ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
УХВАЛА
про прийняття апеляційної скарги до провадження
"15" липня 2016 р. Справа № 922/891/16
Колегія суддів у складі:
головуючий суддя Сіверін В. І., суддя Терещенко О.І., суддя Тихий П.В.
розглянувши апеляційну скаргу заявника - Харківської міської ради (вх. №1864 Х/1-7) на рішення господарського суду Харківської області від 06.06.16 у справі
за позовом ТОВ "ПЕП", м. Харків,
до ТОВ "ЛІК-Харківське будівельне управління", м. Харків,
про визнання права власності
ВСТАНОВИЛА:
Рішенням господарського суду Харківської області від 06.06.2016 року (суддя Ольшанченко В.І.) позов ТОВ "ПЕП" задоволено повністю, визнано за Товариством з обмеженою відповідальністю «ПЕП» (61030, м. Харків, вул. Біологічна, 19. код ЄДРПОУ 32565377) право власності на нежитлові будівлі літ. П-1 площею 47,4 кв.м., літ. Р-1 площею 389,6 кв.м., розташовані за адресою: м. Харків, вул. Біологічна, 19, за набувальною давністю.
Харківською міською радою, особою, що не брала участь у справі та яка вважає, що господарський суд вирішив питання про її права та обов'язки, подано до Харківського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу на вищевказане рішення господарського суду першої інстанції, в якій заявник просить наведене рішення скасувати, прийняти нове рішення, яким у позові відмовити.
Також, апелянтом заявлено клопотання про поновлення строку подання апеляційної скарги. В обґрунтування заявленого клопотання заявник посилається на те, що не брав участі у розгляді справи в суді першої інстанції, а про існування такого рішення дізнався з Єдиного державного реєстру судових рішень.
Крім того, заявник просить відстрочити сплату судового збору за подання апеляційної скарги, посилаючись на те, що він не мав змоги ознайомитись з матеріалами справи в місцевому господарському суді, та у зв'язку з цим - визначити розмір судового збору, який підлягає до сплати.
Розглянувши зазначені клопотання, колегія суддів враховує, що відповідно до ч. 1 ст. 9 Конституції України частиною національного законодавства України є Конвенція про захист прав і основних свобод людини 1950 року, ратифікована Верховною Радою України. Юрисдикція Європейського суду з прав людини є обов'язковою в усіх питаннях, що стосуються тлумачення та застосування Конвенції.
Колегія суддів бере до уваги, що п. 1 ст. 6 § 1 Конвенції гарантує кожному право на звернення до суду або арбітражу з позовом щодо будь-яких його цивільних прав та обов'язків. Таким чином, ця стаття проголошує "право на суд", одним з аспектів якого є право на доступ, тобто право подати до суду позов з цивільно-правових питань.
Отже, ст. 6 Конвенції детально описує процесуальні гарантії, які надаються сторонам у спорі при розгляді цивільного позову в національному суді, а саме: справедливий, публічний і швидкий розгляд незалежним і безстороннім судом, створеним відповідно до закону.
Стаття 13 Конвенції визначає, що кожна людина, права і свободи якої, викладені у цій Конвенції, порушуються, має ефективний засіб захисту у відповідному національному органі незалежно від того, що порушення було вчинене особами, які діяли в офіційній якості.
Колегія суддів бере до уваги та наголошує, що відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Статтею 55 Основного Закону регламентовано, що права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Також, колегія суддів враховує, що ст. 129 Конституції України встановлено основні засади судочинства, до яких, зокрема, віднесено забезпечення апеляційного та касаційного оскарження рішення суду, крім випадків, встановлених законом.
Зазначена конституційна норма конкретизована законодавцем у ст. 14 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", згідно з якою учасники судового процесу та інші особи у випадках і порядку, встановлених процесуальним законом, мають право на апеляційне та касаційне оскарження судового рішення, а також на перегляд справи Верховним Судом України.
Крім того, ст. 129 Конституції України регламентовано, що судді при здійсненні правосуддя незалежні і підкоряються лише закону. Правосуддя здійснюється судовими органами на підставі процесуального законодавства, яке регламентує процедуру розгляду та вирішення справ.
Порядок розгляду та вирішення справ господарським судом визначений Господарським процесуальним кодексом України.
Право апеляційного оскарження стороною рішення місцевого господарського суду передбачено ст.ст. 22, 91 Господарського процесуального кодексу України.
Колегія суддів бере до уваги, що відповідно до ст. 93 Господарського процесуального кодексу України апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення місцевим господарським судом. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 цього Кодексу
Разом з тим, колегія суддів зазначає, що необхідною умовою здійснення особою права на оскарження є її обізнаність зі змістом оскаржуваного судового рішення, що дає можливість стороні викласти свої вимоги та зазначити суть порушення або неправильного застосування норм матеріального чи процесуального права, як це передбачено п. 3 ч. 1 ст. 94 Господарського процесуального кодексу України.
При цьому, слід звернути увагу на те, що ч. 2 ст. 93 Господарського процесуального кодексу України встановлює можливість відновлення пропущеного строку подання апеляційної скарги, а стаття 53 Господарського процесуального кодексу України регламентує, що господарський суд за заявою сторони, прокурора чи з своєї ініціативи може визнати причину пропуску встановленого законом процесуального строку поважною і відновити пропущений строк.
Отже, у даному випадку суд з урахуванням конкретних обставин пропуску строку колегія суддів вважає необхідним поновити строк на подання апеляційної скарги через поважність причин його пропуску, оскільки, як вбачається з матеріалів справи - Харківська міська рада не брала участі у розгляді справи.
Як зазначалось вище, необхідною умовою здійснення особою права на оскарження є її обізнаність зі змістом оскаржуваного судового рішення та матеріалами справи, що дає можливість стороні викласти свої вимоги та, зокрема, визначити розмір судового збору, що підлягає сплаті.
Частина перша статті 8 Закону України "Про судовий збір" передбачає право суду відстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.
На думку колегії суддів, клопотання про відстрочення сплати судового збору також підлягає задоволенню, оскільки з матеріалів справи вбачається, що Харківська міська рада не отримала можливості ознайомитись з матеріалами справи в суді першої інстанції, тому заявник об'єктивно не має можливості на день подання апеляційної скарги встановити розмір судового збору за її подання.
Перевіривши матеріали справи та апеляційної скарги, заслухавши думку судді-доповідача у відповідності до частини 2 статті 93 Господарського процесуального кодексу України, враховуючи поважність причини пропуску заявником строку на апеляційне оскарження, колегія суддів дійшла висновку, що вищевказане клопотання підлягає задоволенню, пропущений строк подання апеляційної скарги має бути відновлено, сплату судового збору слід відстрочити до прийняття рішення у справі, а подані матеріали є достатніми для прийняття апеляційної скарги до провадження.
Керуючись ст.86, 98 ГПК України, колегія суддів
УХВАЛИЛА:
1. Клопотання заявника про поновлення строку подання апеляційної скарги задовольнити. Строк поновити.
2. Клопотання заявника про відстрочення сплати судового збору за подання апеляційної скарги задовольнити. Відстрочити сплату судового збору до ухвалення судового рішення у справі.
3. Прийняти апеляційну скаргу до провадження.
4. Розгляд скарги призначити на "02" серпня 2016 р. на 12:00 годину у приміщенні Харківського апеляційного господарського суду за адресою: 61058, місто Харків, пр. Правди, 13, 1-й поверх, каб. № 115.
5. Викликати в судове засідання представників учасників процесу з належним чином оформленими повноваженнями. Про неможливість прибуття представників письмово повідомити суд.
6. Попередити учасників процесу, що у разі неявки представників у судове засідання та ненадання витребуваних судом документів справа може бути розглянута за наявними в ній матеріалами.
Головуючий суддя Сіверін В. І.
Суддя Терещенко О.І.
Суддя Тихий П.В.
Суд | Харківський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 15.07.2016 |
Оприлюднено | 20.07.2016 |
Номер документу | 58956204 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні