Рішення
від 11.06.2012 по справі 5011-62/3965-2012
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 5011-62/3965-2012 11.06.12

за позовом: ОСОБА_1, АДРЕСА_1, ІН НОМЕР_1

до відповідача: Відкритого акціонерного товариства «Світанок», м.Київ, ЄДРПОУ 03062220

про зобов'язання вчинити певні дії

Суддя Любченко М.О.

Представники:

від позивача: ОСОБА_1 -по пасп.

від відповідача: ОСОБА_2 -по дов.

Згідно із ст.77 ГПК України

в засіданні суду оголошувалась перерва

з 16.05.2012р. до 23.05.2012р.

СУТЬ СПРАВИ:

Позивач, ОСОБА_1, АДРЕСА_1 звернувся до господарського суду м.Києва з позовною заявою (з урахуванням уточнень від 11.06.2012р.) до відповідача, Відкритого акціонерного товариства «Світанок», м.Київ про зобов'язання Відкрите акціонерне товариство «Світанок»в примусовому порядку виконати обов'язок в натурі шляхом обміну трьох акцій простих на пред'явника, а саме: серії НОМЕР_2, серії НОМЕР_3, серії НОМЕР_4, що належать ОСОБА_1 на праві приватної власності, на іменні акції відповідно до вимог ч.2 ст.20 Закону України «Про акціонерні товариства».

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на приписи ст.20 Закону України «Про акціонерні товариства», відповідно до яких усі акції товариства є іменними.

Відповідач у відзивах б/н від 16.05.2012р., б/н від 23.05.2012р., запереченнях б/н від 11.06.2012р. проти позовних вимог (з урахуванням уточнень від 11.06.2012р.) заперечив, посилаючись на те, що позивач вже звертався до суду з аналогічними вимогами, розглянутими в межах справи №30/110 за позовом ОСОБА_1 до Відкритого акціонерного товариства «Світанок», Товариства з обмеженою відповідальністю «Термінал-Реєстр»про зобов'язання вчинити дії. Крім того, у відзивах б/н від 16.05.2012р., б/н від 23.05.2012р. відповідачем заявлено про застосування строку позовної давності до вимог позивача.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, господарський суд встановив:

За приписами ст.ст.1, 4 Закону України «Про господарські товариства»(приймаючи до уваги, що положення вказаного нормативно-правового акту діяли на момент створення відповідача) господарськими товариствами цим Законом визнаються підприємства, установи, організації, створені на засадах угоди юридичними особами і громадянами шляхом об'єднання їх майна та підприємницької діяльності з метою одержання прибутку. До господарських товариств належить, зокрема, акціонерне товариство, яке діє на підставі установчого договору і статуту.

Згідно із ст.24 Закону України «Про господарські товариства»акціонерним визнається товариство, яке має статутний фонд, поділений на визначену кількість акцій рівної номінальної вартості, і несе відповідальність за зобов'язаннями тільки майном товариства.

Відповідно до ст.4 Закону України «Про цінні папери і фондову біржу»(в редакції, яка діяла на момент створення Відкритого акціонерного товариства «Світанок») акція -це цінний папір без установленого строку обігу, що засвідчує дольову участь у статутному фонді акціонерного товариства, підтверджує членство в акціонерному товаристві та право на участь в управлінні ним, дає право його власникові на одержання частини прибутку у вигляді дивіденду, а також на участь у розподілі майна при ліквідації акціонерного товариства.

Як вказує відповідач, у 1994 році було зареєстровано Відкрите акціонерне товариство «Світанок»та здійснено перший випуск його цінних паперів у кількості 3312 штук, які були викуплені працівниками Відкритого акціонерного товариства «Світанок».

Наразі, як свідчать матеріали справи, ОСОБА_1 отримав три прості акції на пред'явника серії С: НОМЕР_2, НОМЕР_3, НОМЕР_4 номінальною вартістю 525000 крб. кожна.

За твердженням відповідача, актом позапланової перевірки Відкритого акціонерного товариства «Світанок»від 24.04.2002р., проведеною Державної комісією з цінних паперів та фондового ринку, встановлено, що Відкритому акціонерному товариству «Світанок»помилково були надруковані сертифікати акцій на пред'явника. Крім того, на засіданні спостережної ради Відкритого акціонерного товариства «Світанок»було розглянуто питання про приведення реєстру акціонерів у відповідність до кількості зданих акцій та зобов'язання певних акціонерів здати акції номіналом 525000 карбованців серії С і завершення 25.01.1999р. обліку акцій на пред'явника (серії С) Відкритого акціонерного товариства «Світанок», а також було вирішено всі акції, пред'явлені після визначеної дати обліку і оформлення прав власності не приймати. Акції серії С в кількості 881 штук вважати втраченими. Також, 05.03.1999р. головою правління Відкритого акціонерного товариства «Світанок»був затверджений акт про виділення до знищення документів та справ №3 від 03.03.1999р. до переліку документів, які втратили значення та підлягали знищенню були включені акції на пред'явника серії С номінальною вартістю 525000 крб. в кількості 2429 штук.

Як зазначає відповідач, виходячи з того, що позивач не звернувся у 1999 році до Відкритого акціонерного товариства «Світанок»з заявою щодо обміну належних йому цінних паперів на пред'явника, вказані документи вважаються втраченими, а ОСОБА_1 не можна вважати акціонером Відкритого акціонерного товариства «Світанок»та особою, що має корпоративні права по відношенню до відповідача.

Проте, з такими твердженнями відповідача не можна погодитися, з огляду на таке:

Статтею 86 Цивільного кодексу Української РСР 1963р. (яка діяла на момент проведення реєстрації відповідача та випуску спірних цінних паперів) було встановлено, що право власності - це врегульовані законом суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження майном. Право власності в Україні охороняється законом. Держава забезпечує стабільність правовідносин власності.

Згідно із ч.1 ст.13 Закону України «Про власність»(в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) об'єктами права приватної власності є, зокрема, акції та інші цінні папери.

Частиною 2 ст.25 вказаного Закону України передбачено, що держателями акцій можуть бути підприємства, установи, організації, державні органи, працівники даного товариства, а також інші громадяни, якщо інше не передбачено законодавчими актами України або статутом товариства.

Відповідно до ст.13 Конституції України та ст.386 Цивільного кодексу України (приймаючи до уваги, що спірні правовідносини продовжували існувати на момент набуття чинності вказаними нормативно-правовими актами) держава забезпечує рівний захист усіх суб'єктів права власності.

Статтею 41 Конституції України регламентовано, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, і ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності.

Статтею 328 Цивільного кодексу України встановлено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Згідно із ч.3 ст.163 Господарського кодексу України цінні папери можуть бути іменними або на пред'явника. Цінні папери на пред'явника обертаються вільно.

Відповідно до ч.4 ст.5 Закону України «Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні»підтвердженням права власності на цінні папери є сертифікат, а в разі знерухомлення цінних паперів чи їх емісії в бездокументарній формі - виписка з рахунку у цінних паперах, яку зберігач зобов'язаний надавати власнику цінних паперів.

За таких обставин, приймаючи до уваги, що позивачем до матеріалів справи представлено сертифікати простих акцій серії С: НОМЕР_2, НОМЕР_3, НОМЕР_4 номінальною вартістю 525000 крб. кожна, з огляду на приписи норм цивільного та господарського законодавства, яке діяло на момент випуску спірних цінних паперів та, що є чинним на теперішній час, за висновками суду, ОСОБА_1 є власником зазначених акцій відповідача, акціонером Відкритого акціонерного товариства «Світанок»та має щодо останнього відповідні корпоративні права.

Аналогічні за змістом висновки викладені у постанові від 29.06.2011р. Вищого господарського суду України по справі №9/409(05-5-9/5907), відповідно до яких позивач є власником акції серії НОМЕР_2 простої на пред'явника вартістю 525000 крб. і ніхто не може позбавити його права володіння цією акцією крім суду. Відповідно, оскільки позивач володіє на праві власності акцією серії НОМЕР_2 простою на пред'явника вартістю 525000 крб., відсутня необхідність встановлювати очевидну наявність обставин, які виникли в силу закону. Також, судовою колегією було зазначено, що висновок попередніх судових інстанцій про те, що позивач не є акціонером -помилковий.

Наразі, у матеріалах справи відсутні документи стосовно відчуження позивачем у будь-який спосіб на користь третіх осіб належних йому на праві власності акцій. При цьому, діюче законодавство припинення корпоративних відносин між господарським товариством та акціонером не пов'язує з відсутністю заяви останнього щодо обміну належних йому цінних паперів на пред'явника, яке це вказує відповідач.

За змістом ст.1 Господарського процесуального кодексу України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності, мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Відповідно до ст.16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

За приписами ст.20 Господарського кодексу України держава забезпечує захист прав і законних інтересів суб'єктів господарювання. Кожний суб'єкт господарювання має право на захист своїх прав і законних інтересів.

У рішенні Конституційного суду України від 01.12.2004р. по справі №1-10/2004 зазначено, що виходячи зі змісту ч.1 ст.8 Конституції України охоронюваний законом інтерес перебуває під захистом не тільки закону, а й об'єктивного права в цілому, що панує у суспільстві, зокрема, справедливості, оскільки інтерес у вузькому розумінні зумовлюється загальним змістом такого права та є його складовою.

Як зазначено Конституційним судом України, види і зміст охоронюваних законом інтересів, що перебувають у логічно-смисловому зв'язку з поняттям "права" як правило не визначаються у статтях закону, а тому фактично є правоохоронюваними.

Для розуміння поняття охоронюваний законом інтерес важливо врахувати й те, що конфлікт інтересів притаманний не тільки правовим і не правовим інтересам, а й конгломерату власне законних, охоронюваних законом і правом інтересів. Певною конфліктністю характеризуються і охоронювані законом та правом інтереси акціонера і акціонерного товариства, учасника товариства і самого товариства.

Поняття «охоронюваний законом інтерес»у логічно-смисловому зв'язку з поняттям «права»треба розуміти як прагнення до користування конкретним матеріальним або нематеріальним благом, як зумовлений загальним змістом об'єктивного і прямо не опосередкований у суб'єктивному праві простий легітимний дозвіл, що є самостійним об'єктом судового захисту та інших засобів правової охорони з метою задоволення індивідуальних та колективних потреб, які не суперечать Конституції та законам України, суспільним інтересам, справедливості, добросовісності, розумності та іншим загально правовим засадам.

За змістом ст.2 Закону України «Про акціонерні товариства», ст.167 Господарського кодексу України (приймаючи до уваги, що позивач звернувся до суду під час дії вказаних нормативно-правових актів) корпоративні права -це сукупність майнових і немайнових прав акціонера - власника акцій товариства, які випливають з права власності на акції, що включають право на участь в управлінні акціонерним товариством, отримання дивідендів та активів акціонерного товариства у разі його ліквідації відповідно до закону, а також інші права та правомочності, передбачені законом чи статутними документами.

Статтею 25 Закону України «Про акціонерні товариства»передбачено, що кожною простою акцією акціонерного товариства її власнику - акціонеру надається однакова сукупність прав, включаючи права на: участь в управлінні акціонерним товариством; отримання дивідендів; отримання у разі ліквідації товариства частини його майна або вартості частини майна товариства; отримання інформації про господарську діяльність акціонерного товариства.

У Рішенні Конституційного Суду України №18-рп/2004 від 01.12.2004р. у справі №1-10/2004 щодо офіційного тлумачення окремих положень частини першої статті 4 Цивільного процесуального кодексу України (справа про охоронюваний законом інтерес) зазначено, що акціонер може захищати свої безпосередні права чи охоронювані законом інтереси шляхом звернення до суду у випадку їх порушення, оспорювання чи невизнання самим акціонерним товариством, учасником якого він є, органами чи іншими акціонерами цього товариства. Порядок судового захисту порушених будь-ким, у тому числі третіми особами, прав чи охоронюваних законом інтересів акціонерного товариства, які не можуть вважатися тотожними простій сукупності індивідуальних охоронюваних законом інтересів його акціонерів, визначається законом.

Частиною 3 ст.6 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», в редакції, яка набула чинності 30.10.2010р., визначено, що акції існують виключно в бездокументарній формі.

Знерухомлення цінних паперів - це переведення цінних паперів, випущених у документарній формі, у бездокументарну форму шляхом депонування сертифікатів у сховищах зберігача цінних паперів та/або депозитарію з метою забезпечення подальшого їх обігу у вигляді облікових записів на рахунках зберігача цінних паперів та/або депозитарію (ст.1 Закону України «Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні»).

Згідно із ч.2 ст.20 Закону України «Про акціонерні товариства» усі акції товариства є іменними. Акції товариств існують виключно в бездокументарній формі.

Відповідно до ч.1 розділу XVII Закону України «Про акціонерні товариства»(з урахуванням змін, внесених Законом України №2994-VІ від 03.02.2011р.) цей Закон набирає чинності через шість місяців з дня його опублікування, крім другого речення частини другої статті 20, яке набирає чинності через тридцять місяців з дня опублікування цього Закону.

Закон України «Про акціонерні товариства» був опублікований в офіційному друкованому виданні - газеті «Урядовий кур'єр» 29.10.2008р. (№202).

За таких обставин, положення ч.2 ст.20 Закону України «Про акціонерні товариства»відносно того, що усі акції товариства є іменними набули чинності 30.04.2009р., а друге речення вказаної частини статті Закону України набрало законної сили 30.04.2011р.

Крім того, п.5 Прикінцевих та Перехідних положень Закону України «Про акціонерпні товариства»встановлено, що статути та внутрішні положення акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, підлягають приведенню у відповідність із нормами цього Закону не пізніше ніж протягом двох років з дня набрання чинності цим Законом.

Розділом ІІ Порядку переведення випущених емітентом у документарній формі акцій на пред'явника в іменні акції, затвердженого рішенням №1129 від 29.09.2009р. Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, прийнятого, зокрема, відповідно до статті 20 Закону України «Про акціонерні товариства»та з метою забезпечення дотримання учасниками ринку цінних паперів вимог законодавства щодо цінних паперів, передбачено, що якщо після проведення конвертації (вилучення емітентом з обігу та анулювання цінних паперів одного виду шляхом їх обміну на цінні папери іншого виду) у власності акціонерів залишаються сертифікати акцій на пред'явника (знерухомлено менше 100 % акцій на пред'явника, що перебували в обігу), емітент зобов'язаний на вимогу таких акціонерів здійснити відповідно до цього Порядку обмін належних їм сертифікатів на іменні акції, в які конвертовані акції на пред'явника.

Як свідчать матеріали справи, 25.08.2011р. позивач звернувся до відповідача з проханням призначити дату та час обміну спірних акцій на пред'явника на іменні акції.

Листом від 14.10.2011р. Відкрите акціонерне товариство «Світанок»повідомило ОСОБА_1, що обмін акцій закінчено. При цьому, на вказаному листі відсутній підпис та печатка відповідача.

Наразі, у судовому засіданні 11.06.2012р. представник відповідача будь-яких пояснень щодо відсутності підпису та печатки Відкритого акціонерного товариства «Світанок»на листі від 14.10.2011р. не представив.

Одночасно, 18.10.2011р. позивач вдруге звернувся до господарського товариства з вимогою стосовно обміну цінних паперів. Проте, будь-якої відповіді на вказаний лист ОСОБА_1 отримано не було. Факт направлення зазначеного звернення підтверджується фіскальним чеком №3481 від 18.10.2011р. УДППЗ «Укрпошта». При цьому, факт отримання вказаного листа відповідачем в судових засідання та у відзивах не оспорював ся та не заперечувався.

За таких обставин, за висновками суду, відповідачем не визнається право позивача на обмін спірних цінних паперів. Вказаний висновок також підтверджується змістом відзивів на позовну заяву б/н від 16.05.2012р., б/н від 23.05.2012р. Відкритого акціонерного товариства «Світанок»та поясненнями, наданими у судових засіданнях 18.04.2012р., 16.05.2012р., 23.05.2012р., 11.06.2012р. представниками відповідача.

При цьому, виходячи зі змісту наведених вище норм права три прості акції на пред'явника серії С: НОМЕР_2, НОМЕР_3, НОМЕР_4 номінальною вартістю 525000 крб. кожна підлягають обміну на відповідні іменні акції Відкритого акціонерного товариства «Світанок».

Твердження відповідача про те, що рішенням господарського суду міста Києва від 01.07.2008р. по справі №30/110, залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 19.11.2008р. встановлено, що позивач не є власником акцій та не має корпоративних прав відносно Відкритого акціонерного товариства «Світанок», суд вважає безпідставними з огляду на таке:

Згідно ч.2 ст.35 Господарського процесуального кодексу України факти, встановлені рішенням господарського суду (іншого органу, який вирішує господарські спори), за винятком встановлених рішенням третейського суду, під час розгляду однієї справи, не доводяться знову при вирішенні інших спорів, в яких беруть участь ті самі сторони.

Преюдиціальність -це обов'язковість фактів, установлених судовим рішенням, що набуло законної сили, в одній справі для суду при розгляді інших справ. Преюдиціально встановлені факти не підлягають доказуванню, позаяк їх з істинність вже встановлено у рішенні, і не має необхідності встановлювати їх знову, тобто піддавати сумніву істинність і стабільність судового акта, який вступив в законну силу. Для рішень господарських судів важливою умовою преюдиціальності фактів, що містяться в рішенні господарського суду, є суб'єктний склад спору. Преюдиціальне значення мають лише рішення зі справи, в якій беруть участь ті самі сторони, що й у справі, яка розглядається. Отже, повна тотожність суб'єктного складу спору є обов'язковою умовою преюдиціальності.

Висновки, наявні в рішенні від 19.11.2008р. по справі №30/110 є оціночними судженнями суду, зробленими судом за результатами надання оцінки наявним у матеріалах конкретної справи документів, проте, не встановленими фактами, якими є дії чи події.

Одночасно, судом також враховано, що учасниками судового процесу по справі №30/110 були ОСОБА_1, Відкрите акціонерне товариство «Світанок», Товариство з обмеженою відповідальністю «Термінал-Реєстр». Тобто, суб'єктний склад сторін по справі №30/110 та справі №5011-62/3965-2012 є різним.

Заява відповідача про застосування строку позовної давності до вимог позивача, яка була викладена у відзивах б/н від 16.05.2012р., б/н від 23.05.2012р., судом до уваги не приймається, враховуючи наступне:

Згідно із ст.256 Цивільного кодексу України позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.

Статтею 257 вказаного Кодексу України встановлений загальний строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу (позовна давність), у три роки.

За змістом ст.261 Цивільного кодексу України перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалась або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його п?орушила.

Як свідчать матеріали справи, положення Закону України «Про акціонерні товариства»щодо того, що усі акції товариства є іменними та існують виключно в бездокументарній формі набули чинності 30.04.2009р. та 30.04.2011р. (друге речення частини другої статті 20 названого Закону України).

Як було встановлено судом вище, ОСОБА_1 звернувся до відповідача з вимогою щодо обміну належних йому на праві власності цінних паперів листом б/н від 18.10.2011р.

За таких обставин?, суд дійшов висновку, що строк позовної давності не є пропущеним.

Таким чином, враховуючи належність позивачу трьох простих акцій на пред'явника серії С: НОМЕР_2, НОМЕР_3, НОМЕР_4 номінальною вартістю 525000 крб. кожна Відкритого акціонерного товариства «Світанок», виходячи з того, що згідно із вимогами діючого на теперішній час законодавства усі акції товариства є іменними та існують виключно в бездокументарній формі, приймаючи до уваги, що строк позовної давності позивачем пропущено не було, суд дійшов висновку, що позовні вимоги (з урахуванням уточнень від 11.06.2012р.) ОСОБА_1 є правомірними та такими, що підлягають задоволенню.

Судовий збір згідно із ст.49 Господарського процесуального кодексу України підлягає стягненню з відповідача.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.22, 43, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Задовольнити повністю позовні вимоги (з урахуванням уточнень від 11.06.2012р.) ОСОБА_1, АДРЕСА_1 до Відкритого акціонерного товариства «Світанок», м.Київ.

Зобов'язати Відкрите акціонерне товариство «Світанок»(01004, м.Київ, Шевченківський район, вул.Льва Толстого, буд.6, ЄДРПОУ 03062220) в примусовому порядку виконати обов'язок в натурі шляхом обміну трьох акцій простих на пред'явника, а саме: серії НОМЕР_2, серії НОМЕР_3, серії НОМЕР_4, що належать ОСОБА_1 на праві приватної власності, на іменні акції відповідно до вимог ч.2 ст.20 Закону України «Про акціонерні товариства».

Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Світанок»(01004, м.Київ, Шевченківський район, вул.Льва Толстого, буд.6, ЄДРПОУ 03062220) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ІН НОМЕР_1) судовий збір в сумі 1073 грн.

Видати накази після набрання судовим рішенням законної сили.

У судовому засіданні 11.06.2012р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Повне рішення складено 18.06.2012р.

Суддя Любченко М.О.

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення11.06.2012
Оприлюднено21.06.2012
Номер документу24794840
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5011-62/3965-2012

Постанова від 10.06.2014

Господарське

Вищий господарський суд України

Барицька T.Л.

Ухвала від 28.05.2014

Господарське

Вищий господарський суд України

Барицька T.Л.

Постанова від 25.03.2014

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Іоннікова І.А.

Ухвала від 11.03.2014

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Іоннікова І.А.

Ухвала від 11.03.2014

Господарське

Вищий господарський суд України

Кондратова I.Д.

Постанова від 05.03.2014

Господарське

Вищий господарський суд України

Кондратова I.Д.

Ухвала від 24.02.2014

Господарське

Вищий господарський суд України

Кондратова I.Д.

Ухвала від 26.12.2013

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Іоннікова І.А.

Рішення від 22.11.2013

Господарське

Господарський суд міста Києва

Васильченко Т.В.

Ухвала від 19.09.2013

Господарське

Господарський суд міста Києва

Васильченко Т.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні