Рішення
від 26.04.2013 по справі 907/142/13-г
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

26.04.2013 Справа № 907/142/13

за позовом Прокурора Перечинського району, м. Перечин в інтересах держави в особі Закарпатської обласної державної адміністрації, м. Ужгород

до відповідача 1 товариства з обмеженою відповідальністю „СТС", м. Перечин

до відповідача 2 Перечинської районної державної адміністрації, м. Перечин

треті особи, які не заявляють

самостійних вимог на предмет

спору на стороні позивача відділ Держкомзему в Перечинському районі, м. Перечин

державна інспекція сільського господарства в Закарпатській області, м. Ужгород

про скасування розпоряджень та визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку

Суддя О.В. Васьковський

Представники:

від прокуратури - Кочеткова О.О. - прокурор відділу прокурори міста Ужгорода

від позивача - Сигидін О.І. - заступник начальника юридичного відділу (дов. №06-20/2620 від 30.11.12)

від відповідача 1 - Пуравець К.М. (дов. №01/04 від 14.02.13

від відповідача 2 - Туряниця О.І. - завідуюча юридичним сектором апарату райдержадміністрації (дов. від 15.10.12 №628/01-28)

від третьої особи (відділу Держкомзему в Перечинському районі) - не з'явився

від третьої особи (державної інспекції сільського господарства в Закарпатській області) - Головнич Ю.Ю. (дов. від 04.04.13)

СУТЬ СПОРУ: з урахуванням заяви про зміну позовних вимог від 13.03.13 №81/365 вих 13 (392) про скасування розпорядження голови Перечинської районної державної адміністрації від 03.03.09 №107 „Про затвердження проекту землеустрою зі зміни цільового призначення земельної ділянки ТОВ „СТС"; визнання недійсним державного акту серії ЯЗ №263617 від 31.03.09 на право власності на земельну ділянку комерційного призначення загальною площею 0,4000 га, яка знаходиться в урочищі „Над лужки" на території Тур'я-Полянської сільської ради за межами населеного пункту, виданого відповідачу 1, який зареєстровано за №020971200005.

Підставою для звернення прокурора з позовом стало порушення інтересів держави у галузі земельних відносин. Внаслідок перевірки встановлено, що розпорядженням голови Перечинської РДА №13 від 09.01.09 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою із зміни цільового призначення власної земельної ділянки площею 0,400 га розташованої за межами населеного пункту на території Туря-Полянської сільської ради, яка перебувала у власності згідно державного акту сері ЯЕ №460941. Проектом передбачалось зміна цільового призначення земельної ділянки з земель призначених для ведення підсобного сільського господарства на землі комерційного призначення. Розпорядженням голови Перечинської РДА №107 від 03.03.09 затверджено проект зміни цільового призначення земельної ділянки, на підставі чого ТОВ „СТС" видано державний акт серії ЯЗ №263617. Вказані розпорядження та акт на право власності на земельну ділянку є незаконними та підлягають скасуванню, оскільки прийняті з порушенням ст.ст.20, 122 Земельного кодексу України, п.п.8, 9 Порядку зміни цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб.

Позивач позов прокурора підтримав та просить його задоволити з підстав, наведених прокурором у позовній заяві наголошуючи на тому, що зміна цільового призначення земельних ділянок для комерційного використання не відноситься до компетенції районних державних адміністрацій, за умови, що вищевказані об'єкти не пов'язані з обслуговуванням жителів територіальної громади району.

Відповідач 1 заперечує позов. Доводи прокурора та позивача спростовує наступним. Перелік об'єктів, призначених для обслуговування членів територіальних громад району, передбачений п.8 Порядку зміни цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб, не є вичерпним і аналіз законодавства свідчить про те, що до даних об'єктів відносяться такі, що призначені для задоволення соціально-економічних, побутових, культурних, оздоровчих потреб жителів району. Об'єкти, будівництво яких заплановане на даній земельній ділянці, є складовими гірськолижного курорту „Ужгород-Полонина Руна". Місце розташування курорту та вибір земельних ділянок для його будівництва в цілому затверджений Закарпатською обласною радою та Закарпатською обласною державною адміністрацією (рішення Закарпатської обласної ради від 2 серпня 2007 року №343 та розпорядження Закарпатської ОДА від 05.09.07 року №492). Програмою економічного і соціального розвитку Перечинського району на 2013 рік та основні напрямки розвитку на 2014 і 2015 роки передбачено, зокрема, що одним із основних напрямків діяльності є реалізація інвестиційного проекту по розбудові гірськолижного курорту „Ужгород-Полонина Руна". Отже, Перечинською районною державною адміністрацією всі об'єкти, що належать до гірськолижного комплексу „Ужгород-Полонина Руна" визначені пріоритетними для забезпечення потреб (культурного та рекреаційного обслуговування) жителів Перечинського району.

Відповідач 2 доводить, що розпорядження голови Перечинської РДА видані в межах повноважень райдержадміністрації і свою позицію мотивує аналогічно доводам, що навів відповідач 1.

Третя особа (відділу Держкомзему в Перечинському районі) письмових пояснень не подала та учать уповноваженого представника у судових засіданнях не забезпечила.

Третя особа (державної інспекції сільського господарства в Закарпатській області) у поданому від 02.04.13 письмовому пояснені підтримує вимоги прокурора та в обгрунтування наводить аналогічні доводи.

Заслухавши пояснення прокурора, представників сторін та третьої особи, розглянувши матеріали справи, суд встановив:

Рішенням Закарпатської обласної ради від 02.08.07 №343 погоджено матеріали щодо місця розташування гірськолижного комплексу з об'єктами туристично-спортивного та оздоровчого призначення товариству з обмеженою відповідальністю „СТС" на земельній ділянці загальною площею 1440,0 га, з них: 601,5 га за даними державного земельного кадастру враховуються в Туричківській сільській раді, 835,5 га - в Тур'є-Полянській сільській раді Перечинського району.

Згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯЕ №460941 від 26.11.08, виданого Перечинською районною державною адміністрацією, на підставі договору купівлі-продажу №3226 від 30.09.08 відповідач 1 є власником земельної ділянки площею 0,4000 га, яка розташована на території Тур'є-Полянської сільської ради урочище „Над Лужки" Перечинського району. Цільове призначення (використання) земельної ділянки - для ведення особистого селянського господарства.

За клопотанням відповідача 1 від 28.11.08№01/124, розпорядженням голови Перечинської районної державної адміністрації Закарпатської області №13 від 09.01.09 надано відповідачу 1 дозвіл на розробку проекту землеустрою зі зміни цільового призначення земельної ділянки площею 0,4000 гектарів на території Тур'є -Полянської сільської ради за межами населених пунктів (державний акт на право власності на земельну ділянку серія ЯЕ №460941 від 26.11.08, цільове призначення ділянки - для ведення особистого селянського господарства) на землі - для іншої комерційної діяльності.

На підставі вказаного розпорядження на замовлення відповідача 1 товариством з обмеженою відповідальністю „Карпатська експертна група" розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,4000 га ТОВ „СТС" у зв'язку зі зміною цільового призначення в урочищі „Над лужки" на території Тур'є-Полянської сільської, за межами населених пунктів Перечинського району Закарпатської області. Кадастрвоий номер земельної ділянки: 2123286200:02:031:0005.

Розпорядження голови Перечинської районної державної адміністрації від 03.03.09 №107 „Про затвердження проекту землеустрою зі зміни цільового призначення земельної ділянки ТОВ „СТС": затверджено відповідачу 1 проект землеустрою зі зміни цільового призначення земельної ділянки площею 0,4000 га в урочищі „Над лужки", за межами населених пунктів на території Тур'є-Полянської сільської ради для іншого комерційного призначення; змінено цільове призначення земельної ділянки площею 0,4000 га в урочищі „Над лужки", за межами населених пунктів на території Тур'є-Полянської сільської ради для іншого комерційного призначення та дозволено підготувати технічну документацію для отримання державного акту на право власності на вказану земельну ділянку.

На підставі вказаного розпорядження Перечинською районною державною адміністрацією відповідачу 1 видано державний акт серії ЯЗ №263617 від 31.03.09 на право власності на земельну ділянку комерційного призначення загальною площею 0,4000 га, яка знаходиться в урочищі „Над лужки" на території Тур'я-Полянської сільської ради за межами населеного пункту.

Прокурор та позивач вважають, що розпорядження голови Перечинської районної державної адміністрації від 03.03.09 №107 „Про затвердження проекту землеустрою зі зміни цільового призначення земельної ділянки ТОВ „СТС" та державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯЗ №263617 від 31.03.09 є незаконними та підлягають скасуванню, оскільки прийняті з порушенням ст.ст.20, 122 Земельного кодексу України, п.п.8, 9 Порядку зміни цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб.

Оцінивши доводи та заперечення сторін, наявні в справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.

Згідно ст. 20 Земельного кодексу України (яка діяла на час прийняття розпорядження) зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про створення об'єктів природоохоронного та історико-культурного призначення. Зміна цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб, здійснюється за ініціативою власників земельних ділянок у порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно п. „в" ч. 3 ст. 122 Земельного кодексу України районні державні адміністрації на їх території надають земельні ділянки із земель державної власності у постійне користування юридичним особам у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо), крім випадків, визначених частиною сьомою цієї статті.

Згідно п. 8 Порядку зміни цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №5-02 від 11.04.12 (далі - Порядок), районна державна адміністрація розглядає подані проектні матеріали та приймає рішення про зміну цільового призначення земельної ділянки, яка знаходиться за межами населеного пункту, якщо така зміна пов'язана з наступним використанням цієї ділянки для сільськогосподарським потреб, ведення лісового і водного господарства, будівництва об'єктів, призначених для обслуговування членів територіальних громад району (шкіл, лікарень, підприємств торгівлі тощо).

Відповідач 1 доводить, що відповідно до містобудівного обгрунтування, на земельній ділянці 0,40 га було заплановано спорудження будинків відпочинку, облаштування пішохідних доріжок та скверів відкритого типу для покращення дозвілля відпочиваючих та місцевих жителів. Дані об'єкти призначені для відпочинку та рекреації громадян, задоволення їх культурних потреб, їх спорудження призведе до покращення дозвілля місцевих жителів та забезпечить притік інвестицій і створення нових робочих місць. Загальна доступність таких об'єктів та їх призначення - для дозвілля та відпочинку громадян, в тому числі і місцевих жителів, - свідчить про те, що такі об'єкти можуть бути визнані такими, що призначені для обслуговування членів територіальних громад район, а саме для задоволення їх культурних потреб та налагодження і урізноманітнення дозвілля.

Об'єкти, будівництво яких заплановано на даній ділянці, є складовими гірськолижного курорту „Ужгород-Полонина Руна". Місце розташування курорту та вибір земельних ділянок для його будівництва в цілому затверджений Закарпатською обласною радою та Закарпатською обласною державною адміністрацією (рішення Закарпатської обласної ради від 02.08.07 №343 та розпорядження голови Закарпатської обласної ради від 05.09.07 №492). У подальшому Стратегією розвитку Перечинського району до 2015 року визначено, що найбільш інвестиційно-привабливим проектом для розвитку туристично-рекреаційної галузі Перечинського району є інвестиційний проект „Ужгород-Полонина Руна". При цьому операційною ціллю визнано сприяння будівництву та розвитку гірськолижних курортів на території гори Полониниа Руна.

Обласні та районні ради затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку відповідних областей і районів та контролюють їх виконання; затверджують районні і обласні бюджети, які формуються з коштів державного бюджету для їх відповідного розподілу між територіальними громадами або для виконання спільних проектів та з коштів, залучених на договірних засадах з місцевих бюджетів для реалізації спільних соціально-економічних і культурних програм, та контролюють їх виконання; вирішують інші питання, віднесені законом до їхньої компетенції.

Програмою економічного і соціального розвитку Перечинського району на 2013 рік на основні напрямки розвитку на 2014 і 2015 роки, затвердженого рішенням 14 сесії VІ скликання районної ради від 27.12.12 №272, передбачено, що пріоритетним завданням для Перечинського району є залучення інвестицій у розбудову перспективної туристично-рекреаційної території Полонина Руна. Одним з основних напрямків діяльності є реалізація інвестиційного проекту по розбудові гірськолижного курорту „Ужгород-Полонина Руна. Тобто, Перечинською районною державною адміністрацією всі об'єкти, що належать до гірськолижного комплексу „Ужгород-Полонина Руна" визначені пріоритетними для забезпечення потреб (культурного та рекреаційного обслуговування) жителів Перечинського району.

Цільове призначення земельної ділянки 0,40 га було змінено розпорядженням голови Перечинської РДА, оскільки зважаючи на функціональне призначення та категорію, загальну доступність та значення об'єктів, спорудження яких передбачено на даній земельній ділянці, для Перечинсього району, дані об'єкти є такими, що призначені для подальшого обслуговування членів територіальних громад в тому числі Перечинського району.

Слід зазначити, що об'єктами, пов'язаними з обслуговуванням жителів територіальної громади району, можуть бути не тільки перелічені у п. „в" ч. 3 ст. 122 Земельного кодексу України та п. 8 Порядку (школи, заклади культури, лікарні, підприємства торгівлі, тощо), а й інші. Коло об'єктів є невичерпним, а можливість віднесення об'єкта до таких, що пов'язані з обслуговуванням жителів територіальної громади району, законом чітко не врегульована.. Наявність у наведеному переліку підприємств торгівлі свідчить про те, що об'єкти комерційного призначення також можуть визнаватися такими, що призначені для обслуговування членів територіальних громад.

Прокурором та позивачем належним чином не обґрунтовано (з посиланням на правові норми), та не доведено належними та допустимими доказами під час розгляду справи, порушення, в зв'язку з прийняттям оскарженого розпорядження та акту на право власності на земельну ділянку.

За таких обставин, суд відмовляє у задоволенні позову.

Керуючись ст. ст. 1, 15, 27, 29, 32, 33, 34, 35, 43, 49, 69, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В:

у позові відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили і підлягає обов'язковому виконанню на території України в порядку ст.85 Господарського процесуального кодексу України.

Повне рішення складено 18.05.13.

Суддя О.В. Васьковський

СудГосподарський суд Закарпатської області
Дата ухвалення рішення26.04.2013
Оприлюднено20.05.2013
Номер документу31266092
СудочинствоГосподарське