48/406
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел.230-31-34
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 48/406
09.04.08
За позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Український республіканський творчо-виробничий центр з іноземними інвестиціями «Сигма»
ДоНаціонального концерну «Укрпромконсалтінг»
Провизнання правочину недійсним
Суддя Сулім В.В.
Представники сторін:
Від позивача:Не з'явився
Від відповідача:Не з'явився
13.11.2007 року, 04.12.2007 року, 25.12.2007 року, 21.01.2008 року, 06.02.2008 року судове засідання відкладалось відповідно до ст. ст. 77, 86 Господарського процесуального кодексу України та було призначено на 21.02.2008 року. 21.02.2008 року у судовому засіданні оголошено перерву для виготовлення повного тексту рішення.
Обставини справи:
Позивач звернувся до Господарського суду міста Києва із позовною заявою про визнання правочину недійсним до Національного концерну «Укрпромконсалтінг»з вимогами визнати недійсним правочин по передачі Товариством з обмеженою відповідальністю «Український республіканський творчо-виробничий центр з іноземними інвестиціями «Сигма»простого векселя № 3209060975 номінальною вартістю 3645600,00 грн. Національному концерну «Укрпромконсалтінг»в рахунок погашення заборгованості та зобов'язати останнього повернути Позивачеві простий вексель № 3209060975 номінальною вартістю 3645600,00 грн.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 19.10.2007 року було порушено провадження у справі по справі № 48/406 та призначено її до розгляду.
Перед початком розгляду справи по суті представника позивача ознайомлено з його правами та обов'язками у відповідності із ст.22 ГПК України.
Крім цього, представнику позивача у судовому засіданні роз'яснено вимоги ст.81-1 ГПК України.
Судом, у відповідності з вимогами ст.81-1 ГПК України складено протокол, який долучено до матеріалів справи.
Враховуючи те, що представник відповідача не з'являється у судове засідання, а матеріали справи містять докази належного повідомлення всіх учасників судового процесу про час і місце судового засідання, суд вважає за можливе розглянути позовну заяву відповідно до ст. 75 ГПК України за наявними матеріалами та без участі представника відповідача.
Особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце її розгляду судом, якщо ухвалу про порушення провадження у справі надіслано за поштовою адресою, зазначеною в позовній заяві. (роз'яснення Президії Вищого Арбітражного суду України від 18.09.97 № 02 - 5/289 із змінами «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України»). Крім того, матеріали справи містять довідку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців щодо місцезнаходження відповідача
Судовий розгляд відкладався та оголошувались перерви у судовому засіданні неодноразово.
Позивач свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що правочин у вигляді передачі Національному концерну „Укрпромконсалтінг” в рахунок погашення заборгованості в рамках провадження справи про банкрутство простого векселя №3209060975 номінальною вартістю 3645600,00 грн. був здійснений з порушенням норм чинного законодавства, а саме ст. 203, п. 3 ст. 215 Цивільного кодексу України, ст. 31 та ч. 7 ст.52 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, а тому повинен бути визнаний недійсним.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення позивача, прийнявши до уваги відзив відповідача, всебічно, повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд м. Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Постановою Господарського суду Кіровоградської області №10/44 від 12.08.2003р. Товариство з обмеженою відповідальністю Український республіканський творчо-виробничий центр з іноземними інвестиціями „Сигма” було визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру та призначено ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Несторенко С.С.
27.04.2004 року Позивачем за актом приймання-передачі був отримай від Товариства з обмеженою відповідальністю „Сигма -Фенікс” в рахунок погашення боргу простий вексель №3209060975 виданий Національним концерном „Укрпромконсалтінг” Товариству з обмеженою відповідальністю „Сигма -Фенікс” номінальною вартістю 3645600,00 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” усі види майнових активів (майно та майнові права) банкрута, які належать йому на праві власності або повного господарського відання на дату відкриття ліквідаційної процедури та виявлені в ході ліквідаційної процедури, включаються до складу ліквідаційної маси.
Таким чином, отриманий простий вексель №3209060975 номінальною вартістю 3645600,00 грн. був включений до складу ліквідаційної маси та пред'явлений до сплати Національному концерну „Укрпромконсалтінг”.
27.04.2004р. за актом приймання-передачі Товариством з обмеженою відповідальністю «Український республіканський творчо-виробничий центр з іноземними інвестиціями «Сигма»в особі ліквідатора Несторенко С.С. було передано Національному концерну „Укрпромконсалтінг” в рахунок погашення заборгованості в рамках провадження справи про банкрутство простий вексель №3209060975 номінальною вартістю 3645600,00 грн.
Ухвалою Господарського суду Кіровоградської області від 20.03.2007 року по справі № 10/44 про визнання банкрутом Товариства з обмеженою відповідальністю «Український республіканський творчо-виробничий центр з іноземними інвестиціями «Сигма»було призначено ліквідатора –арбітражного керуючого Ніколаєнко В.А.
Відповідно до ч. 2 ст. 25 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” з дня призначення ліквідатора до нього переходять права керівника (органів управління) юридичної особи - банкрута. Протягом п'ятнадцяти днів з дня призначення ліквідатора відповідні посадові особи банкрута зобов'язані передати бухгалтерську та іншу документацію банкрута, печатки і штампи, матеріальні та інші цінності банкрута ліквідатору. У разі ухилення від виконання зазначених обов'язків відповідні посадові особи банкрута несуть відповідальність відповідно до законів України.
Відповідно до ч. 3 та ч. 4 ст. 3-1 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” Арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор) зобов'язаний здійснювати заходи щодо захисту майна боржника та має право звертатися до господарського суду у випадках, передбачених цим Законом;
Відповідно до ч. 1 ст. 25 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” Ліквідатор з дня свого призначення здійснює такі повноваження: приймає до свого відання майно боржника, вживає заходів по забезпеченню його збереження; виконує функції з управління та розпорядження майном банкрута; виконує повноваження керівника (органів управління) банкрута; очолює ліквідаційну комісію та формує ліквідаційну масу; пред'являє до третіх осіб вимоги щодо повернення дебіторської заборгованості банкруту; з підстав, передбачених частиною десятою статті 17 цього Закону, подає до господарського суду заяви про визнання недійсними угод боржника; вживає заходів, спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута, що знаходиться у третіх осіб; реалізує майно банкрута для задоволення вимог, включених до реєстру вимог кредиторів, у порядку, передбаченому цим Законом, тощо.
Від так, ліквідатор Ніколаєнко В.А. має достатній обсяг прав для звернення до Господарського суду м. Києва з відповідним позовом від імені підприємства.
24.04.2007р. Товариство з обмеженою відповідальністю «Український республіканський творчо-виробничий центр з іноземними інвестиціями «Сигма»звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом про визнання правочину по передачі Товариством з обмеженою відповідальністю «Український республіканський творчо-виробничий центр з іноземними інвестиціями «Сигма» простого векселя №3209060975 номінальною вартістю 3645600,00 грн. Національному концерну «Укрпромконсалтінг»з підстав порушення норм законодавства.
Суд дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивач, повно та всебічно дослідивши докази по справі визнав позовні вимоги обґрунтованими та такими що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” усі види майнових активів (майно та майнові права) банкрута, які належать йому на праві власності або повного господарського відання на дату відкриття ліквідаційної процедури та виявлені в ході ліквідаційної процедури, включаються до складу ліквідаційної маси.
Отриманий простий вексель №3209060975 номінальною вартістю 3645600,00 грн. був включений до складу ліквідаційної маси та пред'явлений до сплати Національному концерну „Укрпромконсалтінг”.
Відповідно доп.2 ч.5 ст. 25 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»стягнені суми включаються в ліквідаційну масу і можуть бути використані тільки для задоволення вимог кредиторів у порядку черговості, встановленої статтею 31 цього Закону.
Відповідно до ч.7 ст. 52 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»задоволення вимог кредиторів здійснюється в порядку черговості, передбаченому статтею 31 цього Закону. Кредитори можуть оскаржити результати розгляду їх вимог ліквідатором до господарського суду до затвердження господарським судом ліквідаційного балансу.
Відповідно до ст. 31 Кошти, одержані від продажу майна банкрута, спрямовуються на задоволення вимог кредиторів, у порядку, встановленому цією статтею:
1) у першу чергу задовольняються:
а) вимоги, забезпечені заставою;
б) вимоги щодо виплати заборгованості із заробітної плати за три місяці роботи, що передують порушенню справи про банкрутство чи припиненню трудових відносин у разі звільнення працівника до порушення зазначеної справи, грошової компенсації за всі невикористані дні щорічної відпустки та додаткової відпустки працівникам, які мають дітей, право на які виникло протягом двох років, відпрацьованих до порушення справи про банкрутство чи припинення трудових відносин, інших коштів, належних працівникам у зв'язку з оплачуваною відсутністю на роботі (оплата часу простою не з вини працівника, гарантії на час виконання державних або громадських обов'язків, гарантії і компенсації при службових відрядженнях, гарантії для працівників, що направляються для підвищення кваліфікації, гарантії для донорів, гарантії для працівників, що направляються на обстеження до медичного закладу, соціальні виплати у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності за рахунок коштів підприємства тощо), право на які виникло протягом трьох останніх місяців до порушення справи про банкрутство чи припинення трудових відносин, а також вихідної допомоги, належної працівникам у зв'язку з припиненням трудових відносин, у тому числі відшкодування кредиту, отриманого на ці цілі;
в) витрати Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, що пов'язані з набуттям ним прав кредитора щодо банку, - у розмірі всієї суми відшкодування за вкладами фізичних осіб;
г) витрати, пов'язані з провадженням у справі про банкрутство в господарському суді та роботою ліквідаційної комісії, у тому числі: витрати на оплату державного мита; витрати заявника на публікацію оголошення про порушення справи про банкрутство; витрати на публікацію в офіційних друкованих органах інформації про порядок продажу майна банкрута; витрати на публікацію в засобах масової інформації про поновлення провадження у справі про банкрутство у зв'язку з визнанням мирової угоди недійсною; витрати арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора), пов'язані з утриманням і збереженням майнових активів банкрута; витрати кредиторів на проведення аудиту, якщо аудит проводився за рішенням господарського суду за рахунок їх коштів; витрати на оплату праці арбітражних керуючих (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) в порядку, передбаченому статтею 27 цього Закону. Перелічені витрати відшкодовуються ліквідаційною комісією після реалізації нею частини ліквідаційної маси, якщо інше не передбачено цим Законом;
2) у другу чергу задовольняються вимоги, що виникли із зобов'язань банкрута перед працівниками підприємства-банкрута (за винятком повернення внесків членів трудового колективу до статутного фонду підприємства), крім вимог, задоволених у першу чергу, зобов'язань, що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров'ю громадян, шляхом капіталізації відповідних платежів, у тому числі до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України за громадян, які застраховані в цьому Фонді, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, зобов'язань зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інші види загальнообов'язкового державного соціального страхування, а також вимоги громадян - довірителів (вкладників) довірчих товариств або інших суб'єктів підприємницької діяльності, які залучали майно (кошти) довірителів (вкладників);
3) у третю чергу задовольняються вимоги щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів). Вимоги центрального органу виконавчої влади, що здійснює управління державним резервом;
4) у четверту чергу задовольняються вимоги кредиторів, не забезпечені заставою, у тому числі і вимоги кредиторів, що виникли із зобов'язань у процедурі розпорядження майном боржника чи в процедурі санації боржника;
5) у п'яту чергу задовольняються вимоги щодо повернення внесків членів трудового колективу до статутного фонду підприємства;
6) у шосту чергу задовольняються інші вимоги.
Вимоги кожної наступної черги задовольняються в міру надходження на рахунок коштів від продажу майна банкрута після повного задоволення вимог попередньої черги.
У разі недостатності коштів, одержаних від продажу майна банкрута, для повного задоволення всіх вимог однієї черги вимоги задовольняються пропорційно сумі вимог, що належить кожному кредиторові однієї черги.
Таким чином, з аналізу норм Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»судом встановлю, що у ліквідатора відсутні повноваження укладати угоди щодо задоволення вимог кредиторів в іншому порядку ніж встановлено ст. 31 зазначеного Закону.
Судом встановлено, що кредиторами Товариства з обмеженою відповідальністю «Український республіканський творчо-виробничий центр з іноземними інвестиціями «Сигма»є: Державна податкова інспекція в м. Кіровограді (кредитор 3 черги погашення заборгованості), Кіровоградський міськрайонний центр зайнятості (3 черга), Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (3 черга), Національний концерн „Укрпромконсалтінг” (4 черга), Відкрите акціонерне товариство „Газпром” (4 черга).
Таким чином, угода щодо передачі простого векселя, що є частиною ліквідаційної маси банкрута, в погашення заборгованості кредитора банкрута без дотримання порядку погашення вимог кредиторів суперечить вимогам ст. ст. 31, 52 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»
Крім того, згідно ст. 30 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»після проведення інвентаризації та оцінки майна банкрута ліквідатор розпочинає продаж майна банкрута на відкритих торгах, якщо комітетом кредиторів не встановлено інший порядок продажу майна банкрута. Судом встановлено, що комітетом кредиторів не встановлювався інший ніж передбачений Законом порядок продажу майна банкрута, в тому числі продажу цінних паперів.
Статтею 203 Цивільного кодексу України визначені загальні вимоги, додержання яких є необхідним для дійсності правочину, а саме: зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства (ч. 1 статті); особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності (ч. 2 статті); волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі (ч. 3 статті); правочин має вчинятися у формі, встановленій законом (ч. 4 статті); правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним (ч. 5 статті); правочин, що вчиняється батьками (усиновлювачами), не може суперечити правам та інтересам їхніх малолітніх, неповнолітніх чи непрацездатних дітей (ч. 6 статті).
Згідно із ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 216 Цивільного кодексу України у разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.
Суд всебічно і ґрунтовно дослідивши всі обставини справи з врахуванням наданих доказів прийшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог та їх задоволення.
Відповідно до ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України понесені позивачем судові витрати, пов'язані з розглядом справи, зокрема витрати на оплату інформаційно-технічного забезпечення судового процесу, сплати державного мита підлягають відшкодуванню за рахунок відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 49, 82-85 ГПК України, господарський суд міста Києва, -
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати недійсним правочин по передачі Товариством з обмеженою відповідальністю «Український республіканський творчо-виробничий центр з іноземними інвестиціями «Сигма»(25006, м. Кіровоград, вул. Кірова, 73, кв. 10, ЄДРПОУ 19252916) простого векселя №3209060975 номінальною вартістю 3645600,00 грн. Національному концерну «Укрпромконсалтінг»(01010. м. Київ, вул. Московська, 8, ЄДРПОУ 30858489) в рахунок погашення заборгованості.
3. Зобов'язати Національний концерн «Укрпромконсалтінг»(01010. м. Київ, вул. Московська, 8, ЄДРПОУ 30858489) повернути Товариству з обмеженою відповідальністю «Український республіканський творчо-виробничий центр з іноземними інвестиціями «Сигма»(25006, м. Кіровоград, вул. Кірова, 73, кв. 10, ЄДРПОУ 19252916) простий вексель №3209060975 номінальною вартістю 3645600,00 грн.
4. Стягнути з Національного концерну «Укрпромконсалтінг»(01010. м. Київ, вул. Московська, 8, ЄДРПОУ 30858489) з будь-якого виявленого рахунку на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Український республіканський творчо-виробничий центр з іноземними інвестиціями «Сигма»(25006, м. Кіровоград, вул. Кірова, 73, кв. 10, ЄДРПОУ 19252916) 85 (вісімдесят п'ять) гривень 00 коп. державного мита та 118 (сто вісімнадцять) гривень 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати наказ.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.
Суддя Сулім В.В.
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 09.04.2008 |
Оприлюднено | 01.06.2009 |
Номер документу | 3709304 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні