25/256
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 25/256
21.07.09
За позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Фарбіс Україна»
до Відкритого акціонерного товариства «Комерційний банк «Надра»
про зобов'язання вчинити дії та стягнення пені
Суддя Морозов С.М.
Секретар судового засідання Денисенко А.В.
Представники:
від позивача : Банєв І.М. (представник за довіреністю)
від відповідача : Куцевич О.П. (представник за довіреністю)
В судовому засіданні 21 липня 2009 року за згоди представників сторін було оголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Обставини справи:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Фарбіс Україна»(надалі - позивач) звернулося до суду з позовом до Відкритого акціонерного товариства „Комерційний банк «Надра» (надалі –відповідач, Банк) про зобов'язання відповідача виконати платіжні доручення № 63 від 30.01.2009 про перерахування коштів в сумі 19800,00 грн. та № 64 від 09.02.2009 про перерахування коштів в сумі 34200,00 грн., а також стягнення пені за прострочення перерахування коштів в загальній сумі 4715,28 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем неправомірно не виконані платіжні вимоги про перерахування коштів.
Відповідач надав відзиву на позовну заяву не надав, в судовому засіданні проти позовних вимог заперечував, посилаючись на те, що постановою правління Національного банку України (надалі - НБУ) від 09.02.2009 № 59 було призначено мораторій на задоволення вимог кредиторів, а тому Банк повинен виконувати кредиторські вимоги по своїх зобов'язаннях лише після припинення дії мораторію. Крім того відповідач заперечував проти нарахування пені, оскільки у відповідності до ст. 85 Закону України «Про банки і банківську діяльність» під час дії мораторію не нараховуються неустойка та інші фінансові санкції. Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
24 липня 2007 року між позивачем (Клієнт) і відповідачем (Банк) було укладено Договір банківського рахунку № 14236 (надалі –Договір) за умовами якого відповідач відкриває позивачу поточний рахунок № 26005014236001 для зберігання коштів та здійснення розрахунково –касових операцій, та зобов'язується приймати та зараховувати на рахунок грошові кошти та проведення інших операцій з рахунком.
У відповідності до п. 2.3.3 Договору відповідач зобов'язаний своєчасно здійснювати розрахунково-касове обслуговування Клієнта, у відповідності з чинним законодавством України.
Згідно з п. 4.2 Договору операції з розрахунковими документами в гривнях, що надійшли до Банку в операційний час, виконуються Банком того ж дня. Операційний час Банку встановлюється з 9 до 16 години (п. 4.6 Договору).
30 січня 2009 року позивачем було подане відповідачу платіжне доручення № 63 про перерахування з рахунку позивача на оплату за чорнила та папір ТОВ «Гіфтек-Україна» 19800,00 грн.
09 лютого 2009 року позивачем було подане відповідачу платіжне доручення № 64 про перерахування з рахунку позивача на інший його рахунок 34200,00 грн.
Як стверджує позивач, що не спростовано відповідачем, кошти за вказаними платіжними дорученнями не були перераховані відповідачем.
Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України (надалі –ЦК України) зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.
Відповідно до статті 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання –відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Згідно із ст. 1066 ЦК України за договором банківського рахунка банк зобов'язується приймати і зараховувати на рахунок, відкритий клієнтові (володільцеві рахунка), грошові кошти, що йому надходять, виконувати розпорядження клієнта про перерахування і видачу відповідних сум з рахунка та проведення інших операцій за рахунком.
Відповідно до частини третьої ст. 1068 ЦК України банк зобов'язаний за розпорядженням клієнта видати або перерахувати з його рахунка грошові кошти в день надходження до банку відповідного розрахункового документа, якщо інший строк не передбачений договором банківського рахунка або законом.
Статтею 51 Закону України «Про банки і банківську діяльність»визначено, що банківські розрахунки проводяться у готівковій та безготівковій формах згідно із правилами, встановленими нормативно-правовими актами Національного банку України. Безготівкові розрахунки проводяться на підставі розрахункових документів на паперових носіях чи в електронному вигляді. Банки в Україні можуть використовувати як платіжні інструменти, зокрема, платіжні доручення.
Відповідно до частини першої ст. 55 Закону України «Про банки і банківську діяльність»відносини банку з клієнтом регулюються законодавством України, нормативно-правовими актами Національного банку України та угодами (договорами) між клієнтом та банком.
Відповідно до п.1.15 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої Постановою Правління НБУ від 21 січня 2004 р. № 22, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29 березня 2004 р. за № 377/8976, доручення платників про списання коштів зі своїх рахунків і зарахування коштів на рахунки отримувачів банки здійснюють у термін, встановлений законодавством України.
Пунктом 8.1. ст. 8 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні», та п. 2.19 вищезазначеної Інструкції встановлено, що розрахункові документи, що надійшли до банку протягом операційного часу, він виконує в день їх надходження. Розрахункові документи, що надійшли після операційного часу, банк виконує наступного робочого дня. За порушення цих строків банк, що обслуговує платника, несе відповідальність згідно із законодавством України.
Відповідач порушив зобов'язання щодо виконання розпоряджень відповідача про перерахування коштів в сумі 19800,00 грн., яке виразилося в поданому платіжному дорученні № 63 від 30.01.2009 та коштів в сумі 34200,00 грн., яке виразилося в поданому платіжному дорученні № 64 від 09.02.2009.
Посилання відповідача на дію мораторію, введеного постановою правління НБУ від 10.02.2009 № 59 є неправомірним з огляду на наступне.
У відповідності до частини третьої ст. 1066 ЦК України банк не має права визначати та контролювати напрями використання грошових коштів клієнта та встановлювати інші, не передбачені договором або законом, обмеження його права розпоряджатися грошовими коштами на власний розсуд.
Крім того, статтею 1074 ЦК України встановлені обмеження права розпоряджатись рахунком, за якою обмеження прав клієнта щодо розпоряджання грошовими коштами, що знаходяться на його рахунку, не допускається, крім випадків обмеження права розпоряджання рахунком за рішенням суду у випадках, встановлених законом.
У відповідності до ст. 75 Закону України «Про банки і банківську діяльність»(надалі –Закон про банки) у разі істотної загрози платоспроможності банку Національний банк України призначає тимчасову адміністрацію.
Згідно із ст. 85 цього закону з метою створення сприятливих умов для відновлення фінансового стану банку, який відповідав би встановленим цим Законом та нормативно-правовими актами Національного банку України вимогам, Національний банк України має право введення мораторію на задоволення вимог кредиторів під час здійснення тимчасової адміністрації, але на строк не більше шести місяців.
Постановою Правління НБУ № 59 від 10.02.2009 року «Про призначення тимчасової адміністрації у відкритому акціонерному товаристві комерційний банк «Надра»у Відкритому акціонерному товаристві комерційний банк «Надра»призначено тимчасову адміністрацію строком на 1 рік - з 10.02.2009 до 10.02.2010 та з метою створення сприятливих умов для фінансового стану банку введено мораторій на задоволення вимог кредиторів строком на 6 місяців з 10.02.2009 року до 10.08.2009 року.
У відповідності до ст. 2 зазначеного Закону мораторій –це зупинення виконання банком майнових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), строк виконання яких настав до дня введення мораторію, та зупинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до прийняття рішення про введення мораторію.
Частиною другою ст. 85 Закону про банки визначено, що мораторій на задоволення вимог кредиторів поширюється на зобов'язання, строки виконання яких настали до призначення тимчасової адміністрації.
Відповідач визнає, що грошові кошти в сумі 19800,00 грн. згідно платіжного доручення № 63 від 30.01.2009 та в сумі 34200,00 грн. згідно платіжного доручення № 64 від 09.02.2009 він повинен був перерахувати до введення мораторію, тобто до 10.02.2009, але порушив договірне зобов'язання, а після введення мораторію перерахування стало неможливим, оскільки мораторій поширюється на зобов'язання, строки виконання яких настали до призначення тимчасового адміністратора. Таким чином, зобов'язання за договором було порушене відповідачем до введення мораторію.
Однак дана обставина не впливає негативно на права позивача щодо судового захисту своїх прав. Так, згідно із частиною третьою ст. 85 Закону України про банки протягом дії мораторію: 1) забороняється стягнення на підставі виконавчих документів та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до законодавства України; 2) не нараховується неустойка (штраф, пеня), інші фінансові санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів).
Отже, мораторій не впливає на право кредитора (позивача) звернутися до суду із позовними вимогами та на право суду розглянути та задовольнити їх, оскільки стадія судового розгляду не є стягненням за виконавчими документами, позовні вимоги не стосуються стягнення неустойки чи фінансових санкцій.
Ні Закон України «Про банки і банківську діяльність», ні Постанова правління НБУ № 59 від 10.02.2009 не надають відповідачу права блокувати операції по поточним рахункам клієнтів.
У відповідності до ст. 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.
Згідно зі ст. 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання
У відповідності до ст. 85 Закону України про банки протягом дії мораторію не нараховується неустойка (штраф, пеня), інші фінансові санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань.
За таких умов позовні вимоги про стягнення пені не підлягають задоволенню.
З урахуванням викладеного, позовні вимоги підлягають задоволенню лише в частині зобов'язання відповідача виконати платіжні доручення № 63 від 30.01.2009 та № 64 від 09.02.2009.
Судові витрати позивача пропорційно задоволеним вимогам у сумі 482,50 грн. (170,00 грн. державного мита та 312,50 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу) відповідно до положень статті 49 ГПК України покладаються на відповідача за зустрічним позовом.
Керуючись ст.ст. 33,49, 82-85 ГПК України, господарський суд –
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити частково.
Зобов'язати Відкрите акціонерне товариство «Комерційний банк «Надра»(ідентифікаційний код: 20025456, адреса: 04053, м. Київ, вул. Артем, буд.15) здійснити перерахування грошових коштів в сумі 19 800,00 (дев'ятнадцять тисяч вісімсот гривень) грн. з рахунку Товариства з обмеженою відповідальністю „Фарбіс Україна” (ідентифікаційний код 31961761, адреса: 01031, м. Київ, вул. Будіндустрії, 7) № 26005014236001 у Київському регіональному управлінні ФАКБ „Надра”, МФО 320564 за призначенням (отримувач: ТОВ „Гіфтек-Україна”, ідентифікаційний код 32820750) згідно платіжного доручення № 63 від 30.01.2009. Видати наказ.
Зобов'язати Відкрите акціонерне товариство „Комерційний банк „Надра” (ідентифікаційний код: 20025456, адреса: 04053, м. Київ, вул. Артем, буд.15) здійснити перерахування грошових коштів в сумі 34 200,00 (тридцять чотири тисячі двісті гривень) грн. з рахунку Товариства з обмеженою відповідальністю „Фарбіс Україна” (ідентифікаційний код 31961761, адреса: 01031, м. Київ, вул. Будіндустрії, 7) № 26005014236001 у Київському регіональному управлінні ФАКБ „Надра”, МФО 320564 на його рахунок № 260050200599 в ЗАТ «Прокредит Банк», МФО 320984 згідно платіжного доручення № 64 від 09.02.2009. Видати наказ.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства „Комерційного банку „Надра” (ідентифікаційний код: 20025456, адреса: 04053, м. Київ, вул. Артем, буд.15) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю „Фарбіс Україна” (ідентифікаційний код 31961761, адреса: 01031, м. Київ, вул. Будіндустрії, 7, р/р № 260050200599 в ЗАТ «Прокредит Банк», МФО 320984) судові витрати в розмірі 482,50 (чотириста вісімдесят дві гривні 50 копійок) грн. Видати наказ.
В іншій частині в позові відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття.
Суддя С.М. Морозов
Дата підписання повного тексту рішення 23.07.2009р.
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 21.07.2009 |
Оприлюднено | 06.08.2009 |
Номер документу | 4224912 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Кузнецова Ірина Леонідівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Чередко Антон Євгенович
Господарське
Господарський суд міста Києва
Морозов С.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні