Справа № 2-1844/12
РІШЕННЯ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 червня 2012 року Києво-Святошинський районний суд Київської області
у складі: головуючого судді Коцюрби М.П.
за участю секретаря Кучер В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Перший Український Міжнародний банк» до ОСОБА_1, ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за кредитним договором та договором поруки , -
ВСТАНОВИВ:
У березні 2012 року Публічне акціонерне товариство «Перший Український Міжнародний банк» (далі - Позивач, Банк, ПАТ «Перший Український Міжнародний банк») звернулось до Києво-Святошинського районного суду Київської області з позовом до ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за кредитним договором та договором поруки.
Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що 10.09.2008 року між Закритим акціонерним товариством В«Перший Український Міжнародний банкВ» , правонаступником всіх прав та зобов'язань якого є ПАТ «Перший Український Міжнародний банк» та громадянином України ОСОБА_1 був укладений Кредитний договір № 6567708 (далі - Кредитний договір ), відповідно до умов якого Позивач зобов'язався надати ОСОБА_1 кредит розмірі 36 084, 00 дол. США ( тридцять шість тисяч вісімдесят чотири долара США 00 центів), а ОСОБА_1 зобов'язався використати кредит за цільовим призначенням, сплатити проценти за користування кредитом та повернути Банку кредит частинами в розмірах, в порядку та в строки, визначені Кредитним договором.
З метою забезпечення виконання зобов'язань ОСОБА_1 перед Позивачем за Кредитним договором було укладено договори забезпечення з наступними параметрами: між Банком та ОСОБА_2 був укладений Договір поруки № 6570648 від 10.07.2008 р.(далі - Договір поруки); між Банком та ОСОБА_1 був укладений Договір застави транспортного засобу № 6636663 від 10.07.2008 р.
Відповідно до зазначених вище договорів забезпечення ОСОБА_2 поручилась перед Банком за виконання ОСОБА_3 зобов'язань за Кредитним договором.
Кредитним договором встановлені взаємні права і обов'язки сторін.
Так, на Позивача згідно пункту 1.1 Кредитного договору покладений обов'язок надати Відповідачу обумовлену Кредитним договором суму кредиту.
Позивач належним чином виконав свої обов'язки за Кредитним договором, відкривши ОСОБА_1 позичковий рахунок та надавши йому обумовлені Кредитним договором грошові кошти у повному обсязі, що підтверджується меморіальними ордерами № 466729234 від 10.07.2008 р. та № 466729232 від 10.07.2008 р., № 466729235.
ОСОБА_1, в свою чергу, зобов'язався використати кредит за цільовим призначенням, сплатити проценти за користування кредитом та повернути Банку кредит в повному обсязі порядку та у строки, обумовлені Кредитним договором. Вказані обов'язки закріплено, зокрема, у пунктах 1.1,1.3., 3.1, 3.2 та інших пунктах Кредитного договору.
Умови нарахування та сплати процентів за користування кредитом встановлені пунктами 1.3, 3.1, 3.3 Кредитного договору.
Проценти за користування кредитом за період часу з моменту видачі кредиту по 24.02.2010 року ОСОБА_1 сплачено в повному обсязі, однак починаючи з 25.02.2010 р. Позичальник повністю припинив виконання взятих на себе зобов'язань щодо сплати процентів за користування кредитом.
Таким чином, сума нарахованих та несплачених процентів за Кредитним договором склала 3 152, 87 дол. США (три тисячі сто п'ятдесят п'ять долара США 87 центів).
Починаючи з 01.10.2009 р. - ОСОБА_1 також не виконує зобов'язання щодо своєчасного повернення кредиту.
Відповідно до п.п.1 п. 3.5.7., 5 5.8. Кредитного договору у випадку настання зазначеної вище події Банк набуває право вимагати від ОСОБА_1 достроково повернути виданий кредит разом із розрахованими процентами, а Позичальник зобов'язаний виконати таку вимогу Банку і повернути отриманий кредит в повному обсязі разом із процентами за користування кредитом, в строк не пізніше 30 календарних днів з моменту отримання відповідної вимоги.
Позивач направив Відповідачу рекомендованим листом на адресу ОСОБА_1 письмову Вимогу (Вих. № 5051 від 14.09.2011 р.) про дострокове повернення всієї суми кредиту та нарахованих процентів за користування кредитом.
Відповідно, передбачений чинним законодавством України та Кредитним договором 30-денний строк на виконання ОСОБА_1 вимоги Банку достроково повернути кредит в повному об'ємі разом з нарахованими процентами та пенею за порушення строків виконання зобов'язань за Кредитним договором або усунути порушення умов Кредитного договору
Однак, в порушення п. 3.5.8 Кредитного договору зазначені вимоги Позивача не були виконані ОСОБА_1 у вказаний строк, у зв'язку з чим починаючи з 06.09.2011 р. у Позичальника виникла прострочена заборгованість перед Банком за основною сумою кредиту в повному обсязі.
Таким чином, заборгованість ОСОБА_1 перед Позивачем за основною сумою кредиту складає 12 723, 23 дол. США ( дванадцять тисяч сімсот двадцять три долара США 23 цента).
Пункт 5.2 Кредитного договору встановлює, що у разі порушення Позичальником зобов'язань з повернення кредиту та/або сплати процентів за користування кредитом, Відповідач зобов'язаний сплатити па користь Позивача пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня, за кожен день прострочення.
Загальна сума пені за порушення строків повернення основної суми кредиту та сплати процентів за користування кредитом за Кредитним договором складає 1 313, 66 дол. СІІІА ( одна тисяча триста тринадцять доларів США 66 центів), з яких: сума пені за порушення строків повернення основної суми кредиту - 909,56 дол. США (дев'ятсот дев'ять доларів США 56 центів); сума пені за порушення строків сплати процентів - 404, 10 дол. США (чотириста чотири долара США 10 центів).
Згідно п. 5.5. Кредитного договору за кожен випадок порушення Позичальником обов'язків, передбачених п.п. 4.3.2. - 4.3.6. Кредитного договору, Позичальник зобов'язаний і сплатити на користь Банку штраф у розмірі 1 % від суми одержаного кредиту.
Таким чином, на підставі п. 5.5 Кредитного договору Позивачем нараховано Позичальнику: штраф за порушення обов'язку, встановленого пп. 4.3.3 Кредитного договору, тобто за невиконання Відповідачем обов'язку не пізніше ніж у місячний термін після 10-го серпня кожного року протягом строку дії Кредитного договору надати Позивачу довідку про заробітну плату та інші доходи за період попередніх 4 (чотирьох) місяців, та інформацію необхідну Позивачу для визначення фінансового стану (платоспроможності) Відповідача та штраф за порушення обов'язку, встановленого пп. 4.3.5 Кредитного договору, тобто за невиконання вимоги Банку достроково повернути кредит в повному обсязі разом із розрахованими процентами за користування кредитом і штрафними санкціями у розмірі 360, 84 дол. США .
Таким чином, заборгованість ОСОБА_1 перед Позивачем з становить 17 550, 60 дол. США ( сімнадцять тисяч п'ятсот п'ятдесят доларів США), з яких: заборгованість за основною сумою кредиту в розмірі 12 723, 23 дол. США ( дванадцять тисяч сімсот двадцять три дол. США 23 цента); заборгованість за процентами за користування кредитом в розмірі 3 152, 87 дол. США (три тисячі сто п'ятдесят два долара США 87 центів); пеня, нарахована за порушення строків повернення кредиту та сплати процентів за користування кредитом в розмірі 1 313, 66 дол. США ( одна тисяча триста тринадцять дол. США 66 центів); штраф за за порушення пп. 4.3.2 - 4.3.6 Кредитного договору в розмірі 360, 84 дол. США (триста шістдесят доларів США 84 центів).
Згідно п. 3.1 Договору поруки, у разі порушення Зобов'язання Боржником Кредитор ОСОБА_4 Поручителю письмову вимогу виконати зобов'язання (або ту чи іншу його частину). Кредитор не зобов'язаний підтверджувати яким-би то не було чином факт невиконання зозов'язання Боржником. Вимога Кредитора буде достатньою для Поручителя підставою виконати зобов'язання на суму, вказану в такій вимозі, без будь-яких застережень, умов чи вимог до Кредитора про падання додаткової інформації чи документів.
У зв'язку з невиконанням ОСОБА_1 зобов'язання щодо повернення кредиту та сплати процентів за користування кредитом, на підставі п. 3.1. Договору поруки Позивач 14.09.201 1 р. направив ОСОБА_2 рекомендованим листом Вимогу вих. № 5044 від 14.09.2011 р. про виконання зобов'язання, що забезпеченоюпорукою, у повному обсязі.
Відповідно до п. 3.2. Договору поруки, ОСОБА_2, як поручитель, зобов'язаний виконати пред'явлену Позивачем вимогу в повному обсязі в строк не пізніше 3 (трьох) банківських днів з моменту отримання відповідної вимоги, тобто в строк не пізніше 26.09.2011 р. Проте ні в зазначений вище строк, ні в подальшому Поручитель так і не виконав своїх договірних зобов'язань перед Позивачем.
Позивач просив суд стягнути солідарно ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на користь Банку заборгованість за кредитним договором у розмірі 17 550 (сімнадцять тисяч п'ятсот п'ятдесят) дол. США 60 центів та судові витрати.
В судовому засіданні представник Позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі.
ОСОБА_5 заперечував проти задоволення позовних вимог.
ОСОБА_2 надала пояснення згідно яких заперечувала проти задоволення позовних вимог.
Суд, вислухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку про задоволення позовних вимог з наступних підстав.
Як встановлено в судовому засіданні, 10.09.2008 року між Закритим акціонерним товариством В«Перший Український Міжнародний банкВ» , правонаступником всіх прав та зобов'язань якого є ПАТ «Перший Український Міжнародний банк» та громадянином України ОСОБА_1 був укладений Кредитний договір № 6567708 (далі - Кредитний договір ), відповідно до умов якого Позивач зобов'язався надати ОСОБА_1 кредит розмірі 36 084, 00 дол. США ( тридцять шість тисяч вісімдесят чотири долара США 00 центів), а ОСОБА_1 зобов'язався використати кредит за цільовим призначенням, сплатити проценти за користування кредитом та повернути Банку кредит частинами в розмірах, в порядку та в строки, визначені Кредитним договором.
З метою забезпечення виконання зобов'язань ОСОБА_1 перед Позивачем за Кредитним договором було укладено договори забезпечення з наступними параметрами: між Банком та ОСОБА_2 був укладений Договір поруки № 6570648 від 10.07.2008 р.(далі - Договір поруки); між Банком та ОСОБА_1 був укладений Договір застави транспортного засобу № 6636663 від 10.07.2008 р.
Відповідно до зазначених вище договорів забезпечення ОСОБА_2 поручилась перед Банком за виконання ОСОБА_3 зобов'язань за Кредитним договором.
Кредитним договором встановлені взаємні права і обов'язки сторін.
Так, на Позивача згідно пункту 1.1 Кредитного договору покладений обов'язок надати Відповідачу обумовлену Кредитним договором суму кредиту.
Позивач належним чином виконав свої обов'язки за Кредитним договором, відкривши ОСОБА_1 позичковий рахунок та надавши йому обумовлені Кредитним договором грошові кошти у повному обсязі, що підтверджується меморіальними ордерами № 466729234 від 10.07.2008 р. та № 466729232 від 10.07.2008 р., № 466729235.
ОСОБА_1, в свою чергу, зобов'язався використати кредит за цільовим призначенням, сплатити проценти за користування кредитом та повернути Банку кредит в повному обсязі порядку та у строки, обумовлені Кредитним договором. Вказані обов'язки закріплено, зокрема, у пунктах 1.1,1.3., 3.1, 3.2 та інших пунктах Кредитного договору.
Умови нарахування та сплати процентів за користування кредитом встановлені пунктами 1.3, 3.1, 3.3 Кредитного договору.
Проценти за користування кредитом за період часу з моменту видачі кредиту по 24.02.2010 року ОСОБА_1 сплачено в повному обсязі, однак починаючи з 25.02.2010 р. Позичальник повністю припинив виконання взятих на себе зобов'язань щодо сплати процентів за користування кредитом.
Таким чином, сума нарахованих та несплачених процентів за Кредитним договором склала 3 152, 87 дол. США (три тисячі сто п'ятдесят п'ять долара США 87 центів).
Починаючи з 01.10.2009 р. - ОСОБА_1 також не виконується зобов'язання щодо своєчасного повернення кредиту.
Відповідно до п.п.1 п. 3.5.7., 5 5.8. Кредитного договору у випадку настання зазначеної вище події Банк набуває право вимагати від ОСОБА_1 достроково повернути виданий кредит разом із розрахованими процентами, а Позичальник зобов'язаний виконати таку вимогу Банку і повернути отриманий кредит в повному обсязі разом із процентами за користування кредитом, в строк не пізніше 30 календарних днів з моменту отримання відповідної вимоги.
Позивач направив Відповідачу рекомендованим листом на адресу ОСОБА_1 письмову Вимогу (Вих. № 5051 від 14.09.2011 р.) про дострокове повернення всієї суми кредиту та нарахованих процентів за користування кредитом.
Відповідно, передбачений чинним законодавством України та Кредитним договором 30-денний строк на виконання ОСОБА_1 вимоги Банку достроково повернути кредит в повному об'ємі разом з нарахованими процентами та пенею за порушення строків виконання зобов'язань за Кредитним договором або усунути порушення умов Кредитного договору.
Однак, в порушення п. 3.5.8 Кредитного договору зазначені вимоги Позивача не були виконані ОСОБА_1 у вказаний строк, у зв'язку з чим починаючи з 06.09.2011 р. у Позичальника виникла прострочена заборгованість перед Банком за основною сумою кредиту в повному обсязі.
Таким чином, заборгованість ОСОБА_1 перед Позивачем за основною сумою кредиту складає 12 723, 23 дол. США ( дванадцять тисяч сімсот двадцять три долара США 23 цента).
Пункт 5.2 Кредитного договору встановлює, що у разі порушення Позичальником зобов'язань з повернення кредиту та/або сплати процентів за користування кредитом, Відповідач зобов'язаний сплатити па користь Позивача пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня, за кожен день прострочення.
Загальна сума пені за порушення строків повернення основної суми кредиту та сплати процентів за користування кредитом за Кредитним договором складає 1 313, 66 дол. СІІІА ( одна тисяча триста тринадцять доларів США 66 центів), з яких: сума пені за порушення строків повернення основної суми кредиту - 909,56 дол. США (дев'ятсот дев'ять доларів США 56 центів); сума пені за порушення строків сплати процентів - 404, 10 дол. США (чотириста чотири долара США 10 центів).
Згідно п. 5.5. Кредитного договору за кожен випадок порушення Позичальником обов'язків, передбачених п.п. 4.3.2. - 4.3.6. Кредитного договору, Позичальник зобов'язаний і сплатити на користь Банку штраф у розмірі 1 % від суми одержаного кредиту.
Таким чином, на підставі п. 5.5 Кредитного договору Позивачем нараховано Позичальнику: штраф за порушення обов'язку, встановленого пп. 4.3.3 Кредитного договору, тобто за невиконання Відповідачем обов'язку не пізніше ніж у місячний термін після 10-го серпня кожного року протягом строку дії Кредитного договору надати Позивачу довідку про заробітну плату та інші доходи за період попередніх 4 (чотирьох) місяців, та інформацію необхідну Позивачу для визначення фінансового стану (платоспроможності) Відповідача та штраф за порушення обов'язку, встановленого пп. 4.3.5 Кредитного договору, тобто за невиконання вимоги Банку достроково повернути кредит в повному обсязі разом із розрахованими процентами за користування кредитом і штрафними санкціями у розмірі 360, 84 дол. США .
Таким чином, заборгованість ОСОБА_1 перед Позивачем з становить 17 550, 60 дол. США (сімнадцять тисяч п'ятсот п'ятдесят доларів США), з яких: заборгованість за основною сумою кредиту в розмірі 12 723, 23 дол. США (дванадцять тисяч сімсот двадцять три дол. США 23 цента); заборгованість за процентами за користування кредитом в розмірі 3 152, 87 дол. США (три тисячі сто п'ятдесят два долара США 87 центів); пеня, нарахована за порушення строків повернення кредиту та сплати процентів за користування кредитом в розмірі 1 313, 66 дол. США ( одна тисяча триста тринадцять дол. США 66 центів); штраф за за порушення пп. 4.3.2 - 4.3.6 Кредитного договору в розмірі 360, 84 дол. США (триста шістдесят доларів США 84 центів).
Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до частини 2 статті 1050 ЦК України якщо договором встановлений обов'язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього кодексу.
Відповідно до ст. 1054 ЦК України, за Кредитним договором банк зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові, у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
Тобто належним виконанням зобов'язання з боку відповідача є повернення кредиту в строки, у розмірі та в валюті, визначеними кредитним договором.
Відповідно до ст. 524 ЦК України зобов'язання має бути виражене у грошовій одиниці України - гривні.
Сторони можуть визначити грошовий еквівалент зобов'язання в іноземній валюті.
Згідно з вимогами ч. 2 ст. 192 ЦК України іноземна валюта може використовуватися в Україні у випадках і в порядку, встановлених законом.
Частиною 3 ст. 533 ЦК України встановлено, що використання іноземної валюти, а також платіжних документів в іноземній валюті при здійсненні розрахунків на території України за зобов'язаннями допускається у випадках, порядку та на умовах, встановлених законом.
Виходячи з того, що виконання договірних зобов'язань в іноземній валюті не суперечить чинному законодавству, то наряду зі стягненням заборгованості в іноземній валюті суд має право стягнути й проценти за користування кредитом в іноземній валюті, оскільки такий процент не є фінансовою санкцією, а є платою за користування грошима.
Ураховуючи викладене, суд має право ухвалити рішення про стягнення грошової суми в іноземній валюті з правовідносин, які виникли при здійсненні валютних операцій, у випадках і в порядку, встановлених законом (ч. 2 ст. 192, ч. 3 ст. 533 ЦК України, Декрет Кабінету Міністрів України В« Про систему валютного регулювання та валютного контролюВ» ).
Даний висновок знайшов своє відображення й у п. 14 постанови Пленуму Верховного Суду України від 18 грудня 2009 року № 14 «Про судове рішення у цивільній справі».
Позивач та ОСОБА_2 10 липня 2008 року уклали Договір поруки № 6570648.
Згідно п. 3.1 Договору поруки, у разі порушення Зобов'язання Боржником Кредитор ОСОБА_4 Поручителю письмову вимогу виконати зобов'язання (або ту чи іншу його частину). Кредитор не зобов'язаний підтверджувати яким-би то не було чином факт невиконання зозов'язання Боржником. Вимога Кредитора буде достатньою для Поручителя підставою виконати зобов'язання на суму, вказану в такій вимозі, без будь-яких застережень, умов чи вимог до Кредитора про падання додаткової інформації чи документів.
У зв'язку з невиконанням ОСОБА_1 зобов'язання щодо повернення кредиту та сплати процентів за користування кредитом, на підставі п. 3.1. Договору поруки Позивач 14.09.201 1 р. направив ОСОБА_2 рекомендованим листом Вимогу вих. № 5044 від 14.09.2011 р. про виконання зобов'язання, що забезпеченою порукою, у повному обсязі.
Відповідно до п. 3.2. Договору поруки, ОСОБА_2, як поручитель, зобов'язаний виконати пред'явлену Позивачем вимогу в повному обсязі в строк не пізніше 3 (трьох) банківських днів з моменту отримання відповідної вимоги, тобто в строк не пізніше 26.09.2011 р. Проте ні в зазначений вище строк, ні в подальшому Поручитель так і не виконав своїх договірних зобов'язань перед Позивачем.
Відповідно до ст. 541 ЦК України солідарний обов'язок або солідарна вимога виникають у випадках, встановлених договором або законом, зокрема у разі неподільності предмета зобов'язання.
Відповідно до ст. 543 ЦК України у разі солідарного обов'язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов'язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо.
Відповідно до ст. 553 ЦК України за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов'язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов'язання боржником.
Ст. 554 ЦК України зазначає, що в разі порушення боржником зобов'язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя.
Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.
На підставі ст. ст. 526, 553, 554, 610, 612, 1048, 1050, 1054 ЦК України та керуючись ст. ст. 88, 208, 209, 212, 213, 214-215 України, -
В И Р І Ш И В :
Позов Публічного акціонерного товариства «Перший Український Міжнародний банк» до ОСОБА_1, ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за кредитним договором та договором поруки - задовольнити.
Стягнути солідарно з ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на користь Публічного акціонерного товариства «Перший Український Міжнародний банк» заборгованість за кредитним договором у розмірі 17 550 (сімнадцять тисяч п'ятсот п'ятдесят ) дол. США 60 центів.
Стягнути солідарно з ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на користь Публічного акціонерного товариства «Перший Український Міжнародний банк» судовий збір у розмірі 1 402 (одна тисяча дві ) грн. 26 коп.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Київської області через Києво-Святошинського районного суду протягом 10 днів з дня його проголошення чи протягом 10 днів з дня отримання його копії.
Суддя Коцюрба М.П.
Суд | Києво-Святошинський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 25.06.2012 |
Оприлюднено | 06.10.2015 |
Номер документу | 51572541 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Києво-Святошинський районний суд Київської області
Коцюрба М. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні