11/190
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 11/190
10.07.09
За позовомВідкритого акціонерного товариства «Українська страхова компанія «Дженералі Гарант»
ДоПро Товариства з обмеженою відповідальністю «Піонер - Ассістанс»стягнення 95894,64 грн.
Суддя Смирнова Ю.М.
Представники:
від позивачавід відповідача Ястреб Д.А. –представникне з'явились
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Позивач звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом про стягнення з відповідача на користь позивача 77579,45 грн. заборгованості, 9394,87грн. пені, 3% річних у розмірі 1103,12 грн., втрат від інфляції у розмірі 7817,20 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що в порушення умов укладеного між сторонами Договору оренди нежитлового приміщення №1533/51 від 03.07.2006 відповідач не в повному обсязі сплачував позивачу орендну плату.
Відповідач відзиву на позов не подав, явку своїх представників в судові засідання не забезпечив. У зв'язку з нез'явленням представників відповідача та ненаданням витребуваних доказів розгляд справи відкладався, ухвали про порушення провадження у справі та про її відкладення направлялися відповідачу за всіма наявними у матеріалах справи адресами. Доказів на підтвердження поважних причин невиконання вимог ухвали суду та нез'явлення в судове засідання відповідач суду не надав. Заявлені позовні вимоги не заперечив.
Відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України справа розглядається судом за наявними в ній матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, Господарський суд міста Києва
В С Т А Н О В И В:
03.07.2006 між Відкритим акціонерним товариством Українська страхова група «Гарант - Авто», як орендодавцем, та Товариством з обмеженою відповідальністю «Піонер -Ассістанс», як орендарем, укладений договір оренди нежитлового приміщення № 1533/51 (далі –Договір оренди № 1533/51), відповідно до п. 1.1 якого орендодавець передає, а орендар приймає в тимчасове платне користування приміщення за адресою: м. Київ, вул. Ніщинського Петра, 6 загальною площею 86,00 кв.м.
Відповідно до п. 4.1 Договору термін оренди складає 10 місяців з моменту прийняття приміщення, що орендується, за актом приймання –передачі.
Відповідно до п. 5.1 Договору розмір орендної плати (без урахування ПДВ) становить 51,00 грн. за 1 кв.м. на місяць за оренду приміщення, що орендується, без урахування вартості комунальних послуг.
Місячний розмір орендної плати за оренду приміщення становить 5263,20 грн. (п. 5.3 Договору).
Комунальні послуги сплачуються орендарем додатково, відповідно до виставлених рахунків (п. 5.3 Договору).
Згідно з п. 5.5 Договору орендна плата сплачується в безготівковому порядку на розрахунковий рахунок орендодавця наперед не пізніше 8 –го числа кожного місяця.
03.07.2006 сторонами складений та підписаний акт приймання –передачі нежитлового приміщення за адресою: м. Київ, вул. Ніщинського Петра, 6 загальною площею 86,00 кв.м.
Згідно витягу з протоколу № 29 від 10 листопада –04 грудня 2006 року позачергових Загальних зборів акціонерів ВАТ Українська страхова компанія «Гарант - Авто»перейменовано Відкрите акціонерне товариство Українська страхова компанія «Гарант - Авто»в Відкрите акціонерне товариство «Українська страхова компанія «Дженералі –Гарант». Згідно п. 1.2 статуту Відкритого акціонерного товариства «Українська страхова компанія «Дженералі –Гарант»останнє є правонаступником Відкритого акціонерного товариства Українська страхова компанія «Гарант - Авто».
15.02.2007 між Відкритим акціонерним товариством «Українська страхова компанія «Дженералі –Гарант»та Товариством з обмеженою відповідальністю «Піонер - Ассістанс»укладена додаткова угода до Договору № 1533/51, відповідно до якої преамбулу Договору викладено в наступні й редакції: орендодавець: Відкрите акціонерне товариство Українська страхова компанія «Дженералі - Гарант»та орендар: Товариство з обмеженою відповідальністю «Піонер -Ассістанс».
03.05.2007 між Відкритим акціонерним товариством «Українська страхова компанія «Дженералі –Гарант»та Товариством з обмеженою відповідальністю «Піонер - Ассістанс» укладена додаткова угода № 2 до Договору оренди № 1533/51, якою продовжено дію Договору до 03.05.2010 на тих самих умовах.
30.05.2008 між Відкритим акціонерним товариством «Українська страхова компанія «Дженералі –Гарант»та Товариством з обмеженою відповідальністю «Піонер - Ассістанс»укладена додаткова угода № 3 до Договору оренди № 1533/51, якою:
- п. 5.1 Договору викладено у такій редакції:
«3 1 червня 2008 року розмір орендної плати (без урахування ПДВ) складає 125,00 грн. за 1 кв.м. на місяць за оренду приміщення, що орендується без урахування комунальних послуг».
- п. 5.3 Договору викладено у такій редакції: «місячний розмір орендної плати за оренду приміщення, що орендується, становить 12900,00 грн., в т.ч. ПДВ у розмірі 2150,00 грн.».
Як свідчать обставини справи, відповідач свої зобов'язання щодо сплати на користь позивача орендної плати та відшкодування витрат на комунальні послуги належним чином не виконав. Згідно наявних в справі рахунків-фактур, які виставлялись позивачем відповідачу на сплату орендної плати та комунальних послуг, та виписки з банківського рахунку позивача, заборгованість відповідача перед позивачем становить 77579,45 грн., у тому числі 64482,80 грн. по орендній платі та 13096,65 грн. по комунальним платежам.
Така ж сума заборгованості погоджена сторонами в акті звіряння розрахунків, складеному за станом на 11.09.2008.
Доказів на спростування доводів позивача відповідач суду не надав, розмір заборгованості не оспорив.
Договір, відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України, є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно ч. 6 ст. 283 Господарського кодексу України до відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов‘язаний передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
За користування майном з наймодавця справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму (ч.1 ст. 762 Цивільного кодексу України).
Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов та вимог Цивільного кодексу України.
Згідно зі ст. 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов‘язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов‘язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Суд відзначає, що умовами договору сторонами погоджено строк перерахування відповідачем орендної плати, а саме не пізніше 8-го числа кожного місяця, а щодо комунальних платежів сторони погодили, що відповідач повинен їх оплати додатково, відповідно виставленим рахункам.
У наданих позивачем до суду рахунках –фактури за період з січня 2008 по вересень 2008 на оплату комунальних послуг, позивачем зазначений строк, до якого відповідач повинен оплатити вказані послуги. Останній рахунок –фактура виставлявся відповідачу за вересень 2008 року, зі строком оплати до 14.09.2008.
Таким чином, строк оплати комунальних платежів та орендної плати по Договору № 1533/51, станом на момент звернення позивачем до суду настав.
Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином та відповідно до закону, інших правових актів, договору. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим кодексом, іншими законами або договором.
Згідно зі ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Оскільки своїх зобов'язань по договору щодо сплати на користь позивача орендної плати та комунальних послуг відповідач не виконав, позов в частині стягнення з відповідача основного боргу в розмірі 77579,45 грн. підлягає задоволенню.
Позивачем також заявлені вимоги про стягнення з відповідача 3% річних в розмірі 1103,12 грн., втрат від інфляції в розмірі 7817,20 грн. та пені у розмірі 9394,87 грн.
Відповідно до ч.1 ст. 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Позивачем наданий до суду розрахунок 3% річних за період з 12.10.2008 по 03.04.2009, з яким суд погоджується та визнає його вірним.
Також суд погоджується з розрахунком позивача розміру втрат від інфляції за період з жовтня 2008 року по лютий 2009 року на загальну суму 7817,20 грн.
Оскільки факт прострочення відповідачем виконання грошових зобов'язань встановлений судом та по суті відповідачем не оспорений, вимоги позивача про стягнення з відповідача 3% річних та інфляції підлягають задоволенню за розрахунком позивача.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.
Згідно зі ст. 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Частина 2 ст. 551 Цивільного кодексу України визначає, що якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.
Частиною 1 ст. 230 Господарського кодексу України передбачено, що штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Згідно ч. 4 ст. 231 Господарського кодексу України у разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов'язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов'язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг).
Відповідно до ч. 6 ст. 232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
Відповідно до п. 9.1 Договору у випадку прострочення по сплаті орендних та комунальних платежів орендарем сплачується пеня в розмірі 0,5% від суми боргу за кожен день прострочення, але не більше подвійної облікової ставки НБУ.
Враховуючи викладені обставини, а також той факт, що відповідальність відповідача у вигляді пені передбачена Договором, вимоги позивача про стягнення пені в розмірі 9394,87грн. визнаються судом обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню за розрахунком позивача, здійсненим з урахуванням подвійної облікової ставки НБУ (за період з 12.10.2008 по 03.04.2009).
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
В зв'язку з задоволенням позову відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 33, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Піонер - Ассістанс»(код 33829309, 03049, м. Київ, вул. Ніщинського, 6, р/р 260023037801 в ТОВ «Комерційний банк «Даніель»м. Київ МФО 380980, або з будь-якого іншого рахунку, виявленого під час виконавчого провадження) на користь Відкритого акціонерного товариства «Українська страхова компанія «Дженералі Гарант»(код 16467237, 01042, м. Київ, провулок Новопечерський,19/3, р/р 26505020012804, в ВАТ «Укрексімбанк»м. Києва, МФО 322313) 77579 (сімдесят сім тисяч п'ятсот сімдесят дев'ять) грн. 45 коп. основного боргу; 9394 (дев'ять тисяч триста дев'яносто чотири) грн. 87 коп. –пені; 7817 (сім тисяч вісімсот сімнадцять) грн. 20 коп. втрат від інфляції; 1103 (одна тисяча сто три) грн. 12 коп. - 3 % річних; 958 (дев'ятсот п'ятдесят вісім) грн. 94 коп. витрат по сплаті державного мита та 118 (сто вісімнадцять) грн. 00 коп. витрат на інформаційно –технічне забезпечення судового процесу.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання, оформленого відповідно до ст. 84 Господарського процесуального кодексу України, та може бути оскаржене в порядку та у строки, визначені Господарським процесуальним кодексом України.
Суддя Ю.М. Смирнова
Дата підписання рішення: 30.07.2009
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 10.07.2009 |
Оприлюднено | 08.10.2009 |
Номер документу | 4846102 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мельниченко Ірина Федорівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні