Герб України

Постанова від 16.08.2012 по справі 5016/686/2012(7/49)

Одеський апеляційний господарський суд

Новинка

ШІ-аналіз судового документа

Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.

Реєстрація

cpg1251

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД


П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"16" серпня 2012 р.Справа № 5016/686/2012(7/49) Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Л.І. Бандури

суддів Л.В. Поліщук, В.Б. Туренко, на підставі розпорядження голови суду від 06.08.2012 р. № 585

секретар судового засідання: С.В. Гавричков

за участю представників сторін:

від позивача -не з'явився, про день, час та місце апеляційного розгляду повідомлений належним чином

від відповідача -П.І. Репешко

від прокуратури -І.О. Коломійчук

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Прокурора Центрального району м. Миколаєва

на рішення господарського суду Миколаївської області від 05.07.2012 р.

у справі № 5016/686/2012(7/49)

за позовом Прокурора Центрального району м. Миколаєва в інтересах держави в особі Миколаївської міської ради

до Автогаражного кооперативу "Прометей"

про зобов'язання звільнити самовільно займану земельну ділянку та повернути її Миколаївській міській раді, про стягнення шкоди в сумі 16660,00 грн.

ВСТАНОВИВ:

У квітні 2012 р. Прокурор Центрального району м. Миколаєва звернувся до господарського суду з позовом в інтересах держави в особі Миколаївської міської ради про зобов'язання Автогаражного кооперативу "Прометей" звільнити самовільно займану земельну ділянку та повернути її Миколаївській міській раді, стягнення шкоди в сумі 16660,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач використовує спірну земельну ділянку без правовстановлюючих документів на право користування.

Згодом прокурор неодноразово змінював позовні вимоги, в останній редакції просив передати самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,1320 га по вул. Силікатній, 262/2 у м. Миколаєві на користь територіальної громади та привести у приданий стан; стягнути з АГК "Прометей" до міського бюджету м. Миколаєва шкоду, заподіяну внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, у сумі 16660 грн.

Рішенням господарського суду Миколаївської області від 05.07.2012 р. (суддя Семенчук Н.О.), оформленим відповідно до вимог ст. 84 ГПК України 10.07.2012 р., позов задоволено частково: зобов'язано Автогаражний кооператив "Прометей" звільнити самовільно займану земельну ділянку площею 0,1320 га, за адресою: м. Миколаїв, вул. Силікатна 262/2, повернути її територіальній громаді, привести у придатний стан; стягнуто з Автогаражного кооперативу "Прометей" до спеціального фонду Державного бюджету України 1073,00 грн. судового збору. В решті позовних вимог відмовлено.

Судове рішення в частині задоволення позову мотивовано обґрунтованістю та доведеністю позовних вимог, в той час як відповідачем не надано доказів на їх спростування. Відмовляючи у задоволенні позову про стягнення з відповідача шкоди за самовільне зайняття земельної ділянки, суд послався на недоведеність позивачем та прокурором правильності застосування при розрахунку розміру шкоди формули, яка використовується для земель житлової та громадської забудови.

Не погодившись з даним рішенням, Прокурор Центрального району м. Миколаєва звернувся з апеляційною скаргою, в якій просив його скасувати в частині відмови у стягненні збитків, прийняти нове рішення, яким апеляційну скаргу в цій частині задовольнити, посилаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; неправильне застосування норм матеріального права. Зокрема, скаржник зазначив, що він сплачував орендну плату, тому шкода державі завдана не була.

В судовому засіданні апеляційної інстанції 16.08.2012 р. представник Автогаражного кооперативу "Прометей" заперечував проти доводів, викладених в апеляційній скарзі, просив залишити її без задоволення, а рішення суду - без змін як законне та обґрунтоване.

Заслухавши доводи представників відповідача та прокуратури, перевіривши наявні матеріали справи на предмет їх юридичної оцінки, дослідивши надані докази та обговоривши доводи апеляційної скарги, судова колегія встановила:

10.11.2011 р. державним інспектором відділу інспекторської діяльності Управління Держкомзему у місті Миколаїв проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства, про що складено акт та встановлено, що Автогаражний кооператив "Прометей" самовільно зайняв земельну ділянку площею 1320 кв. м. шляхом встановлення бетонної загорожі за адресою: м. Миколаїв, вул. Силікатна, 262/2.

Того ж дня проведено обстеження земельної ділянки та встановлено такі ж обставини, що підтверджується актом № 69. Крім того, в акті зазначено, що вказана земельна ділянка відноситься до земель житлової та громадської забудови.

10.11.2011 р. державним виконавцем винесено припис № 268, яким зобов'язано Автогаражний кооператив "Прометей" у 30-денний термін усунути порушення земельного законодавства.

Постановою від 10.11.2011 р. № 177 визнано голову кооперативу винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 53 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 340 грн.

Того ж дня здійснено розрахунок № 69 розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки Автогаражним кооперативом "Прометей", за формулою:

Шс = Пс х (Нпз х Кн х Кк) х Кф х Кі (для земель житлової та громадської забудови).

Відповідно до розрахунку розмір заподіяної шкоди склав 16660 грн.

Згідно з ч. 1 ст. 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

Статтею 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

Відповідно до ст. ст. 152, 158 Земельного кодексу України власник земельної ділянки має право вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою. Земельні спори з приводу володіння, користування та розпорядження земельною ділянкою вирішуються в судовому порядку.

Задовольняючи позов прокурора в частині звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки, місцевий господарський суд виходив із того, що рішення міською радою про передачу спірної земельної ділянки у користування кооперативу не приймалось; зайняття останнім земельної ділянки без законних підстав підтверджено актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства, актом обстеження земельної ділянки, постановою про накладення адміністративного стягнення; вимоги припису Автогаражним кооперативом "Прометей" не виконані, що порушує права та інтереси власника землі - Миколаївської міської ради.

З урахуванням викладеного, місцевий господарський суд дійшов обґрунтованого висновку про зобов'язання кооперативу звільнити самовільно займану земельну ділянку.

Відмовляючи у задоволенні позову в частині стягнення шкоди в сумі 16660 грн., суд послався на недоведеність позивачем та прокурором факту віднесення спірної земельної ділянки до земель житлової та громадської забудови.

Судова колегія не погоджується з таким висновком суду з огляду на наступне.

Згідно зі ст. 38 ЗК України до земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об'єктів загального користування.

Актом обстеження земельної ділянки від 10.11.2011 р. № 69 встановлено, що земельна ділянка за адресою: м. Миколаїв, вул. Силікатна, 262/2, відноситься до земель житлової та громадської забудови.

Відповідачем протягом розгляду справи не спростовано цього факту.

Частиною 1 статті 22 ЦК України передбачено, що особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.

Відповідно до ч. 1 ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Правовою підставою відшкодування шкоди є склад цивільного правопорушення, необхідними елементами якого є: протиправна поведінка - дії чи бездіяльність, настання шкоди, причинний зв'язок між протиправною поведінкою та шкодою, та наявність вини особи, яка завдала шкоду.

Наявність всіх зазначених умов є обов'язковим для прийняття судом рішення про відшкодування завданої шкоди. Відсутність хоча б однієї складової правопорушення виключає настання відповідальності, передбаченої ст. 1166 Цивільного кодексу України.

Пунктом "б" частини 1 статті 211 ЗК України передбачено, що громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства, зокрема, за самовільне зайняття земельних ділянок.

Згідно з ч. ч. 2, 3 ст. 152 ЗК України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, зокрема, шляхом відшкодування заподіяних збитків.

Відповідно до п. п. 2.1, 3.1 Методичних рекомендацій щодо застосування Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затверджених наказом Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель від 12.09.2007 р. № 110, шкода, що заподіяна на земельних ділянках державної та комунальної власності, які не надані у користування та не передані у власність, внаслідок їх самовільного зайняття , використання не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, повинна бути відшкодована державі та територіальній громаді. Підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним чи фізичним особам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, є матеріали справи про адміністративне провадження, які підтверджують факт вчинення правопорушення, а саме:

- акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства;

- протокол про адміністративне правопорушення;

- припис (з вимогою усунення порушення земельного законодавства);

- акт обстеження земельної ділянки.

Держінспектором розраховано розмір шкоди, завданої кооперативом, в сумі 16660 грн. згідно з п. 4 Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 р. № 963, за формулою для земель житлової та громадської забудови: Шс = Пс х (Нпз х Кн х Кк) х Кф х Кі (2),

де Шс, Пс, Кф і Кі - мають таке саме значення, як у формулі 1;

Нпз - середньорічний дохід, який можна отримати від використання земель житлової та громадської забудови за цільовим призначенням відповідно до групи населених пунктів за чисельністю населення, визначений у додатку 5;

Кн - коефіцієнт, що застосовується до населених пунктів обласного значення, мм. Києва та Севастополя, визначений у додатку 6;

Кк - коефіцієнт, що застосовується до населених пунктів, віднесених до курортних, визначений у додатку 7.

Як зазначалось вище, Автогаражним кооперативом "Прометей" самовільно зайнято земельну ділянку площею 1320 кв. м. за адресою: м. Миколаїв, вул. Силікатна, 262/2, тому позовні вимоги в частині стягнення шкоди в сумі 16660 грн. є обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи та такими, що підлягають задоволенню.

З огляду на вищевикладене, рішення суду першої інстанції слід частково скасувати, а позов задовольнити в повному обсязі.

Відповідно до ст. 49 ГПК України судовий збір за розгляд справи, в т. ч. за апеляційний перегляд, покладається на відповідача.

Керуючись ст. ст. 99, 103-105 ГПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу задовольнити.

Пункти 1, 4 резолютивної частини рішення господарського суду Миколаївської області від 05.07.2012 р. у справі № 5016/686/2012(7/49) скасувати, позов задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Автогаражного кооперативу "Прометей": до міського бюджету м. Миколаєва шкоду, заподіяну внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки в сумі 16660 грн.; на користь Державного бюджету України судовий збір в сумі 2414,25 грн. в т. ч. за апеляційний перегляд.

В іншій частині рішення залишити без змін.

Доручити господарському суду Миколаївської області видати відповідний наказ.

Постанова апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого господарського суду України протягом двадцяти днів з дня набрання постанови законної сили.

Повний текст постанови підписано 20.08.2012 р.

Головуючий суддя Л.І. Бандура

Суддя Л.В. Поліщук

Суддя В.Б. Туренко

СудОдеський апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення16.08.2012
Оприлюднено22.08.2012
Номер документу25677818
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5016/686/2012(7/49)

Ухвала від 26.11.2012

Господарське

Вищий господарський суд України

Кролевець O.A.

Ухвала від 12.10.2012

Господарське

Вищий господарський суд України

Кролевець O.A.

Постанова від 16.08.2012

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Бандура Л.І.

Ухвала від 30.07.2012

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Бандура Л.І.

Рішення від 05.07.2012

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Семенчук Н.О.

Ухвала від 21.06.2012

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Семенчук Н.О.

Ухвала від 06.06.2012

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Семенчук Н.О.

Ухвала від 17.04.2012

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Семенчук Н.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні