Рішення
від 02.04.2009 по справі 24/36
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

24/36

                                ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД  ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ  

                                  83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46

                                                             Р І Ш Е Н Н Я   

                                                            іменем України

02.04.09 р.                                                                                                       Справа № 24/36                               

Господарський суд Донецької області у складі головуючого судді Н.В. Ломовцевої

                                                             

При секретарі судового засідання  Петровій  В.П.  

за участю:

Представників сторін:

від позивача    не з'явився.  

від відповідача   не з'явився

Розглянув у відкритому судовому засіданні справу:

за позовом    Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій області, м. Донецьк

до відповідача   Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробничо-комерційна фірма «Рама», м. Донецьк

про стягнення 3 603 грн. 60 коп.

СУТЬ СПОРУ:

          Регіональне відділення Фонду державного майна України по Донецькій області, м. Донецьк звернулось до господарського суду Донецької області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробничо-комерційна фірма «Рама», м. Донецьк про стягнення 3 603 грн. 60 коп., в тому числі 3 226 грн. 05 коп. боргу з орендної плати та 377 грн. 55 коп. пені.                    

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на договір оренди № 2003/2005р. від 01.08.2005р., додаткову угоду № 1 від 21.05.2007р.,  акт приймання-передачі від 09.04.2008р., лист від 22.01.09р. № 11-06-03-00604 щодо виконання умов договору оренди, розрахунок суми боргу та пені, норми статей Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Закону України “Про оренду державного та комунального майна”.

Позивач у судове засідання не з'явився.  

Відповідач до жодного судового засідання не з'явився, відзив на позов та витребувані документи не надав, хоча був повідомлений про слухання справи належним чином, в тому числі рекомендовано поштою з повідомленням.

Справу розглянуто за наявними в ній матеріалами відповідно до ст. 75 ГПК України.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача суд ВСТАНОВИВ:

Між Регіональним відділенням Фонду державного майна по Донецькій області, м. Донецьк (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Виробничо-комерційна фірма «Рама», м. Донецьк (орендар) укладений договір оренди № 2003/2005р. від 01.08.2005р. Договір укладено без протоколу розбіжностей та з додатковою угодою № 1 від 21.05.2007р.

Відповідно до п. 1.1 договору орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування нерухоме державне майно – нежитлові вбудовані приміщення на першому поверсі гуртожитку загальною площею 190,7 кв.м.,що знаходиться на балансі Донецького національного технічного університету (балансоутримувач) і розташовані за адресою: м Донецьк, вул. Челюскінців, 184.

Факт передачі приміщення підтверджується актом приймання-передачі від 09.04.2008р., підписаного обома сторонами.

Відповідно до пункту 3.1 договору сторони визначили, що орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати, затвердженої Постановою Кабінетом Міністрів України і становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку (червень 2005р.) – 1698, 42 грн. Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється в порядку, визначеному чинним законодавством.

Орендна плата за перший місяць оренди – серпень 2005 року визначається шляхом коригування орендної плати за базовий місяць на індекс інфляції за липень 2005р.

Додатковою угодою № 1 від 21.05.2007р. п. 3.1 договору доповнено наступним текстом: «Орендна плата визначається на підставі змін, внесених Постановою КМУ від 27.12.2006р. № 1846 до Постанови КМУ від 04.10.1995р. № 786 «Про Методику розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна» і становить за базовий місяць розрахунку січень 2007 року – 1537,42 грн. (без індексу інфляції за січень 2007р., який має бути врахований при сплаті орендної плати за січень).

Пунктом 3.2 Договору встановлено, що орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць.

Згідно п. 3.3 Договору орендна плата перераховується орендарем до Державного бюджету та балансоутримувачу у співвідношенні 50% і 50% відповідно щомісяця не пізніше 25 числа місяця.

Пунктами 5.2, 5.6 Договору встановлено, що орендар зобов'язаний своєчасно і у повному обсязі сплачувати орендну плату. Щомісяця, до 25 числа надавати орендодавцеві та балансоутримувачу інформацію про перерахування орендної плати до державного бюджету (копію платіжного доручення з відміткою обслуговуючого банку).

Пунктом 10.1 Договору встановлено, що договір укладено на 360 днів та діє з 01.08.2005р. до 26.07.2006р.

Пунктом 10.6 Договору встановлено, що у разі відсутності заяви однієї сторони про припинення або зміну цього договору після закінчення строку його чинності протягом місяця, договір вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені цим Договором.

Згідно п. 2.4 Договору майно вважається повернутим Орендарем з моменту підписання сторонами акту приймання-передачі.

Доказів повернення спірного майна суду не надано, з огляду на зазначене, на момент виникнення боргу сторони перебували у договірних відносинах.

Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

При цьому, згідно зі статтею 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Статтею 193 Господарського кодексу України визначено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

Статтею 762 Цивільного кодексу України визначено, що плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.

Відповідно до норм статей 10 та 19 Закону України „Про оренду державного та комунального майна” №98/95-ВР від 14.03.1995р. орендна плата є істотною умовою договору оренди та вноситься незалежно від результатів господарської діяльності орендаря.

Ст. 18 Закону України „Про оренду державного та комунального майна” №98/95-ВР від 14.03.1995р. передбачено, що орендар зобов'язаний вносити орендну плату своєчасно і у повному обсязі.

Як вбачається з розгорнутого розрахунку суми боргу, відповідачу за період з січня 2008р. по квітень 2008р. була нарахована орендна плата за договором оренди в розмірі 3226, 05 грн.

Відповідач свої зобов'язання за договором не виконав, у зв»язку з чим  у нього перед позивачем вникла заборгованість за період з січня 2008р. по квітень 2008р. в розмірі 3226, 05 грн., яка підтверджена матеріалами справи, відповідачем не спростована і підлягає стягненню в повному обсязі.  

Також позивач просить стягнути з відповідача 377 грн. 55 коп. пені за прострочення оплати орендної плати з січня 2008р. по квітень 2008р.

При  цьому, наданий позивачем розрахунок пені не відповідає умовам договору оренди щодо порядку оплати, а саме п. 3.3.

Як вбачається з зазначеного пункту обов»язок оплатити орендну плату у орендаря виникає не пізніше 25 числа поточного місяця.

Посилання позивача на невідповідність цього пункту практиці, яка склалась у нього, є некоректною та безпідставною, оскільки зміни до договору в цій частині не вносились та не визнавались недійсними в установленому порядку.

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» умови договору оренди є чинними на весь строк дії договору.

Виходячи з наведеного, відповідно до приписів ст. 232 Господарського процесуального кодексу України право на нарахування пені за прострочку грошового зобов»язання виникає у позивача щомісячно 26 числа, а не з наступного за розрахунковим місяцем.

Пунктом 3.5. Договору передбачено, що орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає індексації і стягується до бюджету та Балансоутримувачу у визначеному п. 3.3 співвідношенні, відповідно до чинного законодавства України з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості, з урахуванням індексації, за кожний день прострочення, включаючи день оплати.

Згідно зі ст. 1 Закону України “Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань” від 22.11.1996р. № 543-96-ВР, платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін.

Відповідно до ст.ст. 216 – 218 Господарського кодексу України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за порушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій. Господарськими санкціями визнаються заходи впливу на правопорушника у сфері господарювання, в результаті застосування яких для нього настають несприятливі економічні та/або правові наслідки. Господарські санкції застосовуються в установленому законом порядку за ініціативою учасників господарських відносин. Підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.

Враховуючи викладене, відповідно до приписів чинного законодавства, з відповідача підлягає стягненню пеня в розмірі 311 грн. 53 коп.

Стягнення пені в залишковій частині в розмірі 66 грн. 02 коп. задоволенню не підлягають у зв'язку з безпідставністю заявлення.  

Враховуючи наведене позов підлягає задоволенню частково.

Судові витрати розподіляються відповідно до ст. 49 Господарського процесуального Кодексу України.

В судовому засіданні оголошено рішення відповідно до ст. 85 Господарського процесуального Кодексу України.

На підставі  Закону України „Про оренду державного та комунального майна”, ст.ст. 525, 526, 762 Цивільного кодексу України, ст.ст.  193, 216 – 218, 232 Господарського кодексу України, Закону України “Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань”, керуючись ст.ст. 4-2, 4-3, 32, 33, 34, 35, 38, 43, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального Кодексу України,  господарський суд –

В И Р I Ш И В :

Позовні  вимоги Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій області м. Донецьк до Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробничо-комерційна фірма «Рама», м. Донецьк про стягнення 3 603 грн. 60 коп., в тому числі 3 226 грн. 05 коп. боргу з орендної плати та 377 грн. 55 коп. пені задовольнити частково.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробничо-комерційна фірма «Рама» (83114, м. Донецьк, вул. Університетська, 96, код ЄДРПОУ 23775471) на користь державного бюджету України (Управління Державного казначейства у м. Донецьку Головного управління Державного казначейства України в Донецькій області, код ЄДРПОУ 34686694, МФО 834016, р/р 3113093700051, код бюджетної класифікації 22080200)  3 226 грн. 05 коп. - заборгованості з орендної плати, 311 грн. 53 коп. – пені.

У задоволені вимог в залишковій частині відмовити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробничо-комерційна фірма «Рама» (83114, м. Донецьк, вул. Університетська, 96, код ЄДРПОУ 23775471) на користь державного бюджету України (рахунок: 31111095700006, отримувач: УДК в Київському районі, банк отримувача: Головне управління державного казначейства України в Донецькій області, МФО: 834016, ЄДРПОУ: 34687001) державного мита у розмірі 100 грн. 13 коп.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробничо-комерційна фірма «Рама» (83114, м. Донецьк, вул. Університетська, 96, код ЄДРПОУ 23775471) на користь державного бюджету України (р/р 31216259700004 у ГУ ДКУ у Донецькій області, МФО 834016, отримувач: ЄДРПОУ 34686537 Державний у м. Донецьк Ворошиловський район, код бюджетної класифікації 22050000) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 115 грн. 84 коп.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Рішення може бути оскаржене до Донецького апеляційного господарського суду протягом 10 днів з дня його прийняття.

          

               Суддя                                                                                                                                           

СудГосподарський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення02.04.2009
Оприлюднено11.04.2009
Номер документу3331909
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —24/36

Рішення від 16.11.2011

Господарське

Господарський суд Донецької області

Величко Н.В.

Рішення від 24.06.2011

Господарське

Господарський суд міста Києва

Шевченко В.Ю.

Ухвала від 07.07.2011

Господарське

Господарський суд Донецької області

Величко Н.В.

Ухвала від 13.05.2011

Господарське

Господарський суд Донецької області

Величко Н.В.

Постанова від 12.04.2011

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Мирошниченко М.А.

Постанова від 29.03.2011

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Мирошниченко М.А.

Ухвала від 18.03.2011

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Мирошниченко М.А.

Ухвала від 15.03.2011

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Мирошниченко М.А.

Рішення від 04.03.2011

Господарське

Господарський суд Одеської області

Оборотова О.Ю.

Ухвала від 04.03.2011

Господарське

Господарський суд Одеської області

Оборотова О.Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні