30/366
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел.230-31-34
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 30/366
27.01.09
За позовом Комунального підприємства з утримання та експлуатації житлового фонду спеціального призначення «Спецжитлофонд»
До Комунального підприємства «Дирекція з управління та обслуговування житлового фонду Голосіївського району»
Про стягнення 3 223,01 грн.
Суддя Ващенко Т.М.
Представники сторін:
Від позивача Калінчук В.В. –представник за довіреністю № 044/24-32 від 13.01.09.
Від відповідача Дідус В.Ю. - представник за довіреністю № 07/02 від 16.01.09.
Обставини справи:
На розгляд Господарського суду міста Києва передані позовні вимоги Комунального підприємства з утримання та експлуатації житлового фонду спеціального призначення «Спецжитлофонд»до Комунального підприємства «Голосіїво-житло»про стягнення з відповідача 3 223,01 грн. (2 512,55 грн. –заборгованість по орендним платежах, 625,27 грн. –пеня, 21,56 грн. –збитки від інфляції, 63,63 грн. –3 % річних) заборгованості за Договором оренди № 3485 від 01.08.05.
Позові вимоги мотивовані тим, що відповідач не виконав свої зобов'язання перед позивачем по сплаті орендної плати за користування житловим приміщенням, внаслідок чого у відповідача виникла заборгованість перед Комунальним підприємством з утримання та експлуатації житлового фонду спеціального призначення „Спецжитлофонд” за оренду приміщення.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 21.11.08. порушено провадження у справі № 30/366, розгляд справи було призначено на 09.12.08. о 11-40.
В судовому засіданні 09.12.08. представником позивача на підставі ст. 22 Господарського процесуального кодексу країни було подано суду заяву про уточнення (зменшення) позовних вимог, відповідно до якої Комунальне підприємство з утримання та експлуатації житлового фонду спеціального призначення «Спецжитлофонд»просить суд стягнути з відповідача крім суми основного боргу в розмірі 2 512,55 грн., та 625,27 грн. –пені.
Представник відповідача в судове засідання 09.12.08. не з'явився, вимоги ухвали Господарського суду міста Києва про порушення провадження у справі № 30/366 від 21.11.08. не виконав, письмового відзиву на позов не надав, про поважні причини неявки суд не повідомив, про час і місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 09.12.08. розгляд справи № 30/366 на підставі ст. 77 Господарського процесуального кодексу України було відкладено на 13.01.09. о 11-10.
В судове засідання 13.01.09. представник відповідача повторно не з'явився, вимоги ухвали Господарського суду міста Києва про порушення провадження у справі № 30/366 від 21.11.08. не виконав, письмового відзиву на позов не надав, про поважні причини неявки суд не повідомив, про час і місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 13.01.09. розгляд справи № 30/366 на підставі ст. 77 Господарського процесуального кодексу України було відкладено на 27.01.09. о 09-45.
В судовому засіданні 27.01.09. представником Комунального підприємства «Дирекція з управління та обслуговування житлового фонду Голосіївського району»було надано суду документи, а саме, Статут, у відповідності до якого вбачається, що Комунальне підприємство «Дирекція з управління та обслуговування житлового фонду Голосіївського району»є правонаступником Комунального підприємства «Голосіїво-житло».
Відповідно до ст. 25 Господарського процесуального кодексу України, в разі вибуття однієї з сторін у спірному або встановленому рішенням господарського суду правовідношенні внаслідок реорганізації підприємства чи організації господарський суд здійснює заміну цієї сторони її правонаступником, вказуючи про це в рішенні або ухвалі. Усі дії, вчинені в процесі до вступу правонаступника, є обов'язковими для нього в такій же мірі, в якій вони були б обов'язковими для особи, яку він замінив. Правонаступництво можливе на будь –якій стадії судового процесу.
Таким чином, права та обов'язки відповідача у справі № 30/366 - Комунального підприємства «Голосіїво-житло»перейшли до його правонаступника –Комунального підприємства «Дирекція з управління та обслуговування житлового фонду Голосіївського району».
Враховуючи викладене, а також те, що правонаступництво підтверджується Статутом Комунального підприємства «Дирекція з управління та обслуговування житлового фонду Голосіївського району», затвердженого розпорядження Голосіївської районної у м. Києві ради від 02.08.07. № 58, господарський суд вважає за доцільне здійснити процесуальне правонаступництво відповідача - Комунального підприємства «Голосіїво-житло»замінивши його правонаступником –Комунальним підприємством «Дирекція з управління та обслуговування житлового фонду Голосіївського району».
Представником Комунального підприємства «Дирекція з управління та обслуговування житлового фонду Голосіївського району»в судовому засіданні 27.01.09. було надано суду письмовий відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач визнає позовні вимоги у повному обсязі та просить суд позов задовольнити.
Відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, в судовому засіданні за згодою представників сторін було оголошено тільки вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши подані матеріали справи, та заслухавши пояснення представників сторін, Господарський суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Київської міської Ради № 217/1194 від 01.03.01. “Про створення комунального підприємства з утримання та експлуатації житлового фонду спеціального призначення “Спецжитлофонд” шляхом реорганізації Дирекції по утриманню та експлуатації житлових будинків маневреного фонду Комунального підприємства “Київжитлоспецексплуатація” було створено Комунальне підприємство “Спецжитлофонд”.
Згідно з Розпорядженням Київської міської державної адміністрації № 2419 від 12.11.01. будинок по вул. Борщагівській, 10 був закріплений за Комунальним підприємством з утримання та експлуатації житлового фонду спеціального призначення «Спецжитлофонд»на праві повного господарського відання.
Відповідно до ч. 1 ст. 136 Господарського кодексу України, право господарського відання є речовим правом суб'єкта підприємництва, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом), з обмеженням правомочності розпорядження щодо окремих видів майна за згодою власника у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законами.
01.08.05. між Комунальним підприємством з утримання та експлуатації житлового фонду спеціального призначення «Спецжитлофонд»(Орендодавець) та Комунальним підприємством «Голосіїво-житло»(Орендар) (правонаступником якого є Комунальне підприємство «Дирекція з управління та обслуговування житлового фонду Голосіївського району») було укладено Договір № 3485 оренди житлового приміщення (далі - Договір), відповідно до умов якого (п. 1.1) Орендодавець передав, а Орендар прийняв на визначений у п. 5.1 термін в орендне користування житлове приміщення –квартиру № 23 у будинку № 10 по вул. Борщагівська, в м. Києві, загальною площею 30,9 кв. м.
У відповідності до п. 2.1 Договору сторонами було погоджено, що за користування орендованим приміщенням Орендар сплачує Орендодавцю орендні платежі згідно з умовами Договору.
Відповідно до п. 2.3 Договору встановлено, що орендні платежі сплачуються Орендарем Орендодавцю щомісячно до 10 числа поточного місяця. За несвоєчасне внесення орендних платежів Орендар сплачує Орендодавцю пеню із розрахунку 1% від несплаченої суми за кожен день прострочення.
Відповідно до п. 5.1 Договору, сторонами було встановлено строк дії Договору з 01.08.05. по 31.12.05.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», відносини щодо оренди державного майна, майна, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності, регулюються договором оренди, цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 17 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», термін договору оренди визначається за погодженням сторін. У разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені договором.
Відповідно до ст. 764 Цивільного кодексу України встановлено, що якщо наймач продовжує користуватися майном після закінчення строку договору найму, то, за відсутності заперечень наймодавця протягом одного місяця, договір вважається поновленим на строк, який був раніше встановлений договором.
Позивач зазначає, що оскільки строк Договору закінчився 31.12.05. і відповідної заяви про його припинення від сторін Договору не надходило, даний Договір було пролонговано.
Відповідно до п. 2.8 Договору передбачено, що орендні платежі сплачуються Орендарем по день фактичної передачі орендодавцю житлового приміщення за Актом прийому-передачі.
Позивач вказує на те, що відповідачем в порушення умов Договору та чинного законодавства орендні платежі вносились не регулярно, внаслідок чого у Комунального підприємства «Дирекція з управління та обслуговування житлового фонду Голосіївського району»станом на 31.08.08. існує заборгованість перед позивачем в сумі 2 512,55 грн.
Оцінюючи подані позивачем докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно ст. 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до ст. 626 Цивільного кодексу України договір є підставою виникнення цивільних прав та обов'язків.
Договір оренди є одним з видів зобов‘язального майнового найму, правовідносини за яким регламентуються загальними нормами зобов‘язального права та майнового найму.
Своєчасне внесення орендної плати за користуванням майном є одним з основних обов‘язків наймача (Орендаря), належне виконання якого вимагається законом.
Так, відповідно до ст. 2 Закону України “Про оренду державного та комунального майна”, орендою є зокрема засноване на договорі, строкове, платне користування майном.
Відповідно до ст. 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов‘язаний передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
За користування майном з наймодавця справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму (ч. 1 ст. 762 Цивільного кодексу України).
Відповідно до п. 3 ст. 18 Закону України “Про оренду державного та комунального майна”, орендар зобов'язаний вносити орендну плату своєчасно і у повному обсязі.
Якщо у зобов‘язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін) (ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України).
Відповідно п. 1, п. 3 ст. 19 Закону України “Про оренду державного та комунального майна”, орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності. Строки внесення орендної плати визначаються в договорі.
Як визначено абз. 1 ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання –відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Як визначено ч. 2 ст. 193 Господарського кодексу України, кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим кодексом, іншими законами або договором.
Згідно ст. 629 Цивільного кодексу України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ст. 525 Цивільного кодексу України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Статтею 526 Цивільного кодексу України передбачено, що зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Судом встановлено, що відповідач в порушення покладеного на нього законом та Договором обов'язку по сплаті орендної плати за орендоване приміщення не виконав, а тому позовні вимоги Комунального підприємства з утримання та експлуатації житлового фонду спеціального призначення „Спецжитлофонд” щодо стягнення з відповідача 2 512,55 грн. –основного боргу слід визнати обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
В зв'язку з тим, що відповідач припустився прострочення по платежах за оренду приміщення, позивач на підставі п. 2.3 Договору просить суд стягнути на свою користь з відповідача 625,27 грн. - пені.
Відповідно до частин 1, 3 ст. 549 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Згідно ч. 2 ст. 551 Цивільного кодексу України, якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.
Відповідно до п. 1 ст. 612 Цивільного кодексу України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Пунктом 1 ст. 216 Господарського кодексу України встановлено що, учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Згідно п.1 ст. 218 Господарського кодексу України, підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.
Враховуючи вищевикладене, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню пеня в розмірі 625,27 грн., що відповідає обґрунтованому розрахунку позивача.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача.
На підставі викладеного та керуючись ст. 193 Господарського кодексу України, ст. ст. 16, 525, 526, 626, 629, 759, 762 Цивільного кодексу України, ст. ст. 32, 33, 44, 49, 75, 82 –85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, –
В И Р І Ш И В:
1. Позовні вимоги Комунального підприємства з утримання та експлуатації житлового фонду спеціального призначення „Спецжитлофонд” задовольнити повністю.
2. Стягнути з Комунального підприємства «Дирекція з управління та обслуговування житлового фонду Голосіївського району»(03039, м. Київ, проспект 40-річчя Жовтня, 17-Б, код ЄДРПОУ 32375554) на користь Комунального підприємства з утримання та експлуатації житлового фонду спеціального призначення „Спецжитлофонд” (04071, м. Київ, вул. Оболонська, 34, код ЄДРПОУ 31454734) 2 512 (дві тисячі п'ятсот дванадцять) грн. 55 коп. –основного боргу, 625 (шістсот двадцять п'ять) грн. 27 коп. –пені, 102 (сто дві) грн. 00 коп. –державного мита та 118 (сто вісімнадцять) грн. 00 коп. –витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
3. Після вступу рішення в законну силу видати наказ.
4. Рішення вступає в законну силу після десятиденного терміну з дня його прийняття, оформленого у відповідності до ст. 84 ГПК України.
Суддя Т.М. Ващенко
Дата підписання
рішення 28.01.09.
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 27.01.2009 |
Оприлюднено | 19.03.2009 |
Номер документу | 3141263 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Євстигнеєва Надія Михайлівна
Господарське
Господарський суд міста Києва
Ващенко Т.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні