ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"31" липня 2014 р. Справа № 922/917/14
Колегія суддів у складі: головуючий суддя Івакіна В.О., судді Бондаренко В.П., Тихий П.В.
за участю представників:
позивача - Ломака І.А. (дов. б/н від 25.02.2014 р.)
3-ої особи - не з'явився
1-го відповідача - Мирось С.В. (дов. №08/5886/2-13 від 30.12.2013 р.)
2-го відповідача - не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу позивача (вх. №1617Х/1-8) на рішення господарського суду Харківської області від 28 травня 2014 року
за позовом Данилівського дослідного державного лісгоспу Українського ордена "Знак пошани" науково-дослідного інституту лісового господарства та агролісомеліорації ім. Г.М.Висоцького, с. Черкаська Лозова, Харківська область
третя особа , яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Державне підприємство "Харківська державна лісовпорядна експедиція", м. Харків
до 1. Харківської міської ради, м. Харків;
2. Приватного підприємства "Травень", м. Харків
про визнання частково недійсним та скасування пунктів рішення,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач звернувся до господарського суду Харківської області з позовом, в якому просив визнати незаконними та скасувати п.п.9, 9.1 додатку №2 рішення Харківської міської ради від 23.06.2010 р. за №158/10 "Про надання юридичним та фізичним особам у користування земельних ділянок для експлуатації та обслуговування будівель і споруд".
Рішенням господарського суду Харківської області від 28.05.2014 р. у справі №922/917/14 (суддя Светлічний Ю.В.) в задоволенні позову відмовлено.
Позивач з рішенням господарського суду першої інстанції не погодився, звернувся до Харківського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій посилається на порушення місцевим господарським судом норм матеріального, процесуального права та неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи. Просить рішення господарського суду скасувати та прийняти нове, яким позовні вимоги задовольнити.
Харківська міська рада проти задоволення апеляційної скарги заперечує, вважає рішення господарського суду законним та обґрунтованим. Просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, рішення суду першої інстанції - без змін.
ДП "Харківська державна лісовпорядна експедиція" у відзиві на апеляційну скаргу, зокрема, зазначає, що технічну документацію по Данилівському дослідному держлісгоспу експедиція не розробляла.
ПП "Травень" вимоги ухвал суду від 20.06.2014 р. та 15.07.2014 р. не виконало, відзив на апеляційну скаргу та документи в обґрунтування своїх заперечень не надало.
Від позивача 28.07.2014 р. надійшло клопотання (вх. №6019), в якому він просить суд: витребувати у відповідача засвідчену копію технічної документації щодо спірної земельної ділянки; призначити по справі судову експертизу, на вирішення якої поставити питання фактичного місцезнаходження спірної земельної ділянки та її знаходження на землях, переданих позивачу як лісогосподарському підприємству за правилами чинного у відповідний час законодавства; оглянути в судовому засіданні оригінали планово-картографічних матеріалів щодо кварталу 367 виділу 4 Дергачівського лісництва Данилівського дослідного держлісгоспу; зобов'язати з'явитись в судове засідання представника третьої особи для заслуховування пояснення посадової особи фахової організації в порядку ст. 30 Господарського процесуального кодексу України.
Представник Харківської міської ради в судовому засіданні проти задоволення клопотання заперечує. Зокрема зазначає, що технічна документація на спірну земельну ділянку знаходиться на зберіганні у відповідній організації, яка її виготовляла, в зв'язку з чим у першого відповідача відсутня можливість надати її на вимогу суду.
Стосовно клопотання позивача в частині зобов'язати з'явитись в судове засідання представника ДП "Харківська державна лісовпорядна експедиція" для надання пояснення, колегія суддів вважає його безпідставним, оскільки пояснення надані у відзиві на апеляційну скаргу (вх. №6035 від 29.07.2014 р.).
Враховуючи наведене, оглянувши в судовому засіданні оригінали планово-картографічних матеріалів щодо кварталу 367 виділу 4 Дергачівського лісництва Данилівського дослідного держлісгоспу, колегія суддів дійшла висновку про відмову в задоволенні решти клопотання, в зв'язку з його безпідставністю та необґрунтованістю.
ДП "Харківська державна лісовпорядна експедиція" та ПП "Травень" своїх представників в судове засідання не направили, про причини неприбуття не повідомили, хоча про час та місце проведення судового засідання третя особа повідомлена належним чином, про що свідчить наявне в матеріалах справи зворотне повідомлення про вручення поштового відправлення.
Копія ухвали суду від 15.07.2014 р. про відкладення розгляду справи, що була направлена ПП "Травень", повернулась з відміткою пошти "за закінченням терміну зберігання".
Колегія суддів вважає, що судом виконано процесуальний обов'язок щодо повідомлення учасників процесу про дату, час та місце розгляду справи відповідно до вимог пункту 3.5.11 Інструкції з діловодства в господарських судах України, затвердженої наказом Вищого господарського суду України від 10.12.2002 р. за №75, тому вважає за можливе розглядати справу відповідно до статті 75 Господарського процесуального кодексу України за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши доводи апеляційної скарги та відзивів на неї, вислухавши в судовому засіданні пояснення уповноважених представників позивача та першого відповідача, перевіривши повноту встановлення місцевим господарським судом обставин, що мають значення для справи, правильність застосування норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Харківського апеляційного господарського суду встановила наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, на підставі розробленої та погодженої у встановленому законом порядку технічної документації із землеустрою, рішенням 45-ої сесії Харківської міської ради 5-го скликання від 23.06.2010 р. за №158/10 (пункт 9 Додатку 2) - ПП "Травень" надано в оренду строком до 01.06.2025 р. земельну ділянку площею 0,2227 га за рахунок земель транспорту по вул. Архітекторів, 1, З (Дзержинський район) в межах, які визначені договором оренди землі №140767100130 від 01.10.2007 р., для експлуатації та обслуговування станції технічного обслуговування автомобілів та складських приміщень (а. с. 12-18).
Вважаючи, що передана за вказаним рішенням земельна ділянка відноситься до категорії земель лісогосподарського призначення в межах кварталу 367 виділу 4 Дергачівського лісництва, а її законним землекористувачем є Данилівський дослідний держлісгосп, останній звернувся до господарського суду Харківської області з позовом про визнання незаконними та скасування п.п.9, 9.1 додатку №2 рішення Харківської міської ради від 23.06.2010 р. за №158/10.
В обґрунтування позовних вимог Данилівський дослідний держлісгосп, зокрема, зазначає, що прийняттю спірного рішення в порушення вимог чинного законодавства не передувало: вилучення вказаної земельної ділянки у законного землекористувача, яким є Данилівський дослідний держлісгосп; зміна цільового призначення земельної ділянки; розробка проекту відведення земельної ділянки; обчислення та фактичне відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва; погодження із землекористувачем, яким є Данилівський дослідний держлісгосп.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції дійшов висновку, що матеріали справи свідчать про відсутність та недоведеність порушення прав позивача Харківською міською радою та ПП "Травень", та визнав позовні вимоги необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.
Колегія суддів погоджується з висновком господарського суду з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 124 Земельного кодексу України (в редакції 2005р.) передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 цього Кодексу.
Згідно ч. 6 ст. 123 Земельного кодексу України (в редакції 2005 р.) проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об'єктах, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його у місячний строк і, в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки.
Як вірно встановлено господарським судом, на підставі пункту 96 Додатку 1 до рішення Харківської міської ради від 23.06.2004 р. за №170/04 ПП "Травень" було надано згоду на розробку проекту відведення земельної ділянки площею, орієнтовно, 0,22 га по Кільцевій дорозі (в районі вул. Архітекторів) для будівництва стаціонарної АЗС, АГЗП з елементами автосервісу та подальшої експлуатації об'єкту.
На підставі вищезазначеного рішення КП "Міськпроект" розроблено проект відведення спірної земельної ділянки ПП "Травень" (а. с. 71-83), який було погоджено з Управлінням містобудування та архітектури Харківської міської ради (висновок №10550 від 19.10.2004 р.), Харківським міським управлінням земельних ресурсів (висновок №3343/04 від 20.10.2004 р.), Харківською обласною санітарно-епідеміологічною станцією (висновок №81 від 22.10.2004 р.), Державним управлінням екології та природних ресурсів в Харківській області (висновок №14-19-2439 від 28.10.2004 р.), Управлінням культури Харківської обласної державної адміністрації (висновок №08-20/1659 від 04.11.2004 р.). Харківським обласним головним управлінням земельних ресурсів (висновок №3640 державної землевпорядної експертизи від 04.11.2004 р.).
Згідно пояснювальної записки до вказаного проекту, земельна ділянка розташована в зоні житлової та громадської забудови і межує: А-А землі житлової та громадської забудови.
Відповідно до Архітектурного завдання на розробку містобудівного обґрунтування розташування об'єкту, затвердженого 04.06.2004 р. головним архітектором м. Харкова земельна ділянка станом на червень 2004 року вільна від забудови та зелених насаджень.
17.06.2004 р. головним архітектором міста було затверджено комплексний висновок ПП "Травень" по розташуванню АЗС, АГЗС з елементами автосервісу по Окружній дорозі (в районі вул. Архітекторів) відповідно до якого вказана земельна ділянка придатна для розташування вказаних об'єктів містобудування.
Згідно з Технічним завданням на виконання робіт по складанню проекту відведення земельної ділянки, виданого та затвердженого 21.08.2004 р. Харківським міським управлінням земельних ресурсів, земельна ділянка по Кільцевій дорозі (в районі вул. Архітекторів) знаходиться у Дзержинському районі Харкова, цільове призначення земельної ділянки - землі роздрібної торгівлі та комерційних послуг (Код 1.11.3).
На підставі розробленого та погодженого у встановленому законом порядку проекту відведення земельної ділянки, рішенням Харківської міської ради від 14.11.2004 р. за №191/04 (п. 6 додатку 1) ПП "Травень" було затверджено проект відведення земельної ділянки та надано в оренду земельну ділянку по Кільцевій дорозі (район вул. Архітекторів) загальною площею 0,2227 га для будівництва стаціонарної АЗС, АГЗП з елементами автосервісу до 31.12.2006 р. (але не пізніше прийняття об'єкту до експлуатації) та для подальшої експлуатації та обслуговування об'єкту до 31.12.2029 р. (договір оренди землі від 19.09.2005 р. - а. с. 79-84).
Відповідно до рішення Харківської міської ради від 22.11.2006 р. за №171/06 (п. 37 додатку 1) ПП "Травень" було надано в оренду земельну ділянку по Кільцевій дорозі (в районі вул. Архітекторів) загальною площею 0,2227 га в межах договору оренди від 19.09.2005 року №040567100043 для будівництва станції технічного обслуговування автомобілів та складські приміщення до 01.11.2008 р., але не пізніше прийняття об'єкту до експлуатації (договір оренди землі від 27.08.2007 р. - а. с. 91-97).
ТОВ "Теодоліт" складено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та документи, що посвідчують право оренди на земельну ділянку ПП "Травень" для експлуатації та обслуговуванню СТО автомобілів та складських приміщень по вул. Архітекторів №1 та №3 у Дзержинському районі м. Харкова.
Технічну документацію із землеустрою, що посвідчують право на земельну ділянку ПП "Травень" у встановленому законом порядку погоджено з Управлінням містобудування та архітектури Харківської міської ради (висновок №2958/0/27-10 від 02.06.2010 р.) та Управлінням Держкомзему у місті Харків (висновок №508/10 від 09.06.2010 р.).
Відповідно до ст. 123 Земельного кодексу України (в редакції 2010 р.) надання у користування земельної ділянки, межі якої встановлені в натурі (на місцевості), без зміни її цільового призначення здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою.
На підставі розробленої та погодженої у встановленому законом порядку технічної документації із землеустрою, рішенням Харківської міської ради від 23.06.2010 р. за №158/10 (п. 9 додатку 2) - ПП "Травень" надано в оренду строком до 01.06.2025 р. земельну ділянку площею 0,2227 га за рахунок земель транспорту по вул. Архітекторів, 1, З (Дзержинський район) в межах, які визначені договором оренди землі №140767100130 від 01.10.2007 р., для експлуатації та обслуговування станції технічного обслуговування автомобілів та складських приміщень.
В проекті відведення земельної ділянки по вул. Архітекторів, 1, 3 з кадастровим №6310136300:14:011:0001 міститься довідка форми 6-ЗЕМ, де зазначено, що земельна ділянка загальною площею 0,2227 га відноситься до земель, які не надані у власність та постійне користування в межах населених пунктів (а. с. 74).
Враховуючи вищевикладене, суд першої інстанції дійшов правомірного висновку, що Харківською міською радою рішення про передачу ПП "Травень" для будівництва, а в подальшому і для експлуатації спірної земельної ділянки, прийнято у відповідності до вимог чинного законодавства України.
Згідно ст. 55 Земельного кодексу України до земель лісогосподарського значення належать землі, вкриті лісовою рослинністю, а також не вкриті лісовою рослинністю, нелісові землі, які надані та використовуються для потреб лісового господарства. До земель лісогосподарського призначення не належать землі, зайняті: зеленими насадженнями у межах населених пунктів, які не віднесені до категорії лісів; окремими деревами і групами дерев, чагарниками на сільськогосподарських угіддях, присадибних, дачних і садових ділянках.
Відповідно до ч. 2 ст. 5 Лісового кодексу України віднесення земельних ділянок до складу земель лісогосподарського призначення здійснюється відповідно до земельного законодавства.
У 2002 році набрав чинності новий Земельний кодекс України, відповідно до якого, а саме згідно з вимогами статті 125, 126 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку, і також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав, які оформлюються відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Статтею 17 Лісового кодексу України встановлено, що ліси надаються в постійне користування на підставі рішення органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, прийнятого в межах їх повноважень за погодженням з органами виконавчої влади з питань лісового господарства та з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, обласними. Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища. Право постійного користування лісами посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою.
Відповідно до ст. 57 Земельного кодексу України земельні ділянки лісогосподарського призначення за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування надаються в постійне користування спеціалізованим державним або комунальним лісогосподарським підприємствам, іншим державним і комунальним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані підрозділи, для ведення лісового господарства.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що позивачем до матеріалів справи не надано належних доказів, які б підтверджували, що оспорювана земельна ділянка відноситься до земель лісогосподарського призначення та доказів того, що органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування приймалось рішення про надання Жовтневому держлісгоспу об'єднання "Харківліс" або Данилівському дослідному держлісгоспу УкрНДІЛГА оспорюваної земельної ділянки.
Пункт 5 Прикінцевих положень Лісового кодексу України встановлює, що до одержання в установленому порядку державними лісогосподарськими підприємствами державних актів на право постійного користування земельними лісовими ділянками, документами, що підтверджують це право на раніше надані землі, є планово-картографічні матеріали лісовпорядкування.
Частиною 1 ст. 47 Лісового кодексу України передбачено, що лісовпорядкування є обов'язковим на всій території України та ведеться державними лісовпорядними організаціями за єдиною системою в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері лісового господарства.
Відповідно до Інструкції з проведення лісовпорядкування в єдиному державному лісовому фонді СРСР, частина друга 1990 рік, яка чинна згідно з п. 2 Прикінцевих положень Лісового кодексу України, проект організації та розвитку лісового господарства є основним нормативно-технічним документом лісовпорядкування.
До планово-картографічних матеріалів відносяться лісовпорядні планшети, виготовлення та розмноження яких регламентується Інструкцією про порядок виготовлення та розмноження лісових карт, Держлісгоспом СРСР 11.12.1986 р., згідно з вимогами якої складені оригінали планшетів, які мають межі з іншими користувачами, завіряються в органах землекористування того району, де проводяться лісовпорядні роботи.
Згідно пункту 3.6.2.2 Інструкції з лісовпорядкування - лісовпорядна організація зобов'язана отримати в районних (обласних) органах землеустрою викопіювання меж, встановлених землеустроєм по землекористувачам, суміжним з територією впорядкованого об'єкту. Відповідно до вказаної Інструкції "межі земельних ділянок лісового фонду, що підлягають лісовпорядкуванню, визначаються на основі планів внутрішньогосподарського землевпорядкування і наносяться на їхні копії, які засвідчуються землевпорядною службою району".
Пункт 2.3.3 Інструкції визначає, що до лісовпорядної документації відноситься також: документи, які засвідчують перевірку і узгодження з органами землеустрою за наявними матеріалами і в натурі меж підприємства, розв'язання всіх спірних питань із суміжними землекористувачами; перелік урядових рішень про передачу і прийомку земель, здійснених після попереднього землеустрою; оригінали документів на землі, передані в довгострокове користування.
Стаття 48 Лісового кодексу України встановлює вимоги до змісту та форми матеріалів лісовпорядкування.
Так, зокрема, у матеріалах лісовпорядкування дається якісна і кількісна характеристика кожної земельної ділянки, комплексна оцінка ведення лісового господарства, що є основою для розроблення на засадах сталого розвитку проекту організації та розвитку лісового господарства відповідного об'єкта лісовпорядкування. Проект організації та розвитку лісового господарства передбачає екологічно обґрунтоване ведення лісового господарства і розробляється відповідно до нормативно-правових актів, що регулюють організацію лісовпорядкування. У проекті організації та розвитку лісового господарства визначаються і обґрунтовуються основні напрямки організації і розвитку лісового господарства об'єкта лісовпорядкування з урахуванням стану та перспектив економічного і соціального розвитку регіону.
Частина 4 статті 48 Лісового кодексу України встановлює, що матеріали лісовпорядкування затверджуються в установленому порядку органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, територіальними органами центрального органу виконавчої влади з питань лісового господарства за погодженням відповідно з органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, територіальними органами центрального органу виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища.
Затверджені матеріали лісовпорядкування є обов'язковими для ведення лісового господарства, планування і прогнозування використання лісових ресурсів.
В матеріалах справи відсутні належними чином оформлені планово- картографічні матеріали лісовпорядкування, які підтверджували б доводи позивача щодо належності спірної земельної ділянки до земель лісового фонду та право позивача на її постійне користування.
Відповідно до вимог статті 32 Господарського процесуального кодексу України: доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Згідно ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Апеляційні вимоги не підтверджені належними доказами, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому у суду апеляційної інстанції відсутні правові підстав для їх задоволення.
На підставі викладеного колегія суддів вважає, що рішення господарського суду Харківської області від 28.05.2014 р. у справі №922/917/14 прийняте при належному з'ясуванні обставин, що мають значення для справи та у відповідності до норм матеріального і процесуального права і підстави для його скасування відсутні, в зв'язку з чим, апеляційна скарга позивача не підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 22, 85, 91, 99, 101, пунктом 1 статті 103, статтею 105 Господарського процесуального кодексу України колегія суддів Харківського апеляційного господарського суду, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу позивача залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Харківської області від 28.05.2014 р. у справі №922/917/14 залишити без змін.
Повна постанова складена 04.08.2014 р.
Головуючий суддя Івакіна В.О.
Суддя Бондаренко В.П.
Суддя Тихий П.В.
Суд | Харківський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 04.08.2014 |
Оприлюднено | 07.08.2014 |
Номер документу | 40021619 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні