Рішення
від 20.08.2009 по справі 9/242пд
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

9/242пд

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20.08.09                                                                                 Справа № 9/242пд

Суддя Ворожцов А.Г., розглянувши матеріали справи за позовом

Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛЕО", м. Луганськ

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Веста", м. Луганськ

про розгляд розбіжностей, що виникли при укладенні договору

в присутності представників:

від позивача –Голоколосова Л.І. - пров. юрисконсульт, довіреність № 600 від 01.12.08,

від відповідача – Головко О.О., дов. б/н від 24.07.09, Бутенко В.П., дов. б/н від 24.07.09

в с т а н о в и в:

суть спору: позивач, ТОВ "ЛЕО", звернувся з позовом, у якому просить розглянути розбіжності, що виникли при укладенні договору про постачання електроенергії від 11.06.09 № 476 між ним та відповідачем та викласти пункти цього договору 4.3.4, 4.4.1, 4.4.7, 6.1.4 та перше речення пункту 1, пункт 3, перший та другий пункту 7, третій абзац пункту 9 Додатку Порядок розрахунків від 11.06.09 до спірного договору в редакції позивача.

Відповідач, ТОВ "Веста", у відзиві на позов проти позову заперечує та вважає його необґрунтованим з наступних підстав.

Ш          Доводи позивача не обґрунтовані нормами чинного законодавства.

Ш          Позивач порушив п. 2.11 постанови НКРЕЕ від 13.06.96 Про затвердження умов та правил здійснення підприємницької діяльності щодо поставки електричної енергії за регульованими тарифами стосовно заборони зловживання монопольним становищем.

Ш          Щодо п. 4.3.4 проекту договору стосовно виключення відповідальності позивача, то відповідач виключив слова та не виконував інші умови договору, що підтверджено відповідними документами, оскільки у такій редакції відсутня конкретика.

Ш          У п. 4.4.1 відповідач пропонує проведення розрахунки за фактичне споживання електроенергії, а не за активну електроенергію, оскільки на його думку позивач за такої редакції може покладати свої втрати електроенергії на споживача.

Ш          Пункт 4.4.7 договору відповідач пропонує виключити, оскільки він встановлює штрафні санкції за порушення надання акту про використану електроенергію, однак на думку відповідача можливі об'єктивні причини затримки надання такого акту.

Ш          У пункті 6.1.4 договору стосовно можливості обмеження або припинення електропостачання  відповідач пропонує замінити слова несплати рахунків відповідно до умов договору на несплати рахунків за фактично спожиту електричну енергію.

Ш          Щодо пропозиції відповідача про зміну першого речення п. 1 додатку Порядок розрахунків, то відповідач вважає, що його редакція не суперечить другому абзацу п. 6.6 Правил користування електричною енергією № 910 (далі –Правила 910) та не порушує права позивача.

Ш          У пункті 3 додатку Порядок розрахунків відповідач при розрахунках за електроенергію пропонує застосовувати тарифи, які діяли не на кінець розрахункового періоду, а на його початок.

Ш          У пункті 7 додатку Порядок розрахунків відповідач пропонує виключити 1-й та 2-й абзац, що стосуються попередньої оплати, оскільки вважає, що відповідно до абз. 2 п. 6.6. Правил має право здійснювати оплату електроенергії плановими платежами з наступним перерахунком.

Ш          У пункті 9 у 3-му абзаці щодо дати оплати розрахунків відповідач пропонує вважати такою датою дату, якою було проведено списання коштів з його рахунку, а не дату, на яку були зараховані кошти на рахунок постачальника, як вважає позивач.  

В обгрунтування вимоги позивач, посилаючись на абз. 4 ч. 4 ст. 179 ГК України, абз. 17 ст. 1, ч. 1 ст. 26 Закону України "Про електроенергетику", п. 1.3, 5.1, 5.2 Правил зазначає, що він надав відповідачу 2 примірника спірного договору з додатками для розгляду і підписання, ці документи були розглянуті відповідачем, договір був підписаний з протоколом розбіжностей, про що було повідомлено листом від 11.06.09, який було отримано позивачем15.06.09 разом з двома примірниками протоколу розбіжностей від 11.06.09.

Позивач вважає, що пропозиції відповідача, викладені в протоколі розбіжностей, не відповідають змісту Типового договору про постачання електричної енергії та вимогам Правил, тому він 24.06.09 надіслав відповідачеві протокол узгодження розбіжностей від 23.06.09, в якому запропонував викласти пункти спірного договору в своїй редакції, однак цей протокол відповідачем не був підписаний та повернутий позивачу.

Крім того, у поданих письмових запереченнях за № 13029 позивач конкретизував свої доводи щодо відповідності спірних пунктів у його редакції вимогам чинного законодавства.

Оцінивши матеріали справи, доводи та заперечення представників сторін, суд вважає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 ГПК України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи… мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів.

Відповідно до ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Відповідно до ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Спірний інтерес та право позивача, що оспорюється відповідачем, полягає в укладенні спірних пунктів договору в його редакції.

Правовідносини, які виникли між сторонами за цим спором, регулюються Цивільним та Господарським кодексами України, Законом України "Про електроенергетику", Правилами користування електричною енергією, затв. постановою НКРЕ від 17.10.2005  N 910, зареєстр. в Мін'юсті України 18 листопада 2005 р. за N 1399/11679, іншими нормативними актами.

Відповідно до ч.1 ст. 188 ГК України зміна    та    розірвання    господарських   договорів   в односторонньому порядку не допускаються,  якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона  договору,  яка  вважає  за  необхідне змінити або розірвати договір,  повинна надіслати  пропозиції  про  це  другій стороні за договором (ч.2 ст. 188 ГК України). Сторона  договору,  яка  одержала  пропозицію про зміну чи розірвання  договору,  у  двадцятиденний  строк  після   одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду (ч.3 ст. 188 ГК України).

Якщо сторона, яка одержала протокол розбіжностей щодо умов договору,   заснованого   на  державному  замовленні  або  такого, укладення якого є обов'язковим для сторін на підставі закону,  або сторона -  виконавець  за  договором,  що  в установленому порядку  визнаний монополістом на певному ринку  товарів  (робіт,  послуг), яка  одержала  протокол  розбіжностей,  не  передасть у зазначений двадцятиденний  строк   до   суду   розбіжності,   що   залишилися неврегульованими,   то   пропозиції   другої   сторони  вважаються прийнятими (ч.7 ст.181 ГК України).

Судом встановлено, що позивач надав відповідачу 2 примірника спірного договору з додатками для розгляду і підписання, ці документи були розглянуті відповідачем, договір був підписаний з протоколом розбіжностей, про що було повідомлено листом від 11.06.09, який було отримано позивачем15.06.09 разом з двома примірниками протоколу розбіжностей від 11.06.09.

Позивач 24.06.09 надіслав відповідачеві протокол узгодження розбіжностей від 23.06.09, в якому запропонував викласти пункти спірного договору в своїй редакції, однак цей протокол відповідачем не був підписаний та повернутий позивачу.

Спірні правовідносини врегульовані чинним законодавством наступним чином:

·          Щодо пп. 4.3.4, то у частині 2 п. 8.5 Правил 910  зазначено, що постачальник електричної енергії за регульованим  тарифом  не несе  відповідальності  перед споживачем за постачання електричної енергії,  яка не відповідає показникам якості електричної  енергії за той час, протягом якого споживач не дотримувався встановленого договором   режиму   електроспоживання,    допускав    перевищення встановленої  договірної граничної величини електричної потужності та не виконував інші умови договору,  що підтверджено відповідними документами.

Таким чином, редакція спірного підпункту 4.3.4 договору, викладена позивачем,  відповідає зазначеній нормі і повинна бути прийнята саме у такій редакції:

Постачальник не несе відповідальності перед Споживачем за постачання електричної енергії, яка не відповідає показникам якості електричної енергії за той час, протягом якого Споживач не дотримувався встановленого Договором режиму споживання електричної енергії, перевищував договірну величину електричної потужності та не виконував інші умови Договору, що підтверджено відповідними документами.

·          Щодо пп. 4.4.1, то редакція цього підпункту, яка стосується розрахунків за спожиту електроенергію, викладена позивачем у відповідності до пп. 4.2.1 та 2.3.3 Типового договору про постачання електричної енергії, не суперечить нормам чинного законодавства, тому цей суд приймає в редакції позивача:

У разі порушення Споживачем строку розрахунку за активну електричну енергію, строку внесення плати за перетікання реактивної електричної енергії та строків оплати за перевищення договірних величин споживання електричної енергії, за не обліковану електричну енергію та на відшкодування збитків Споживачу нараховується… далі –за текстом.

·          Щодо пп. 4.4.7 договору, то суд вважає наступне.

У підпункті 2.3.3. Договору у редакції додаткової угоди від 16.12.08 (п.1 Додаткової угоди, щодо якого відсутні розбіжності), зазначено, що Споживач зобов'язується "для визначення величини спожитої енергії щомісячно 1-го числа згідно з Додатком "Графік зняття показів розрахункових засобів обліку електричної енергії" знімати покази розрахункових засобів обліку, оформляти результати відповідно до Додатку "Форма "Акт про зняття показів розрахункових засобів обліку електричної енергії", та направляти уповноваженого представника у Луганські міські електричні мережі за адресою: м. Луганськ, кв. Гайового, 35а для подання Акту про зняття показів розрахункових засобів обліку електричної енергії за розрахунковий період і отримання рахунків для здійснення остаточного розрахунку за спожиту електричну енергію та інших платежів, передбачених Договором. Одночасно з рахунками Постачальник надає Споживачу під розпис два екземпляри підписаного зі свого боку Акту про використану електричну енергію, який складається за формою, наведеною у додатку "Форма "Акт про використану електричну енергію". Споживач повертає один екземпляр підписаного зі свого боку Акту про використану електричну енергію разом з Актом про зняття показів розрахункових засобів обліку за наступний розрахунковий період".

Крім того, слід зазначити, що відповідно до ч.7 ст. 231 ГК України розмір   штрафних    санкцій,    що    застосовуються    у внутрішньогосподарських   відносинах   за  порушення  зобов'язань, визначається відповідним суб'єктом господарювання -  господарською організацією. Проте позивачем не доведено, що розмір штрафу має бути саме 100 грн.

Враховуючи викладене, суд вважає, що спірний пп. 4.4.7 договору слід викласти у наступній редакції:

У разі порушення Споживачем строку надання Акту про використану електричну енергію, зазначеного у п.2.3.3. договору, Споживач сплачує Постачальнику штраф у розмірі 50 грн. за кожний випадок прострочення. На сплату штрафу Постачальник надає рахунок, який Споживач зобов'язаний сплатити протягом 5 операційних днів, починаючи з наступного дня після його отримання.

·          Підпункт 6.1.4 договору передбачає умови обмеження або припинення електропостачання.

Пунктом 7.5 (4) Правил 910 передбачено, що постачальник  електричної  енергії  (електропередавальна організація  або  основний  споживач  за погодженням постачальника електричної  енергії)  зобов'язаний,  попередивши   споживача   не пізніше  ніж  за три робочих дні,  припинити повністю або частково постачання  йому  електричної  енергії   (передачу   або   спільне використання  технологічних  електричних  мереж),  у тому числі на виконання  припису  представника  відповідного  органу  виконавчої влади, у разі несплати   рахунків,   виставлених   відповідно   до  умов договорів, наявність яких передбачена цими Правилами.

Таким чином, суд приймає редакцію позивача цього підпункту, яка відповідає нормі пп. 7.5 Правил 910, тому повинна бути викладена наступним чином:

після слів: - несплати за не обліковану електричну енергію, визначену відповідно до складеного в установленому порядку акту порушень; викласти: несплати рахунків відповідно до умов Договору; далі –за текстом.

·          Щодо спору про викладення першого речення п. 1 додатку Порядок розрахунків, то слід прийняти редакцію позивача, враховуючи доводи, викладені щодо врегулювання пп. 4.4.1 договору, тому суд приймає редакцію позивача:

Споживач здійснює розрахунки за електричну енергію за діючими роздрібними тарифами, встановленими відповідно до Умов та Правил здійснення підприємницької діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом, та згідно з тарифними групами та класами напруги кожного приєднання.

·          Щодо пункту 3 додатку Порядок розрахунків, то пунктом 6.12 Правил 910 зазначено:

величина коштів,  яку має оплатити споживач за  спожиту протягом  розрахункового періоду електричну енергію,  визначається за однією з таких схем:

сума добутків величин обсягів споживання електричної енергії, визначених за даними (протоколами) автоматизованої системи обліку, на величини відповідних тарифів;

обсяг спожитої (переданої)  електричної  енергії  між  датами зняття   показів   засобів  обліку  розкладається  пропорційно  до тривалості дії протягом розрахункового періоду кожного з  тарифів, після   чого   величина   коштів,   які   має  сплатити  споживач, визначається як сума добутків  тарифів  на  відповідний  їм  обсяг електричної енергії;

період між  датами  на  початку  та  в  кінці  розрахункового періоду прирівнюється до періоду дії тарифу (календарного місяця), і величина коштів,  які має  сплатити  споживач,  визначається  як добуток  обсягу  електричної  енергії,  спожитої  (переданої)  між датами зняття показів засобів  обліку,  на  тариф,  який  діяв  на початок  або  кінець  розрахункового  періоду  відповідно  до умов договору.

Виходячи з норми п. 6.12 Правил 910 редакція позивача пункту 3 додатку Порядок розрахунків не суперечить їй, а згода між сторонами щодо іншої редакції не досягнута.

За таких обставин суд вважає, що пункт 3 додатку Порядок розрахунків має бути викладеним в редакції позивача:

Величина коштів, яку необхідно оплатити за спожиту протягом розрахункового періоду електричну енергію, визначається наступним чином:

обсяг спожитої (переданої) електричної енергії між датами зняття показів розрахункових засобів обліку множиться на тариф, який діяв на кінець розрахункового періоду.

·          Питання щодо викладення пункту 7 додатку Порядок розрахунків врегульоване нормою п. 6.6 Правил 910 наступним чином:

Оплата електричної енергії, яка відпускається споживачу, здійснюється споживачем,  як правило, у формі попередньої оплати у розмірі вартості заявленого обсягу споживання електричної  енергії на відповідний розрахунковий або плановий період.

Споживачі за   взаємною    згодою    сторін    (постачальника електричної   енергії  та  споживача)  можуть  здійснювати  оплату вартості   обсягу   електричної   енергії  плановими  платежами  з наступним  перерахунком  або  оплатою,  що провадиться за фактично відпущену електричну енергію.

Таким чином, для прийняття спірного пункту в редакції відповідача необхідно досягнути взаємної згоди сторін.

Оскільки згоди щодо прийняття спірного пункту Додатку в редакції відповідача сторони не досягли, а редакція позивача цього пункту відповідає чинному законодавству, пункт 7 додатку Порядок розрахунків суд приймає в редакції позивача:

Не пізніше ніж за 5 днів до початку розрахункового періоду Споживач здійснює на підставі рахунку Постачальника попередню оплату вартості обсягу електричної енергії, постачання якої на даний розрахунковий період (договірна величина споживання електричної енергії) обумовлене Договором.

Розмір попередньої оплати визначається як добуток обсягу електричної енергії, постачання якої на даний розрахунковий період (договірна величина споживання електричної енергії) обумовлене Договором, на діючий тариф.

·          щодо пункту 9 у 3-му абзаці додатку Порядок розрахунків, який стосується дати оплати розрахунків, то відповідно до абзацу п'ятого п. 6.11 Правил 910 передбачено, що дата оплати   рахунка  (здійснення  розрахунку)  визначається датою,  на яку  були  зараховані  кошти  на  поточний  рахунок  із спеціальним режимом використання постачальника електричної енергії за регульованим тарифом.

Таким чином, редакція позивача цього пункту відповідає нормі чинного законодавства і суд приймає 3-й абзац пункту 9 договору в редакції позивача:

Дата оплати рахунка (здійснення розрахунку) визначається датою, на яку були зараховані кошти на поточні рахунки Постачальника.

День   набрання  чинності  рішенням  суду,  яким  вирішено питання щодо переддоговірного  спору,  вважається  днем  укладення відповідного   господарського  договору,  якщо  рішенням  суду  не визначено інше (ч.2 ст.187 ГК України).

Якщо  судовим  рішенням  договір  змінено  або  розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним  рішенням,  якщо  іншого   строку   набрання   чинності   не встановлено за рішенням суду (ч.5 ст.188 ГК України).

Днем укладання Договору та Додаткової угоди у цій справі є день набрання  законної сили рішенням, оскільки суд має право визначити день укладення договору у часі на майбутнє, причому не раніше дня набрання судовим рішенням чинності. Аналогічну правову позицію викладено у Постанові Вищого господарського суду України  від 09.08.06 у справі №6/3пд.

З урахуванням викладеного, вимоги позивача за позовом підлягають до задоволення частково.

На підставі викладеного, ст. ст. 181, 188, 231 ГК України  та керуючись  ст. ст. 44, 49, 77, 82, 84, 85 ГПК України,  суд

в и р і ш и в :

1. Позов задовольнити частково.

2. Пункт 4.3.4 договору від 11.06.09 № 476 викласти у наступній редакції:

Постачальник не несе відповідальності перед Споживачем за постачання електричної енергії, яка не відповідає показникам якості електричної енергії за той час, протягом якого Споживач не дотримувався встановленого Договором режиму споживання електричної енергії, перевищував договірну величину електричної потужності та не виконував інші умови Договору, що підтверджено відповідними документами.

3. Пункт 4.4.1 договору від 11.06.09 № 476 викласти у наступній редакції:

У разі порушення Споживачем строку розрахунку за активну електричну енергію, строку внесення плати за перетікання реактивної електричної енергії та строків оплати за перевищення договірних величин споживання електричної енергії, за не обліковану електричну енергію та на відшкодування збитків Споживачу нараховується… далі –за текстом.

4. Пункт 4.4.7 договору від 11.06.09 № 476 викласти у наступній редакції:

У разі порушення Споживачем строку надання Акту про використану електричну енергію, зазначеного у п.2.3.3. договору, Споживач сплачує Постачальнику штраф у розмірі 50 грн. за кожний випадок прострочення. На сплату штрафу Постачальник надає рахунок, який Споживач зобов'язаний сплатити протягом 5 операційних днів, починаючи з наступного дня після його отримання.

5. Пункт 6.1.4 договору від 11.06.09 № 476 викласти у наступній редакції:

після слів: - несплати за не обліковану електричну енергію, визначену відповідно до складеного в установленому порядку акту порушень; викласти: несплати рахунків відповідно до умов Договору; далі –за текстом.

7. Перше речення пункту 1 Додатку Порядок розрахунків викласти у наступній редакції:

Споживач здійснює розрахунки за електричну енергію за діючими роздрібними тарифами, встановленими відповідно до Умов та Правил здійснення підприємницької діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом, та згідно з тарифними групами та класами напруги кожного приєднання.

8. Пункт 3 Додатку Порядок розрахунків викласти у наступній редакції:

Величина коштів, яку необхідно оплатити за спожиту протягом розрахункового періоду електричну енергію, визначається наступним чином:

обсяг спожитої (переданої) електричної енергії між датами зняття показів розрахункових засобів обліку множиться на тариф, який діяв на кінець розрахункового періоду.

9. Перший та другий абзац пункту 7 Додатку Порядок розрахунків викласти у наступній редакції:

Не пізніше ніж за 5 днів до початку розрахункового періоду Споживач здійснює на підставі рахунку Постачальника попередню оплату вартості обсягу електричної енергії, постачання якої на даний розрахунковий період (договірна величина споживання електричної енергії) обумовлене Договором.

Розмір попередньої оплати визначається як добуток обсягу електричної енергії, постачання якої на даний розрахунковий період (договірна величина споживання електричної енергії) обумовлене Договором, на діючий тариф.

10. Третій абзац пункту 9 Додатку Порядок розрахунків викласти у наступній редакції:

Дата оплати рахунка (здійснення розрахунку) визначається датою, на яку були зараховані кошти на поточні рахунки Постачальника.

11. Датою укладення договору про постачання електричної енергії від 11.06.09 № 476 є дата набрання  законної сили цим рішенням.

12. Стягнути з відповідача, ТОВ "Веста", 91019, м. Луганськ, с. Тепличне, вул. Степна, 17, код 23472842, на користь позивача, ТОВ "Луганське енергетичне об'єднання", 91021, м. Луганськ, кв-л Гайового, 35-а, код 31443937, на рахунок 2600714999 у ЛОД ВАТ "Райффайзен Банк Аваль", МФО 304007, витрати зі сплати держмита –42,50 грн. та інформаційно-технічні витрати –157,50 грн.

Наказ видати після набрання законної сили цим рішенням.

Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.

Рішення підписане 25.08.09.

Суддя                                                                                         А.Г.Ворожцов

СудГосподарський суд Луганської області
Дата ухвалення рішення20.08.2009
Оприлюднено08.10.2009
Номер документу4854537
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —9/242пд

Постанова від 11.05.2011

Господарське

Вищий господарський суд України

Студенець B.I.

Ухвала від 03.03.2011

Господарське

Господарський суд Луганської області

Ворожцов А.Г.

Ухвала від 01.03.2011

Господарське

Господарський суд Луганської області

Ворожцов А.Г.

Постанова від 13.01.2011

Господарське

Донецький апеляційний господарський суд

Кулебякін О.С.

Ухвала від 23.12.2010

Господарське

Донецький апеляційний господарський суд

Кулебякін О.С.

Постанова від 12.10.2009

Господарське

Луганський апеляційний господарський суд

Якушенко Р.Є.

Ухвала від 08.09.2009

Господарське

Луганський апеляційний господарський суд

Лaзненко Л.Л.

Рішення від 20.08.2009

Господарське

Господарський суд Луганської області

Ворожцов А.Г.

Ухвала від 24.07.2009

Господарське

Господарський суд Луганської області

Ворожцов А.Г.

Ухвала від 06.07.2009

Господарське

Господарський суд Луганської області

Ворожцов А.Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні