48/335
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 січня 2009 р. № 48/335
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючогосуддів:М.Остапенка,
Є.Борденюк, В.Харченка,
розглянувши у відкритому судовому засіданні
касаційну скаргуДочірнього підприємства (ДП) "Укрнафтогазкомплект" НАК "Нафтогаз України"
на постановувід 17.12.2007
Київського апеляційного господарського суду
у справі№ 48/335
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ) "Кордіс-плюс"
доДП "Укрнафтогазкомплект" НАК "Нафтогаз України"
проспонукання до виконання умов договору №97-06 від 28.03.2006
В судове засідання прибули представники сторін:
відповідачаЧереповський Є.В. (дов. від 19.08.2008)
Заслухавши суддю-доповідача –Є. Борденюк, пояснення представника відповідача та перевіривши матеріали справи, Вищий господарський суд України
В С Т А Н О В И В :
У серпні 2007 року ТОВ "Кордіс-Плюс" звернулося до суду з позовною заявою про спонукання ДП "Укрнафтогазкомплект" підписати акт прийому-передачі продукції за договором № 97-06 від 28.03.2006, укладеним між сторонами у справі про поставку продукції за кількістю, асортиментом та ціною, визначеними специфікацією. Поставка продукції здійснюється за рознарядкою покупця. Оплата продукції уточнюється специфікацією за умовою попередньої оплати або після поставки продукції. Одержувачем є особа, визначена рознарядкою.
За рознарядками відповідача, визначена специфікацією продукція поставлена підприємству "Укргазенергосервіс" ДП "Укртрасгаз", що підтверджується актами приймання-передачі продукції за кількістю та якістю від 04.12.2006, та є вимогою договору.
05.12.2006 на виконання п.4.8, п.4.9 договору, позивач передав відповідачу документи:
- рахунок фактуру;
- видаткову накладну;
- акти приймання-передачі продукції по кількості та якості;
- сертифікати якості.
Відповідно до пункту 4.12 договору протягом 3-х днів з моменту надання постачальником повного комплекту документів, між ним та покупцем підписується акт прийому-передачі продукції. Перехід права власності на продукцію відбувається в момент підписання акту прийому-передачі продукції.
Відповідач ухиляється від підписання актів прийому-передачі продукції, що стало підставою для заявлення позову.
Рішенням господарського суду міста Києва від 03.09.2007 (суддя В.Сулім), яке залишене без зміни постановою Київського апеляційного господарського суду від 17.12.2007 (колегія суддів: В.Коваленко, О.Вербицька, Л.Зубець) позовні вимоги задоволені.
Судові рішення попередніх інстанцій мотивовані обґрунтованістю заявлених вимог. Так, надіслані відповідачу разом з актами прийому-передачі для їх підписання, рахунок-фактура, видаткова накладна, акти приймання-передачі продукції вантажоодержувачем, сертифікати якості, є доказами належного виконання постачальником зобов'язань з поставки продукції, ухилення від прийняття яких відповідачем забезпечується примусовим виконанням судового рішення.
Непогоджуючись з рішенням та постановою у справі, відповідач звернувся до суду з касаційною скаргою, посилаючись при цьому на неповне з'ясування обставин справи та неправильне застосування норм права, зокрема, поставка продукції не підтверджена документами, визначеними договором, направлення яких у визначений договором строк є обов'язком постачальника.
Перевіряючи юридичну оцінку встановлених судом фактичних обставин справи та їх повноту, Вищий господарський суд України дійшов висновку, що касаційна скарга підлягає до задоволення, виходячи з такого.
Вимога про спонукання відповідача про підписання актів приймання-передачі продукції, поставленої вантажоодержувачу за рознарядкою покупця, є вимогою про визнання виконання постачальником зобов'язань з поставки продукції відповідно до умов договору.
Однак, відповідно до пункту 3.2 договору, умовами оплати продукції є попередня оплата або оплата після поставки продукції, про що зазначається у специфікації. Сторонами узгоджені специфікації, які є невід'ємною частиною договору, умовами яких є поставка DDР; термін поставки –протягом 20 днів з моменту отримання попередньої оплати у розмірі 50% вартості продукції, що поставляється. Зазначена умова специфікації кореспондується з пунктом 4.3 договору, крім того, зазначеним пунктом визначено, що поставка продукції здійснюється постачальником протягом 20 днів з моменту надання рознарядки у разі оплати по факту поставки. Так як за рознарядкою покупця вантажоодержувачем продукції є третя особа з визначеною сторонами обов'язковою умовою про поставку продукції після попередньої оплати, то необхідною умовою настання строку поставки продукції, є проведення попередньої оплати, що судовими рішеннями попередніх інстанцій не встановлено.
Відповідно до пункту 4.9 договору, постачальник надає покупцю, зокрема, податкову накладну (у 3-х денний термін, з моменту виникнення податкових зобов'язань); копії товарно-супровідних документів. Надання товарно-транспортних документів як доказ поставки є також вимогою умови поставки DDР за Міжнародними правилами ІНКОТЕРМС (п.А.8.). Відповідно до п.А.7. цих Правил продавець має обов'язок завчасно повідомити покупця про відправлення товару, а також надати будь-яке інше повідомлення, необхідне для того, щоб дати можливість покупцю вжити заходів, що звичайно потрібні для прийняття товару.
Судами попередніх інстанцій не встановлено надання покупцю оригіналу або копії товарно-супровідних документів та податкової накладної як доказу поставки.
Акти приймання продукції по кількості та якості від 04.12.2006, направлені постачальником покупцю, не є тотожними актам прийому-передачі продукції вантажоодержувачем, обов'язковість підписання яких та направлення покупцю вимагає пункт 4.9 договору.
Приймання вантажоодержувачем продукції по кількості та якості у відповідності до Інструкцій П-6 та П-7 є вимогою пункту 4.10 договору. Однак, складені акти (а.с. 10,11) не відповідають вимогам зазначених інструкцій, складені не в момент одержання продукції, а на складі підприємства, не містять посилань на товарно-супровідні документи і т.д.
Відповідно до пункту 7.4 договору у разі несвоєчасного надання постачальником документів, зазначених пп. 4.8, 4.9 цього договору, датою поставки вважається дата підписання акту прийому-передачі продукції. Неподання вказаних документів, вважається не поставкою.
Отже, наслідком не встановлення судами попередніх інстанцій факту поставки за товарно-супровідними документами, є помилковий висновок про виконання постачальником зобов'язань з поставки продукції як підстава вимоги про підписання актів прийому-передачі.
Крім того, позовна вимога про спонукання відповідача підписати акти приймання-передачі не може бути способом захисту цивільного права та інтересу (стаття 16 Цивільного кодексу України), оскільки примусове виконання якого не може бути виконаним.
Керуючись ст.ст.1115, 1117, 1119 - 11112 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Дочірнього підприємства "Укрнафтогазкомлект" НАК "Нафтогаз України" задовольнити.
Рішення господарського суду міста Києва від 03.09.2007 та постанову Київського апеляційного господарського суду від 17.12.2007 у справі №48/335 скасувати.
У позові відмовити.
Головуючий, суддя М. Остапенко
Судді : Є. Борденюк
В. Харченко
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 29.01.2009 |
Оприлюднено | 11.02.2009 |
Номер документу | 2893215 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Борденюк Є.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні