30/209
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
01025, м.Київ, пров. Рильський, 8 т. (044) 278-46-14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29.09.2009 № 30/209
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Студенця В.І.
суддів:
при секретарі:
За участю представників:
від позивача - Гриценюк Н.М.;
від відповідача - Дорошенко О.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Приватного підприємства "Весна"
на рішення Господарського суду м.Києва від 30.06.2009
у справі № 30/209 (суддя
за позовом Приватного підприємства "Весна"
до Київської міської ради
третя особа відповідача
про визнання права користування земельною ділянкою
ВСТАНОВИВ:
Приватне підприємство „Весна” (далі – ПП „Весна”) звернулось до господарського суду м. Києва з позовом до Київської міської ради про визнання права користування земельною ділянкою, яка знаходиться за адресою: м. Київ, Контрактова площа (вул. Спаська, 2), - для розміщення малої архітектурної форми.
Ухвалою господарського суду м. Києва від 16.04.2009 порушено провадження у справі № 30/209 за позовом ПП „Весна” до Київської міської ради про визнання права користування земельною ділянкою для розміщення малої архітектурної форми.
Рішенням господарського суду м. Києва від 30.06.2009 у позові відмовлено повністю.
Не погоджуючись з рішенням господарського суду м. Києва від 30.06.2009 ПП „Весна” подало апеляційну скаргу, в якій просило рішення суду скасувати, а позов залишити без розгляду.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 22.07.2009 апеляційну скаргу прийнято до розгляду та призначено на 10.08.2009.
На адресу суду 03.08.2009 від ПП „Весна” надійшло клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку з тим, що на час розгляду справи його представник перебуватиме у службовому відрядженні.
В засідання суду, призначене на 10.08.2009, ПП „Весна” повноважних представників не направило.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 10.08.2009 розгляд справи відкладено.
Не погоджуючись з ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 10.08.2009 ПП „Весна” подало касаційну скаргу, в якій просило ухвалу суду скасувати, а справу направити на новий розгляд до господарського суду м. Києва.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 25.09.2009 відмовлено у прийнятті касаційної скарги на ухвалу Київського апеляційного господарського суду про відкладення розгляду справи від 10.08.2009.
Київська міська рада проти доводів, наведених в апеляційній скарзі, заперечувала та просила рішення господарського суду м. Києва від 30.06.2009 залишити без змін, а апеляційну скаргу – без задоволення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються доводи та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Рішенням Київської міської ради від 08.06.2000 № 164/885 „Про передачу окремих повноважень районним в м. Києві радам з питань регулювання земельних відносин” районним в м. Києві радам було передано повноваження щодо передачі в оренду земельних ділянок для розміщення об'єктів благоустрою і розміщення та експлуатації малих архітектурних форм для проведення підприємницької діяльності.
Рішенням Подільської районної у м. Києві ради від 07.12.2007 № 251 „Про передачу в оренду земельних ділянок для розміщення малих архітектурних форм та вхідних груп” ТОВ „Торговий дім „Контрактовий” було передано в оренду строком до трьох років земельну ділянку для розміщення двадцяти шести МАФ для роздрібної торгівлі продовольчою непродовольчою групою товарів, надання послуг населенню по вул. Спаській, 2.
Між Подільською районною в м. Києві державною адміністрацією, ПП „Весна” та ще чотирнадцятьма контрагентами 07.08.2008 укладено договір про розміщення малих архітектурних форм здійснення благоустрою на Контрактовій площі, між вул. Спаської та Г. Сковороди в м. Києві та здійснення благоустрою, за умовами якого районна адміністрація зобов'язалася розглянути питання щодо передачі сторонам, зокрема й ПП „Весна” в тимчасове користування на умовах оренди земельних ділянок площею до 20 кв.м. та надання згоди на розміщення малих архітектурних форм (надалі – МАФ) на території об'єкту, в кількості не менше 50 торгових місць.
ТОВ „Торговий дім „Контрактовий” зобов'язалося укласти договори пайової участі в реалізації комплексного благоустрою об'єкту сторонами договору з урахуванням першочергового права ПП „Весна” на розміщення малих архітектурних форм благоустроєній на території об'єкту.
Між ТОВ „Торговий дім „Контрактовий” (Сторона-1) та ПП „Весна” (Сторона-2) 04.12.2007 укладено договір № 01-2007 про пайову участь в реалізації проекту по проведенню комплексного благоустрою скверу № 3 Контрактової площі м. Києва, за умовами якого сторони домовились про спільну пайову участь в реалізації проекту по проведенню комплексного благоустрою скверу № 3 Контрактової площі м. Києва з влаштуванням МАФ для здійснення торгівлі та надання послуг, що здійснюється відповідно до розпорядження Подільської районної у м. Києві державної адміністрації „Про благоустрій Контрактової площі у Подільському районі м. Києва № 1330 від 27.07.2007” (п. 1.1 договору).
ПП „Весна”, зокрема, зобов'язалося частково фінансувати витрати на комплекс заходів визначених в п.1.2 договору відповідно до пропорційності від загальної кількості отриманих в результаті реалізації комплексного благоустрою скверу № 3 Контрактової площі малих архітектурних форм (п. 3.3.2 договору).
Згідно з квитанцією до прибуткового касового ордера № 1 ПП „Весна” за договором № 01-2007 від 04.12.2007 сплатило 10 000, 00 грн.
Відповідно до рішення Київської міської ради від 17.07.2008 № 58/58 „Про заходи щодо впорядкування об'єктів торгівлі (малих архітектурних форм)” рішення Київради від 08.06.2000 N 164/885 "Про передачу окремих повноважень районним в м. Києві радам з питань регулювання земельних відносин" визнано таким, що втратило чинність.
На даний час надання земельних ділянок комунальної власності в оренду під розміщення малих архітектурних форм регулюється рішеннями Київської міської ради від 21.05.2009 № 462/1518 „Про запровадження принципу організації єдності з видачі дозволів на розміщення тимчасових споруд” та від 21.05.2009 № 462-7/1518 „Про антикризову підтримку підприємців, що здійснюють підприємницьку діяльність у тимчасових спорудах та малих архітектурних формах у м. Києві”.
Згідно ч. 1 ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Відповідно до ч.5 ст.16 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Пунктом 34) ч. 1 ст. 26 Закону України „Про місцеве самоврядування” передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються, зокрема питання щодо регулювання земельних відносин.
Згідно з п.12 Перехідних положень ЗК України до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Відповідно до ст. 9 ЗК України до повноважень Київської і Севастопольської міських рад у галузі земельних відносин на їх території належить, зокрема: а) розпорядження землями територіальної громади міста; б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; в) надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Статтею 116 ЗК України передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб (ч. 1 ст. 122 ЗК України).
Відповідно до ч. 2 ст. 123 ЗК України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом її відведення, звертається з клопотанням про вибір місця розташування земельної ділянки до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації.
До клопотання додаються матеріали, передбачені частиною п'ятою статті 151 цього Кодексу (ч. 3 ст.123 ЗК України).
Частиною 5 ст.151 ЗК України передбачено, що до заяви (клопотання) додаються:
а) обґрунтування необхідності вилучення (викупу) та/або відведення земельної ділянки;
б) позначене на відповідному графічному матеріалі бажане місце розташування земельної ділянки з її орієнтовними розмірами;
в) засвідчена нотаріально письмова згода землекористувача (землевласника) на вилучення (викуп) земельної ділянки (її частини) із зазначенням розмірів передбаченої для вилучення (викупу) земельної ділянки та умов її вилучення (викупу);
г) копія установчих документів для юридичних осіб, а для громадянина - копія документа, що посвідчує особу.
Згідно з ч. 10 ст. 123 ЗК України рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом її відведення здійснюється: затвердження проекту відведення земельної ділянки; вилучення (викуп) земельних ділянок у землекористувачів (землевласників) із затвердженням умов вилучення (викупу) земельних ділянок (у разі необхідності); надання земельної ділянки особі у користування з визначенням категорії земель та її використання і затвердженням умов надання, у тому числі (у разі необхідності) вимог щодо відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва, встановлення обґрунтованих граничних термінів забудови земельної ділянки.
Відмову органів місцевого самоврядування або органів державної влади в наданні земельної ділянки у користування або залишення клопотання без розгляду в установлений законом строк може бути оскаржено в судовому порядку (ч. 11 ст. 123 ЗК України).
Відповідно до ст. 125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою (ч. 3 ст. 126 ЗК України).
Форми державних актів на право власності на земельну ділянку, право постійного користування земельною ділянкою затверджуються Кабінетом Міністрів України ( ч. 4 ст. 126 ЗК України).
Право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону ( ч. 5 ст. 126 ЗК України).
Відповідно до ч.1 ст.1 ГПК України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень (ст. 33 ГПК України).
ПП „Весна” не надало суду доказів порушення чи оспорювання його прав або охоронюваних законом інтересів Київською міською радою, зокрема, доказів звернення з клопотанням до Київської міської ради про надання в користування земельної ділянки та прийняття радою відповідного рішення.
З урахуванням наведеного колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції обґрунтовано відмовлено у задоволенні позовних вимог ПП „Весна”, а тому відсутні підстави для зміни чи скасування рішення господарського суду м. Києва від 30.06.2009.
Посилання ПП „Весна” в апеляційній скарзі на те, що судом першої інстанції розглянуто справу по суті та прийнято рішення, незважаючи на відсутність представника ПП „Весна” у судових засіданнях з поважних причин та, як наслідок, неможливість реалізувати свої процесуальні права, колегією суддів до уваги не приймається з таких підстав.
Згідно ч.1 ст. 28 ГПК України справи юридичних осіб в господарському суді ведуть їх органи, що діють у межах повноважень, наданих їм законодавством та установчими документами, через свого представника.
Представниками юридичних осіб можуть бути також інші особи, повноваження яких підтверджуються довіреністю від імені підприємства, організації. Довіреність видається за підписом керівника або іншої уповноваженої ним особи та посвідчується печаткою підприємства, організації (ч. 3 ст. 28 ГПК України).
ПП „Весна” реалізуючи своє право на участь у господарських засідання не було позбавлено права направити в засідання суду іншого представника.
Також колегією суддів не приймаються до уваги інші доводи, наведені ПП „Весна” в апеляційній скарзі, оскільки вони не спростовують висновків суду першої інстанції та не можуть бути підставою для зміни чи скасування рішення суду.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 99, 101 - 105 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Рішення господарського суду м. Києва від 30.06.2009 у справі № 30/209 залишити без зміни, а апеляційну скаргу Приватного підприємства „Весна” – без задоволення.
2. Матеріали справи № 30/209 повернути господарському суду м. Києва.
3. Копію постанови надіслати сторонам.
Головуючий суддя
Судді
05.10.09 (відправлено)
Суд | Київський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 29.09.2009 |
Оприлюднено | 08.10.2009 |
Номер документу | 4887151 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Євстигнеєва Надія Михайлівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Євстигнеєва Надія Михайлівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Євстигнеєва Надія Михайлівна
Господарське
Київський апеляційний господарський суд
Студенець В.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні