30/342
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел.230-31-34
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
справа № 30/342
04.12.08
За позовом Заступника прокурора м. Києва в інтересах держави в особі Фонду державного майна України
До 1) Державної акціонерної компанії «Хліб України»(далі –відповідач-1)
2) Товариства з обмеженою відповідальністю «Холдингова компанія «Украгроінвест»(далі –відповідач-2)
Про визнання недійсним договору оренди
Суддя Ващенко Т.М.
Представники сторін:
Від прокуратури Некрасов О.М. –посв. № 180 від 07.12.04.
Від позивача Любавська І.Р. –представник за довіреністю № 576 від 15.09.08.
Від відповідача-1 Горбова О.М. –представник за довіреністю № 02-14/190 від 01.09.08.
Від відповідача-2 не з'явився
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
На розгляд Господарського суду міста Києва передані позовні вимоги Заступника прокурора м. Києва в інтересах держави в особі Фонду державного майна України до Державної акціонерної компанії «Хліб України»та до Товариства з обмеженою відповідальністю «Холдингова компанія «Украгроінвест»про:
- визнання недійсним Договору оренди індивідуально визначеного (нерухомого) майна № 10786 від 12.09.07., укладеного між відповідачем-1 та відповідачем-2;
- зобов'язання Товариства з обмеженою відповідальністю «Холдингова компанія «Украгроінвест»звільнити орендовані приміщення та повернути державне майно Державній акціонерній компанії «Хліб України».
Позовні вимоги мотивовано тим, що Договір № 10788 оренди індивідуально визначеного майна від 12.09.07. не відповідає вимогам чинного законодавства.
Прокуратура міста Києва посилається на те, що відповідно до Постанови Верховної Ради України від 07.07.92. № 2558-XII, якою затверджено Тимчасове положення про Фонд державного майна України, останнє є державним органом, який здійснює державну політику у сфері приватизації державного майна, виступає орендодавцем майнових комплексів, що є загальнодержавною власністю.
Основними завданнями Фонду є: захист майнових прав України на її території та за кордоном, здійснення прав розпорядження майном державних підприємств у процесі їх приватизації, створення спільних підприємств, здійснення повноважень щодо організації та проведення приватизації майна підприємств, яке перебуває у загальнодержавній власності, здійснення повноважень орендодавця майна державних підприємств і організацій, їх структурних підрозділів, сприяння процесові демонополізації економіки і створенню умов для конкуренції виробників.
Прокуратура міста Києва зазначає, що необхідність захисту інтересів держави в особі Фонду державного мана України, як орендодавця державного майна полягає в тому, що державне майно використовується з грубим порушенням чинного законодавства України, чим спричиняється шкода державним інтересам.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 29.09.08. порушено провадження у справі № 30/342, розгляд справи було призначено на 21.10.08. о 12-40.
21.10.08. представником відповідача-1 через канцелярію Господарського суду міста Києва було подано письмовий відзив на позовну заяву, відповідно до якого Державна акціонерна компанія «Хліб України»позовні вимоги Заступника прокурора м. Києва визнає повністю.
Представник відповідача-2 в судове засідання 21.10.08. не з'явився, вимоги ухвали Господарського суду міста Києва про порушення провадження у справі № 30/342 від 29.09.08. не виконав, про поважні причини неявки суд не повідомив, про час місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 21.10.08. розгляд справи № 30/342 на підставі ст. 77 Господарського процесуального кодексу України було відкладено на 20.11.08. о 10-50.
Судове засідання, призначене на 20.11.08., не відбулось, про час та дату наступного судового засідання –04.12.08. о 10-50 сторони були повідомлені належним чином.
У судовому засіданні 04.12.08. представник прокуратури на підставі ст. 22 Господарського процесуального кодексу України подав суду заяву про уточнення позовних вимог, відповідно до якої прокуратура міста Києва просить суд:
- визнати недійсним Договір оренди індивідуально визначеного (нерухомого) майна № 10786 від 12.09.07., укладений між Державною акціонерною компанією «Хліб України»та ТОВ «ХК «Украгроінвест»;
- зобов'язати ТОВ «Холдингова компанія «ХК «Украгроінвест»звільнити та повернути на баланс ДАК «Хліб України»окреме індивідуально визначене майно, а саме –частину нежитлового приміщення площею 153,6 кв. м, розміщене за адресою: м. Київ, вул. Саксаганського, 1 на 4 поверсі адміністративного будинку.
20.11.08. представник позивача через канцелярію суду подав письмові пояснення по справі № 30/342, відповідно до яких Фонд державного майна України підтримує позовні вимоги, заявлені прокуратурою м. Києва та просить суд позов задовольнити.
В судовому засіданні 04.12.08. представники прокуратури та позивача підтримали позов та просять суд його задовольнити (з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог).
Представник відповідача-1 в судовому засіданні 04.12.08. позов визнає та просить суд задовольнити позовні вимоги прокуратури м. Києва в повному обсязі.
Представник відповідача - 2 в судове засідання 04.12.08. повторно не з'явився, вимоги ухвали Господарського суду міста Києва від 29.09.08. про порушення провадження у справі № 30/342 не виконав, письмового відзиву на позов не надав, про поважні причини неявки суд не повідомив, про час і місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином.
Особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду її судом, якщо ухвалу про порушення провадження у справі надіслано за поштовою адресою, зазначеною в позовній заяві (Роз'яснення Президії Вищого Арбітражного суду України від 18.07.97. № 02-5/289 із змінами «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України»).
Відомості про місцезнаходження відповідача-2 є правомірними, оскільки підтверджені довідкою, наданою відповідачем-1, про включення Товариства з обмеженою відповідальністю «Холдингова компанія «Украгроінвест»до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.
Відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши подані матеріали справи, та заслухавши пояснення представників прокуратури, позивача та відповідача-1, Господарський суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
12.09.07. між Державною акціонерною компанією «Хліб України»(Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Холдингова компанія «Украгроінвест»(Орендар) було укладено Договір № 10786 оренди індивідуально визначеного (нерухомого) майна (далі - Договір), відповідно до умов якого (п. 2.1) Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування окреме індивідуально визначене майно –частину нежитлового приміщення площею 153,6 кв. м, розміщене за адресою: м. Київ, вул.. Саксаганського, 1 на 4 поверсі адміністративного будинку, що перебуває на балансі Орендодавця.
Відповідно до п. 12.1 Договору, даний Договір укладено строком на 3 роки.
Прокуратура міста Києва зазначає, що спірний Договір не відповідає вимогам чинного законодавства України, а саме, в Договорі відсутня така істотна умова як страхування Орендарем взятого ним в оренду майна.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що вимоги Прокуратури міста Києва підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно ст. 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального Кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до п. 36 Статуту Державної акціонерної компанії «Хліб України»(у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 02.07.07. № 887), майно, передане засновником до статутного фонду компанії належить їй на праві господарського відання, а тому власником адміністративного будинку та майна, що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Саксаганського, 1 є Держава.
У відповідності з п. 2 ст. 121 Конституції України, представництво громадян або держави у суді покладено на органи прокуратури, які самостійно визначають, в чому порушені інтереси держави.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 287 Господарського кодексу України, орендодавцем державного майна є Фонд державного майна України, його регіональні відділення щодо нерухомого майна, яке є державною власністю.
У відповідності до ст. 3 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»встановлено, що відносини щодо оренди державного майна, майна, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності, регулюються договором оренди, цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», договір оренди вважається укладеним з моменту досягнення домовленості з усіх істотних умов і підписання сторонами тексту договору.
Згідно ч. 2 ст. 12 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», укладений сторонами договір оренди в частині істотних умов повинен відповідати типовому договору оренди відповідного майна. Типові договори оренди державного майна розробляє і затверджує Фонд державного майна України, типові договори оренди майна, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності, затверджують відповідно Верховна Рада Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», істотними умовами договору оренди, зокрема, є страхування орендарем взятого ним в оренду майна.
У відповідності до п. 5.10. Типового договору оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до державної власності, затвердженого наказом Фонду державного майна України від 23.08.2000. № 1774, обов'язком орендаря є протягом місяця після укладення договору оренди застрахувати орендоване майно не менше, ніж на його вартість за звітом про оцінку/актом оцінки на користь, Орендодавця (для передачі Балансоутримувачу або Орендаря), який несе ризик випадкової загибелі чи пошкодження об'єкта оренди, у порядку, визначеному законодавством, і надати орендодавцю копії страхового полісу і платіжного доручення. Постійно поновлювати договір страхування таким чином, щоб увесь строк оренди майно було застрахованим.
Згідно ч. 1 ст. 628 Цивільного кодексу України, зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, а також умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Частиною 1 ст. 215 Цивільного кодексу України передбачено, що підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною вимог, які встановлено частинами 1-3, 5, 6 ст. 203 Цивільного кодексу України.
Відповідно до ч. 1 ст. 203 Цивільного кодексу України, зміст правочину не може суперечити Цивільному кодексу України, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.
Згідно ч. 3 ст. 215 Цивільного кодексу України, якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним.
Таким чином, судом встановлено, що в Договорі оренди індивідуально визначеного майна № 10786 від 12.09.07., укладеного між Державною акціонерною компанією «Хліб України»та Товариством з обмеженою відповідальністю «Холдингова компанія «Украгроінвест»відсутня така істотна умова як страхування орендарем взятого ним в оренду майна.
Крім того, слід зазначити, що згідно ст. 5 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»орендодавцями державного майна є підприємства, щодо нерухомого майна, загальна площа яких не перевищує 200 кв. м, а з дозволу Фонду державного майна України або його регіональних відділень також щодо структурних підрозділів підприємств та нерухомого майна, що перевищує площу 200 кв. м.
Крім того, відповідно до п. 3 роз'яснень Вищого арбітражного суду України від 25.05.2000. № 02-5/237 зазначено, що господарські суди повинні виходити з того, що ст. 5 Закону «Про оренду державного та комунального майна»в імперативному порядку визначено органи, яким надано право бути орендодавцями.
Щодо цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна, що є державною власністю, а також майна, що не увійшло до статутних фондів господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), крім майна, що належить до майнового комплексу Національної академії наук України, орендодавцями можуть бути Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва ( уповноважені органи).
Підприємства мають право виступати орендодавцями, як правило, тільки щодо окремого індивідуально визначеного майна та нерухомого майна площею до 200 кв. м, а для того, щоб підприємство мало право передати в оренду структурний підрозділ (філію, цех, дільницю) або нерухоме майно (будівлю, споруду, приміщення) площею понад 200 кв. м, воно (підприємство) повинно одержати дозвіл Фонду державного майна України, його регіонального відділення, представництва.
Відповідно до п. 2 Методики розрахунку і порядку використання орендної плати за оренду державного майна, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України № 786 від 04.10.95., у разі коли орендодавцем нерухомого майна (будинку, споруди, приміщення) є державне підприємство, організація, розмір орендної плати погоджується з органом, визначеним в абз. 2 ст. 5 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", а саме Фондом державного майна України або регіональним відділенням Фонду державного майна України по м. Києву.
Але, як зазначає Прокуратура міста Києва, розмір орендної плати у спірному Договорі оренди не погоджений з уповноваженим органом.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що Договір оренди індивідуально визначеного майна № 10786 від 12.09.07., укладений між Державною акціонерною компанією «Хліб України»та Товариством з обмеженою відповідальністю «Холдингова компанія «Украгроінвест», є недійсним, оскільки при його укладенні не були додержані вимоги ст. 10 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», а тому його дія припиняється на майбутнє, з моменту набрання чинності рішення суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 216 Цивільного кодексу України, недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю.
У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.
За таких обставин, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Заступника прокурора м. Києва в інтересах держави в особі Фонду державного майна України є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, державне мито та витрати на інформаційно –технічне забезпечення судового процесу, від сплати якого прокуратура м. Києва у встановленому порядку звільнена, стягується порівну з відповідачів.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 33, 43, 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -
В И Р І Ш И В:
1. Позовні вимоги Заступника прокурора м. Києва в інтересах держави в особі Фонду державного майна України задовольнити повністю.
2. Визнати недійсним Договір оренди індивідуально визначеного майна № 10786 від 12.09.07., укладений між Державною акціонерною компанією «Хліб України»(01033, м. Київ, вул. Саксаганського, 1, код ЄДРПОУ 20047943) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Холдингова компанія «Украгроінвест»(03150, м. Київ, вул. Предславинська, 34-Б, код ЄДРПОУ 33059119).
3. Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Холдингова компанія «Украгроінвест»(03150, м. Київ, вул. Предславинська, 34-Б, код ЄДРПОУ 33059119) звільнити та повернути на баланс Державної акціонерної компанії «Хліб України»(01033, м. Київ, вул. Саксаганського, 1, код ЄДРПОУ 20047943) окреме індивідуально визначене майно, а саме –частину нежитлового приміщення площею 153,6 кв. м, розміщене за адресою: м. Київ, вул. Саксаганського, 1 на 4 поверсі адміністративного будинку.
4. Стягнути з Державної акціонерної компанії «Хліб України»(01033, м. Київ, вул. Саксаганського, 1, код ЄДРПОУ 20047943) в доход Державного бюджету України 42 (сорок дві) грн. 50 коп. - державного мита, 59 (п'ятдесят дев'ять) грн. 00 коп. - витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
5. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Холдингова компанія «Украгроінвест»(03150, м. Київ, вул. Предславинська, 34-Б, код ЄДРПОУ 33059119) в доход Державного бюджету України 42 (сорок дві) грн. 50 коп. державного мита, 59 (п'ятдесят дев'ять) грн. 00 коп. - витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
6. Після вступу рішення в законну силу видати накази.
7. Рішення вступає в законну силу після десятиденного терміну з дня його прийняття, оформленого у відповідності до ст. 84 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя Т.М. Ващенко
Дата підписання
рішення 11.12.08.
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 04.12.2008 |
Оприлюднено | 05.01.2009 |
Номер документу | 2624728 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Логвиненко Андрій Олександрович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні