КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
04116 м.Київ, вул. Шолуденка, 1 (044) 230-06-58
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"13" грудня 2016 р. Справа№ 910/13671/16
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Отрюха Б.В.
суддів: Михальської Ю.Б.
Тищенко А.І.
За участю представників:
Від позивача : ОСОБА_2 - представник;
Від відповідача: не з'явився;
Від третьої особи: ОСОБА_2 - представник.
розглянувши матеріали апеляційної скарги Публічного акціонерного товариства Комерційний банк "Євробанк" в особі уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Кононець В.В.
на рішення Господарського суду міста Києва від 13.10.2016
у справі № 910/13671/16 (суддя Ващенко Т.М.)
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Євроагротек"
до Публічного акціонерного товариства Комерційний банк "Євробанк"
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача
фізична особа ОСОБА_4
про припинення зобов'язання
ВСТАНОВИВ:
До Господарського суду міста Києва звернулось з позовом Товариство з обмеженою відповідальністю "Євроагротек" до Публічного акціонерного товариства Комерційний банк "Євробанк" про припинення зобов'язань Товариства з обмеженою відповідальністю "Євроагротек" перед Публічним акціонерним товариством Комерційний банк "Євробанк" та Публічного акціонерного товариства Комерційний банк "Євробанк" перед Товариством з обмеженою відповідальністю "Євроагротек" шляхом зарахування зустрічних однорідних на суму 50 310 доларів США на підставі договору кредитної лінії № ЮЛ-224/2014-КЛ від 18.09.2014, договору застави майнових прав № ЮЛ224/2014/ЗМП-1 від 18.09.2014, договору про відступлення права вимоги за договором № Д-13333/USD банківського вкладу (депозиту) "Строковий з виплатою процентів щомісячно" від 17.09.2015.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є боржником перед відповідачем за Договором кредиту в розмірі 45 306,95 доларів США, а відповідач є боржником перед ОСОБА_4 за Договорами депозитного вкладу в розмірі 45 310 доларів США, а в зв'язку з укладанням між позивачем та ОСОБА_5 Договорів відступлення прав вимоги позивач набув право грошової вимоги до відповідача за Договорами депозитного вкладу в розмірі 45 310 доларів США, з огляду на що, за твердженнями позивача, з направленням на адресу відповідача зави про зарахування зустрічних однорідних вимог, строк виконання яких настав, в розумінні ст. 601 ЦК України відбулося припинення зобов'язання за Договором кредиту, Договором застави майнових прав та Договорами відступлення права вимоги.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 28.07.2016 на підставі ст. 27 Господарського процесуального кодексу України залучено до участі в розгляді справи в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - фізичну особу ОСОБА_4; розгляд справи призначено на 15.09.2016.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 13.10.2016 у справі №910/13671/16 позовні вимоги задоволено повністю.
Визнано припиненими зобов'язання Товариства з обмеженою відповідальністю "Євроагротек" перед Публічним акціонерним товариством Комерційний банк "Євробанк" та Публічного акціонерного товариства Комерційний банк "Євробанк" перед Товариством з обмеженою відповідальністю "Євроагротек" шляхом зарахування зустрічних однорідних вимог на суму 50 310 доларів США на підставі: Договору кредитної лінії № ЮЛ-224/2014-КЛ від 18.09.2014, укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю "Євроагротек" та Публічним акціонерним товариством Комерційний банк "Євробанк"; Договору застави майнових прав № ЮЛ-224/2014/ЗМП-1 від 18.09.2014, укладеного між Публічним акціонерним товариством Комерційний банк "Євробанк" та ОСОБА_4; Договорів про відступлення права вимоги від 18.09.2015 за Договорами банківського вкладу (депозиту) з Правилами "Строковий з виплатою процентів щомісячно" 17.09.2015 № Д-13330/USD, № Д-13331/USD, Д-13332/USD, Д-13333/USD, Д-13334/USD, Д-13335/USD, Д-13336/USD, Д-13337/USD, Д-13338/USD, які відкриті на ім'я ОСОБА_4, укладених між ОСОБА_4 та Товариством з обмеженою відповідальністю "Євроагротек".
Не погоджуючись з вказаним рішенням суду першої інстанції, Публічне акціонерне товариство Комерційний банк "Євробанк" в особі уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Кононець В.В. звернулося до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, у якій просить оскаржуване рішення місцевого господарського суду скасувати та прийняти нове рішення, яким яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Апеляційна скарга мотивована тим, що рішення суду першої інстанції прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, при неповному з'ясуванні обставин, що мають значення для справи, невідповідності висновків, викладених у рішенні, обставинам справи.
Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства Комерційний банк "Євробанк" в особі уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Кононець В.В. у справі №910/13671/16 передано на розгляд колегії суддів у складі: Головуючого судді Отрюха Б.В., суддів Михальської Ю.Б. та Тищенко А.І.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 07.11.2016 апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства Комерційний банк "Євробанк" в особі уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Кононець В.В. прийнято до провадження та призначено до розгляду на 01.12.2016.
15.11.2016 через відділ документального забезпечення суду від представників позивача надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому позивач заперечував проти доводів апеляційної скарги та просив відмовити в її задоволенні а рішення суду першої інстанції залишити без змін, який колегією суддів було оглянуто та долучено до матеріалів справи.
В судовому засіданні 01.12.2016 було оголошено перерву на 13.12.2016.
В судовому засіданні, призначеному на 13.12.2016, представник позивача та третьої особи надав пояснення по суті спору, та просив відмовити в задоволенні апеляційної скарги Публічного акціонерного товариства Комерційний банк "Євробанк" в особі уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Кононець В.В., рішення Господарського суду міста Києва від 13.10.2016 залишити без змін.
В судове засідання, призначене на 13.12.2016, повноважні представники відповідача не з'явилися.
Як зазначено у пункті 3.9 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 № 18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції", розпочинаючи судовий розгляд, суддя має встановити, чи повідомлені про час і місце цього розгляду особи, які беруть участь у справі, але не з'явилися у засідання. Відповідно до пункту 3.9.1. вказаної постанови, особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 Господарського процесуального кодексу України.
За змістом зазначеної статті 64 Господарського процесуального кодексу України, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
Відповідно до пункту 2.6.10. Інструкції з діловодства в господарських судах України, затвердженої наказом Державної судової адміністрації України від 20.02.2013 № 28 оригінал судового рішення залишається в матеріалах справи; згідно з пунктом 2.6.15. вказаної Інструкції на звороті у лівому нижньому куті оригіналу процесуального документа, який виготовляється судом та залишається у справі, проставляється відповідний штамп суду з відміткою про відправлення документа, що містить вихідний реєстраційний номер, загальну кількість відправлених примірників документа, дату відправки, підпис працівника, яким вона здійснена та може містити відмітку про отримання копії процесуального документа уповноваженим представником адресата.
Дана відмітка є підтвердженням належного надсилання копій процесуального документа сторонам судового процесу.
Як вбачається із матеріалів справи, копії ухвали Київського апеляційного господарського суду були надіслані учасникам судового процесу на адреси, зазначені в апеляційній скарзі, що підтверджується відміткою суду на зворотній стороні ухвали.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку про можливість розгляду справи у відсутності представників відповідача, які були належним чином повідомлені про час та місце розгляду апеляційної скарги, проте не скористалися своїми правами, передбаченими статтею 22 ГПК України.
Згідно зі ст. 99 ГПК України в апеляційній інстанції справи переглядаються за правилами розгляду цих справ у першій інстанції з урахуванням особливостей, передбачених у розділі ХІІ ГПК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 101 ГПК України у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу. Частиною 2 статті 101 ГПК України передбачено, що апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги та перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Беручи до уваги межі перегляду справи у апеляційній інстанції, обговоривши доводи апеляційної скарги, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при прийнятті оскаржуваного рішення суду, апеляційний господарський суд встановив наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, 18.09.14. між позивачем та відповідачем укладено Договір кредитної лінії № ЮЛ-224/2014-КЛ (далі Договір кредиту), відповідно до пунктів 1.1- 1.4 Кредитодавець відкриває Позичальнику відновлювальну кредитну лінію у іноземній валюті (далі - Кредитна лінія), та після виконання умов п.4.4. цього договору згідно з кредитними заявками Позичальника окремими частинами (траншами) надає Позичальнику Кредит у порядку і на умовах, визначених цим договором. Позичальник, у свою чергу, зобов'язується своєчасно та у повному обсязі виплачувати Кредитодавцю проценти за користування Кредитом, виконати умови цього договору та повернути Кредитодавцю Кредит у терміни, встановлені договором. У цьому договорі терміном "відновлювальна кредитна лінія" позначається кредитна лінія, протягом строку дії після повернення наданого Позичальнику Кредиту або його частини Кредитодавець здійснює подальше кредитування Позичальника у межах її ліміту. У цьому договорі терміном "Кредит" позначається загальна сума усіх траншів, що фактично надані Позичальнику згідно з цим договором і не повернені Кредитодавцю. Ліміт Кредитної лінії (граничний розмір Кредиту) складає: 50 310,00 доларів США. Процентна ставка за цим договором є фіксованою. Розмір процентів за користування Кредитом 10,5% річних. Строк дії Кредитної лінії закінчується " 18" Вересня 2015 року.
В редакції договору про внесення змін № 2 від 03.11.15. належне виконання Позичальником своїх зобов'язань за цим Договором кредиту забезпечується: неустойкою (пенею, штрафом), які передбачені договором; заставою майнових прав вимоги сплати грошових коштів, що розміщені у Кредитодавця на вкладному (депозитному) рахунку в сумі 5 000,00 доларів США, що розміщені на вкладному депозитному рахунку, згідно Договору банківського вкладу (депозиту) № Д-13329/USD від 17.09.15., власником якого є фізична особа - ОСОБА_4 (індивідуальний номер платника податків НОМЕР_1); заставою майнових прав вимоги сплати грошових коштів, що розміщені у Кредитодавця на вкладному (депозитному) рахунку в сумі 5 000,00 доларів США, що розміщені на вкладному депозитному рахунку, згідно Договору банківського вкладу (депозиту) № Д-13330/USD від 17.09.15., власником якого є фізична особа - ОСОБА_4 (індивідуальний номер платника податків НОМЕР_1); заставою майнових прав вимоги сплати грошових коштів, що розміщені у Кредитодавця на вкладному (депозитному) рахунку в сумі 5 000,00 доларів США, що розміщені на вкладному депозитному рахунку, згідно Договору банківського вкладу (депозиту) № Д-13331/USD від 17.09.15., власником якого є фізична особа - ОСОБА_4 (індивідуальний номер платника податків НОМЕР_1); заставою майнових прав вимоги сплати грошових коштів, що розміщені у Кредитодавця на вкладному (депозитному) рахунку в сумі 5 000,00 доларів США, що розміщені на вкладному депозитному рахунку, згідно Договору банківського вкладу (депозиту) № Д-13331/USD від 17.09.15., власником якого є фізична особа - ОСОБА_4 (індивідуальний номер платника податків НОМЕР_1); заставою майнових прав вимоги сплати грошових коштів, що розміщені у Кредитодавця на вкладному (депозитному) рахунку в сумі 5 000,00 доларів США, що розміщені на вкладному депозитному рахунку, згідно Договору банківського вкладу (депозиту) № Д-13333/USD від 17.09.15., власником якого є фізична особа - ОСОБА_4 (індивідуальний номер платника податків НОМЕР_1); заставою майнових прав вимоги сплати грошових коштів, що розміщені у Кредитодавця на вкладному (депозитному) рахунку в сумі 5 000,00 доларів США, що розміщені на вкладному депозитному рахунку, згідно Договору банківського вкладу (депозиту) № Д-13334/USD від 17.09.15., власником якого є фізична особа - ОСОБА_4 (індивідуальний номер платника податків НОМЕР_1); заставою майнових прав вимоги сплати грошових коштів, що розміщені у Кредитодавця на вкладному (депозитному) рахунку в сумі 5 000,00 доларів США, що розміщені на вкладному депозитному рахунку, згідно Договору банківського вкладу (депозиту) № Д-13335/USD від 17.09.15., власником якого є фізична особа - ОСОБА_4 (індивідуальний номер платника податків НОМЕР_1); заставою майнових прав вимоги сплати грошових коштів, що розміщені у Кредитодавця на вкладному (депозитному) рахунку в сумі 5 000,00 доларів США, що розміщені на вкладному депозитному рахунку, згідно Договору банківського вкладу (депозиту) № Д-13336/USD від 17.09.15., власником якого є фізична особа - ОСОБА_4 (індивідуальний номер платника податків НОМЕР_1); заставою майнових прав вимоги сплати грошових коштів, що розміщені у Кредитодавця на вкладному (депозитному) рахунку в сумі 5 000,00 доларів США, що розміщені на вкладному депозитному рахунку, згідно Договору банківського вкладу (депозиту) № Д-13337/USD від 17.09.15., власником якого є фізична особа - ОСОБА_4 (індивідуальний номер платника податків НОМЕР_1); заставою майнових прав вимоги сплати грошових коштів, що розміщені у Кредитодавця на вкладному (депозитному) рахунку в сумі 5 310,00 доларів США, що розміщені на вкладному депозитному рахунку, згідно Договору банківського вкладу (депозиту) № Д-13338/USD від 17.09.15., власником якого є фізична особа - ОСОБА_4 (індивідуальний номер платника податків НОМЕР_1).
Відповідач на виконання умов Договору кредиту надав а позивач прийняв кредитні кошти в розмірі 45 306,95 доларів США.
В забезпечення виконання зобов'язання за Договором кредиту між відповідачем (Заставодержатель) та ОСОБА_4 (Заставодавець) 18.09.2014 укладено Договір застави майнових прав № ЮЛ-224/2014/ЗМП-1 (на банківський вклад) (далі Договір застави майнових прав).
Відповідно до пункту 1.1 заставодавець передає в заставу Заставодержателю майнові права вимоги отримання банківського вкладу у сумі 50 310,00 доларів США, який розміщений Заставодавцем у Заставодержателя на рахунку № 26353025470004 і надалі іменується "Вклад", право вимагати сплати нарахованих процентів на Вклад та інші майнові права вимоги, що належать Заставодавцю у зв'язку із володінням Вкладом або можуть виникнути у зв'язку з цим у майбутньому за Договором № Д-10106/USD банківського вкладу (депозиту) з Правилами "СТРОКОВИЙ з виплатою процентів щомісячно" від 18.09.14. (надалі за текстом - Договір банківського вкладу), укладеному між Заставодавцем та Заставодержателем, надалі за текстом разом - "Предмет застави", в забезпечення виконання зобов'язань Позичальника за Договором кредитної лінії № ЮЛ-224/2014-КЛ від 18.09.14., включаючи всі додаткові угоди до нього, що укладені на дату набуття чинності цим Договором або будуть укладені у майбутньому, який укладений між Заставодержателем та Позичальником, надалі за текстом - "Основний договір". Згідно з умовами Основного договору Заставодержатель надав Позичальнику кредит в розмірі 50 310,00 доларів США, з кінцевим строком повернення до 18.09.15. та сплатою процентів та комісій у розмірі та у строки, визначені у Основному договорі.
Згідно з пунктом 1.1.1. Договору застави майнових прав, заставна вартість Предмету застави за погодженням Сторін становить 50 310,00 доларів США.
Між ОСОБА_4 та відповідачем 18.09.2014 укладено Договір № Д-10106/USD банківського вкладу (депозиту) з Правилами "СТРОКОВИЙ з виплатою процентів щомісячно" за умовами якого банк приймає на зберігання від вкладника грошові кошти (вклад) та зобов'язується виплачувати вкладнику суму вкладу та проценти на нього на умовах та в порядку, встановлених Договором.
В подальшому грошові кошти у сумі 50 310,00 доларів США були поділені на окремі частки та за відповідними платіжними дорученнями переведені на окремі рахунки за Договорами банківського вкладу (депозиту) з Правилами "Строковий з виплатою процентів щомісячно" 17.09.15. № Д-13329/USD, № Д-13330/USD, № Д-13331/USD, Д-13332/USD, Д-13333/USD, Д-13334/USD, Д-13335/USD, Д-13336/USD, Д-13337/USD, Д-13338/USD.
Відповідачем на момент розгляду справи в суді першої інстанції не надано доказів повернення ОСОБА_4 50 310,00 доларів США, таким чином, відповідач є боржником перед ОСОБА_4 за Договорами банківського вкладу (депозиту) з Правилами "Строковий з виплатою процентів щомісячно" 17.09.15. № Д-13330/USD, № Д-13331/USD, Д-13332/USD, Д-13333/USD, Д-13334/USD, Д-13335/USD, Д-13336/USD, Д-13337/USD, Д-13338/USD в розмірі 45 310,00 доларів США.
18.09.15. між позивачем (новий кредитор) та ОСОБА_4 (первісний кредитор) укладено Договір відступлення права вимоги, згідно якого первісний кредитор відступає, а Новий кредитор приймає право вимоги за Договором банківського вкладу (депозиту) № Д-13330/USD від 17.09.15. (далі - Основне зобов'язання) на умовах визначених цим Договором, боржником за яким є Публічне акціонерне Товариство комерційний банк "Євробанк", код ЄДРПОУ 33305163, місцезнаходження: м. Київ, бульвар Тараса Шевченка 36 (Боржник). З моменту підписання цього Договору, всі права і обов'язки Первісного кредитора переходять до Нового кредитора в об'ємі і на умовах, які існували на дату укладення цього Договору. В тому числі до Нового кредитора переходить право вимоги від Боржника сплати процентів, пені та неустойки, передбаченої Основним зобов'язання у разі її Нарахування з підстав, передбачених Основним зобов'язанням, станом на момент підписання цього Договору, та інші права, що випливають з Основного зобов'язання та можуть бути здійснені Новим кредитором як кредитором Боржника. У зв'язку із заміною кредитора за Основним зобов'язанням Первісний кредитор в момент підписання цього Договору передає Новому кредитору усі права вимоги до Боржника, що випливають з Договору банківського вкладу (депозиту) № Д-13330/USD від 17.09.15. Первісний кредитор відступає, а Новий кредитор набуває права вимоги до Боржника у повному об'ємі в момент укладення цього Договору, що підтверджується підписами уповноважених осіб Сторін. Разом із підписанням цього Договору Первісний Кредитор передає Новому Кредитору, документи, що підтверджують дійсність вимоги по виконанню зобов'язань згідно переліку, наведеного у Додатку № 1 до цього Договору. Передача зазначених документів здійснюється згідно з Актом приймання-передачі, який Первісний кредитор і Новий кредитор складають та підписують за погодженою ними формою.
18.09.2015 між позивачем та ОСОБА_4 було підписано Акт прийому-передачі Документації за Договором відступлення права вимоги від 18.09.2015.
Між позивачем (новий кредитор) та ОСОБА_4 (первісний кредитор) 18.09.2015 укладено Договір відступлення права вимоги, згідно якого первісний кредитор відступає, а Новий кредитор приймає право вимоги за Договором банківського вкладу (депозиту) № Д-13331/USD від 17.09.2015 (далі - Основне зобов'язання) на умовах визначених цим Договором, боржником за яким є Публічне акціонерне Товариство комерційний банк "Євробанк", код ЄДРПОУ 33305163, місцезнаходження: м. Київ, бульвар Тараса Шевченка 36 (Боржник). З моменту підписання цього Договору, всі права і обов'язки Первісного кредитора переходять до Нового кредитора в об'ємі і на умовах, які існували на дату укладення цього Договору. В тому числі до Нового кредитора переходить право вимоги від Боржника сплати процентів, пені та неустойки, передбаченої Основним зобов'язання у разі її Нарахування з підстав, передбачених Основним зобов'язанням, станом на момент підписання цього Договору, та інші права, що випливають з Основного зобов'язання та можуть бути здійснені Новим кредитором як кредитором Боржника. У зв'язку із заміною кредитора за Основним зобов'язанням Первісний кредитор в момент підписання цього Договору передає Новому кредитору усі права вимоги до Боржника, що випливають з Договору банківського вкладу (депозиту) № Д-13331/USD від 17.09.15. Первісний кредитор відступає, а Новий кредитор набуває права вимоги до Боржника у повному об'ємі в момент укладення цього Договору, що підтверджується підписами уповноважених осіб Сторін. Разом із підписанням цього Договору Первісний Кредитор передає Новому Кредитору, документи, що підтверджують дійсність вимоги по виконанню зобов'язань згідно переліку, наведеного у Додатку № 1 до цього Договору. Передача зазначених документів здійснюється згідно з Актом приймання-передачі, який Первісний кредитор і Новий кредитор складають та підписують за погодженою ними формою.
18.09.2015 між позивачем та ОСОБА_4 було підписано Акт прийому-передачі Документації за Договором відступлення права вимоги від 18.09.2015.
Між позивачем (новий кредитор) та ОСОБА_4 (первісний кредитор) 18.09.2015 укладено Договір відступлення права вимоги, згідно якого первісний кредитор відступає, а Новий кредитор приймає право вимоги за Договором банківського вкладу (депозиту) № Д-13332/USD від 17.09.15. (далі - Основне зобов'язання) на умовах визначених цим Договором, боржником за яким є Публічне акціонерне Товариство комерційний банк "Євробанк", код ЄДРПОУ 33305163, місцезнаходження: м. Київ, бульвар Тараса Шевченка 36 (Боржник). З моменту підписання цього Договору, всі права і обов'язки Первісного кредитора переходять до Нового кредитора в об'ємі і на умовах, які існували на дату укладення цього Договору. В тому числі до Нового кредитора переходить право вимоги від Боржника сплати процентів, пені та неустойки, передбаченої Основним зобов'язання у разі її Нарахування з підстав, передбачених Основним зобов'язанням, станом на момент підписання цього Договору, та інші права, що випливають з Основного зобов'язання та можуть бути здійснені Новим кредитором як кредитором Боржника. У зв'язку із заміною кредитора за Основним зобов'язанням Первісний кредитор в момент підписання цього Договору передає Новому кредитору усі права вимоги до Боржника, що випливають з Договору банківського вкладу (депозиту) № Д-13332/USD від 17.09.2015. Первісний кредитор відступає, а Новий кредитор набуває права вимоги до Боржника у повному об'ємі в момент укладення цього Договору, що підтверджується підписами уповноважених осіб Сторін. Разом із підписанням цього Договору Первісний Кредитор передає Новому Кредитору, документи, що підтверджують дійсність вимоги по виконанню зобов'язань згідно переліку, наведеного у Додатку № 1 до цього Договору. Передача зазначених документів здійснюється згідно з Актом приймання-передачі, який Первісний кредитор і Новий кредитор складають та підписують за погодженою ними формою.
18.09.2015 між позивачем та ОСОБА_4. було підписано Акт прийому-передачі Документації за Договором відступлення права вимоги від 18.09.2015.
Між позивачем (новий кредитор) та ОСОБА_4 (первісний кредитор) 18.09.2015 укладено Договір відступлення права вимоги, згідно якого первісний кредитор відступає, а Новий кредитор приймає право вимоги за Договором банківського вкладу (депозиту) № Д-13333/USD від 17.09.2015. (далі - Основне зобов'язання) на умовах визначених цим Договором, боржником за яким є Публічне акціонерне Товариство комерційний банк "Євробанк", код ЄДРПОУ 33305163, місцезнаходження: м. Київ, бульвар Тараса Шевченка 36 (Боржник). З моменту підписання цього Договору, всі права і обов'язки Первісного кредитора переходять до Нового кредитора в об'ємі і на умовах, які існували на дату укладення цього Договору. В тому числі до Нового кредитора переходить право вимоги від Боржника сплати процентів, пені та неустойки, передбаченої Основним зобов'язання у разі її Нарахування з підстав, передбачених Основним зобов'язанням, станом на момент підписання цього Договору, та інші права, що випливають з Основного зобов'язання та можуть бути здійснені Новим кредитором як кредитором Боржника. У зв'язку із заміною кредитора за Основним зобов'язанням Первісний кредитор в момент підписання цього Договору передає Новому кредитору усі права вимоги до Боржника, що випливають з Договору банківського вкладу (депозиту) № Д-13333/USD від 17.09.2015. Первісний кредитор відступає, а Новий кредитор набуває права вимоги до Боржника у повному об'ємі в момент укладення цього Договору, що підтверджується підписами уповноважених осіб Сторін. Разом із підписанням цього Договору Первісний Кредитор передає Новому Кредитору, документи, що підтверджують дійсність вимоги по виконанню зобов'язань згідно переліку, наведеного у Додатку № 1 до цього Договору. Передача зазначених документів здійснюється згідно з Актом приймання-передачі, який Первісний кредитор і Новий кредитор складають та підписують за погодженою ними формою.
18.09.2015 між позивачем та ОСОБА_4 було підписано Акт прийому-передачі Документації за Договором відступлення права вимоги від 18.09.15.
Між позивачем (новий кредитор) та ОСОБА_4 (первісний кредитор) 18.09.2015 укладено Договір відступлення права вимоги, згідно якого первісний кредитор відступає, а Новий кредитор приймає право вимоги за Договором банківського вкладу (депозиту) № Д-13334/USD від 17.09.15. (далі - Основне зобов'язання) на умовах визначених цим Договором, боржником за яким є Публічне акціонерне Товариство комерційний банк "Євробанк", код ЄДРПОУ 33305163, місцезнаходження: м. Київ, бульвар Тараса Шевченка 36 (Боржник). З моменту підписання цього Договору, всі права і обов'язки Первісного кредитора переходять до Нового кредитора в об'ємі і на умовах, які існували на дату укладення цього Договору. В тому числі до Нового кредитора переходить право вимоги від Боржника сплати процентів, пені та неустойки, передбаченої Основним зобов'язання у разі її Нарахування з підстав, передбачених Основним зобов'язанням, станом на момент підписання цього Договору, та інші права, що випливають з Основного зобов'язання та можуть бути здійснені Новим кредитором як кредитором Боржника. У зв'язку із заміною кредитора за Основним зобов'язанням Первісний кредитор в момент підписання цього Договору передає Новому кредитору усі права вимоги до Боржника, що випливають з Договору банківського вкладу (депозиту) № Д-13334/USD від 17.09.15. Первісний кредитор відступає, а Новий кредитор набуває права вимоги до Боржника у повному об'ємі в момент укладення цього Договору, що підтверджується підписами уповноважених осіб Сторін. Разом із підписанням цього Договору Первісний Кредитор передає Новому Кредитору, документи, що підтверджують дійсність вимоги по виконанню зобов'язань згідно переліку, наведеного у Додатку № 1 до цього Договору. Передача зазначених документів здійснюється згідно з Актом приймання-передачі, який Первісний кредитор і Новий кредитор складають та підписують за погодженою ними формою.
18.09.2015 між позивачем та ОСОБА_4 було підписано Акт прийому-передачі Документації за Договором відступлення права вимоги від 18.09.2015.
18.09.2015 між позивачем (новий кредитор) та ОСОБА_4 (первісний кредитор) укладено Договір відступлення права вимоги, згідно якого первісний кредитор відступає, а Новий кредитор приймає право вимоги за Договором банківського вкладу (депозиту) № Д-13335/USD від 17.09.2015. (далі - Основне зобов'язання) на умовах визначених цим Договором, боржником за яким є Публічне акціонерне Товариство комерційний банк "Євробанк", код ЄДРПОУ 33305163, місцезнаходження: м. Київ, бульвар Тараса Шевченка 36 (Боржник). З моменту підписання цього Договору, всі права і обов'язки Первісного кредитора переходять до Нового кредитора в об'ємі і на умовах, які існували на дату укладення цього Договору. В тому числі до Нового кредитора переходить право вимоги від Боржника сплати процентів, пені та неустойки, передбаченої Основним зобов'язання у разі її Нарахування з підстав, передбачених Основним зобов'язанням, станом на момент підписання цього Договору, та інші права, що випливають з Основного зобов'язання та можуть бути здійснені Новим кредитором як кредитором Боржника. У зв'язку із заміною кредитора за Основним зобов'язанням Первісний кредитор в момент підписання цього Договору передає Новому кредитору усі права вимоги до Боржника, що випливають з Договору банківського вкладу (депозиту) № Д-13335/USD від 17.09.2015. Первісний кредитор відступає, а Новий кредитор набуває права вимоги до Боржника у повному об'ємі в момент укладення цього Договору, що підтверджується підписами уповноважених осіб Сторін. Разом із підписанням цього Договору Первісний Кредитор передає Новому Кредитору, документи, що підтверджують дійсність вимоги по виконанню зобов'язань згідно переліку, наведеного у Додатку № 1 до цього Договору. Передача зазначених документів здійснюється згідно з Актом приймання-передачі, який Первісний кредитор і Новий кредитор складають та підписують за погодженою ними формою.
18.09.2015 між позивачем та ОСОБА_4 було підписано Акт прийому-передачі Документації за Договором відступлення права вимоги від 18.09.2015.
Між позивачем (новий кредитор) та ОСОБА_4 (первісний кредитор) 18.09.2015 укладено Договір відступлення права вимоги, згідно якого первісний кредитор відступає, а Новий кредитор приймає право вимоги за Договором банківського вкладу (депозиту) № Д-13336/USD від 17.09.2015. (далі - Основне зобов'язання) на умовах визначених цим Договором, боржником за яким є Публічне акціонерне Товариство комерційний банк "Євробанк", код ЄДРПОУ 33305163, місцезнаходження: м. Київ, бульвар Тараса Шевченка 36 (Боржник). З моменту підписання цього Договору, всі права і обов'язки Первісного кредитора переходять до Нового кредитора в об'ємі і на умовах, які існували на дату укладення цього Договору. В тому числі до Нового кредитора переходить право вимоги від Боржника сплати процентів, пені та неустойки, передбаченої Основним зобов'язання у разі її Нарахування з підстав, передбачених Основним зобов'язанням, станом на момент підписання цього Договору, та інші права, що випливають з Основного зобов'язання та можуть бути здійснені Новим кредитором як кредитором Боржника. У зв'язку із заміною кредитора за Основним зобов'язанням Первісний кредитор в момент підписання цього Договору передає Новому кредитору усі права вимоги до Боржника, що випливають з Договору банківського вкладу (депозиту) № Д-13336/USD від 17.09.2015. Первісний кредитор відступає, а Новий кредитор набуває права вимоги до Боржника у повному об'ємі в момент укладення цього Договору, що підтверджується підписами уповноважених осіб Сторін. Разом із підписанням цього Договору Первісний Кредитор передає Новому Кредитору, документи, що підтверджують дійсність вимоги по виконанню зобов'язань згідно переліку, наведеного у Додатку № 1 до цього Договору. Передача зазначених документів здійснюється згідно з Актом приймання-передачі, який Первісний кредитор і Новий кредитор складають та підписують за погодженою ними формою.
18.09.2015 між позивачем та ОСОБА_4 було підписано Акт прийому-передачі Документації за Договором відступлення права вимоги від 18.09.2015.
Між позивачем (новий кредитор) та ОСОБА_4 (первісний кредитор) 18.09.2015 укладено Договір відступлення права вимоги, згідно якого первісний кредитор відступає, а Новий кредитор приймає право вимоги за Договором банківського вкладу (депозиту) № Д-13337/USD від 17.09.15. (далі - Основне зобов'язання) на умовах визначених цим Договором, боржником за яким є Публічне акціонерне Товариство комерційний банк "Євробанк", код ЄДРПОУ 33305163, місцезнаходження: м. Київ, бульвар Тараса Шевченка 36 (Боржник). З моменту підписання цього Договору, всі права і обов'язки Первісного кредитора переходять до Нового кредитора в об'ємі і на умовах, які існували на дату укладення цього Договору. В тому числі до Нового кредитора переходить право вимоги від Боржника сплати процентів, пені та неустойки, передбаченої Основним зобов'язання у разі її Нарахування з підстав, передбачених Основним зобов'язанням, станом на момент підписання цього Договору, та інші права, що випливають з Основного зобов'язання та можуть бути здійснені Новим кредитором як кредитором Боржника. У зв'язку із заміною кредитора за Основним зобов'язанням Первісний кредитор в момент підписання цього Договору передає Новому кредитору усі права вимоги до Боржника, що випливають з Договору банківського вкладу (депозиту) № Д-13337/USD від 17.09.15. Первісний кредитор відступає, а Новий кредитор набуває права вимоги до Боржника у повному об'ємі в момент укладення цього Договору, що підтверджується підписами уповноважених осіб Сторін. Разом із підписанням цього Договору Первісний Кредитор передає Новому Кредитору, документи, що підтверджують дійсність вимоги по виконанню зобов'язань згідно переліку, наведеного у Додатку № 1 до цього Договору. Передача зазначених документів здійснюється згідно з Актом приймання-передачі, який Первісний кредитор і Новий кредитор складають та підписують за погодженою ними формою.
18.09.2015 між позивачем та ОСОБА_4 було підписано Акт прийому-передачі Документації за Договором відступлення права вимоги від 18.09.15.
Між позивачем (новий кредитор) та ОСОБА_4 (первісний кредитор) 18.09.2015 укладено Договір відступлення права вимоги, згідно якого первісний кредитор відступає, а Новий кредитор приймає право вимоги за Договором банківського вкладу (депозиту) № Д-13338/USD від 17.09.15. (далі - Основне зобов'язання) на умовах визначених цим Договором, боржником за яким є Публічне акціонерне Товариство комерційний банк "Євробанк", код ЄДРПОУ 33305163, місцезнаходження: м. Київ, бульвар Тараса Шевченка 36 (Боржник). З моменту підписання цього Договору, всі права і обов'язки Первісного кредитора переходять до Нового кредитора в об'ємі і на умовах, які існували на дату укладення цього Договору. В тому числі до Нового кредитора переходить право вимоги від Боржника сплати процентів, пені та неустойки, передбаченої Основним зобов'язання у разі її Нарахування з підстав, передбачених Основним зобов'язанням, станом на момент підписання цього Договору, та інші права, що випливають з Основного зобов'язання та можуть бути здійснені Новим кредитором як кредитором Боржника. У зв'язку із заміною кредитора за Основним зобов'язанням Первісний кредитор в момент підписання цього Договору передає Новому кредитору усі права вимоги до Боржника, що випливають з Договору банківського вкладу (депозиту) № Д-13338/USD від 17.09.15. Первісний кредитор відступає, а Новий кредитор набуває права вимоги до Боржника у повному об'ємі в момент укладення цього Договору, що підтверджується підписами уповноважених осіб Сторін. Разом із підписанням цього Договору Первісний Кредитор передає Новому Кредитору, документи, що підтверджують дійсність вимоги по виконанню зобов'язань згідно переліку, наведеного у Додатку № 1 до цього Договору. Передача зазначених документів здійснюється згідно з Актом приймання-передачі, який Первісний кредитор і Новий кредитор складають та підписують за погодженою ними формою.
18.09.2015 між позивачем та ОСОБА_4 було підписано Акт прийому-передачі Документації за Договором відступлення права вимоги від 18.09.2015.
З наявних в матеріалах справи доказів вбачається, що 10.06.2016 Заявою № 32 позивач звернувся до відповідача з пропозицією про зарахування зустрічних однорідних вимог, а також зазначив що в випадку відсутності заперечень з боку Банку, зі спливом місячного терміну, така пропозиція вважається прийнятою з боку Банку (факт отримання відповідачем даної заяви підтверджується відбитком печатки банку за вхідним номером № 2357/1-БТ від 10.06.16., а також належним чином завіреною копією сторінки журналу реєстрації вхідної кореспонденції ПАТ КБ "ЄВРОБАНК" за 09.06.16., 10.06.2016 року з поміткою "БТ" - банківська таємниця).
Відповідно до статті 629 ЦК України передбачено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно з частиною 1 статті 173 ГПК України Господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Статтею 193 ГК України визначено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться (частина 1). Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу (частина 2). Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань (частина 7).
Якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін)(ч. 1 ст. 530 ЦК України).
З матеріалів справи вбачається, що позивач має заборгованість перед відповідачем в розмірі 45 306,95 доларів США, яка виникла на підставі Договору кредиту, а відповідач в свою чергу має заборгованість перед позивачем в розмірі 45 310,00 доларів США, яка виникла на підставі Договорів банківського вкладу, право вимоги за якими перейшло до позивача на підставі Договорів про відступлення права вимоги.
Відповідно до статті 598 ЦК України зобов'язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом. Припинення зобов'язання на вимогу однієї із сторін допускається лише у випадках встановлених договором або законом.
Згідно із ст. 202 ГК України господарське зобов'язання припиняється: виконанням, проведеним належним чином; зарахуванням зустрічної однорідної вимоги або страхового зобов'язання; у разі поєднання управненої та зобов'язаної сторін в одній особі; за згодою сторін; через неможливість виконання та в інших випадках, передбачених цим Кодексом або іншими законами.
Статтею 601 ЦК України визначено, що зобов'язання припиняється зарахуванням зустрічних однорідних вимог, строк виконання яких настав, а також вимог, строк виконання яких не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги.
Зарахування зустрічних вимог може здійснюватися за заявою однієї із сторін.
Таким чином, виходячи із статті 601 ЦК України вимоги, які можуть підлягати зарахуванню, мають відповідати таким умовам:
1) бути зустрічними (кредитор за одним зобов'язанням є боржником за іншим, а боржник за першим зобов'язанням є кредитором за другим);
2) бути однорідними (зараховуватися можуть вимоги про передачу речей одного роду, у зв'язку з чим зарахування як спосіб припинення зазвичай застосовується до зобов'язань по передачі родових речей, зокрема грошей). Правило про однорідність вимог розповсюджується на їх правову природу, але не стосується підстави виникнення такої вимоги. Отже, допускається зарахування однорідних вимог, які випливають із різних підстав (різних договорів тощо);
3) строк виконання щодо таких вимог настав, не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги.
Чинне законодавство України не встановлює обмежень та особливого порядку щодо зарахуванням зустрічних однорідних вимог, строк виконання яких настав.
При цьому, характер зобов'язань, їх мета, зміст та види при зарахуванні не мають значення. Зустрічні вимоги мають бути однорідними за своєю юридичною природою та матеріальним змістом.
Таким чином, за правовою природою припинення зобов'язання зарахуванням зустрічної вимоги є односторонньою угодою, яка оформляється заявою однієї сторони. Якщо друга сторона не погоджується з проведенням зарахування, вона вправі на підставі статті 16 Цивільного кодексу України та статті 20 Господарського кодексу України звернутися за захистом своїх охоронюваних законом прав до господарського суду і спір підлягає вирішенню по суті з урахуванням усіх матеріалів і обставин справи.
На підставі рішення Правління Національного банку України від 17.06.2016 №73-рш "Про віднесення Публічного акціонерного товариства Комерційний банк "Євробанк" до категорії неплатоспроможних" виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд) прийнято рішення від 17.06.2016 № 1041 "Про запровадження тимчасової адміністрації у ПАТ КБ "Євробанк" та делегування повноважень тимчасового адміністратора банку".
Відповідно до даного рішення було розпочато процедуру виведення Публічного акціонерного товариства Комерційний банк "Євробанк" з ринку шляхом запровадженням в ньому тимчасової адміністрації на один місяць з 17 .06.2016 до 16.07.2016 включно, призначено уповноважену особу Фонду та делеговано всі повноваження тимчасового адміністратора ПАТ КБ "Євробанк", визначені статтями 37-39 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", провідному професіоналу з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Кононцю Вадиму Валерійовичу на один місяць з 17.06.2016 до 16.07.2016 включно.
Отже, позивач звернувся до відповідача з заявою про зарахування зустрічних однорідних вимог до введення тимчасової адміністрації.
Повідомлення відповідача про проведення заліку зустрічних однорідних вимог є правочином, направленим на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків, а тому зобов'язання за Договором кредитної лінії № ЮЛ-224/2014-КЛ від 18.09.2014, Договором застави майнових прав № ЮЛ-224/2014/ЗМП-1 від 18.09.14., Договорами про відступлення права вимоги від 18.09.2015 за Договорами банківського вкладу (депозиту) з Правилами "Строковий з виплатою процентів щомісячно" 17.09.15. № Д-13330/USD, № Д-13331/USD, Д-13332/USD, Д-13333/USD, Д-13334/USD, Д-13335/USD, Д-13336/USD, Д-13337/USD, Д-13338/USD є припиненими.
Крім того, слід наголосити, що 16.07.2015 до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку" до ст. 46 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" (положення яке застосовується на етапі ліквідації банку) були внесені наступні зміни та доповнення:
"8) забороняється зарахування зустрічних вимог, у тому числі зустрічних однорідних вимог, припинення зобов'язань за домовленістю (згодою) сторін (у тому числі шляхом договірного списання), прощення боргу, поєднання боржника і кредитора в одній особі внаслідок укладення будь-яких правочинів з іншими особами, крім банку, зарахування на вимогу однієї із сторін.
Обмеження, встановлені цим пунктом, не поширюються на зобов'язання банку щодо зарахування зустрічних однорідних вимог, крім обмежень, прямо передбачених законом, у разі, якщо боржник банку одночасно є кредитором цього банку і грошові кошти спрямовуються на погашення зобов'язань за кредитом цього боржника перед цим банком за кредитними договорами та/або за емітованими цим боржником борговими цінними паперами, виключно з урахуванням того, що:
- за кредитним договором не було здійснено заміни застави, а саме не відбувалося зміни будь-якого з предметів застави на предмет застави, яким виступають майнові права на отримання коштів боржника, які розміщені на відповідних рахунках у неплатоспроможному банку, протягом одного року, що передує даті початку процедури виведення Фондом банку з ринку;
- кошти перебували на поточних та/або депозитних рахунках такого боржника на дату початку процедури виведення Фондом банку з ринку та договірне списання з цих рахунків передбачено умовами договорів, укладених між боржником і банком.".
Відповідно до п.1.38) ст. 1 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" списання договірне - списання банком з рахунка клієнта коштів без подання клієнтом платіжного доручення, що здійснюється банком у порядку, передбаченому в договорі, укладеному між ним і клієнтом.
Пунктом 2 статі 26 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" визначено, що умови договору на договірне списання повинні передбачати обсяг інформації, достатній для належного виконання такого списання банком, що обслуговує платника (обставини, за яких банк має здійснити (здійснювати) договірне списання; найменування отримувача та банку отримувача; реквізити рахунка, з якого має здійснюватися договірне списання; реквізити договору між платником та отримувачем (за наявності договору), що передбачає право отримувача на договірне списання; перелік документів, що мають бути представлені отримувачем в обслуговуючий платника банк (якщо платник та отримувач домовились про надання цих документів до банку платника) тощо).
Відповідно до частини 4 статті 26 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" у разі, якщо кредитором за договором є обслуговуючий платника банк, право банку на проведення договірного списання передбачається в договорі на розрахунково-касове обслуговування або іншому договорі про надання банківських послуг.
З наведених норм вбачається, що договірне списання може бути передбачено як окремим договором про таке списання, так і в іншому договорі про надання банківських послуг, а також вимоги закону, щодо обсягу інформації, яка повинна бути передбачена встановлюється лише для договору про договірне списання.
Згідно з п. 2.3.4. Договору застави майнових прав в разі невиконання або неналежного виконання Позичальником своїх зобов'язань за Основним договором, здійснювати договірне списання з депозитного рахунку № 26354025470003, на якому розміщені грошові кошти Заставодавця згідно Договору банківського вкладу, зазначеного у п. 1.1. цього Договору, та направляти їх на виконання грошових зобов'язань Позичальника за Основним договором;
Пунктом 2.3.4. Договору застави майнових прав передбачено, що Банк списує необхідної суми коштів з депозитного рахунку ОСОБА_4 та направляти їх на виконання грошових зобов'язань позивача, а також передбачає достатній об'єм інформації для проведення такого списання банком.
Фонд гарантування вкладів фізичних осіб листом від 21.09.2015 № 12-33820/15 "Щодо реалізації деяких норм Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" надано роз'яснення щодо законодавчих змін в частині можливості зарахування однорідних вимог:
1) відповідно до абзацу другого пункту 8 частини другої статті 46 Закону у редакції, що діє з 12.08.2015, протягом здійснення процедури ліквідації банку зарахування зустрічних однорідних вимог заборонено, крім випадків, визначених зазначеним пунктом Закону;
2) у цьому разі боржник банку має бути одночасно кредитором цього банку, кошти мають бути спрямовані на погашення зобов'язань за кредитом такого боржника перед цим банком за кредитними договорами та/або за емітованими цим боржником борговими цінними паперами, а також договірне списання з рахунків має бути передбачено умовами договорів, укладених між боржником і банком;
3) пункт 8 частини другої статті 46 Закону у редакції, що діє з 12.08.2015, застосовується уповноваженими особами Фонду в усіх банках, що знаходяться на стадії ліквідації, незалежно від дати прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії і ліквідації банку.
Тобто, Фонд гарантування вкладів фізичних осіб підтвердив можливість зарахування зустрічних однорідних вимог між банком та юридичною особою на будь-якій стадії ліквідації за наявності певних умов, які повністю співпадають із договірними відносинами позивача та відповідача.
Пунктом 6 статті 2 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" ліквідація банку - це процедура припинення банку як юридичної особи відповідно до законодавства.
Відповідно до пункту 2 частини 2 статті 46 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", з дня призначення уповноваженої особи Фонду від імені Фонду, що виконує функції з ліквідації банку банківська діяльність банку завершується закінченням технологічного циклу конкретних операцій у разі, якщо це сприятиме збереженню або збільшенню ліквідаційної маси.
Виходячи з вимог Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", до закінчення технологічного циклу банку відноситься, зокрема, і повне погашення заборгованості перед банком по кредитним зобов'язанням, а відтак, списання банком грошових коштів з депозитного рахунку вкладника, відкритого у цьому банку, із зарахуванням таких коштів в рахунок погашення заборгованості за кредитним договором, є фактично погашенням дебіторської заборгованості ПАТ КБ "Євробанк", сприяє збереженню ліквідаційної маси банку, не призводить до її зменшення.
Враховуючи все вищевикладене колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позовні вимоги нормативно та документально доведені, а тому підлягають задоволенню.
Заперечення скаржника з цього приводу, які містяться в матеріалах справи, та в апеляційній скарзі не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства та спростовуються матеріалами справи, а тому є необґрунтованими та недоведеними.
Доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору (ст. 32 ГПК України).
Відповідно до ст. 43 ГПК України Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на всебічному та повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Відповідно до статей 33, 34 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу, а господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи, обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Колегія суддів Київського апеляційного господарського суду, оцінивши наявні в матеріалах справи докази, приходить до висновку, що рішення у даній справі прийнято з додержанням норм матеріального та процесуального права, повним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи та відповідністю висновків, викладених в рішенні, дійсним обставинам справи, тому рішення є законним та обґрунтованим. Підстав для скасування або зміни вказаного рішення та задоволення апеляційної скарги колегія суддів Київського апеляційного господарського суду не знаходить.
Керуючись статтями 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Київський апеляційний господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства Комерційний банк "Євробанк" в особі уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Кононець В.В. залишити без задоволення.
Рішення Господарського суду міста Києва від 13.10.2016 у справі № 910/13671/16 залишити без змін.
Матеріали справи № 910/13671/16 повернути Господарському суду міста Києва.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку.
Головуючий суддя Б.В. Отрюх
Судді Ю.Б. Михальська
А.І. Тищенко
Суд | Київський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 13.12.2016 |
Оприлюднено | 19.12.2016 |
Номер документу | 63435123 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Київський апеляційний господарський суд
Отрюх Б.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні