ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
У Х В А Л А
17.01.13 р. Справа № 42/132б
за заявою кредитора (заявника) Товариства з обмеженою відповідальністю „Волари - Агро" м. Київ
до боржника Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2, м.Донецьк
про визнання банкрутом
арбітражний керуючий Годовиченко Д.В.
Суддя О.В. Попов
Представники:
від кредитора: не з'явився
від боржника: не з'явився
арбітражний керуючий Годовиченко Д.В.
Ухвалою від 02.09.10 за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю „Волари - Агро" м. Київ господарським судом Донецької області порушена справа про банкрутство Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2, м.Донецьк відповідно до вимог ст.ст. 47, 48 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Постановою суду від 15.10.10 боржник визнаний банкрутом, відкрита ліквідаційна процедура строком на 3 місяці до 15.01.11 та призначений ліквідатор - арбітражний керуючий Годовиченко Д.В.
Ухвалою суду від 21.11.11 звільнено активи фізичної особи - підприємця ОСОБА_2, м. Донецьк від обтяжень та арештів; строк ліквідаційної процедури продовжений на 12 місяців до 15.01.12.
До господарського суду Донецької області 18.12.12 надійшло клопотання ліквідатора про виключення записів про іпотеку з Державного реєстру іпотек.
Ухвалою суду від 24.12.12 розгляд клопотання призначений на 17.01.13; до участі у справі №42/132Б про банкрутство Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2, м. Донецьк залучено приватного нотаріуса ОСОБА_4, приватного нотаріуса ОСОБА_5; ліквідатора зобов'язано направити копію клопотання приватному нотаріусу ОСОБА_4, приватному нотаріусу ОСОБА_5; докази направлення надати до суду; приватного нотаріуса ОСОБА_4, приватного нотаріуса ОСОБА_5 зобов'язано надати суду письмовий відзив на клопотання ліквідатора.
15.01.13 до господарського суду Донецької області надійшли додаткові письмові пояснення ліквідатора до клопотання ліквідатора про виключення записів про іпотеку з Державного реєстру іпотек
В судове засідання 17.01.13 представники приватного нотаріуса ОСОБА_4, приватного нотаріуса ОСОБА_5 не з'явилися, витребувані ухвалою суду від 18.12.12 документи не надали. Про час і місце судового засідання були повідомлені належним чином.
У випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.
У разі неподання учасником судового процесу з неповажних причин або без повідомлення причини матеріалів та інших доказів, витребуваних господарським судом, останній може здійснити розгляд справи за наявними в ній матеріалами справи.
Зазначений висновок збігається з правовою позицією викладеній у інформаційному листі Вищого господарського суду України від 15.03.10 №01-08/140 „Про деякі питання запобігання зловживанню процесуальними правами у господарському судочинстві".
Розглянувши в судовому засіданні 17.01.13 клопотання ліквідатора про виключення записів про іпотеку з Державного реєстру іпотек із доданими документами, додаткові письмові пояснення ліквідатора, заслухавши пояснення і доводи ліквідатора, на підставі поданих матеріалів справи та приписів чинного законодавства, дослідивши матеріали справи та оцінивши подані докази, суд встановив:
Згідно приписів ст. 4-1 Господарського процесуального кодексу України провадження у справах про банкрутство здійснюється на підставі норм господарського процесуального кодексу з урахуванням особливостей передбачених Законом України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі - Закон про банкрутство).
За змістом вказаних нормативних актів господарський суд приймає судові рішення (ухвали, постанови) у межах провадження у справі про банкрутство у випадках та порядку передбачених Законом.
Відповідно до ст. 1 Закону про банкрутство ліквідація - припинення діяльності суб'єкта підприємницької діяльності, визнаного господарським судом банкрутом, з метою здійснення заходів щодо задоволення визнаних судом вимог кредиторів шляхом продажу його майна.
Ст. 25 Закону про банкрутство визначено повноваження ліквідатора, до яких, зокрема, відносяться функції з управління і розпорядження майном банкрута, а також щодо реалізації майна банкрута для задоволення вимог кредиторів.
Враховуючи завдання та мету ліквідаційної процедури, одним з головних повноважень (функцій) ліквідатора є формування ліквідаційної маси банкрута.
Відповідно до вимог ст. 26 Закону про банкрутство усі види майнових активів (майно та майнові права) банкрута, які належать йому на праві власності або повного господарського відання на дату відкриття ліквідаційної процедури та виявлені в ході ліквідаційної процедури, включаються до складу ліквідаційної маси, за винятком об'єктів житлового фонду, зокрема гуртожитків, дитячих дошкільних закладів та об'єктів комунальної інфраструктури, які у разі банкрутства підприємства передаються в порядку, встановленому законодавством, до комунальної власності відповідних територіальних громад.
Ст. 52 Цивільного кодексу України встановлено цивільно-правову відповідальність фізичної особи - підприємця, згідно якої така фізична особа відповідає за зобов'язаннями, пов'язаними з підприємницькою діяльністю, усім своїм майном, крім майна, на яке згідно з законом не може бути звернено стягнення. Фізична особа - підприємець, яка перебуває у шлюбі, відповідає за зобов'язаннями, пов'язаними з підприємницькою діяльністю, усім своїм особистим майном і часткою у праві спільної сумісної власності подружжя, яка належатиме їй при поділі цього майна.
Згідно ч. 7 ст. 48 Закону про банкрутство продажу підлягає все майно громадянина-підприємця, за винятком майна, що не включається до складу ліквідаційної маси згідно з цим Законом.
Як вбачається з матеріалів справи, відносно боржника у справі прийнята постанова про визнання його банкрутом та провадження у справі перебуває на стадії ліквідації.
Положеннями ч. 1 ст. 23 Закону про банкрутство передбачено, що з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури скасовується арешт, накладений на майно боржника, визнаного банкрутом, чи інші обмеження щодо розпорядження майном такого боржника. Накладення нових арештів або інших обмежень щодо розпорядження майном банкрута не допускається.
Отже, з моменту відкриття щодо боржника ліквідаційної процедури всі без винятку обтяження його активів підлягають скасуванню.
Це пов'язано з тим, що у процедурі ліквідації задоволення вимог кредиторів відбувається за рахунок коштів, отриманих від здійсненої у встановленому порядку реалізації майна банкрута. Тому для здійснення розрахунків з кредиторами активи боржника повинні бути вільними від будь-яких обмежень.
При цьому зняття заборон та арештів із майна боржника в порядку ст. 23 Закону про банкрутство є безумовним, стосується будь-яких органів і посадових осіб та не потребує сплати ніяких коштів.
Зазначений висновок збігається з правовою позицією Вищого господарського суду України у постанові від 05.10.10 по справі №44/593-б.
Як вбачається з матеріалів справи, приватним нотаріусом ОСОБА_4 внесений до Державного реєстру іпотек запис:
· 27.07.2007 за №5386214 наступного змісту: „Підстави обтяження: договір іпотеки, №5-007/07, 2120, 27.07.07, ОСОБА_4, ПН КМНО. Об'єкт обтяження: квартира, 3-ти кімнатна квартира, АДРЕСА_1. Іпотекодержатель: АКБ „Правекс - Банк", код: 14360920, м. Київ, Кловський узвіз, 9/2; Майновий поручитель: ОСОБА_2, код НОМЕР_1, АДРЕСА_1. Боржник за основним зобов'язанням ТОВ „Вертикаль - Трейд", код:33100140, АДРЕСА_1.
Приватним нотаріусом ОСОБА_5 внесені до Державного реєстру іпотек записи:
· 18.06.2008 за №7411223 наступного змісту: „Підстави обтяження: іпотечний договір, ROHPG40000007264, 18.06.08, АКБ „ПриватБанк". Об'єкт обтяження: квартира, номер за РПВН: 5693855, АДРЕСА_2. Іпотекодержатель: АКБ „ПриватБанк", код: 14360570, 43020, м.Київ, набережна Перемоги, 50. Іпотекодавець: ОСОБА_2, код НОМЕР_1, АДРЕСА_1.
· 18.06.2008 за № 7411275 наступного змісту: „Підстави обтяження: іпотечний договір, ROHPG40000007265, 18.06.08, АКБ „ПриватБанк". Об'єкт обтяження: квартира, номер за РПВН: 5693855, АДРЕСА_4. Іпотекодержатель: АКБ „ПриватБанк", код: 14360570, 43020, м.Київ, набережна Перемоги, 50. Іпотекодавець: ОСОБА_2, код НОМЕР_1, АДРЕСА_1.
Згідно ч. 1 ст. 2 Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державний реєстр речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав) - єдина державна інформаційна система, що містить відомості про права на нерухоме майно, їх обтяження, а також про об'єкти та суб'єктів цих прав.
В силу приписів ч.5 ст. 3 Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація прав у результаті вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об'єктом незавершеного будівництва проводиться нотаріусом, яким вчинено таку дію.
На підставі ч. 1 ст. 4 Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" обтяження нерухомого майна іпотекою підлягає державній реєстрації в порядку, встановленому законодавством.
Згідно ст. 17 Закону України "Про іпотеку" відомості про припинення іпотеки підлягають державній реєстрації у встановленому законодавством порядку.
Відповідно до ст. 46-1 Закону України „Про нотаріат" нотаріус під час вчинення нотаріальних дій з нерухомим майном, об'єктом незавершеного будівництва має доступ та користується Державним реєстром речових прав на нерухоме майно. Нотаріус є спеціальним суб'єктом, на якого покладаються функції державного реєстратора прав на нерухоме майно відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" і який має печатку такого реєстратора.
На підставі пунктів 7, 8 Порядку використання даних Реєстру прав власності на нерухоме майно, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, Державного реєстру іпотек та Державного реєстру обтяжень рухомого майна, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 14.12.12 №1844/5, державний реєстратор переносить до відповідного розділу Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав), відкритого на об'єкт нерухомого майна, відомості записів, наявні у Єдиному реєстрі заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, Державному реєстрі іпотек, Державному реєстрі обтяжень рухомого майна (далі разом - Реєстри), у частині, що стосується такого об'єкта.
У разі коли при розгляді заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відповідно до якої державній реєстрації підлягає припинення обтяження речового права на нерухоме майно, право власності на яке не зареєстроване в Державному реєстрі прав, встановлено наявність запису про таке обтяження в Реєстрах, державний реєстратор переносить відомості запису про таке обтяження до спеціального розділу Державного реєстру прав, після чого на підставі прийнятого рішення про державну реєстрацію припинення обтяження речового права на нерухоме майно вносить запис про припинення такого обтяження до Державного реєстру прав.
За результатом перенесення записів щодо об'єкта нерухомого майна, наявних у Єдиному реєстрі заборон відчуження об'єктів нерухомого майна та Державному реєстрі іпотек, державний реєстратор робить у відповідних реєстрах відмітку про перенесення відомостей таких записів.
У разі коли у Єдиному реєстрі заборон відчуження об'єктів нерухомого майна наявні записи щодо суб'єкта обтяжень речових прав (особи, щодо майна якої встановлено обтяження/боржника), державний реєстратор одночасно з перенесенням до відповідного розділу Державного реєстру прав, відкритого на об'єкт нерухомого майна, записів, що стосуються такого об'єкта, переносить до спеціального розділу Державного реєстру прав записи щодо суб'єкта обтяжень речових прав та робить у відповідному реєстрі відмітку про перенесення таких записів.
Таким чином, на підставі приписів чинного законодавства та у зв'язку з визнанням боржника банкрутом, суд вважає за необхідне задовольнити клопотання ліквідатора про виключення записів про іпотеку з Державного реєстру іпотек з урахуванням додаткових письмових пояснень, скасувати записи в Державному реєстрі іпотек про обтяження нерухомого майна боржника.
Враховуючи викладене та керуючись п.1 ст.5, ст.ст. 22 - 32, 47, 48 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст.ст. 2 - 4 Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", ст. 17 Закону України "Про іпотеку", ст. 46-1 Закону України „Про нотаріат", п.п. 7, 8 Порядку використання даних Реєстру прав власності на нерухоме майно, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, Державного реєстру іпотек та Державного реєстру обтяжень рухомого майна, ст.ст. 4-1, 86 ГПК України, господарський суд
У Х В А Л И В :
1. Клопотання ліквідатора про виключення записів про іпотеку з Державного реєстру іпотек з урахуванням додаткових письмових пояснень задовольнити.
2. Скасувати в Державному реєстрі іпотек та Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно записи:
· 27.07.2007 за №5386214 наступного змісту: „Підстави обтяження: договір іпотеки, №5-007/07, 2120, 27.07.07, ОСОБА_4, ПН КМНО. Об'єкт обтяження: квартира, 3-ти кімнатна квартира, АДРЕСА_1. Іпотекодержатель: АКБ „Правекс - Банк", код: 14360920, м. Київ, Кловський узвіз, 9/2; Майновий поручитель: ОСОБА_2, код НОМЕР_1, АДРЕСА_1. Боржник за основним зобов'язанням ТОВ „Вертикаль - Трейд", код:33100140, АДРЕСА_1.
· 18.06.2008 за №7411223 наступного змісту: „Підстави обтяження: іпотечний договір, ROHPG40000007264, 18.06.08, АКБ „ПриватБанк". Об'єкт обтяження: квартира, номер за РПВН: 5693855, АДРЕСА_2. Іпотекодержатель: АКБ „ПриватБанк", код: 14360570, 43020, м.Київ, набережна Перемоги, 50. Іпотекодавець: ОСОБА_2, код НОМЕР_1, АДРЕСА_1.
· 18.06.2008 за № 7411275 наступного змісту: „Підстави обтяження: іпотечний договір, ROHPG40000007265, 18.06.08, АКБ „ПриватБанк". Об'єкт обтяження: квартира, номер за РПВН: 5693855, АДРЕСА_4. Іпотекодержатель: АКБ „ПриватБанк", код: 14360570, 43020, м.Київ, набережна Перемоги, 50. Іпотекодавець: ОСОБА_2, код НОМЕР_1, АДРЕСА_1.
3. Приватному нотаріусу ОСОБА_4 скасувати в Державному реєстрі іпотек та Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно запис:
· 27.07.2007 за №5386214 наступного змісту: „Підстави обтяження: договір іпотеки, №5-007/07, 2120, 27.07.07, ОСОБА_4, ПН КМНО. Об'єкт обтяження: квартира, 3-ти кімнатна квартира, АДРЕСА_1. Іпотекодержатель: АКБ „Правекс - Банк", код: 14360920, м. Київ, Кловський узвіз, 9/2; Майновий поручитель: ОСОБА_2, код НОМЕР_1, АДРЕСА_1. Боржник за основним зобов'язанням ТОВ „Вертикаль - Трейд", код:33100140, АДРЕСА_1.
4. Приватному нотаріусу ОСОБА_5 скасувати в Державному реєстрі іпотек та Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно записи:
· 18.06.2008 за №7411223 наступного змісту: „Підстави обтяження: іпотечний договір, ROHPG40000007264, 18.06.08, АКБ „ПриватБанк". Об'єкт обтяження: квартира, номер за РПВН: 5693855, АДРЕСА_2. Іпотекодержатель: АКБ „ПриватБанк", код: 14360570, 43020, м.Київ, набережна Перемоги, 50. Іпотекодавець: ОСОБА_2, код НОМЕР_1, АДРЕСА_1.
· 18.06.2008 за № 7411275 наступного змісту: „Підстави обтяження: іпотечний договір, ROHPG40000007265, 18.06.08, АКБ „ПриватБанк". Об'єкт обтяження: квартира, номер за РПВН: 5693855, АДРЕСА_4. Іпотекодержатель: АКБ „ПриватБанк", код: 14360570, 43020, м.Київ, набережна Перемоги, 50. Іпотекодавець: ОСОБА_2, код НОМЕР_1, АДРЕСА_1.
5. Ухвала набирає законної сили в день її винесення.
Суддя Попов О.В.
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 17.01.2013 |
Оприлюднено | 21.01.2013 |
Номер документу | 28686581 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Попов О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні