донецький апеляційний господарський суд
Постанова
Іменем України
29.05.2012 р. справа №35/357
донецький апеляційний господарський суд
Постанова
Іменем України
29.05.2012р. справа №35/357
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: суддівМартюхіна Н.О. Зубченко І.В., Марченко О.А. за участю представників: від позивача 1:не з'явився від позивача 2: від відповідача:ОСОБА_4 -за довір. не з'явився розглянувши апеляційну скаргу 1. Комунального підприємства «Центральний», м. Горлівка 2. Публічного акціонерного товариства «Горлівськтепломережа», м. Горлівка на рішення господарського суду Донецької області від 21.02.2012р. у справі№35/357 (суддя Мальцев М.Ю.) за позовом 1. Комунального підприємства «Центральний», м. Горлівка 2. Публічного акціонерного товариства «Горлівськтепломережа», м. Горлівка доФізичної особи -підприємця ОСОБА_5, м. Горлівка прозобов'язання привести мережу централізованого опалення приміщення, вбудованого у житловий АДРЕСА_1 до попереднього стану, а саме відновити централізоване опалення, шляхом приєднання нагрівальних приладів опалення до стояків внутрішньої системи опалення житлового АДРЕСА_1
В С Т А Н О В И В:
Комунальним підприємством «Центральний», м. Горлівка та Публічним акціонерним товариством «Горлівськтепломережа», м. Горлівка заявлено позов до Фізичної особи -підприємця ОСОБА_5, м. Горлівка про зобов'язання привести мережу централізованого опалення приміщення, вбудованого у житловий АДРЕСА_1 до попереднього стану, а саме відновити централізоване опалення, шляхом приєднання нагрівальних приладів опалення до стояків внутрішньої системи опалення житлового АДРЕСА_1
Рішенням господарського суду Донецької області від 21.02.2012р. в позові відмовлено повністю.
Рішення господарського суду обґрунтовано тим, що позивачами не надано суду доказів в підтвердження порушення своїх прав та законних інтересів.
Позивачі з прийнятим рішенням господарського суду Донецької області від 21.02.2012р. не погодились та подали апеляційну скаргу, в якій просять скасувати рішення місцевого господарського суду і прийняте нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити повністю.
Підставами для скасування рішення суду першої інстанції апелянти зазначають: неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи. Посилаються на те, що відповідач не мав право самовільно, без дотримання відповідної процедури, відключати своє приміщення від мережі централізованого опалення, вносити зміни до внутрішньо будинкових систем теплопостачання і повинен відновити систему до попереднього стану.
Представник позивача 1 в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду апеляційної скарги повідомлений належним чином.
У судовому засіданні представник позивача 2 підтримав правову позицію, викладену в апеляційній скарзі.
Представник відповідача через канцелярію суду надав відзив на апеляційну скаргу, яким просить відмовити у задоволенні апеляційної скарги та залишити рішення господарського суду Донецької області без змін.
Судове засідання апеляційної інстанції здійснювалось за допомогою звукозаписувального технічного засобу у порядку розгляду апеляційної скарги встановленого ст.ст. 4-4, 81-1, 99, 101 Господарського процесуального кодексу України.
Колегія суддів Донецького апеляційного господарського суду відповідно до ст.101 Господарського процесуального кодексу України, на підставі встановлених фактичних обставин, переглядає матеріали господарської справи та викладені в скарзі доводи щодо застосування судом при розгляді норм матеріального та процесуального права, що мають значення для справи. Апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Заслухавши пояснення представника скаржника, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає рішення господарського суду таким, що підлягає скасуванню, враховуючи наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до рішення виконавчого комітету Горлівської міської ради №285 від 17.03.2004р. доручено комунальним підприємствам, в тому числі і КП "Центральний" прийняти на облік обслуговування та експлуатацію будинки житлового фонду міської ради згідно додатку та укласти договори по наданню комунальних послуг, необхідних для обслуговування житла з підприємствами міста.
19.10.2001р. між Виконкомом міської ради м. Горлівки (замовник) та Комунальним підприємством "Центральний" (виконавець) було укладено договір на утримання житлових будинків і прибудинкових територій
Відповідно до п. 1.1. вказаного договору, предметом останнього є передача Замовником Виконавцю функцій з утримання житлових будинків і при будинкових територій, надання житлово-комунальних послуг та проведення розрахунків з квартиронаймачами власниками житлових приміщень, експлуатація та підтримання комплексу ремонтно-будівельної бази.
Згідно п. 1.2 договору, метою цього договору є забезпечення кваліфікованого, якісного, гарантованого обслуговування та ремонту житлового фонду, його технічного обладнання, надання житлово-комунальних послуг, дотримання санітарного стану прибудинкових територій для створення мешканцями будинків належних умов проживання, згідно з додатком 1, 2 до договору, які є його невід'ємною частиною.
Підпунктом 2.2.1 договору визначено, що виконавець зобов'язується забезпечити якісне утримання житлових будинків і прибудинкових територій відповідно до вимог законодавства, нормативних документів та умов договору.
Відповідно до п.п. 2.2.2 договору, виконавець, в тому числі, зобов'язується своєчасно вживати заходи щодо уникнення та ліквідації аварійних ситуацій, пов'язаних з технічним станом житлових будинків та їх інженерним обладнанням.
Відповідно до свідоцтва про право власності на нерухоме майно №633052 Серія САА відповідач - ОСОБА_5 є власником вбудованого приміщення площею 63,3 кв.м, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 в житловому будинку.
Відповідно до рішення Горілівської міської ради №381 від 06.08.1997р. дозволено перебудову квартири АДРЕСА_2, яка належить ОСОБА_6 на праві власності (договір купівлі-продажу від 10.08.1994р.) під аптекарський магазин. Зазначеним рішенням ради, також виключено квартиру №21 із складу житлового фонду. Разом з цим, вказаним рішенням ради не було вирішено питання про відключення зазначеного приміщення від системи теплопостачання житлового будинку.
Право власності на об'єкт вбудованого приміщення площею 63,3 кв.м., яке розташоване за адресою: АДРЕСА_1 зареєстроване за відповідачем 03.12.2003р., що підтверджено свідоцтвом про право власності на нерухоме майно від 05.12.2003р., копія якого наявна в матеріалах справи.
З матеріалів справи судом встановлено, що між фізичною особою - підприємцем ОСОБА_5 та Приватним акціонерним товариством „Горлівськтепломережа" (яке є правонаступником ЗАТ «Горлівськтепломережа») підписаний договір на поставку теплової енергії (вбудовані в житлових будинках нежитлові приміщення) №2009 від 11.02.2005р.
Згідно умов цього договору постачальник поставляє споживачу теплову енергію для теплопостачання нежитлового приміщення за адресою: пр. Перемоги, буд. 16 з тепловим навантаженням на опалення Q = 0,006 Гкал/год, загальною площею 63,3 кв. м., а споживач оплачує отриману теплову енергію за встановленими тарифами в строки, передбачені діючим договором (п. 1.1 договору).
Початок та закінчення опалювального періоду встановлюється розпорядженням міської ради (п. 1.3 договору).
Відповідно до п. 1.5 договору нежитлові приміщення, які займає споживач та вказані в п. 1.1 договору, є вбудованими в єдину систему опалення житлового будинку, що підтверджується актами технічного огляду (додаток №1). Виконання постачальником зобов'язань за договором підтверджується актами включення опалення житлових будинків, в які вбудовані нежитлові приміщення споживача, підписані постачальником та комунальним підприємством, на утриманні якого знаходяться вказані житлові будинки, розпорядженнями Горлівської міської ради про закінчення опалювального сезону.
Відповідно до п. 3.2.5 договору споживач не має права самовільно, без узгодження постачальника та власника будинку здійснювати переобладнання, реконструкцію, демонтаж та відключення систем теплоспоживання вбудованого приміщення.
Розрахунковим періодом являється календарний місяць (п.5.3 договору).
Оплату за теплову енергію споживач проводить до початку розрахункового місяця, згідно платіжній вимозі-дорученню, виставленій постачальником (п.5.4 договору).
Сторонами в п. 9.1 договору встановлений строк його дії з 01.10.2004р. по 30.09.2007р.
Після закінчення строку дії договору, договір автоматично продовжується на кожен наступний такий самий період (п. 9.3 договору).
Таким чином, договір на поставку теплової енергії вважається судом укладеним, так як в ньому сторонами передбачені всі істотні умови.
Сторонами доказів відмови від договору його розірвання або припинення до матеріалів справи не надано, у зв'язку з чим договір на поставку теплової енергії вважається судом укладеним та діючим.
Відповідачем був наданий акт від 30.09.2009р. про обстеження системи центрального опалення за адресою: АДРЕСА_1 Зазначений акт підписаний посадовими особами КП «Ценральний»та СПД ОСОБА_5 Цим актом встановлено, що нагрівальні прилади (радіатори) від стояків відключені, стояки заізольовані та опалення в приміщенні відсутнє.
14.09.2011р. між сторонами складений тристоронній акт за участю представників позивачів та відповідача.
Вказаним атом зафіксовано, що у вбудованому приміщенні фізичної особи -підприємця ОСОБА_5, розташованому в житловому АДРЕСА_1 власником (наймачем) самовільно здійснено відключення нагрівальних приладів від внутрішньої системи опалення житлового АДРЕСА_1 що є порушенням „Порядку відключення окремих приміщень від мереж централізованого опалення постачання гарячої води", затвердженого Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України №4 від 22.11.2005р. та Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води та водовідведення, затверджених постановою КМУ №630 від 21.07.2005р.
З наведеного вбачається, що власник майна -Горлівська міська рада наділила позивача 1 -Комунальне підприємство "Центральний" функціями щодо утримання житлових будинків, в тому числі АДРЕСА_1, а система опалення приміщення відповідача є єдиною системою опалення будинку, тому протиправні дії відповідача щодо самовільного відключення вбудованого до житлового будинку приміщення від системи опалення, перешкоджають позивачу 1 виконувати обов'язки за договором від 19.10.2001р.
У зв'язку з наведеним позивачі звернулись до суду з позовом, яким просили зобов'язати Фізичну особу -підприємця ОСОБА_5, м. Горлівка привести мережу централізованого опалення приміщення, вбудованого у житловий АДРЕСА_1 до попереднього стану, а саме: зобов'язання привести мережу централізованого опалення приміщення, вбудованого у житловий АДРЕСА_1 до попереднього стану, а саме відновити централізоване опалення, шляхом приєднання нагрівальних приладів опалення до стояків внутрішньої системи опалення житлового АДРЕСА_1
Відповідно до ст. 714 Цивільного кодексу України, за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.
Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами.
Статтею 275 Господарського кодексу України визначено, за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.
Відповідно до ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Згідно ст.ст. 526, 527 Цивільного кодексу України боржник зобов'язаний виконати свій обов'язок та зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору, цього Кодексу та інших актів цивільного законодавства.
Питання відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання регулюється Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року №630, які з метою захисту прав усіх мешканців багатоквартирних будинків передбачають відключення від мереж центрального опалення та постачання гарячої води не окремих квартир багатоквартирного будинку з ініціативи їх власників або наймачів, а відключення цілих багатоквартирних будинків з ініціативи споживачів.
Згідно з п. 26 Правил відключення споживачів від мережі централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про теплопостачання" схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.
У п. 25 Правил визначено, що відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.
Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженим наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року № 4 і зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 9 грудня 2005 року за №1478/11758, встановлено, що таке відключення відбувається на підставі рішення постійно діючої міжвідомчої комісії, створеної органом місцевого самоврядування або місцевим органом виконавчої влади.
До того ж, судом апеляційної інстанції встановлено, що приміщення відповідача знаходиться в багатоквартирному житловому будинку, який, в свою чергу, вводиться в експлуатацію з комплексом інженерного обладнання, передбачене вимогами СНиП 2.08.01-89 "Жилі зданія" та інших будівельних вимог до інженерного обладнання, в тому числі до системи опалення. В існуючому житловому багатоквартирному фонді передбачено централізоване теплопостачання (гаряча вода та опалення), яке виконане за схемою, що збалансована в цілому по будинку, і втручання в працюючу схему тягне за собою повне коригування загальнобудинкової системи.
Постачання теплової енергії здійснюється централізовано комунальними мережами. Внутрібудинкові мережі, по яких здійснюється поставка теплоенергії до квартир та інших приміщень, є єдиною внутрібудинковою системою, відповідно до будівельних норм. Так як відключення споживача теплової енергії від централізованих мереж є зміною схеми мереж, то таке відключення можливе лише за згодою органів або посадових осіб, до відання яких відноситься контроль за безпечним функціонуванням системи.
В силу Закону України «Про теплопостачання», регулювання відносин у сфері теплопостачання має особливості, які викликані об'єктивними умовами функціонування систем теплопостачання. Законом визначений обов'язок додержання стандартів, правил і норм усіма суб'єктами відносин у сфері теплопостачання.
Згідно ст. 9-14 Закону України «Про теплопостачання»основним обов'язком державного управління у сфері теплопостачання є забезпечення надійності теплопостачання, як одного з необхідних елементів безпеки людини.
Згідно ст. 24 Закону України «Про теплопостачання»основним обов'язком споживача теплової енергії є забезпечення безпечної експлуатації систем теплоспоживання, додержання вимог договору та нормативно-правових актів.
Будь-який суб'єкт тепло споживання вправі здійснювати, змінювати, реконструювати об'єкти в сфері теплопостачання лише в тому випадку, якщо це технічно можливо здійснюється на основі проектування схем теплопостачання відповідає Державним будівельним нормам та має відповідні дозволи.
У порушення вищевикладених вимог закону, відповідач не надав доказів у підтвердження, що здійснена ним самовільне відключення нагрівальних приладів від внутрішньої системи опалення житлового будинку та здійснені ним заміни в системі є вибухонебезпечними, відповідає державним нормам та правилам, та є безпечним з огляду на зміни потужності, джерела та розподіл теплоносія в межах всього житлового будинку в цілому, а також що таке відключення є безпечним для суміжних співвласників квартир та не порушують права інших власників квартир на отримання належної якості та кількості опалення.
З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку, що матеріалами справи доведено, що відповідачем відключення нагрівальних приладів опалення від внутрішньої системи опалення проведене без дотримання Правил, система опалення нежитлового приміщення, вбудованого до житлового багатоповерхового, багатоквартирного АДРЕСА_1 загальною площею 63,3кв.м., яке належить відповідачу на підставі права приватної власності, є єдиною з системою опалення зазначеного житлового будинку, а тому відсутня реальна технічна можливість його відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води, тобто самовільно, тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів Донецького апеляційного господарського суду дійшла висновку про те, що рішення господарського суду Донецької області від 21.02.2012р. у справі №35/357 є таким, що не ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності та підлягає скасуванню.
Відповідно до вимог ст.49 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті державного мита та витрати за подання апеляційною скаргою покладаються на обох сторін порівну.
Результати розгляду апеляційної скарги оголошені в судовому засіданні.
Керуючись ст.ст.49, 99, 101, 102, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Горлівськтепломережа», м. Горлівка та Комунального підприємства «Центральний», м. Горлівка -задовольнити.
Рішення господарського суду Донецької області від 21.02.2012р. по справі № 35/357 -скасувати.
Позовні вимоги Комунального підприємства «Центральний», м. Горлівка та Публічного акціонерного товариства «Горлівськтепломережа», м. Горлівка до Фізичної особи -підприємця ОСОБА_5, м. Горлівка про зобов'язання привести мережу централізованого опалення приміщення, вбудованого у житловий АДРЕСА_1 до попереднього стану, а саме відновити централізоване опалення, шляхом приєднання нагрівальних приладів опалення до стояків внутрішньої системи опалення житлового АДРЕСА_1 -задовольнити.
Зобов'язати Фізичну особу -підприємця ОСОБА_5 привести мережу централізованого опалення приміщення, вбудованого у житловий АДРЕСА_3 по пр. Перемоги (м. Горлівка) до попереднього стану, а саме: відновити централізоване опалення шляхом приєднання нагрівальних приладів опалення до стояків внутрішньої системи опалення житлового АДРЕСА_1
Стягнути з Фізичної особи -підприємця ОСОБА_5, м. Горлівка на користь та Публічного акціонерного товариства «Горлівськтепломережа», м. Горлівка витрати по сплаті судового збору у сумі 941,00грн. та судового збору в розмірі 536,50грн.
Зобов'язати господарський суд Донецької області видати наказ відповідно до вимог ст. 18 Закону України „Про виконавче провадження", ст.117 Господарського процесуального кодексу України.
Постанову апеляційної інстанції може бути оскаржено до Вищого господарського суду України протягом двадцяти днів з набрання постановою апеляційного господарського суду законної сили.
Головуючий Н.О. Мартюхіна
Судді: І.В. Зубченко
О.А. Марченко
Повний текст постанови складено та підписано 01.06.2012р.
Надруковано 6 примірників: 2 -позивачу; 1 -відповідачу; 1 -до справи; 1 -ДАГС; 1 -господарському суду
Суд | Донецький апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 13.06.2012 |
Оприлюднено | 15.06.2012 |
Номер документу | 24629524 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Широбокова Людмила Петрівна
Господарське
Донецький апеляційний господарський суд
Мартюхіна Н.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні