cpg1251
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 березня 2013 року Справа № 16/245-09
Вищий господарський суд України у складі колегії: головуючого, судді Кузьменка М. В., суддів Васищака І. М., Палій В. М., за участю представника позивача А.Колодяжного (дов. від 25.12.12), розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Алькор" на постанову Харківського апеляційного господарського суду від 11 грудня 2012 року в справі № 16/245-09 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Алькор" до товариства з обмеженою відповідальністю "Пеленг-Клуб" ЛТД, товариства з обмеженою відповідальністю "Голд-Петролеум", за участю товариства з обмеженою відповідальністю "Каскад", про визнання недійсним договору, визнання права власності, визнання недійсним свідоцтва про право власності
ВСТАНОВИВ: У липні 2009 року товариство з обмеженою відповідальністю "Алькор" звернулось до господарського суду Сумської області з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Пеленг-Клуб" ЛТД, товариства з обмеженою відповідальністю "Голд-Петролеум" про визнання недійсним договору купівлі-продажу автозаправної станції площею 13, 7 м 2 , розташованої на вул. Леніна в м. Шостка Сумської області, визнання права власності на 1/2 частку автозаправної станції; визнання недійсним свідоцтва про право власності на автозаправну станцію, видане 6 січня 2004 року товариству з обмеженою відповідальністю "Пеленг-Клуб" ЛТД.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Голд-Петролеум" позов не визнало і просило залишити його без розгляду.
Рішенням господарського суду Сумської області від 7 грудня 2009 року (суддя В. Моїсеєнко) позов задоволено; провадження у справі відносно товариства з обмеженою відповідальністю "Пеленг-Клуб" ЛТД і припинено з мотивів ліквідації юридичної особи.
У листопаді 2011 року товариство з обмеженою відповідальністю "Каскад", як власник спірного майна, якого не було залучено до участі в справі, подало апеляційну скаргу на рішення і постановою Харківського апеляційного господарського суду від 11 грудня 2012 року рішення скасовано і в позові відмовлено з мотивів безпідставності; у частині припинення провадження в справі рішення залишено без змін.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Алькор" просить постанову скасувати з підстав неправильного застосування господарським судом статей 203, 215 і 1134 Цивільного кодексу України, статей 91 і 93 Господарського процесуального кодексу України та залишити в силі рішення.
Сторони належним чином були повідомлені про час і місце судового засідання, проте товариства з обмеженою відповідальністю "Голд-Петролеум" і "Каскад" право на подання відзиву на касаційну скаргу не використали і їхні представники в судове засідання не з'явились.
Колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає.
Господарськими судами встановлено, що 25 лютого 1999 року між товариством з обмеженою відповідальністю "Алькор" і товариством з обмеженою відповідальністю "Пеленг-Клуб" ЛТД було укладено договір про сумісну діяльність, відповідно до умов якого для забезпечення сумісних дій товариство з обмеженою відповідальністю "Алькор" передає на сумісний баланс змонтоване та установлене приміщення АЗС по вул. Леніна, вартістю 1 000 грн., змонтоване та установлене приміщення по вул. Воронізькій вартістю 430 грн., автомобіль марки ЗИЛ-131 вартістю 112 грн. 25 коп., а товариство з обмеженою відповідальністю "Пеленг-Клуб" ЛТД передає на сумісний баланс інвентарний об'єкт - АЗС по вул. Леніна вартістю 1 678 грн. і автомобіль марки ЗИЛ-131 вартістю 112 грн. 25 коп.
На підставі рішення від 30 грудня 2003 року № 424, виконавчий комітет Шосткінської міської ради у січні 2004 року видав товариству з обмеженою відповідальністю "Пеленг-Клуб" ЛТД свідоцтво серії САА № 531805 про право власності на нерухоме майно - автозаправну станцію (район зупинки автобусу "Технікум") по вул. Леніна в м. Шостка Сумської області.
Право власності товариства з обмеженою відповідальністю "Пеленг-Клуб" ЛТД на спірне майно зареєстроване Шосткінським міськ-районним бюро технічної інвентаризації 8 січня 2004 року за № 795 та внесене до реєстру прав власності на нерухоме майно за № 4277402.
23 січня 2004 року товариство з обмеженою відповідальністю "Пеленг-Клуб" ЛТД (продавець) і товариство з обмеженою відповідальністю "Голд-Петролеум" (покупець) уклали договір купівлі-продажу № 30 (далі - договір) автозаправної станції, площею 13, 7 м 2 , розташованої на вул. Леніна в м. Шостка, район зупинки автобусу "Технікум".
Позивач вважає, що товариство з обмежено відповідальністю "Пеленг-Клуб" ЛТД порушило право спільної власності на нерухоме майно і просить визнати недійсним договір купівлі-продажу від 23 січня 2004 року; визнати право власності позивача на 1/2 частку автозаправної станції і визнати недійсним свідоцтво про право власності від 6 січня 2004 року.
Задовольняючи позов, господарський суд виходив з того, що оформлення права власності на спірну автозаправну станцію за товариством з обмеженою відповідальністю "Пеленг-Клуб" ЛТД та її продаж товариству з обмежено відповідальністю "Голд-Петролеум" відбулись з порушенням прав позивача та вимог статті 193 Господарського кодексу України, частини 1 статті 317, частини 1 статті 319, частини 1 статті 358, частини 3 статті 1134, статей 525 і 526 Цивільного кодексу України.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Каскад", яке не було учасником судового процесу, звернулося до апеляційного господарського суду як власник автозаправної станції, яка розташована на вул. Леніна в м. Шостка, район зупинки автобусу "Технікум"; своє право доводить договором купівлі-продажу від 18 листопада 2009 року, укладеного з товариством з обмеженою відповідальністю "Голд-Петролеум" та реєстрацією права власності на нерухоме майно Шосткінським міськ-районним бюро технічної інвентаризації 23 листопада 2009 року за № 4277402.
Права товариства з обмеженою відповідальністю "Алькор", яке вважає себе власником 1/2 частки автозаправної станції, не підлягають захисту шляхом задоволення позову про визнання недійсною угоди купівлі-продажу, стороною в якій товариство не є, із застосуванням правового механізму, встановленого статтями 215 і 216 Цивільного кодексу України незалежно від того, чи відповідає спірна угода закону. Захист прав такої особи здійснюється у порядку глави 29 Цивільного кодексу України.
Статтями 20 Господарського кодексу України і 16 Цивільного кодексу України встановлені способи захисту судом прав та інтересів суб'єктів господарювання.
За обставин здійснення позивачем захисту права власності у спосіб не передбачений законом та відносно особи, яка на момент прийняття рішення у справі не володіла спірним майном, господарський суд апеляційної інстанції правомірно відмовив у позові.
Визначення колегії суддів Харківського апеляційного господарського суду для розгляду справи № 16/245-09 здійснено у порядку статті 2-1 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись статтями 111 5 , 111 7 , 111 9 , 111 11 Господарського процесуального кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ: Постанову Харківського апеляційного господарського суду від 11 грудня 2012 року в справі № 16/245-09 залишити без змін, а касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Алькор" без задоволення.
Головуючий, суддя М. В. Кузьменко Суддя І. М. Васищак Суддя В. М. Палій
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 27.03.2013 |
Оприлюднено | 02.04.2013 |
Номер документу | 30330353 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Васищак І.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні