного акціонерного товариства Промислової компанії "Укрцемент" могли вплинути на прийняття нею спірних рішень, з урахуванням кількості голосів, якими володіє позивач.

Більш того, апеляційним господарським судом не надано правової оцінки доводам відповідача щодо усного повідомлення члена Наглядової Ради ОСОБА_4 про дату, час та місце проведення засідання в порядку пункту 5.4. Положення про Наглядову Раду приватного акціонерного товариства Промислова компанія "Укрцемент", з урахуванням меж перегляду справи в апеляційній інстанції, встановлених ст. 101 ГПК України.

Враховуючи викладене, оскаржувані рішення та постанова не можуть вважатися обґрунтованими, оскільки, в порушення вимог ч. 1 ст. 43 ГПК України, прийняті без повного та всебічного з'ясування всіх суттєвих обставин справи та оцінки доказів, що мають юридичне значення для її розгляду і вирішення спору по суті.

У зв'язку з наведеним та врахуванням меж повноважень касаційної інстанції, встановлених ст. 111 7 ГПК України, вказані судові акти підлягають скасуванню, а справа - передачі на новий розгляд до господарського суду першої інстанції.

Під час нового розгляду справи господарському суду першої інстанції слід взяти до уваги викладене у даній постанові, вжити всі передбачені чинним законодавством заходи для всебічного, повного та об'єктивного встановлення обставин справи, дати належну юридичну оцінку зібраним у справі доказам, доводам та запереченням учасників судового процесу і, в залежності від встановленого та у відповідності з вимогами закону, вирішити спір.

Відповідно до статті 111 12 Господарського процесуального кодексу України вказівки, що містяться у постанові касаційної інстанції, є обов'язковими для суду першої інстанції під час нового розгляду справи.

Керуючись ст. ст. 111 5 , 111 7 , 111 9 -111 12 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України,-

П О С Т А Н О В И В:

Касаційну скаргу Приватного акціонерного товариства Промислової компанії "Укрцемент" задовольнити частково.

Постанову Харківського апеляційного господарського суду від 25.06.2012 та рішення господарського суду Харківської області від 17.04.2012 у справі № 5023/1331/12

скасувати.

Справу №5023/1331/12 направити на новий розгляд до господарського суду Харківської області в іншому складі суду.

Головуючий суддя: Т. Козир

судді: Л. Гольцова

Л. Іванова

СудВищий господарський суд України
Дата ухвалення рішення29.08.2012
Оприлюднено03.09.2012
Номер документу25798224
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5023/1331/12

Ухвала від 21.05.2012

Господарське

Харківський апеляційний господарський суд

Камишева Л.М.

Ухвала від 02.04.2012

Господарське

Господарський суд Харківської області

Калініченко Н.В.

Ухвала від 26.11.2012

Господарське

Харківський апеляційний господарський суд

Шутенко І.А.

Постанова від 25.12.2012

Господарське

Харківський апеляційний господарський суд

Шутенко І.А.

Ухвала від 14.08.2012

Господарське

Вищий господарський суд України

Іванова Л.Б.

Ухвала від 16.03.2012

Господарське

Господарський суд Харківської області

Калініченко Н.В.

Постанова від 29.08.2012

Господарське

Вищий господарський суд України

Іванова Л.Б.

Постанова від 25.06.2012

Господарське

Харківський апеляційний господарський суд

Камишева Л.М.

Ухвала від 07.05.2012

Господарське

Харківський апеляційний господарський суд

Бородіна Л.І.

Рішення від 17.04.2012

Господарське

Господарський суд Харківської області

Калініченко Н.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні