34/92
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 грудня 2008 р. № 34/92
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючий суддя : Першиков Є.В.
суддів: Данилова Т.Б., Ходаківська І.П.
розглянувши матеріали касаційного подання
Заступника Генерального прокурора України
на рішеннягосподарського суду міста Києва від 07.04.2008р.
у справігосподарського суду№ 34/92 міста Києва
за позовомтовариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна спілка"
доголовного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації)
про
за участю прокуратури -
представників сторін:позивача –відповідача –визнання права власності та зобов'язання вчинити діїстарший прокурор відділу Генеральної прокуратури України Гнатюк М.М. посв. № 296
Іщенко Г.М. дов. № 14 від 01.12.2008не з'явився
В С Т А Н О В И В:
У березні 2008 року товариство з обмеженою відповідальністю "Будівельна спілка" звернулось до господарського суду м. Києва із позовом ( з урахуванням уточнення позовних вимог) до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) про визнання права власності на земельні ділянки та зобов'язання відповідача вчинити дії –видати державні акти на право власності на земельні ділянки та зареєструвати земельні ділянки.
Позовні вимоги були вмотивовані тим, що учасники створеного Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна спілка" внесли до статутного капіталу земельні ділянки, які належали їм на праві власності, а Головне управління земельних ресурсів відмовило видати державні акти на право власності на земельні ділянки та зареєструвати земельні ділянки за ТОВ "Будівельна спілка".
Рішенням господарського суду м. Києва від 07.04.2008 (суддя Сташків Р.Б.) позовні вимоги задоволені в повному обсязі: визнано право власності Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна спілка" на земельні ділянки згідно з переліком та зобов'язано Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) скласти, підписати, зареєструвати та видати Товариству з обмеженою відповідальністю "Будівельна спілка" державні акти на право власності на зазначені земельні ділянки.
Судове рішення обґрунтоване тим, що учасники товариства як власники спірних земельних ділянок прийняли рішення про передачу вказаних земельних ділянок до статутного капіталу ТОВ "Будівельна спілка", і укладання додаткових цивільно-правових угод не потрібно, а відповідач повинен здійснити нову реєстрацію зазначених земельних ділянок за ТОВ "Будівельна спілка".
В апеляційному порядку справа не переглядалась.
Не погоджуючись із судовим рішенням, Заступник Генерального прокурора України звернувся до Вищого господарського суду України із касаційним поданням, в якому посилається на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить рішення господарського суду м. Києва від 07.04.2008 скасувати і провадження у справі припинити.
Касаційне подання вмотивоване тим, що Головне управління земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації не оспорює право власності позивача, а здійснює лише реєстрацію права власності на підставі наданих документів, а оскільки спір про право відсутній, то провадження у справі в частині визнання за позивачем права власності підлягає припиненню на підставі п.1-1 ч.1 ст.80 Господарського процесуального кодексу України.
Щодо визнання факту бездіяльності Головного управління земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації по перереєстрації земельних ділянок за ТОВ "Будівельна спілка", то в касаційному поданні зазначено, що такий спір є підвідомчий адміністративному суду, а провадження у господарському суді також підлягає припиненню на підставі п.1 ч.1 ст.80 ГПК.
Заслухавши пояснення присутніх в судовому засіданні представника позивача та Генеральної прокуратури України, перевіривши наявні матеріали справи на предмет правильності юридичної оцінки обставин справи та повноти їх встановлення в рішенні та доводи касаційного подання, колегія суддів вважає, що касаційне подання не підлягає задоволенню.
Переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права.
Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, що відповідно до Протоколу № 1 від 21.02.2008 загальних зборів учасників затверджено Статут Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна спілка". 21.02.2008 Деснянська районна у м. Києві державна адміністрація здійснила державну реєстрацію ТОВ "Будівельна спілка" як юридичної особи.
Згідно із статутом учасниками ТОВ "Будівельна спілка" є обслуговуючий кооператив житловий кооператив "КОТМІСТ" та обслуговуючий кооператив житловий кооператив "ТЕХНОЛОГ", а для забезпечення господарської діяльності Товариства створено статутний капітал за рахунок внесків учасників товариства.
Внесок Обслуговуючого кооперативу житлового кооперативу "КОТМІСТ"до статутного капіталу Товариства сформований за рахунок майна –земельних ділянок, що розташовані за адресою:
1. 21 км Столичного шосе у Голосіївському районі м. Києва розмір –30,5199 (тридцять цілих п'ять тисяч сто дев'яносто дев'ять десятитисячних) га, кадастровий номер: 8000000000:90:371:0020, цільове призначення –для житлової забудови, державний акт на право власності № 006273 від 8 січня 2008 року;
2. 21 км Столичного шосе у Голосіївському районі м. Києва розмір –34,3740 (тридцять чотири цілих три тисячі сімсот сорок десятитисячних) га, кадастровий номер: 8000000000:90:371:0019, цільове призначення –для житлової забудови, державний акт на право власності № 006272 від 8 січня 2008 року;
3. 21 км Столичного шосе у Голосіївському районі м. Києва розмір –0,2402 (нуль цілих дві тисячі чотириста дві десятитисячні) га, кадастровий номер: 8000000000:90:402:0026, цільове призначення –для житлової забудови, державний акт на право власності № 006274 від 8 січня 2008 року.
Внесок Обслуговуючого кооперативу житлового кооперативу "ТЕХНОЛОГ" до статутного капіталу Товариства сформований за рахунок майна –земельних ділянок, що розташовані за адресою:
1. 21 км Столичного шосе у Голосіївському районі м. Києва розмір –8,2102 (вісім цілих дві тисячі сто два десятитисячних) га кадастровий номер: 8000000000:90:371:0033, цільове призначення –для житлової забудови, державний акт на право власності № 006279 від 8 січня 2008 року;
2. 21 км Столичного шосе у Голосіївському районі м. Києва розмір –8,8315 (вісім цілих вісім тисяч триста п'ятнадцять десятитисячних) га кадастровий номер: 8000000000:90:371:0029, цільове призначення –для житлової забудови, державний акт на право власності № 006275 від 8 січня 2008 року;
3. 21 км Столичного шосе у Голосіївському районі м. Києва розмір –1,4801 (одна ціла чотири тисячі вісімсот одна десятитисячна) га, кадастровий номер: 8000000000:90:371:0034, цільове призначення –для житлової забудови, державний акт на право власності № 006280 від 8 січня 2008 року;
4. 21 км Столичного шосе у Голосіївському районі м. Києва розмір –3,0519 (три цілих п'ятсот дев'ятнадцять десятитисячних) га, кадастровий номер: 8000000000:90:402:0018, цільове призначення –для житлової забудови, державний акт на право власності № 006282 від 8 січня 2008 року;
5. 21 км Столичного шосе у Голосіївському районі м. Києва розмір –2,9827 (дві цілих дев'ять тисяч вісімсот двадцять сім десятитисячних) га, кадастровий номер: 8000000000:90:402:002Е, цільове призначення –для житлової забудови, державний акт на право власності № 006284 від 8 січня 2008 року;
6. 21 км Столичного шосе у Голосіївському районі м. Києва розмір –5,7477 (п'ять цілих сім тисяч чотириста сімдесят сім десятитисячних) га, кадастровий номер: 8000000000:90:371:0030, цільове призначення –для житлової забудови, державний акт на право власності № 006276 від 8 січня 2008 року;
7. 21 км Столичного шосе у Голосіївському районі м. Києва розмір –3,3388 (три цілих три тисячі триста вісімдесят вісім десятитисячних) га, кадастровий номер: 8000000000:90:402:0027, цільове призначення –для житлової забудови, державний акт на право власності № 006283 від 8 січня 2008 року;
8. 21 км Столичного шосе у Голосіївському районі м. Києва розмір –8,1903 (вісім цілих одна тисяча дев'ятсот три десятитисячні) га, кадастровий номер: 8000000000:90:371:0031, цільове призначення –для житлової забудови, державний акт на право власності № 006277 від 8 січня 2008 року;
9. 21 км Столичного шосе у Голосіївському районі м. Києва розмір –1,8086 (одна ціла вісім тисяч вісімдесят шість десятитисячних) га, кадастровий номер: 8000000000:90:371:0032, цільове призначення –для житлової забудови, державний акт на право власності № 006278 від 8 січня 2008 року;
10. 21 км Столичного шосе у Голосіївському районі м. Києва розмір –0,6119 (нуль цілих шість тисяч сто дев'ятнадцять десятитисячних) га, кадастровий номер: 8 000 000 000:90:371:0036, цільове призначення –для житлової забудови, державний акт на право власності № 006281 від 8 січня 2008 року;
Зазначені земельні ділянки належать учасникам Товариства на підставі державних актів на право власності на земельні ділянки, виданих Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації).
Земельні ділянки були передані учасниками до статутного капіталу Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна спілка" на підставі актів приймання-передачі.
Позивач листом від 28.02.2008 року №1 звернувся до відповідача з заявою про переоформлення на нього державних актів на право власності на земельні ділянки та представив відповідачу для переоформлення права власності документи.
Головне управління земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації відмовило позивачу з посиланням на те, що відповідно до пункту 1.16 "Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі", затвердженої наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 04.05.1999 № 43 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.06.1999 за № 354/3647 (далі –Інструкція № 43), технічна документація зі складання державного акта на право власності на земельну ділянку повинна включати, крім інших документів, виписку з рішення відповідної ради або державної адміністрації про надання у постійне користування, передачу у власність або продаж земельної ділянки, договір відчуження земельної ділянки (договір купівлі-продажу, дарування, міни, інші цивільно-правові угоди), рішення суду. А оскільки зазначені документи надані не були, то і підстав для складання та видачі Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) позивачу державних актів на земельні ділянки немає.
Відповідно до частини 1 статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.
Частиною 1 статті 319 Цивільного кодексу України передбачено, що власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.
Частиною 2 статті 328 Цивільного кодексу України встановлено, що право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно з частиною 2 статті 373 Цивільного кодексу України право власності на землю (земельну ділянку) набувається і здійснюється відповідно до закону.
Відповідно до частини 1 статті 13 Закону України "Про господарські товариства" вкладом до статутного (складеного) капіталу господарського товариства можуть бути гроші, цінні папери, інші речі або майнові чи інші відчужувані права, що мають грошову оцінку, якщо інше не встановлено законом.
Пунктом 1 частини 1 статті 115 Цивільного кодексу України та статтею 12 Закону України "Про господарські товариства" встановлено, що господарське товариство є власником майна, переданого йому учасниками товариства у власність як вклад до статутного (складеного) капіталу.
Відповідно до пункту "б" частини 1 статті 82 Земельного кодексу України юридичні особи (засновані громадянами України або юридичними особами України) можуть набувати у власність земельні ділянки для здійснення підприємницької діяльності у разі внесення земельних ділянок її засновниками до статутного фонду.
Господарський суд правильно встановив, що у випадку внесення земельної ділянки до статутного капіталу юридичної особи укладення інших цивільно-правових угод не потребується.
Таким чином, виходячи із вказаних норм, учасники позивача, як власники спірних земельних ділянок, у межах чинного законодавства України прийняли рішення про передачу даних земельних ділянок до статутного капіталу ТОВ "Будівельна спілка", тобто у власність.
Пунктом 1.13 Інструкції № 43 передбачено, що складання державного акта на право власності на земельну ділянку при переоформленні правовстановлюючих документів на цю земельну ділянку проводиться після відновлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та закріплення їх довгостроковими межовими знаками встановленого зразка за затвердженою в установленому порядку відповідною технічною документацією.
Однак, судом встановлено, що земельні ділянки фактично передані позивачу до статутного капіталу його учасниками за актами приймання-передачі земельних ділянок, межі земельних ділянок в натурі в установленому порядку встановлені та закріплені межовими знаками.
Статтею 1117 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
Касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази.
Посилання в касаційному поданні Генеральної прокуратури на те, що даний спір є спором адміністративної юрисдикції та непідвідомчий господарським судам, - не ґрунтується на матеріалах справи.
ТОВ "Будівельна спілка" звернулась із позовом про визнання права власності на земельні ділянки та відповідної реєстрації цих прав власності відповідачем у встановленому порядку, а спори про право власності підвідомчі господарським судам у відповідності із ст.1 Господарського процесуального кодексу України.
З огляду на викладене, колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення касаційного подання Заступника Генерального прокурора України, оскільки судом першої інстанції повно досліджені всі обставини даної справи, та прийнято обґрунтоване та правомірне судове рішення.
Враховуючи наведене, та керуючись ст.ст.1115, 1117, 1119, 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України, -
П О С Т А Н О В И В:
Касаційне подання Заступника Генерального прокурора України залишити без задоволення.
Рішення господарського суду міста Києва від 07.04.2008р. у справі № 34/92 залишити без змін.
Головуючий Є. Першиков
Судді Т. Данилова
І. Ходаківська
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 18.12.2008 |
Оприлюднено | 05.01.2009 |
Номер документу | 2626853 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні