37/77пн
донецький апеляційний господарський суд
Постанова
Іменем України
15.09.2009 р. справа №37/77пн
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого:
суддів
За участю представників сторін:
від позивача:не з'явився
від відповідача 1:від відповідача 2:від відповідача 3:від відповідача 4:від третіх осіб:від прокуратури:
не з'явивсяне з'явивсяне з'явивсяне з'явивсяне з'явивсяПономарьов А.О. - за посвідченням №2644 (дійсне до 14.07.2010р.)
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу
Товариства з обмеженою відповідальністю „Сололюкс”, м.Донецьк
на рішення господарського суду
Донецької області
від25.06.2009 р.
у справі№37/77пн (суддя Попков Д.О.)
за позовом:
до відповідача 1:до відповідача 2:до відповідача 3:до відповідача 4:
за участю:
про
за позовом Відкритого акціонерного товариства „Державна холдингова компанія „СПЕЦШАХТОБУРІННЯ”, м. ДонецькТовариства з обмеженою відповідальністю „ІНВІК”, м.ДонецькТоварної біржі „Даліса”, м. ДонецькТовариства з обмеженою відповідальністю „Даліса”, м.ДонецькТовариства з обмеженою відповідальністю „Сололюкс”, м.ДонецькПрокурора в інтересах держави в особі Відкритого акціонерного товариства „Державна холдингова компанія „СПЕЦШАХТОБУРІННЯ”, м. Донецьк, Міністерства вугільної промисловості України, м.Київ визнання біржових торгів та їх результатів, оформлених протоколом біржових торгів, які відбулися 26.09.2007р. по продажу вбудованого приміщення площею 1075,1 кв.м., розташованого за адресою: 83000, м. Донецьк, вул. Октябрьська, б. 82-а, недійсними
Міністерства вугільної промисловості України, м.Київ
до відповідача 1:до відповідача 2:до відповідача 3:до відповідача 4:
проТовариства з обмеженою відповідальністю „ІНВІК”, м.ДонецькТоварної біржі „Даліса”, м. ДонецькТовариства з обмеженою відповідальністю „Даліса”, м.ДонецькТовариства з обмеженою відповідальністю „Сололюкс”, м.Донецьквизнання біржових торгів та їх результатів, оформлених протоколом біржових торгів №13/1 від 26.09.2007р. по продажу вбудованого приміщення площею 1075,1 кв.м., розташованого за адресою: 83000, м.Донецьк, вул.Октябрьська, б. 82-а, недійсними
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду Донецької області від 25.06.2009р. по справі №37/77пн (суддя Попков Д.О.) задоволені позовні вимоги Відкритого акціонерного товариства „Державна холдингова компанія „СПЕЦШАХТОБУРІННЯ”, м. Донецьк, до відповідачів, Товариства з обмеженою відповідальністю „ІНВІК”, м. Донецьк, Товарної біржі „Даліса”, м.Донецьк, Товариства з обмеженою відповідальністю „Даліса”, м. Донецьк та Товариства з обмеженою відповідальністю „Сололюкс”, м. Донецьк, про визнання біржових торгів та їх результатів, оформлених протоколом біржових торгів, які відбулися 26.09.2007р. по продажу вбудованого приміщення площею 1075,1 кв.м., розташованого за адресою: 83000, м. Донецьк, вул. Октябрьська, б. 82-а, недійсними.
Задоволені позовні вимоги Міністерства вугільної промисловості України, м. Київ м.Донецьк, Товариства з обмеженою відповідальністю „Даліса”, м. Донецьк та Товариства з обмеженою відповідальністю „Сололюкс”, м.Донецьк, про визнання біржових торгів та їх результатів, оформлених протоколом біржових торгів №13/1 від 26.09.2007р. по продажу вбудованого приміщення площею 1075,1 кв.м., розташованого за адресою: 83000, м.Донецьк, вул.Октябрьська, б. 82-а, недійсними.
Визнано недійсними біржові торги та їх результати, оформлені протоколом біржових торгів №13/1 від 26.09.2007р., по продажу вбудованого приміщення площею 1075,1 кв.м., розташованого за адресою: 83000, м. Донецьк, вул. Октябрьська, буд. 82-а.
Судове рішення мотивоване тим, що задоволені позовні вимоги є обґрунтованими та доведеними належним чином.
Четвертий відповідач, Товариство з обмеженою відповідальністю „Сололюкс”, м.Донецьк, звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить рішення суду скасувати та прийняти нове рішення по справі, яким відмовити Відкритому акціонерному товариству „Державна холдингова компанія „СПЕЦШАХТОБУРІННЯ”, м. Донецьк, та Міністерству вугільної промисловості України, м.Київ, у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
В обґрунтування своїх апеляційних вимог заявник скарги посилається на те, що судом першої інстанції порушені норми матеріального та процесуального права, а також неповно досліджені судом фактичні обставини справи. Скаржник вважає, що згідно Статуту Відкритого акціонерного товариства „Державна холдингова компанія „СПЕЦШАХТОБУРІННЯ”, та ст. 3 Закону України „Про управління об'єктами державної власності”, ст. 12 Закону України „Про господарські товариства” і ст. 85 Господарського кодексу України Відкрите акціонерне товариство „Державна холдингова компанія „СПЕЦШАХТОБУРІННЯ” є власником майна, переданого йому засновником –Міністерством вугільної промисловості України –у власність, а засновник внаслідок передачі замість речових прав набув корпоративні.
Скаржник вважає, що відчуження майна за результатами спірних торгів відбулося за згодою Міністерства вугільної промисловості України, сторони досягли всіх істотних умов щодо реалізації майна за результатами проведених торгів і його грошові зобов'язання як покупця виконані.
Прокурор вважає рішення господарського суду прийнятим відповідно до вимог чинного законодавства. Просить залишити рішення господарського суду –без змін, апеляційну скаргу –без задоволення.
Уповноважені представники, відповідачів та позивача у судові засідання не з'явились. Причин неявки суду не повідомили, своїх пояснень не надали.
Відповідно до статті 98 Господарського процесуального кодексу України сторони про час і місце судового засідання були повідомлені належним чином. Приймаючи до уваги те, що сторони не використали наданого законом права на участь уповноважених представників в судовому засіданні по розгляду апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку про можливість розглядати справу за відсутності уповноважених представників позивача, відповідачів та Міністерства вугільної промисловості України, м.Київ, оскільки наявних матеріалів достатньо для повного, всебічного та об'єктивного розгляду справи та прийняття обґрунтованого рішення.
Відповідно до ст.101 Господарського процесуального кодексу України апеляційний суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність та обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Розпорядженням Першого заступника голови Донецького апеляційного господарського суду від 14.09.2009р. відповідно до ст. ст. 28, 29 Закону України “Про судоустрій України” № 3018-ІІІ від 07.02.2002р. для розгляду апеляційної скарги у справі №37/77пн була призначена інша колегія суддів, у складі: головуючий суддя Старовойтова Г.Я, судді Акулова Н.В. та Волков Р.В.
Вивчивши матеріали справи, доводи заявника скарги, вислухавши представників сторін, перевіривши повноту встановлених судом обставин справи та їх юридичну оцінку, судова колегія встановила.
Позивач, Відкрите акціонерне товариство „Державна холдингова компанія „СПЕЦШАХТОБУРІННЯ”, м. Донецьк, звернувся до господарського суду Донецької області з позовною заявою до відповідачів, Товариства з обмеженою відповідальністю „ІНВІК”, м. Донецьк, Товарної біржі „Даліса”, м.Донецьк, Товариства з обмеженою відповідальністю „Даліса”, м. Донецьк та Товариства з обмеженою відповідальністю „Сололюкс”, м. Донецьк, про визнання недійсними біржових торгів та їх результатів, оформлених протоколом біржових торгів, які відбулися 26.09.2007р. по продажу вбудованого приміщення площею 1075,1 кв.м., розташованого за адресою: 83000, м. Донецьк, вул. Октябрьська, б. 82-а.
Відповідно до ст. 29 Господарського процесуального кодексу України прокурор може вступити за своєю ініціативою у справу, порушену за позовом інших осіб, на будь-якій стадії її розгляду для представництва інтересів громадянина або держави.
Прокуратура Донецької області на підставі ст. 29 Господарського процесуального кодексу України листом від 14.04.2009р. № 05/1-776вих-09 повідомила господарський суд про вступ у справу № 37/77пн з огляду на те, що при її розгляді зачіпаються інтереси держави в особі Відкритого акціонерного товариства „Державна холдингова компанія „СПЕЦШАХТОБУРІННЯ”, м. Донецьк, та її державного органу –Міністерства вугільної промисловості України.
Міністерство вугільної промисловості України, м. Київ, звернулось до Господарського суду Донецької області з позовною заявою із самостійними вимогами на предмет спору до відповідачів: Товариства з обмеженою відповідальністю „ІНВІК”, м.Донецьк, Товарної біржі „Даліса”, м. Донецьк, Товариства з обмеженою відповідальністю „Даліса”, м. Донецьк, та Товариства з обмеженою відповідальністю „Сололюкс”, м. Донецьк, про визнання біржових торгів, які відбулися 26.09.2007р. по продажу приміщення площею 1075,1 кв.м., розташованого за адресою: 83000, м. Донецьк, вул. Октябрьська, буд.82-а, недійсними та визнання недійсними результатів біржових торгів, оформлених протоколом біржових торгів №13/1 від 26.09.2007р.
Господарський суд Донецької області ухвалою від 16.04.2009р. прийняв позовну заяву Міністерства вугільної промисловості України, м. Київ, до спільного розгляду з первісним позовом.
Відповідно до ст. 22 Господарського процесуального кодексу України позивач вправі до прийняття рішення по справі змінити підставу або предмет позову, збільшити розмір позовних вимог за умови дотримання встановленого порядку досудового врегулювання спору у випадках, передбачених статтею 5 цього Кодексу, в цій частині, відмовитись від позову або зменшити розмір позовних вимог.
Міністерство вугільної промисловості України, м. Київ, звернулось до господарського суду з заявою від 15.06.2009р. про зміну предмету позовних вимог, та просив визнати біржові торги та їх результати, оформлені протоколом біржових торгів №13/1 від 26.09.2007р. по продажу вбудованого приміщення площею 1075,1 кв.м., розташованого за адресою: 83000, м. Донецьк, вул. Октябрьська, б. 82-а, недійсними.
Господарським судом розглянуті остаточні позовні вимоги.
Як вбачається з матеріалів справи, на виконання Указу Президенту України №116 від 07.02.1996р. „Про структурну перебудову вугільної промисловості” наказом міністра вугільної промисловості України № 499 від 30.09.1996р. „Про створення ДВАТ шляхом перетворення державних підприємств”, серед іншого, затверджено акт оцінки цілісного майнового комплексу ДП Донецьке шахтопрохідне управління по бурінню стволів та свердловин „СПЕЦШАХТОБУРІННЯ” та прийняте рішення про його перетворення у державне відкрите акціонерне товариства.
Наказом міністра вугільної промисловості України № 621 від 06.12.1996р. створено державну холдингову компанію „СПЕЦШАХТОБУРІННЯ” на базі державного відкритого акціонерного товариства „СПЕЦШАХТОБУРІННЯ”.
Правонаступником прав та обов'язків державного відкритого акціонерного товариства „СПЕЦШАХТОБУРІННЯ” визначена державна холдингова компанія „СПЕЦШАХТОБУРІННЯ”. Перетворено відкриті акціонерні товариства в дочірні підприємства державної холдингової компанії „СПЕЦШАХТОБУРІННЯ” згідно переліку.
Пунктом 1.1. Статуту Відкритого акціонерного товариства „Державна холдингова компанія „СПЕЦШАХТОБУРІННЯ”, м. Донецьк (позивач) в редакції, зареєстрованій 17.04.2006р., відкрите акціонерне товариство належить до сфери управлення Міністерства вугільної промисловості України (Засновник).
Пунктами 3.5, 3.6, 3.7 Статуту зазначено, що Відкрите акціонерне товариство „Державна холдингова компанія „СПЕЦШАХТОБУРІННЯ” є власником, зокрема, майна, переданого їй Міністерством вугільної промисловості України (Засновником) у власність, стосовно якого управнений вчиняти будь-які дії (у т.ч. –відчужувати), якщо це не суперечить чинному законодавству, Статуту та за погодженням із Засновником.
Наказом міністерства вугільної промисловості України № 575 від 31.10.2008р. затверджений перелік нерухомого майна, що увійшло до статутного фонду Відкритого акціонерного товариства „Державна холдингова компанія „СПЕЦШАХТОБУРІННЯ” під час корпоратизації станом на 01.07.1996р.
Згідно затвердженого переліку нерухомого майна будівля учбово-курсового комбінату, увійшла до статутного фонду Відкритого акціонерного товариства „Державна холдингова компанія „СПЕЦШАХТОБУРІННЯ”.
Відповідність зазначеного переліку підтверджено ТОВ „Аудиторська фірма „Аудит ЛТД”, згідно з додатком до наказу № 575 від 31.10.2008р.
Будівля учбово-курсового комбінату була введена в експлуатацію згідно акту державної приймальної комісії від 28.09.1990р. про приймання завершеного будівництвом об'єкту в експлуатацію. Приналежність будівлі площею 1588,1 кв.м. ВАТ «ДХК «СПЕЦШАХТОБУРІННЯ»вбачається також з матеріалів інвентаризаційної справи.
Відкрите акціонерне товариство „Державна холдингова компанія „СПЕЦШАХТОБУРІННЯ” зверталось до Міністерства вугільної промисловості України з листом №01/121 від 23.05.2007р. про надання дозволу на відчуження шляхом продажу частини адміністративної будівлі площею 1075,1 кв.м., розташованого за адресою: 83000, м. Донецьк, вул. Октябрьська, б. 82-а.
Міністерство вугільної промисловості України листом від 10.07.2007р. №01/02-02/397 повідомило про відсутність заперечень проти відчуження шляхом продажу частини адміністративної будівлі площею 1075,1 кв.м., також у листі вказано метод реалізації частини будівлі, а саме: провести реалізацію на конкурсних засадах, за оціночною вартістю, але не нижче балансової вартості, у порядку, визначеному ст. 75 Господарського кодексу України.
Згідно довідки Відкритого акціонерного товариства „Державна холдингова компанія „СПЕЦШАХТОБУРІННЯ” від 09.04.2009р. №02-13/93 первісна вартість адміністративної будівлі в цілому становить 779 760 грн. 00 коп.
Фонд державного майна України на звернення Товариства з обмеженою відповідальністю „Сололюкс” листом від 16.09.2008р. №10-28-13191 повідомив, що: Відкрите акціонере товариство „Державна холдингова компанія «Спецшахтобуріння»віднесено до сфери управління Міністерства вугільної промисловості України; нежитлове приміщення площею 1075,1 кв.м., розташоване за адресою: м. Донецьк, вул. Октябрьська, 82-а, не включалось Фондом державного майна України до переліку об'єктів державної власності групи А, що підлягають приватизації; Порядок відчуження об'єктів державної власності, затверджений Постановою КМУ від 06.06.2007р. № 803 не поширюється на відчуження майна господарських товариств.
Між четвертим відповідачем, Товариством з обмеженою відповідальністю „Сололюкс” (Довіритель) та третім відповідачем, Товариством з обмеженою відповідальністю „Даліса” (Повірений) укладений договір доручення №08-07/п від 27.08.2007р., згідно умов якого Довіритель доручає, а Повірений бере на себе обов'язок від імені та за рахунок Довірителя придбати на біржових торгах, що проводяться Товарною біржею „Даліса” (другий відповідач) товар згідно наданої заявки.
Згідно заявки від 27.08.2007р., товаром, який доручається придбати на чергових торгах, є вбудоване нежитлове приміщення площею 1075,1 кв.м., приналежне Відкритому акціонерному товариству „Державна холдингова компанія „СПЕЦШАХТОБУРІННЯ” і розташоване за адресою: 83000, м. Донецьк, вул.Октябрьська, 82-А
Керівником Відкритого акціонерного товариства „Державна холдингова компанія „СПЕЦШАХТОБУРІННЯ” (позивача) видана нотаріально посвідчена довіреність серія ВЕТ №330951 від 23.08.2007р. заступнику генерального директора –голові правління з економіки Гуцол С.В.
Довіреність ВЕТ №330951 від 23.08.2007р., серед іншого, передбачає повноваження Гуцол С.В. від імені Відкритого акціонерного товариства „Державна холдингова компанія „Спецшахтобуріння” вчиняти дії з розпорядження нежитловим приміщенням приналежним позивачу і розташованим за адресою: 83000, м. Донецьк, вул. Октябрьська, 82-А
Товарною біржею «Даліса»проведені біржові торги від 26.09.2007р. з продажу вбудованого нежитлового приміщення, площею 1075,1 кв. м., яке розташоване за адресою: м. Донецьк, вул. Октябрьська, 82-А, що належить Відкритому акціонерному товариству „Державна холдингова компанія „СПЕЦШАХТОБУРІННЯ”
Переможцем біржових торгів визнана брокерська контора Товариства з обмеженою відповідальністю „Даліса”. Результати торгів оформлені протоколом від 26.09.2007р., який затверджений президентом Товарної біржі «Даліса»(Відповідач 2). Зі змісту протоколу вбачається, що: продавця –Відкрите акціонерне товариство „Державна холдингова компанія „СПЕЦШАХТОБУРІННЯ” –представляла брокерська контора Товариство з обмеженою відповідальністю „Інвік” (Відповідач 1); переможець торгів має у триденний строк з моменту укладання договору перерахувати Товарній біржі «Даліса»(Відповідачу 2) вартість товару у сумі 1 300 000грн. 00 коп., з яких 1 299 600грн. 00 коп. підлягають перерахуванню Продавцю.
На підставі протоколу торгів, між Позивачем (Продавець), від імені якого на підставі договору доручення №08-07/р від 23.08.2007р. діяла брокерська контора (відповідач 1), та Відповідачем 4 (Покупець), від імені якого на підставі договору доручення №08-07п від 27.08.2007р. діяла брокерська контора Відповідач 3, був укладений біржовий договір №13/1-Б від 26.09.2007р.
Відповідно до пункту 1.2 біржового договору №13/1-Б від 26.09.2007р. Продавець передає у власність Покупця, а Покупець зобов'язується прийняти і оплатити вбудоване нежитлове приміщення площею 1075,1 кв.м., розташоване за адресою: 83000, м. Донецьк, вул. Октябрьська, б.82-А. Пунктами 2.1 та 3.1 договору встановлено, що Покупець зобов'язується здійснити оплату у сумі 1 300 000 грн. 00 коп. протягом трьох банківських днів з моменту укладання цього договору шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок Товарної біржі «Даліса»(Відповідач 2), який у триденний строк перераховує кошти Продавцю.
На виконання вказаного біржового договору покупець, Товариство з обмеженою відповідальністю „Сололюкс”, м.Донецьк, (Відповідач 4) платіжним дорученням № 1 від 27.09.2007р. перерахував Товарній біржі «Даліса»(Відповідач 2) у якості оплати за вбудоване нежитлове приміщення 1 300 000 грн. 00 коп.
Згідно реєстру електронних платіжних доручень від 06.11.2007р. Товарна біржа «Даліса»перерахувала Позивачу (продавець) 1 299 600 грн. 00 коп. за реалізоване майно згідно біржового договору №13/1-Б від 26.09.2007р.
Позивач, Відкрите акціонерне товариство „Державна холдингова компанія „СПЕЦШАХТОБУРІННЯ” платіжним дорученням № 2 від 30.11.2007р. перерахував Товарній біржі «Даліса»(Відповідач 2) суму 1 299 600грн. 00 коп., у якості повернення помилково перерахованих грошових коштів за реалізоване майно згідно біржового договору № 13/1-Б від 26.09.2007р.
Оцінюючи правильність застосування місцевим господарським судом норм чинного законодавства, судова колегія дійшла висновку, що рішення господарського суду у справі відповідає вимогам норм чинного законодавства та не підлягає скасуванню з наступних підстав.
Відповідно до частини 3 ст. 281 Господарського кодексу України біржовими торгами є торги, що публічно і гласно проводяться в торговельних залах біржі за участі членів біржі по товарах, допущених до реалізації на біржі в порядку, встановленому правилами біржової торгівлі.
З огляду на матеріали справи, сутність спору полягає у визнанні спірних біржових торгів та їх результату недійсними. За своєю правової природою спірні біржові торги опосередковують публічну процедуру виявлення переможця для здійснення біржової операції - подальшого укладання договору купівлі-продажу майна, сторонами якого є відповідні учасники торгів, зокрема –Позивач, від імені якого діяв перший відповідач, та четвертий відповідач, від імені якого діяв третій відповідач.
Згідно з частиною 9 статті 6 Закону України „Про холдингові компанії в Україні” акції державних холдингових компаній не можуть бути передані в управління будь-яким особам. Державні пакети акцій (часток, паїв) та державне майно, передані державою до статутного фонду державної холдингової компанії, не можуть бути відчужені або перебувати в заставі, використані для формування статутних фондів будь-яких підприємств.
Частиною 10 статті 6 Закону України „Про холдингові компанії в Україні” передбачено, що державній холдинговій компанії забороняється вчиняти будь-які дії, що можуть призвести до відчуження акцій (часток, паїв) або майна, внесених до її статутного фонду, до завершення процесу її приватизації.
Спірне приміщення є частиною будівлі учбово-курсового комбінату, яка увійшла до статутного фонду Відкритого акціонерного товариства „Державна холдингова компанія „СПЕЦШАХТОБУРІННЯ”.
На момент проведення спірних торгів доказів завершення процесу приватизації Відкритого акціонерного товариства „Державна холдингова компанія „СПЕЦШАХТОБУРІННЯ”, а саме втрати ним статусу державної холдингової компанії у зв'язку із відчуженням відповідного пакету акцій у приватну власність, до матеріалів справи не надано.
Доводи скаржника стосовно можливості проведення торгів з продажу вказаного приміщення як такого, що належить на праві власності Відкритому акціонерному товариству „Державна холдингова компанія „СПЕЦШАХТОБУРІННЯ” згідно положень Статуту та ст. 12 Закону України „Про господарські товариства”, колегією суддів до уваги не приймаються, з огляду на наступне.
Відповідно до частини 1 ст. 12 Закону України „Про господарські товариства” та ст.. 85 Господарського кодексу України товариство є власником: майна, переданого йому учасниками у власність як вклад до статутного (складеного) капіталу; продукції, виробленої товариством в результаті господарської діяльності; одержаних доходів; іншого майна, набутого на підставах, не заборонених законом.
Вищевказані норми, запроваджують загальне правило стосовно правового режиму майна, внесеного до статутного фонду, всіх господарських товариств.
Однак, виходячи з особливостей статусу державних холдингових компаній, у даній справі, пріоритетними є відповідні положення Закону України „Про холдингові компанії України”, що містять спеціальні норми.
Відповідно до частини 2 статті 2 Закону України „Про холдингові компанії в Україні” встановлює, що порядок утворення, діяльності і ліквідації холдингових компаній регулюється Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, Законом України „Про господарські товариства” з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
Частиною 4 ст. 11 Закону України „Про холдингові компанії в Україні” визначає, що до приведення законів України, інших нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом вони діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
Приписами частини 11 статті 81 Господарського кодексу України передбачено визначення особливості створення і діяльності державних акціонерних товариств відповідними законами.
Статтею 126 Господарського кодексу України визначено, що загальні засади функціонування холдингових компаній, а також особливості їх утворення, діяльності та ліквідації регулюються Законом України „Про холдингові компанії в Україні”
Згідно до частини 4 ст. 152 Цивільного кодексу України законом встановлено особливості правового статусу акціонерних товариств, створених у процесі приватизації державних підприємств.
Виходячи з аналізу вищевказаних норм, саме держава, а не Відкрите акціонерне товариство „Державна холдингова компанія „СПЕЦШАХТОБУРІННЯ”, є власником приміщення, яке було об'єктом продажу на спірних торгах.
З огляду на викладене судова колегія Донецького апеляційного господарського суду вважає, що місцевим судом законно встановлено, що неможливо правомірно відчужувати частину внесеного до статутного фонду державної холдингової компанії майна до завершення приватизації цієї компанії.
Згідно зі ст. 281 Господарського кодексу України та ст. 17 Закону України „Про товарну біржу” біржові торги є процедурою по здійсненню біржової операції.
Відповідно до частини 1 ст. 15 Закону України „Про товарну біржу” біржовою операцією визнається угода, що відповідає наступній сукупності умов: якщо вона являє собою купівлю-продаж, поставку або обмін товарів, допущених до обігу на товарній біржі; якщо її учасниками є члени біржі; якщо вона подана до реєстрації та зареєстрована на біржі не пізніше наступного за здійсненням угоди дня.
Позивач, Відкрите акціонерне товариство „Державна холдингова компанія „СПЕЦШАХТОБУРІННЯ”, не є членом Товарної біржі „Даліса”, що виключає наявність одної із вказаних вище обов'язкових умов.
Залучення для участі у спірних торгах Відкритим акціонерним товариством „Державна холдингова компанія „СПЕЦШАХТОБУРІННЯ” (продавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю „Сололюкс” (покупець) відповідних брокерів на підставі договорів доручення не спростовує того, що позивач не є членом Товарної біржі «Даліса», оскільки згідно ч. 4 ст. 281 Господарського кодексу України та ч. 1 ст. 16 Закону України „Про товарну біржу” брокерами мають виступати фізичні особи, а не брокерські контори, брокери управнені виконувати доручення лише членів біржі.
З протоколу спірних біржових торгів від 26.09.2007р. вбачається, що членами біржі визначалися лише залучені Покупцем та Продавцем брокерські контори, а не Продавець та Покупець.
Таким чином, у розумінні ч. 1 ст. 509, ст. 655 Цивільного кодексу України незалежно від фактичної участі у торгах певних повірених представників, юридично, сторонами біржової угоди (операції) з купівлі-продажу вбудованого нежитлове приміщення 26.09.2007р. є Відкрите акціонерне товариство „Державна холдингова компанія „СПЕЦШАХТОБУРІННЯ” (Продавець) та Товариство з обмеженою відповідальністю „Сололюкс” (Покупець), які і повинні мати статус членів Товарної біржі „Даліса” для можливості правомірного вчинення біржових угод.
Судова колегія дійшла висновку, що господарським судом правомірно зазначено, що первісною причиною відчуження майна (його вибуття з державної власності) на підставі спірних торгів, є добровільні дії Міністерства вугільної промисловості України та Відкритого акціонерного товариства „Державна холдингова компанія „СПЕЦШАХТОБУРІННЯ”.
Листом від 10.07.2007р. №01/02-02/397 Міністерство вугільної промисловості України повідомило про відсутність заперечень проти відчуження шляхом продажу частини адміністративної будівлі площею 1075,1 кв.м.
Міністерство вугільної промисловості України листом від 09.02.2008р. №73/07/01-04 повідомило Відкрите акціонерне товариство „Державна холдингова компанія „СПЕЦШАХТОБУРІННЯ” про скасування листа-погодження від 10.07.2007р. №01/02-02/397 про продаж адміністративної будівлі.
Листом від 22.09.2008р. №1368/05/02-02 Міністерство вугільної промисловості України повідомило Товариство з обмеженою відповідальністю „Сололюкс” про скасування листа-погодження від 10.07.2007р. №01/02-02/397 про продаж адміністративної будівлі.
Згідно до вимог чинного законодавства, та приписів Закону України „Про холдингові компанії в Україні” не є правомірним відчуження частини внесеного до статутного фонду державної холдингової компанії майна до завершення приватизації цієї компанії, тобто первісний дозвіл Міністерства вугільної промисловості України, є незаконним і не може визнаватися належною підставою для проведення спірних торгів.
З огляду на викладене, судова колегія Донецького апеляційного господарського суду, вважає, що місцевий господарський суд законно та обґрунтовано дійшов висновку, щодо наявності законодавчо встановленої заборони відчужувати і вчиняти будь-які дії з відчуження майна, яке було об'єктом торгів. Таким чином, за суб'єктним складом і об'єктом продажу спірні торги не відповідають вимогам ч. 3 ст. 281 Господарського кодексу України, а порядок проведення торгів суперечить закріпленим у ст. 2 Закону України „Про товарну біржу” принципам.
Відповідно до ст. 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили. Визнання однією стороною фактичних даних і обставин, якими інша сторона обґрунтовує свої вимоги або заперечення, для господарського суду не є обов'язковим.
Таким чином, судова колегія вважає, що з урахуванням викладених в рішенні обставин та доводів сторін, згідно до приписів ст. 43 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд оцінив докази в їх сукупності та дійшов правильного висновку, що позивач довів та обґрунтував свої вимоги щодо заявлених позовних вимог.
Відповідно до вимог статті 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
З огляду на надані до матеріалів справи документи, та враховуючи вимоги Цивільного кодексу України, ст. ст. 33, 43 Господарського процесуального кодексу України, судова колегія Донецького апеляційного господарського суду дійшла висновку, що доводи, викладені в апеляційній скарзі не є підставою для задоволення апеляційної скарги.
Враховуючи вищевикладене, судова колегія вважає, що норми чинного законодавства місцевим господарським судом застосовані правильно, рішення відповідає приписам матеріального та процесуального права, а також фактичним обставинам справи, а мотиви, з яких подана апеляційна скарга, не можуть бути підставою для скасування рішення, оскільки спростовуються вищевикладеним.
Відповідно до ст.49 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті державного мита по апеляційній скарзі покладаються на скаржника по справі.
Керуючись ст. ст. 49, 93, 99, 101, 102, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, судова колегія Донецького апеляційного господарського суду, -
П О С Т А Н О В И Л А :
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю „Сололюкс”, м.Донецьк, на рішення господарського суду Донецької області від 25.06.2009р. у справі №37/77пн - залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Донецької області від 25.06.2009р. у справі №37/77пн (суддя Попков Д.О.) - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття. Постанову апеляційної інстанції може бути оскаржено до Вищого господарського суду України у встановленому законодавством порядку.
Повний текст постанови підписаний 21.09.2009р.
Головуючий
Судді:
Надруковано: 5 прим.
1. позивачу
2. відповідачу
3 у справу
4 ДАГС
Суд | Донецький апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 15.09.2009 |
Оприлюднено | 08.10.2009 |
Номер документу | 4886783 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Донецький апеляційний господарський суд
Старовойтова Г.Я.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні