ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"14" травня 2012 р. Справа № 16/5025/1396/11 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Кривда Д.С. - головуючий Бернацька Ж.О. Грек Б.М. за участю представників: позивачаКудрявцев Т.А., представник відповідачане з'явились (про час та місце судового засідання повідомлені належним чином) розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргуКам'янець-Подільської міської ради на постановуРівненського апеляційного господарського суду від 23.11.2011 року у справі№ 16/5025/1396/11 господарського суду Хмельницької області за позовомПублічного акціонерного товариства "Хмельниччина-Авто" доКам'янець-Подільської міської ради провизнання недійсним та скасування пункту рішення,
ВСТАНОВИВ:
Розпорядженням Секретаря четвертої судової палати Вищого господарського суду України від 11.05.2012 року, у зв'язку з перебуванням у відпустці судді Капацин Н.В., відповідно до частини четвертої статті 31 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та на виконання рішення зборів суддів Вищого господарського суду України від 15.12.2010 № 12 і розпорядження Голови Вищого господарського суду України від 07.12.2011 № 95-р, призначено колегію суддів Вищого господарського суду України в такому складі: суддя Кривда Д.С. - головуючий (доповідач), судді Бернацька Ж.О., Грек Б.М. для перегляду у касаційному порядку постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 23.11.2011 року у справі № 16/5025/1396/11 господарського суду Хмельницької області.
Рішенням господарського суду Хмельницької області від 06.10.2011 року (суддя Магера В.В.) у справі № 16/5025/1396/11, залишеним без змін постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 23.11.2011 року (судді: Дужич С.П. -головуючий, Гулова А.Г., Василишин А.Р.) позов задоволено. Визнано недійсним та скасовано п. 4 рішення Кам'янець-Подільської міської ради №54 від 14 грудня 2010 року „Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою: м. Кам'янець-Подільський, Хмельницьке шосе, 34 та передачу її у користування АТ "Хмельниччина-Авто", яким Державний акт на право постійного користування землею серія ХМ №0046 виданий АТ „Хмельниччина-АвтоВ» Кам'янець-Подільське автосервісне підприємство „Смотрич-АвтоВ» і зареєстрований в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею 19 січня 1996 року за №0046 визнано таким, що втратив чинність. Стягнуто з відповідача на користь позивача 85,00 грн. - державного мита та 236,0 грн. - витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Не погоджуючись з рішенням та постановою суду, Кам'янець-Подільська міська рада звернулась до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить рішення та постанову у справі скасувати, провадження у справі припинити, мотивуючи касаційну скаргу доводами про порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Позивач надав заперечення на касаційну скаргу та просить рішення та постанову у справі залишити без змін, а касаційну скаргу - без задоволення.
Відводів складу суду не заявлено.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши наявні матеріали справи та доводи, викладені у касаційній скарзі, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Згідно статті 108 Господарського процесуального кодексу України судом касаційної інстанції є Вищий господарський суд України.
Відповідно до вимог статті 111 7 Господарського процесуального кодексу України переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
Як встановлено господарськими судами першої та апеляційної інстанцій, 25 листопада 1994 року, виконавчим комітетом Хмельницької міської ради було зареєстроване Відкрите акціонерне товариство „Хмельниччина-АвтоВ» (індифікаційний код 03112917) .
19 січня 1996 року, за рішення Кам`янець-Подільської міської ради №10 від 22 грудня 1993 року, АТ „Хмельниччина-АвтоВ» Кам`янець-Подільське автотранспортне підприємство „Смотрич-АвтоВ» було видано Державний акт на право постійного користування землею серії ХМ №0046 на земельну ділянку загальною площею 1,6 га по вул. Хмельницьке шосе, 34 м. Кам`янець-Подільський Хмельницької області.
14 квітня 2010 року, на підставі рішення загальних зборів від 17 березня 2010 року та у відповідності до Закону України "Про акціонерні товариства" ВАТ "Хмельниччина-Авто" було зареєстроване як ПАТ "Хмельниччина-Авто" у зв'язку зі зміною найменування юридичної особи. Індифікаційний код - 03112917 та місце знаходження цієї юридично особи залишилось без змін.
20 вересня 2010 року, ПАТ „Хмельниччина-АвтоВ» звернулось до міської ради із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення для подальшого набуття права оренди земельної ділянки площею 12135 м 2 (1.2135 га) по вул. Хмельницьке шосе, 34 для обслуговування автосервісного підприємства.
14 грудня 2010 року, рішенням Кам`янець-Подільської міської ради №54 "Про затвердження проекту землеустрою щодо виділення земельної ділянки за адресою вулиця Хмельницьке шосе, 34 та передачу її у користування ВАТ "Хмельниччина-Авто" було прийнято рішення:
1) затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 12135 м 2 (1,2135 га) за адресою м. Кам'янець-Подільський, вул. Хмельницьке шосе, 34 для обслуговування автосервісного підприємства, встановивши на частину земельної ділянки площею 363.0 м 2 (0,0363 - га ) сервітут (обмеження) - без права забудови.
2) передати ВАТ „Хмельниччина-АвтоВ» в оренду терміном на три роки з дня прийняття рішення, зазначену вище земельну ділянку площею 12135 м 2 (1,2135 га) з обмеженнями.
3) ВАТ „Хмельниччина-АвтоВ» протягом одного місяця з дня прийняття рішення укласти договір оренди землі і договір на благоустрій та утримання прилеглої території з УЖКГ.
4) Державний акт на право постійного користування землею серія ХМ №0046, виданий АТ „Хмельниччина-АвтоВ» Кам`янець-Подільське автосервісне підприємство „Смотрич-АвтоВ» і зареєстрований в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею від 19 січня 1996 року за №0046 вважати таким, що втратив чинність.
Пунктом 1 статті 92 Земельного кодексу України визначено, що право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.
Право постійного землекористування може бути припинене лише з підстав, передбачених законодавством.
З правового аналізу вказаної норми вбачається, що право постійного землекористування є безстроковим, на відміну від права оренди, і може бути припинене лише з підстав, передбачених законодавством України.
Перелік підстав припинення права користування земельною ділянкою містить стаття 141 Земельного кодексу України, серед яких, зокрема є добровільна відмова від права користування земельною ділянкою.
Згідно статті 142 Земельного кодексу України припинення права постійного користування земельною ділянкою у разі добровільної відмови землекористувача здійснюється за його заявою до власника земельної ділянки. Власник земельної ділянки на підставі заяви землекористувача приймає рішення про припинення права користування земельною ділянкою, про що повідомляє органи державної реєстрації.
Відтак, законною та правомірною підставою для припинення права постійного користування земельною ділянкою є однозначне волевиявлення землекористувача у формі заяви, що повинна містити таке волевиявлення (саме на відмову від права постійного користування земельною ділянкою ) та здійснюватися повноважною особою.
Крім того, рішенням Конституційного Суду України від 22.09.05 № 5-рп/2005 у справі № 1-17/2005 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення пункту 6 розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України щодо зобов'язання переоформити право постійного користування земельною ділянкою на право власності або право оренди без відповідного законодавчого, організаційного та фінансового забезпечення; положення пункту 6 Постанови Верховної Ради України "Про земельну реформу" від 18.12.90 № 563-XII з наступними змінами в частині щодо втрати громадянами, підприємствами, установами і організаціями після закінчення строку оформлення права власності або права користування землею раніше наданого їм права користування земельною ділянкою.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 02.04.02 № 449 "Про затвердження форм державного акта на право власності на земельну ділянку та державного акта на право постійного користування земельною ділянкою" встановлено, що раніше видані державні акти на право приватної власності на землю, державні акти на право власності на землю та державні акти на право постійного користування землею залишаються чинними і підлягають заміні у разі добровільного звернення громадян або юридичних осіб.
Колегія суддів зазначає, що суб'єктивне право на земельну ділянку виникає та реалізується на підставах і в порядку, визначених Конституцією України, Земельним Кодексом та іншими законами України, що регулюють земельні відносини. Підставою для виникнення права на земельну ділянку є відповідний юридичний факт. ЗК України серед підстав набуття права на землю громадянами та юридичними особами не називає оформлення чи переоформлення прав на земельні ділянки. При цьому право постійного землекористування є безстроковим і може бути припинене лише з підстав, передбачених законодавством, чого не було зроблено відповідачем.
Згідно імперативних вимог статей 111 5 , 111 7 Господарського процесуального кодексу України касаційна інстанція перевіряє на підставі вже встановлених фактичних обставин справи лише застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права. При цьому касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що були встановлені у рішенні суду або відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.
На підставі викладеного, колегія суддів вважає, що судами першої та апеляційної інстанцій було повно та всебічно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, надано їм належну правову оцінку та винесені рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права, що дає підстави для залишення їх без змін.
Твердження заявника про порушення судами норм матеріального та процесуального права не знайшли свого підтвердження, суперечать матеріалам справи та зводяться до переоцінки доказів, в зв'язку з чим підстав для зміни чи скасування постанови апеляційної інстанції колегія суддів не вбачає.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 111 5 , 111 7 , 111 9 , 111 11 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України, -
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Кам'янець-Подільської міської ради залишити без задоволення.
Постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 23.11.2011 року у справі № 16/5025/1396/11 господарського суду Хмельницької області залишити без змін.
Головуючий Д.Кривда
Судді Ж.Бернацька
Б.Грек
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 14.05.2012 |
Оприлюднено | 21.05.2012 |
Номер документу | 24041469 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Кривда Д. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні